Πλαγιόκαννο

ουπς! έπεσα 29 χρόνια έξωo_O, πάλι καλά που δε του φόρτωσα κάνα αιώνα στην πλάτη.sarcastic.
Θυμόμουν ότι αρίθμηση ξεκινάει από το 1945 άλλα δεν θυμόμουνα ότι ξεκινάει με Λατινικούς αριθμούς.buy buy.
Ευτυχώς που υπάρχουν και οι καλοί μαθητές (βλέπε Μάκης), για να διορθώνουν εμάς τους ξεχασιάρηδες....vah.
Τώρα ανυπομονώ να το δοκιμάσω. Τα 900bar δεν ξέρω αν είναι λίγα, το robust γράφει 1100killos αλλά μπήκα στο τριπάκι το απόγευμα να ρίξω μια ματιά και στις δικές του σφραγίδες, μετά από τόσα χρόνια. Μακάρι να με δεχθούν στην ασφάλεια το απόγευμα για την μεταβίβαση. Και μόλις κάνω τις πρώτες δοκιμές θα αρχίσει η ανακατασκευή των ξύλων και ένα καλό ΚΑΛΟ καθάρισμα.
Τα Γαλλικά όπλα πάντα δοκιμαζόταν σε υψηλότερες πιέσεις σε σχέση με τα αντίστοιχα Ιταλικά και Ισπανικά.
Ψάξε και βρες ισορροπημένα φυσίγγια, που να του ταιριάζουν, στα 30-32 γρ για εκτεταμένη χρήση και δε θα έχεις πρόβλημα. Για πιο εξαιρετικές περιπτώσεις και σε χοντρά σκάγια ανέβα μέχρι τα 34γρ., δε χρειάζεσαι και κάτι παραπάνω βέβαια για τα θηράματα της Ελληνικής επικράτειας, και θα κρατήσεις το όπλο σου σφικτό και χωρίς φθορές για χρόνια.
ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙΣ ΑΤΣΑΛΙΝΑ ΣΚΑΓΙΑ με αυτό το όπλο.
'Οσο αφορά το τσοκάρισμα και το 3*-2* μια χαρά είναι, και η πλειονότητα των ROBUST με 70 εκ. κάννες που έχω δει αυτό το τσοκάρισμα έχουν.
Όπως σου είπαν και παραπάνω με κανονικά φυσίγγια (συγκεντρωτήρα) έχεις τον ιδανικό συνδυασμό για καρτέρι.
Με ένα μαλλινόταπο ή μισοταπο φυσίγγιο στο 3* μπορείς να πάρεις την απόδοση που θα είχες με συγκεντρωτήρα και 4*
Στο περπατητό 1 διασποράς στα 3* (που τα 3* ''δουλεύουν'' εξαιρετικά την πλειονότητα των διασπορέων αντίθετα τα 4* που θέλουν λίγο ψάξιμο) και ένα κανονικό στα 2* και είσαι ΟΚ.
Στην ξυλόκοτα διασποράς και στις 2 κάννες.
Το βασικό είναι να σε βολεύουν τα μέτρα του όπλου και με την πληθώρα τύπων φυσιγγίων που κυκλοφορούν στην αγορά, φτιάχνεις την ντουφεκιά όπως τη θέλεις.
'Αντε με το κάλο να το δοκιμάσεις, να μας πεις εντυπώσεις!
 
ουπς! έπεσα 29 χρόνια έξωo_O, πάλι καλά που δε του φόρτωσα κάνα αιώνα στην πλάτη.sarcastic.
Θυμόμουν ότι αρίθμηση ξεκινάει από το 1945 άλλα δεν θυμόμουνα ότι ξεκινάει με Λατινικούς αριθμούς.buy buy.
Ευτυχώς που υπάρχουν και οι καλοί μαθητές (βλέπε Μάκης), για να διορθώνουν εμάς τους ξεχασιάρηδες....vah.
Σπύρο δεν ήταν διόρθωση
το είχα πιο πρόχειρο και το έβαλα .shake.
 
Last edited:
Welcome to the "κεντροτουφεκαω" club κ εσυ... .yelling..sarcastic.
Μπα Άρι, αν λάβουμε υπόψη ότι ασχολούμε από τα πολύ παιδικά μου χρόνια με το κυνήγι και έφτασα τα 2ά ...άντα και πολλές φορές χάνω πουλιά σαν αρχάριος, μάλλον στο μέσο όρο είμαι....goodboy..sarcastic.
Χα Χα Χα Χα Χα Χα!!! Μήπως έχεις πάει Αγγλία κ έχεις μάθει κάποιο σκοπευτικο μυστικο που δεν το ξέρουμε εδώ??.very funny.
Ρίχνω τα πουλιά στη μέση από τις μπούκες και τραβάω.ha ha ha..very funny.
 
