Παρουσίαση Φυσιγγίων

Σφάξε το να το δούμε. Ούτε εγώ το έχω ξαναδεί. Αλλά δεν έχω πάει να πάρω φυσίγγια καθόλου φέτος !!! 4-5 πούλες που έχω ρίξει μέχρι τώρα στο σκοπευτήριο είχα περίσσευμα μερικά κουτιά NSI Japan skeet από πέρυσι !!!
Αύριο όμως που λέω να ξαναπάω, πρέπει να πάρω φυσίγγια, δεν ξέρω όμως τι θα βρω ??? :(o_O
Μη πας θα βάλεις τα κλάματα.το φτηνότερο 28αρι βρήκα στου Αντώνη το gt στα 8 ευρώ.ολα τα 32αρια από 8,60 και πάνω τα 34 και τα 36 μόνο για γέλια τα διασποράς από 10,5 11 και βάλε τα ιταλικά ξεφύγανε και τα σκηταδικα στα 7,5.θες να με ρωτήσεις κάτι άλλο?
 
3 πούλες και 4 κουτιά GT πλήρωσα 46€ στο Σχιστό το Σάββατο που μας πέρασε.

3*6€=18€ οι πούλες
4*7€=28€ τα φυσίγγια

Σύνολο 46€
Ακριβό σπορ.
Ασε....θα βαλω τον αδελφο μου στα 35m πλάγια κρυμενο, να μου πεταει κουτακια coca-cola καλυτερα...
 
Ασε....θα βαλω τον αδελφο μου στα 35m πλάγια κρυμενο, να μου πεταει κουτακια coca-cola καλυτερα...
Κατά πάσα πιθανότητα θα σταματήσω του χρόνου οπότε ας το ρίξω λίγο έξω φέτος.
Από το 2024 σκοπευτήριο μόνο για καφέ.

Αν γίνει και κανένα μπαμ στην τσίχλα βλέπω να κλαίνε πολλοί με μαύρο δάκρυ.
 
Για πείτε εντυπώσεις και ποιό είναι το βύσμα ...
Βυσμα gt πυρητιδα πολύ χαμηλα ας έχει και καψουλι 688… με τα προτα κρύα στην β. Ελλάδα θα Κλάση μέντες.. για σκοπευτήριο καλό για κυνηγι μόνο σε μέρη χωρίς φουλ υγρασια και κρύα…
 
Κατά πάσα πιθανότητα θα σταματήσω του χρόνου οπότε ας το ρίξω λίγο έξω φέτος.
Από το 2024 σκοπευτήριο μόνο για καφέ.

Αν γίνει και κανένα μπαμ στην τσίχλα βλέπω να κλαίνε πολλοί με μαύρο δάκρυ.
20σαρι η 28αρι οπλο και 24/25 γραμμαρια…
 
Έσφαξα σήμερα και τα δυο CLEVER Mirage 28γρ. που είχα αναφέρει προ ημερών. Προέκυψαν κάποια ενδιαφέροντα (ή περίεργα) ευρήματα:
Ξεκινώ με το "RvS - New Fly High", No. 7,5 με κλείσιμο αστέρι 8 πτυχών:
IMG_20230615_192140.jpg
IMG_20230620_174713.jpg
Το πρώτο "περίεργο" (για μένα) που συνάντησα είναι η πυρίτιδα. Δεν την έχω ξαναδεί, τουλάχιστον σε σκοπευτικό φυσίγγι ... Θα έπαιρνα όρκο, από το σχήμα, μέγεθος και γυαλάδα των φυλλιδίων, ότι είναι της Baschieri & Pellagri (τροποποιημένη μονοβασική) ... αλλά το χρώμα της είναι ένα περίεργο καφέ-μωβ που δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς, ας πούμε σαν κάτι μεταξύ MBx32 και MG2 ή AL !!! Αλλά από τη δοσολογία είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για σκοπευτική (δηλ. προοδευτικότητας x28) !!!!!! Τέτοια πυρίτιδα δεν υπάρχει στο site της B&P , και σίγουρα δεν είναι της σειράς G2000 ούτε της F2 !!!


