Πλαγιόκαννο

Η αλήθεια ειναι οτι δεν βρίσκεις ευκολα αυτό το τσοκαρισμα σε φτηνά ας πούμε τουφεκια
Αφού οι εισαγωγεις είναι άσχετοι με το κυνηγι τι περιμένεις;
Βρες μου έναν που να κυνηγάει άλλο θηραμα έξω από τα €.
 
Μόλις σήμερα παρέλαβα αυτό
IMG_20151117_090348.jpg

Το είδα τυχαία σε ένα οπλοπωλείο στην Πάτρα και είχε μόλις 250€, είχα μαζί μου και άδεια αγοράς γιατί έψαχνα για καραμπίνα αλλά.......
stefano fausti, άγνωστης χρονολογίας κατασκευής 71εκ κάννες 2 και 4 άστρα 18,3 αυλό αυτόματους εξολκείς και πολύ καλή κατάσταση σε κλειδιά και εσωτερικό καννών.
Εδώ μόλις τελειώσαμε με τα καλά και ξεκινάνε τα κακά.
οι κάννες είναι ξεβαμμένες και τα ξύλα σε άθλια κατάσταση, το βερνίκι έχει σπάσει έχει αρκετά χτυπήματα και ένα πολύ μικρό σπάσιμο πίσω από την ασφάλεια.
Το πήρα ως project για φτιάξιμο στα ξύλα και βάψιμο των καννών in house με την μέθοδο του slow rust bluing (αν βρώ τα σχετικά υλικά στην Ελλάδα) μιας και λειτουργικά είναι πολύ καλό και μου κάθετε και αρκετά καλά στην επόμιση
και γράφει και πάνω στην κάννη acciaio vickers το οποίο δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό.
Καλορίζικο Θεόφραστε και να το χαρείς όσο δε παίρνει!!!
Το acciaio (ατσάλι στα Ιταλικά) vickers (όπως και το ατσάλι τύπου Breda) ήταν ένας συνηθισμένος τύπος ατσαλιού για τα Ιταλικά πλαγιόκαννα των δεκαετιών 60' - 70
Όσο αφορά το τσοκάρισμα συμφωνώ και 'γω με τους συναδέρφους παραπάνω. Το 4-2 σε 70-71εκ. κάννες είναι πιο βολικός συνδυασμός, με τα σύγχρονα φυσίγγια, για την πλειοψηφία των βολών που θα χρειαστεί να κάνουμε στον κυνηγότοπο, σε σχέση με το 3-1 που βρίσκουμε κατά κόρον στα δίκαννα των δεκαετιών 60' - 70'.
Βέβαια τα φυσίγγια τότε ήταν διαφορετικά (μαλλινόταπα ιδιογομωσης) και οι απαιτήσεις και τα ''θέλω'' των κυνηγών από ένα κυνηγετικό όπλο διαφορετικά.
Αν βάλεις μια φωτο από τις σφραγίδες στο κάτω μέρος των καννών και των κλειδιών, ίσως μπορέσουμε να εξακριβώσουμε και το έτος κατασκευής του όπλου...
Από τη στιγμή που οι κάννες εσωτερικά και τα κλειδιά είναι σε καλή κατάσταση τα υπόλοιπα που αναφέρεις σαν ''κακά'' είναι μια καλή ευκαιρία για αναβάθμιση του όπλου.
Το λινέλαιο, αν γίνει σωστά, θα τονίσει και θα αναδείξει τα ωραία νερά που διακρίνω να έχει το κοντάκι.
Τώρα για το βάψιμο των καννών, γνώμη μου είναι ότι άν γίνει πρέπει να γίνει σε οπλουργό με την απαραίτητη πείρα, γιατί έχω δει και ερασιτεχνικές προσπάθειες βαψίματος καννών, με κάποιες βαφές που κυκλοφορούν στο εμπόριο και το αποτέλεσμα ήταν κάννες όλο μπαλώματα και αισθητικά χειρότερες από πριν
Αν σκουπίζονται οι κάννες και λαδώνονται ελαφρά μετά από κάθε κυνήγι δεν έχουν ανάγκη.
 
