Παρουσίαση Φυσιγγίων

Κοίταξε γιατί λέω απάτητα φυσίγγια 2 φυσίγγια του Γιώργη του δουβρη που αν και τσιμπημενα θα πάρω κάποια
Το v20 είναι λανθασμένο, τόσο που μου είναι πιο εύκολο να πιστέψω ότι ο ήλιος αύριο θα ανατείλει από την δύση.
Ούτε η v10 δεν μπορεί να είναι τόση στα νούμερα 8,9,10.
Αυτό δείχνει προχειρότητα ή ασχετοσύνη από τον κατασκευαστή.
Τα φυσίγγια μπορεί να είναι καλά, δεν τα ξέρω.

Το v0 αν είναι πραγματικό είναι σίγουρα υπολογισμένο μιας και δεν υπάρχει μηχάνημα που να μετράει v0 ούτε κανένας το ζητάει.
Έχει επικρατήσει οι ιδιογομωτές να δοκιμάζουν στο 1,5m, η cip επιβάλει το 2,5m και η saami τα 0,9m.
 
Άλλα υλικά χρησιμοποιεί ο Αμερικάνος πολύ πιο ποιοτικά.
Πυρίτιδες σταθερές, ΣΤΑΘΕΡΕΣ,μελετημένες να καίγονται σωστά χωρίς στριμωγμα(συνήθως δεν ρελιαζουν),πολύ καλοί συγκεντρωρηρες,άριστοι κάλυκες.
Δεν έχουν λόγο να πατήσουν τα φυσίγγια και γι'αυτό δεν το κάνουν.
Τα "αργά"φυσίγγια σκοτώνουν... εντελώς!!
Έτσι είναι Γιάννη...

Απλά στις μέρες μας, όταν πουμε ένα φυσίγγι βγάζει 380 μ/δ αρχική, οι περισσότεροι θα σου πουν "σέρνεται"...ενώ είναι μια ταχύτητα ενός ισορροπημένου κυνηγετικού φυσιγγιου...
Κατα τη γνώμη μου, για να πεις αργό ένα φυσίγγι θα πρέπει να βγάζει κάτω από 330 μ/δ αρχικές και ότι κινείται πάνω από 400 μ/δ γρήγορο...

Για να μη πούμε και μπερδέψουμε το πράγμα...ότι εκείνο που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι η ταχύτητα τέλους (η ταχύτητα στην απόσταση του στόχου δλδ) και η ποιότητα-σφαιρικοτητα των σκαγιών που φτάνουν στο στόχο...

Με τα εμπροσθογεμη και αρχικές ταχύτητες σκαγιών 280-290 μετρα στο στόμιο οι παππούδες μας κυνηγούσαν τα πάντα, σε συνθήκες "πραγματικού" χειμώνα και όχι γιαλατζι σαν τους σημερινούς...

Εμείς θέλουμε 420 μ/δ αρχικές για να κυνηγήσουμε τσίχλες...
 
Σφαγή!!!!
Το χούμε ξαναδεί... Αλλά πάρτε κ ένα φρέσκο!
ΤΡΙΑ ΑΛΦΑ semi magnum #3
Ύψος κλειστό 57.0-57.1
Cx 2000 πυρίτιδα (?) 1.61
Giovanni 18 και 40 πραγματικά γραμμάρια από ... #2
 

Attachments

  • IMG20240803123522.jpg
    IMG20240803123522.jpg
    197,1 KB · Προβολές: 64
  • IMG20240803123638.jpg
    IMG20240803123638.jpg
    384,1 KB · Προβολές: 64
  • IMG20240803123551.jpg
    IMG20240803123551.jpg
    95,1 KB · Προβολές: 61
  • IMG20240803123647.jpg
    IMG20240803123647.jpg
    131,1 KB · Προβολές: 55
Με έχει μπερδέψει,σαν παλιά psb1 φαίνεται, δεν ξέρω, αυτό το φυσιγγι είχε psb2 , εκτός και δεν έχει ισπανική μπαρούτι αυτό.
Το 1.6 είναι το θέμα...
Θυμήθηκα παλιότερη κουβέντα που (λέγαμε ότι το ρέλι θέλει πιο πολύ μπαρούτι από το αστέρι) ανέφερθηκε ακριβώς αυτό,χαμηλότερη δόση πυρίτιδας από το κανονικό σε μεγαλύτερο φορτίο για να σηκώσει πίεση και ταχύτητες από εκεί.
π.χ. σε τυπικό σεταπ Χ πυρίτιδας 1.60*32 να βάλεις 1.40 * 34
Κάτι σαν ανάποδη κόντρα δόση ... Συγχωρέστε με αν έχω χάσει κάτι στη "μετάφραση",αναρωτιέμαι κ εγώ...
 
