Πλαγιόκαννο

Μαυρη πυριτιδα δεν υπαρχει Ελλαδα, και δυστυχως δεν υπαρχει και αξιοπιστη πηγη ωστε αν υπηρχε να μπορουσες να γεμισεις κατι ασφαλες.
 
Βίκτορα είχα δει αυτό το βίντεο,
και είχα καταλήξει(ίσως αυθαίρετα) στο συμπέρασμα ότι με μαύρη πυρίτιδα οι πιέσεις είναι πολύ χαμηλότερες και συγχωρούνται μικρά λάθη.
 
Σε γενικες γραμμες να εχεις υποψιν οτι δεν χρησιμοποιουμε πυριτιδα διαφορετικη απο αυτη που κατασκευαστηκε για το οπλο μας. Ειδικα σε αυτα, δεν παιζουμε. Προτιμοτερο να το βλεπεις ολοκληρο στο τζακι σου, παρα να εχεις δυσαρεστες συνεπειες
 
Μια που αναφέρατε για μαύρη πυρίτιδα (κρίμα που δεν μπορούμε να βρούμε πια - να δούμε σε λίγο αν θα μπορούμε να πάρουμε και άκαπνη) ...
142.png

Δείτε εδώ κάτι που ανέβασα χθες ;)
http://www.hunterslife.gr/forums/threads/Κυνηγετικά-Βιβλία.323/page-2#post-72158
 
κυριοι καλησπερα.επειδη το πλαγιο δεν μου τη γλυτωνει τελικα και ειμαι στο ψαξιμο ενω εκλινα προς baikal πλευρα ξαφνικα ψαχνοντας στον κυργια ειδα αυτο zabala 213 με 5 τσοκ αυτοματους εξολκεις 76π.καννες δισκανδαλο φυσικα περιπου 800 γιουρια.θα ηθελα τη γνωμη σας για τα συγκεκριμενα οπλα γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου
 
κυριοι καλησπερα.επειδη το πλαγιο δεν μου τη γλυτωνει τελικα και ειμαι στο ψαξιμο ενω εκλινα προς baikal πλευρα ξαφνικα ψαχνοντας στον κυργια ειδα αυτο zabala 213 με 5 τσοκ αυτοματους εξολκεις 76π.καννες δισκανδαλο φυσικα περιπου 800 γιουρια.θα ηθελα τη γνωμη σας για τα συγκεκριμενα οπλα γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου
Ευριπίδη τίμιο και αξιόπιστο όπλο για τα λεφτά του. Είχα πιάσει ένα ίδιο στο σκοπευτήριο το περασμένο καλοκαίρι. Θυμάμαι ήταν και εκείνο με 76αρες κάνες. Πάντως ήταν βαρύ και αρκετά εμπροσθοβαρο, φαινόταν στιβαρό όπλο και στο κλείσιμο του. Να ρωτησω κάτι αλλο, το πόσο που γραφεις (800€) είναι το ταβάνι; ή σε παίρνει και για παραπάνω; Σε ενδιαφέρει μόνο σε καινούργιο και 76αρες κάνες;
Nα συμπληρωσω ότι είχα δει και ένα Vencedor με κάνες 70 εκ. Πολλή καλύτερο και σε ζύγισμα αλλά και γενικά πιο προσεγμένο από άποψη φινηρισματος. Είχε αγγλε κοντάκι και ήταν δισκανδαλο.
 
Last edited:
κυριοι καλησπερα.επειδη το πλαγιο δεν μου τη γλυτωνει τελικα και ειμαι στο ψαξιμο ενω εκλινα προς baikal πλευρα ξαφνικα ψαχνοντας στον κυργια ειδα αυτο zabala 213 με 5 τσοκ αυτοματους εξολκεις 76π.καννες δισκανδαλο φυσικα περιπου 800 γιουρια.θα ηθελα τη γνωμη σας για τα συγκεκριμενα οπλα γιατι δεν εχω ασχοληθει καθολου
Ευριπίδη γνώμη μου είναι να πας στο Baikal.Δεν έχουν να σου προσφέρουν κάτι παραπάνω τα Zabala.
Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις 300 - 400 Ευρώ επιπλέον.
 