Το acciaio (ατσάλι στα Ιταλικά) vickers (όπως και το ατσάλι τύπου Breda) ήταν ένας συνηθισμένος τύπος ατσαλιού για τα Ιταλικά πλαγιόκαννα των δεκαετιών 60' - 70
Σωστότατος..Εχω ένα πλαγιο πολυ παλιο με περαστο κλειδι,ιταλικό σε άθλια στην κυριολεξία κατασταση με τα μονα στοιχεια acciaio vickers.Πριν χρονια είχα παρει τον κουρκουλο για το φτιάξω αλλα μου είπε (προς τιμήν του)οτι δεν αξίζει να το φτιάξεις και είχε δίκιο..
 
Σωστότατος..Εχω ένα πλαγιο πολυ παλιο με περαστο κλειδι,ιταλικό σε άθλια στην κυριολεξία κατασταση με τα μονα στοιχεια acciaio vickers.Πριν χρονια είχα παρει τον κουρκουλο για το φτιάξω αλλα μου είπε (προς τιμήν του)οτι δεν αξίζει να το φτιάξεις και είχε δίκιο..
Είδες οι Κερκυραίοι, τι ντόμπροι άνθρωποι είμαστε....sarcastic.
Αν έχει Τάσο συναισθηματική αξία για σένα, κράτησε το για ενθυμιο-κειμήλιο.
 
Είδες οι Κερκυραίοι, τι ντόμπροι άνθρωποι είμαστε....sarcastic.
Αν έχει Τάσο συναισθηματική αξία για σένα, κράτησε το για ενθυμιο-κειμήλιο.
Εχει Σπυρο για αυτό και το κρατάω.μονο κ μονο για να το βλέπω..
Εχει κοντακι σεμι πιστολε αλλα τι να το κανεις που ειναι ερειπιο..
 
Last edited:
Εχει Σπυρο για αυτό και το κρατάω.μονο κ μονο για να το βλέπω..
Εχει κοντακι σεμι πιστολε αλλα τι να το κανεις που ειναι ερειπιο..
Στο πατρικό μου για ενθύμιο έχουμε το μπροστόγιομο 16άρι του παππού μου...
Μπεκατσοκυνηγός και μάστορας στο να φτιάχνει μπεκατσόσκυλα, ακόμα και τα τσακαλόσκυλα, βαραγε τις ξυλόκοτες ακόμα και μεθυσμένος...
Μια φορά ένας συχωρεμένος πλέον χωριανός μου, μου είπε μια ιστορία για ένα κυνήγι που ο πάππους μου βάρεσε με μπροστογιομο, μπροστά του, 38 ξυλόκοτες με 38 ντουφεκιές...
Μιλάμε βέβαια για δεκαετία '50...
 
Τοτε ηταν παράδεισος Σπυρο..Μην κοιτάς που εμείς δεν βλέπουμε τιποτα.
Τοτε ειχαν τουφεκια τις πλάκας κ δεν ειχαν λεφτά για μπαρουτες καψουλια σκαγια κλπ.τωρα έχουμε υπερσύγχρονα οπλα κ φυσιγγια και βαράμε μυγες.
Και έμενα ο παππούς μου στα νιάτα του με μπροστογεμι 16αρι ξεκίνησε κ χτύπαγε με αυτό λαγούς στο φεγγάρι.Αλλα χρονια όμως..
 
Η μαλακία μου είναι απεριόριστη τελικά το τσοκάρισμα του όπλου είναι 2 και 3 άστρα και ένα μικρό σκουπιδάκι εκεί νόμιζα ότι είναι αστέρι που δεν είχε χτυπηθεί καλά πάνω στην βιασύνη μου.