Μόλις σήμερα παρέλαβα αυτό

Το είδα τυχαία σε ένα οπλοπωλείο στην Πάτρα και είχε μόλις 250€, είχα μαζί μου και άδεια αγοράς γιατί έψαχνα για καραμπίνα αλλά.......
stefano fausti, άγνωστης χρονολογίας κατασκευής 71εκ κάννες 2 και 4 άστρα 18,3 αυλό αυτόματους εξολκείς και πολύ καλή κατάσταση σε κλειδιά και εσωτερικό καννών.
Εδώ μόλις τελειώσαμε με τα καλά και ξεκινάνε τα κακά.
οι κάννες είναι ξεβαμμένες και τα ξύλα σε άθλια κατάσταση, το βερνίκι έχει σπάσει έχει αρκετά χτυπήματα και ένα πολύ μικρό σπάσιμο πίσω από την ασφάλεια.
Το πήρα ως project για φτιάξιμο στα ξύλα και βάψιμο των καννών in house με την μέθοδο του slow rust bluing (αν βρώ τα σχετικά υλικά στην Ελλάδα) μιας και λειτουργικά είναι πολύ καλό και μου κάθετε και αρκετά καλά στην επόμιση
και γράφει και πάνω στην κάννη acciaio vickers το οποίο δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό.
Φιλε καλησπερα,αυτο χρειαζεσαι για το βαψιμο των καννων και πολυ πολυ υπομονη....
http://www.laurelmountainforge.com/barrel_brown_inst.htm
 
Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας παιδιά. Σιγά σιγά θα αρχίσουν τα μαζέματα, αρχής γενομένης από σήμερα.
 
τα φώτα σας:
φίλος έχει δεί σε μαγαζί 1 sauer όπως μου λέει σε πολύ καλή κατάσταση με περαστό κλειδί μάγουλο το κοντάκι
ανοίγει κλείνει πολύ καλά και η τιμή του είναι 450 ευρώ......μου φάνηκαν λίγα γιατί έχω δεί κάποια σε αγγελίες από 900 έως 1200 ευρώ ανάλογα την κατάστασή τους
δεν γνωρίζω πολλά γι αυτά όπλα τι λέτε;;;;;
 
τα φώτα σας:
φίλος έχει δεί σε μαγαζί 1 sauer όπως μου λέει σε πολύ καλή κατάσταση με περαστό κλειδί μάγουλο το κοντάκι
ανοίγει κλείνει πολύ καλά και η τιμή του είναι 450 ευρώ......μου φάνηκαν λίγα γιατί έχω δεί κάποια σε αγγελίες από 900 έως 1200 ευρώ ανάλογα την κατάστασή τους
δεν γνωρίζω πολλά γι αυτά όπλα τι λέτε;;;;;
Πολύ φτηνό για να είναι αληθινό. :cool:
Δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια βολτίτσα να το δεις.
Προσοχή για ξεκολλημενες ρίγες κλπ.
 
Last edited:
Πολύ φτηνό για να είναι αληθινό. :cool:
Δεν χάνεις μια βολτίτσα να το δεις.
Προσοχή για ξεκολλημενες ρίγες κλπ.
μπορεί την Παρασκευή να του κάνω την χάρη να πάω να το δώ γιατί τον φίλο δεν τον βλέπω πολύ ζεστό :)
 
Να πας να πας.
Όπως μου είχε πει και κάποιος τα δίκαννα επισκευάζονται εύκολα;)
BTW έτοιμοι και οι εξολκείς από τον μαστροθεοφραστο.
Να είχα και χρόνο να το δοκιμάσω στο βουνο τι καλά που θα τανε.
 
10fdkr8.jpg


Tο οπλο του πατερα μου Miroku 500E με χιλιαδες φισιγγια στα 40+χρονια στο ενεργητικο του χωρις κανενα απολυτως πρόβλημα.Μια ανακαινιση στη βαφη των ξυλων και έναν υποτυπωδη καθαρισμο στον μηχανισμο από εμενα ηταν η μοναδικη πολυτελεια που του χαρησα στα τοσα χρονια λειτουργιας του.Ετσι θεωρησα σωστο να του κανω μια παρουσιαση κατι σαν φοροσ τιμησ σε αυτό εδώ το Forun γιατι πιστευω ότι του αξιζει
 
Ομορφουλικο είναι...well done.
Το κυνηγάς καθόλου Γιώργο?
Όχι Τασο εχω περιπου τρια χρονια να το τουφεκισω που και που το τουφεκαω με φυσιγια αδρανειας για να δουλευει ο μηχανισμος, κακος αλλα δεν θελω να το ταλαιπορισω άλλο.
 
Back
Top