Ευριπίδη τίμιο και αξιόπιστο όπλο για τα λεφτά του. Είχα πιάσει ένα ίδιο στο σκοπευτήριο το περασμένο καλοκαίρι. Θυμάμαι ήταν και εκείνο με 76αρες κάνες. Πάντως ήταν βαρύ και αρκετά εμπροσθοβαρο, φαινόταν στιβαρό όπλο και στο κλείσιμο του. Να ρωτησω κάτι αλλο, το πόσο που γραφεις (800€) είναι το ταβάνι; ή σε παίρνει και για παραπάνω; Σε ενδιαφέρει μόνο σε καινούργιο και 76αρες κάνες;
Nα συμπληρωσω ότι είχα δει και ένα Vencedor με κάνες 70 εκ. Πολλή καλύτερο και σε ζύγισμα αλλά και γενικά πιο προσεγμένο από άποψη φινηρισματος. Είχε αγγλε κοντάκι και ήταν δισκανδαλο.
Γιάννη το venc.το είδα αλλά είναι με σταθερό τσοκαρισμα και δεν το θέλω ετσι
 
Ευριπίδη γνώμη μου είναι να πας στο Baikal.Δεν έχουν να σου προσφέρουν κάτι παραπάνω τα Zabala.
Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις 300 - 400 Ευρώ επιπλέον.
Το καταλαβαίνω αυτό που λες και γι αυτό το ψάχνω ακόμα.θα δουμε
 
Πάντως από την μικρή μέχρι στιγμής εμπειρία μου θα πήγαινα για μεταχειρισμένο Γαλλικό δίκαννο. Το robust είναι πολύ ανώτερο από το fausti που πήρα και από όσα Baikal έχω δει σε λειτουργία - συναρμογή.(δεν είμαι οπλουργός, η αίσθηση μου είναι αυτή). Εγώ νομίζω οτι αν έβρισκα κανένα καλό robust σε καλή τιμή θα έπαιρνα και δεύτερο.sarcastic.
 
Ευριπίδη έχω δει το ζαμπαλα 213 απο κοντα, λιγο βαρύ ηταν αλλά
Δυστυχώς ομως ανήκε σε λαγοκυνηγο που ως γνωστόν δεν ρίχνουν πολλά φυσιγγια για να έχει μια ολοκληρωμένη άποψη για αξιοπιστια κλπ.
Απο οτι διαβάζω κ ακούω ειναι πολύ γερά όπλα..
Αλλά οπως λεει και ο Γιώργος πιο πάνω ,περνεις μπαικαλ στην μισή τιμή.
 
Last edited:
Τελικά είχατε δίκιο το παλιό το δικαννάκι είναι παραποιημένο στον καθρέπτη. Έχει κάποιες κολλήσεις περιμετρικά από τις βελόνες και κάποια διακοσμητικά αυτιά στην πάνω μεριά των θαλαμών, τώρα πως ήταν και πως έγινε ουδείς γνωρίζει .....
 
τελικά έχουν παραποιηθεί και οι κάννες

δεν ξέρω αν φαίνονται στις φωτογραφίες οι δυο εγκοπές στο πάνω μέρος της θαλάμη είναι ανεπαίσθητες, εγω δυσκολεύτηκα να τις βρω απο κοντά

 
τελικά έχουν παραποιηθεί και οι κάννες

δεν ξέρω αν φαίνονται στις φωτογραφίες οι δυο εγκοπές στο πάνω μέρος της θαλάμη είναι ανεπαίσθητες, εγω δυσκολεύτηκα να τις βρω απο κοντά

Φαίνονται. Πράγματι λοιπόν αρχικά ήταν pinfire ! .well done.
 
Back
Top