Δεν φωτογράφησα το σημείο που γράφει acciaio vickers το αριθμό ο οποίος μπροστά γράφει FS
Ελπίζω αύριο να μπορέσω να βγάλω άκρη με την ασφάλεια να το δοκιμάσω το σκ γιατί το αγόρασα ατουφέκιστο. (σήμερα λόγο 17Ν δεν είχε ασφάλεια)
 
Αλλά εδώ που τα λέμε δεν μπορώ να καταλάβω τι με έπιασε σπάνια, κάνω βιαστικές κινήσεις αλλά μόλις το είδα αυτό το δικανάκι και σε αυτή την τιμή το αγόρασα αμέσως καλώ, κακώς θα δείξει. Πάντως είμαι χαρούμενος με την αγορά μου .micle.
και πάλι σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές σας.
 
Η μαλακία μου είναι απεριόριστη τελικά το τσοκάρισμα του όπλου είναι 2 και 3 άστρα και ένα μικρό σκουπιδάκι εκεί νόμιζα ότι είναι αστέρι που δεν είχε χτυπηθεί καλά πάνω στην βιασύνη μου.



Δεν φωτογράφησα το σημείο που γράφει acciaio vickers το αριθμό ο οποίος μπροστά γράφει FS
Ελπίζω αύριο να μπορέσω να βγάλω άκρη με την ασφάλεια να το δοκιμάσω το σκ γιατί το αγόρασα ατουφέκιστο. (σήμερα λόγο 17Ν δεν είχε ασφάλεια)
Η σφραγίδα PSF με το ένα αστέρι πάνω σημαίνει ότι το όπλο σου είναι δοκιμασμένο στις 900 bar.
Το ΑΖ μέσα σε τετράγωνο δείχνει την ημερομηνία κατασκευής, ξεκινάει από το 1945 σαν 1ο έτος και συνεχίζει ανάλογα με τον αριθμό που συμβολίζουν τα γράμματα ΑΖ, δεν θυμάμαι τώρα σε πιο αριθμό αντίστοιχή το ΑΖ (πιθανό στο 17 που σημαίνει ημερ. κατασκευής 1961), άλλα θα ψάξω αύριο (κάπου έχω ένα σχετικό άρθρο) να σου πω με σιγουριά.
 
Τώρα ανυπομονώ να το δοκιμάσω. Τα 900bar δεν ξέρω αν είναι λίγα, το robust γράφει 1100killos αλλά μπήκα στο τριπάκι το απόγευμα να ρίξω μια ματιά και στις δικές του σφραγίδες, μετά από τόσα χρόνια. Μακάρι να με δεχθούν στην ασφάλεια το απόγευμα για την μεταβίβαση. Και μόλις κάνω τις πρώτες δοκιμές θα αρχίσει η ανακατασκευή των ξύλων και ένα καλό ΚΑΛΟ καθάρισμα.
 
Θεοφραστε καλοριζικο κ καλοτουφεκο... Στο καρτερακι θα ειναι μανουλα, αλλα θα ειναι κ μια πολυ καλη δικαιολογια για να πεαρσεις λιγο χρονο μαζι του κ να το κανιες κουκλι... Δεν θα το αναγνωριζεις στο τελος... Για μενα ασχολησου πρωτα λιγο με το θεμα των μετρων, να μπει κ ενα καλο πελμα να ειναι πιο ανετο κ ευχαριστο στη χρηση κ οταν οριστικοποιηθουν αυτα τοτε ξεκινας με την περιποιηση των ξυλων...
 
Άρη ευχαριστώ πολύ, σε ξερες επομήσεις που έκανα σπίτι μου είναι ελάχιστα κοντό 1/2 εκατοστό το πολύ. Με ρούχα περισσότερα από το κοντομάνικο ίσως είναι οκ. Μερικές δοκιμές θα μας πείσουν. Για καρτέρι έχω το robust με 1-3 και 76εκ κάννες..my man.
 
Back
Top