Παρουσίαση Φυσιγγίων

Τι τιμη έχει το διασποράς είναι!!!
Δεν ειναι το διασπορας Ηλια ειναι το παλιο κιτρινο που ηταν με GM3 αλλα τωρα το γεμιζει σε μπλε καλυκα αφου πλεον οι κιτρινοι ειναι μονο για 20 ga και με αλλη μπαρουτη αφου GM3 δεν υπαρχει, οποτε αλλο φυσιγγιο...
 
Last edited:
Συνεχεια..
IMG_20230817_170822.jpgIMG_20230817_170857.jpgIMG_20230817_171009.jpgIMG_20230817_171128.jpgIMG_20230817_171951.jpg
Καψουλι δεν φωτογραφησα ειναι CX2000(χαλκινο μπλε χρωμα) διαμετρο σκαγιων τα δεκα 35,27mm αρα 3,53 το σκαγι οποτε δυαρι συμφωνα με τον πινακα της ΜΕΤΠΛΑΣΤ...Αριθμος σκαγιων 145 τα μετρησα και με το χερι απο περιεργεια το ιδιο...
 
Συγκεντρωτηρα και μπαρουτι ας συμπληρωσουν οι συναδελφοι...Και αποψεις για το φυσιγγιο εννοειται
Συγκενρωτήρας είναι ο Ζ2Μ h.15 της Baschieri & Pellagri.
Η πυρίτιδα μου φαίνεται κάποια Α της Vectan. Πιθανόν η A1 Speciale, ή η A1-36 (τώρα η Nobelsport την λέει A6 Sp.). Βάσει και της δόσης, υποθέτω ότι είναι μια από τις δύο. Αλλά δεν παίρνω και όρκο ...
 
Συγκεντρωτηρα και μπαρουτι ας συμπληρωσουν οι συναδελφοι...Και αποψεις για το φυσιγγιο εννοειται
πρέπει να ειναι η παλια συνταγή του περκορσο επειδή βλεπω νουμ 2 αν το θέλεις για παπιά και το μερος που κυνηγας εχει αύξημενη υγρασία οπως το δικό μου και πέσεις σε δυσκολες συνθηκες θα γελάσουν μαζι σου και τα σαλιγκάρια ,την πάτησα και εγω καποτε με αυτα.
 
Δεν ειναι το διασπορας Ηλια ειναι το παλιο κιτρινο που ηταν με GM3 αλλα τωρα το γεμιζει σε μπλε καλυκα αφου πλεον οι κιτρινοι ειναι μονο για 20 ga και με αλλη μπαρουτη αφου GM3 δεν υπαρχει, οποτε αλλο φυσιγγιο...
Τιμη!!!
 
Συνάδελφοι καλησπέρα. Το πρωί σε μία συζήτηση άκουσα για φυσίγγια ημιδιασποράς. Ξέρει κάποιος ποιά είναι η μήπως εννοούν τα μεσόταπα?
Λογικά,φυσίγγια με βυσματωση τύπου μάλλινης,μισοταπας,diana σε συνδυασμο με ανοιχτό τσοκ...
 
πρέπει να ειναι η παλια συνταγή του περκορσο επειδή βλεπω νουμ 2 αν το θέλεις για παπιά και το μερος που κυνηγας εχει αύξημενη υγρασία οπως το δικό μου και πέσεις σε δυσκολες συνθηκες θα γελάσουν μαζι σου και τα σαλιγκάρια ,την πάτησα και εγω καποτε με αυτα.
Το Percorso παλιά είχε την Α1-36, το έχω και το είχα παρουσιάσει κι εδώ παλιότερα, στο 1,75 γρ. Το έγραφε όμως και στις διαφημίσεις της Maionchi εκείνης της εποχής. Είχα ανεβάσει και φωτό αυτής της διαφήμισης από το περιοδικό Κυνήγι και Σκοποβολή. Το χρώμα της όμως ήταν πολύ πιο σκούρο πράσινο προς βαθύ κυπαρισσί ή γκριζοπράσινο, δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς ... Έχω και λίγη τέτοια πυρίτιδα, ένα μπουκάλι μισού λίτρου της coca-cola, που μου την πούλησαν κάποτε για απλή Α1 και την είδα όταν πήγα σπίτι ότι δεν ήταν πράσινη σαν την Α1 !!!! Αλλά την κράτησα και την χρησιμοποιώ που και που στο 16αρι, γιατί στο 12αρι δεν γέμιζα πάνω από 32 γρ.
Οπότε στο παραπάνω κερκυραίικο φυσίγγι πρέπει να είναι η A1 speciale ...
 
Συνάδελφοι καλησπέρα. Το πρωί σε μία συζήτηση άκουσα για φυσίγγια ημιδιασποράς. Ξέρει κάποιος ποιά είναι η μήπως εννοούν τα μεσόταπα?
Φυσίγγια ημιδιασπορας είναι εκείνα που φέρουν διασπορεα με προστατευτικό κυαθιο για τα σκάγια κ σταυρό (gualandi, giovanni, καρδαρας κλπ)...
 
Back
Top