Σφαγή!!!!
Το χούμε ξαναδεί... Αλλά πάρτε κ ένα φρέσκο!
ΤΡΙΑ ΑΛΦΑ semi magnum #3
Ύψος κλειστό 57.0-57.1
Cx 2000 πυρίτιδα (?) 1.61
Giovanni 18 και 40 πραγματικά γραμμάρια από ... #2
Μην δεν μετράει καλά η ζυγαριά ..για τσεκαρισε ...
 
Το v20 είναι λανθασμένο, τόσο που μου είναι πιο εύκολο να πιστέψω ότι ο ήλιος αύριο θα ανατείλει από την δύση.
Ούτε η v10 δεν μπορεί να είναι τόση στα νούμερα 8,9,10.
Αυτό δείχνει προχειρότητα ή ασχετοσύνη από τον κατασκευαστή.
Τα φυσίγγια μπορεί να είναι καλά, δεν τα ξέρω.

Το v0 αν είναι πραγματικό είναι σίγουρα υπολογισμένο μιας και δεν υπάρχει μηχάνημα που να μετράει v0 ούτε κανένας το ζητάει.
Έχει επικρατήσει οι ιδιογομωτές να δοκιμάζουν στο 1,5m, η cip επιβάλει το 2,5m και η saami τα 0,9m.
Επειδή μου αρέσει να μπαίνω στα δύσκολα και να μαθαίνω πάντα κάλεσε το δουβρη να μάθεις η ταχύτητα είναι στα 20 μέτρα πραγματικά και οι μετρήσεις γίνονται στο Μαυρουλή που στέλνει για δοκιμή γιατί τα γεμίζει ο ίδιος τον γνωρίζω προσωπικά και τον πήρα τηλ γι'αυτό το λόγο .Με ερώτηση πώς μετρήσεις και που το v20 .Πληροφοριακα ο μαυρουλης έχει τα καλύτερα τεχνολογικά μηχανήματα για τέτοιες μετρήσεις έτσι μαθαίνω έτσι λέω .Οποίος έχει απορία μπορεί να καλέσει να μιλήσει .Γιατί και εγώ δεν το είχα ψάξει μέχρι τώρα
 
Έτσι είναι Γιάννη...

Απλά στις μέρες μας, όταν πουμε ένα φυσίγγι βγάζει 380 μ/δ αρχική, οι περισσότεροι θα σου πουν "σέρνεται"...ενώ είναι μια ταχύτητα ενός ισορροπημένου κυνηγετικού φυσιγγιου...
Κατα τη γνώμη μου, για να πεις αργό ένα φυσίγγι θα πρέπει να βγάζει κάτω από 330 μ/δ αρχικές και ότι κινείται πάνω από 400 μ/δ γρήγορο...

Για να μη πούμε και μπερδέψουμε το πράγμα...ότι εκείνο που μας ενδιαφέρει περισσότερο είναι η ταχύτητα τέλους (η ταχύτητα στην απόσταση του στόχου δλδ) και η ποιότητα-σφαιρικοτητα των σκαγιών που φτάνουν στο στόχο...

Με τα εμπροσθογεμη και αρχικές ταχύτητες σκαγιών 280-290 μετρα στο στόμιο οι παππούδες μας κυνηγούσαν τα πάντα, σε συνθήκες "πραγματικού" χειμώνα και όχι γιαλατζι σαν τους σημερινούς...