IMG_20230620_175825.jpgIMG_20230620_180116.jpg
Κάλυκας με ψηλό πάφυλα 23mm νίκελ, με τη φίρμα CLEVER MIRAGE "χτυπημένη" στη βάση. Καψούλι Nobelsport 688.
Το έτερο περίεργο είναι ο συγκεντρωτήρας, μοιάζει με LBRS ... αλλά το ποτηράκι φαίνεται να είναι χαραγμένο εκ των υστέρων (και όχι από κατασκευής), σε 8 πέταλα, ομοιόμορφα, και μέχρι μόλις πιο κάτω από το μέσον του ύψους του !!!:oops:
Και το κυριότερο, από κάτω στη βάση του γράφει CLEVER ... Να υποθέσουμε ότι είναι δικής της κατασκευής ??? ... Φτιάχνει και συγκεντρωτήρες ??? ... Who knows ??? o_O
IMG_20230620_180657_1.jpgΣυνεχίζω πιο κάτω με τα σκάγια ....
 
Έσφαξα σήμερα και τα δυο CLEVER Mirage 28γρ. που είχα αναφέρει προ ημερών. Προέκυψαν κάποια ενδιαφέροντα (ή περίεργα) ευρήματα:
Ξεκινώ με το "RvS - New Fly High", No. 7,5 με κλείσιμο αστέρι 8 πτυχών:
View attachment 73655
View attachment 73651
Το πρώτο "περίεργο" (για μένα) που συνάντησα είναι η πυρίτιδα. Δεν την έχω ξαναδεί, τουλάχιστον σε σκοπευτικό φυσίγγι ... Θα έπαιρνα όρκο, από το σχήμα, μέγεθος και γυαλάδα των φυλλιδίων, ότι είναι της Baschieri & Pellagri (τροποποιημένη μονοβασική) ... αλλά το χρώμα της είναι ένα περίεργο καφέ-μωβ που δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς, ας πούμε σαν κάτι μεταξύ MBx32 και MG2 ή AL !!! Αλλά από τη δοσολογία είμαι σίγουρος ότι πρόκειται για σκοπευτική (δηλ. προοδευτικότητας x28) !!!!!! Τέτοια πυρίτιδα δεν υπάρχει στο site της B&P , και σίγουρα δεν είναι της σειράς G2000 ούτε της F2 !!!


View attachment 73652View attachment 73653
Κάλυκας με ψηλό πάφυλα 23mm νίκελ, με τη φίρμα CLEVER MIRAGE "χτυπημένη" στη βάση. Καψούλι Nobelsport 688.
Το έτερο περίεργο είναι ο συγκεντρωτήρας, μοιάζει με LBRS ... αλλά το ποτηράκι φαίνεται να είναι χαραγμένο εκ των υστέρων (και όχι από κατασκευής), σε 8 πέταλα, ομοιόμορφα, και μέχρι μόλις πιο κάτω από το μέσον του ύψους του !!!:oops:
Και το κυριότερο, από κάτω στη βάση του γράφει CLEVER ... Να υποθέσουμε ότι είναι δικής της κατασκευής ??? ... Φτιάχνει και συγκεντρωτήρες ??? ... Who knows ??? o_O
View attachment 73654Συνεχίζω πιο κάτω με τα σκάγια ....
Στο πίνακα πάντως που τα έριξα μέχρι τα 40 μέτρα με τον άσο του συντρόφου μαμει και δέρνει.κι αυτό ξέφυγε αλλά δεν μαμιεται.περιστερακια είναι αυτα.πηρα κι ένα άλλο κι αυτό με 23αρι παφυλα αλλά μπλε χρώμα 6αστερο κλείσιμο.θα το βάλω μετά φωτο
 
Συνέχεια CLEVER "RvS - New Fly High", No. 7,5 ....
IMG_20230620_180400.jpg


IMG_20230620_181330.jpg
Τα σκάγια είναι σχετικά καλά γυαλισμένα, τώρα στο μέγεθος είναι λίγο πιο χοντρά από το ονομαστικό Νο. 7,5 (2,40 mm) Κάτι μεταξύ 7,5 και 7 ας πούμε ...

IMG_20230620_181607.jpgIMG_20230620_181815.jpgIMG_20230620_181948.jpg
.................
Σε λίγο και το άλλο Mirage "BIRD 28 PRO DYNAMIC" ....:cool:
 
Back
Top