Εμείς θέλουμε 420 μ/δ αρχικές για να κυνηγήσουμε τσίχλες...
Έτσι είναι και συμφωνώ. Έχω βυτουρμπο, και μαύρα λαμπρό, καβατζα από το 2000, ένα πρωί, δοκίμαζα στο στόχο, με θερμοκρασία στους 0 βαθμούς, φυσίγγια ιδιογομοση δικά μου, όταν τα μέτρησα τα λαμπρό και τα δύο βγάζανε 380 μ/δ, η αλήθεια είναι ότι πίστευα ότι θα είχαν παραπάνω μέτρα. Παρόλα αυτά εκείνη την εποχή αυτά τα φυσίγγια με αυτά τα μέτρα αν ήσουν καλά σκοπευτικά τα χτυπούσε ρεύμα, και μιλάω για μακρινές τουφεκιές στα υδρόβια που ακόμα της θυμάμαι σαν να ήταν χθές. Για αυτό και στα φυσίγγια μου στα χοντρά προσπαθώ να είμαι μέχρι 400 μ/δ. Χωρίς να στριμοχνω τα υλικά μου. Και στα ψιλά 380μ/δ. Σημείωση :: στο λαμπρό το μαύρο πήρα τα υλικά του, και το έκλεισα με κάποιες μετατροπές και έφτασε στα 440 μ/δ . Στους 0 βαθμούς την ίδια μέρα έγιναν αυτές η δοκιμές, καλή τουφέκια έβγαλε, αλλά δεν μου άρεσε. Η αίσθηση της τουφέκιας.
 
Έτσι είναι και συμφωνώ. Έχω βυτουρμπο, και μαύρα λαμπρό, καβατζα από το 2000, ένα πρωί, δοκίμαζα στο στόχο, με θερμοκρασία στους 0 βαθμούς, φυσίγγια ιδιογομοση δικά μου, όταν τα μέτρησα τα λαμπρό και τα δύο βγάζανε 380 μ/δ, η αλήθεια είναι ότι πίστευα ότι θα είχαν παραπάνω μέτρα. Παρόλα αυτά εκείνη την εποχή αυτά τα φυσίγγια με αυτά τα μέτρα αν ήσουν καλά σκοπευτικά τα χτυπούσε ρεύμα, και μιλάω για μακρινές τουφεκιές στα υδρόβια που ακόμα της θυμάμαι σαν να ήταν χθές. Για αυτό και στα φυσίγγια μου στα χοντρά προσπαθώ να είμαι μέχρι 400 μ/δ. Χωρίς να στριμοχνω τα υλικά μου. Και στα ψιλά 380μ/δ. Σημείωση :: στο λαμπρό το μαύρο πήρα τα υλικά του, και το έκλεισα με κάποιες μετατροπές και έφτασε στα 440 μ/δ . Στους 0 βαθμούς την ίδια μέρα έγιναν αυτές η δοκιμές, καλή τουφέκια έβγαλε, αλλά δεν μου άρεσε. Η αίσθηση της τουφέκιας.
Γυρω στα 380 στα ψιλά...
400 στα χοντρά...

Και γω με αυτές τις ταχύτητες έχω δει ότι βγαίνουν τα πιο ισορροπημένα φυσίγγια...
 
@ΗΛΙΑΣ ΒΛΑΧΟΣ @outlander και λοιποί δύσπιστοι Θωμάδες...🤣🤣🤣
Οί 2 πρώτες,που μετράω πυρίτιδα είναι χιλιοστού, στη τρίτη μετράω σκάγια κ είναι εκατοστού.
Υποψιάζομαι "κόντρα γόμωση"....
 

Attachments

  • IMG_20240803_223248.jpg
    IMG_20240803_223248.jpg
    262,3 KB · Προβολές: 48
  • IMG_20240803_223428.jpg
    IMG_20240803_223428.jpg
    148,5 KB · Προβολές: 48
  • IMG_20240803_223644.jpg
    IMG_20240803_223644.jpg
    241,6 KB · Προβολές: 48
Μπορεί 1.60 με 40 άμα του χει γαμησει τη μάνα στο πάτημα, και έχει βάλει και κάνα ψίλο μέσα άσε που εχει αρχίσει και έχει θέμα και η Δορκάδα με πυρίτιδες,
Καλησπερα στην παρεα........
Παλιοτερα,το ειχα γραψει κι εδω,ειχα βρει ασυνηθιστα χαμηλη δοση πυριτιδας σε φυσιγγι δορκας κονδωρ.........
Πρεπει να ηταν psb 2 και μου ειχε κανει εντυπωση ηταν αν θυμαμαι καλα 1,60 η 1,65x36..........
 
Καλησπερα στην παρεα........
Παλιοτερα,το ειχα γραψει κι εδω,ειχα βρει ασυνηθιστα χαμηλη δοση πυριτιδας σε φυσιγγι δορκας κονδωρ.........
Πρεπει να ηταν psb 2 και μου ειχε κανει εντυπωση ηταν αν θυμαμαι καλα 1,60 η 1,65x36..........
Το είχες βρει καλό? Παρ όλα αυτά εγώ και τα 2 τα είχα βρει εξαιρετικά.
 
Back
Top