Πλαγιόκαννο

πόσο θα ήθελα να επισκεφθώ ένα τέτοιο χώρο :)

Φίλοι
Περιδιαβαίνοντας τις σελίδες του Forum με έκπληξη είδα την περυσινή αναφορά του Κωνσταντίνου και του Μάκη (Σελίδα 13 εδώ, 28 Αυγούστου 2015) στην Αμερικανική φίρμα Griffin & Howe και είπα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου.
Τον Μάη 2015 κατά την διάρκεια διακοπών μου στις ΗΠΑ φίλοι και συγγενείς μου προσέφεραν μια εξαιρετική έκπληξη, μια κοντινή εκδρομή στην Hudson Farm Club και μάθημα σκοποβολής σε Sporting Clays στις εγκαταστάσεις τους.
Οι εγκαταστάσεις σκοποβολής, πωλήσεων και κυνηγιού (παπιών, φασιανών κτλ) της «Φάρμας» βρίσκεται κοντά στην ανατολική ακτή, στην πολιτεία New Jersey και 20 χλμ δυτικά από την πόλη Morristown, με έκταση πάνω από 16.000 στρέμματα και μεγάλο μέρος από παρακείμενη λίμνη.
http://www.shotgunlife.com/travel/p...ing-clays-instructor-marks-turning-point.html

Η εμπειρία απίστευτη τόσο από την υποδοχή όσο και από τις εγκαταστάσεις, το τοπίο/ περιβάλλον και το επίπεδο. Στον χώρο υποδοχής για την σκοποβολή είχαν συλλογή πανάκριβων όπλων τόσο λειόκανων όσο και ραβδωτών τα οποία χάζεψα και έπιασα για χειρισμό χωρίς την παραμικρή ενόχληση από το προσωπικό (θα επανέλθω σε αυτό).
Από τα όπλα διαθέσιμα για την εκπαίδευση επέλεξα ένα BlaserF3 (το έχω απωθημένο) και το μάθημα αυτό έγινε μέσα στο δάσος με Έλληνα !!! (όχι …Κεφαλλονίτη) δάσκαλο (αν κατάλαβα καλά πληρώθηκε από φίλο μου με πάνω από 200 $ για την ώρα). Έριξα από 10-12 διαφορετικούς βατήρες (πρέπει να έχουν πάνω από 100) μέσα σε απίστευτο περιβάλλον στο οποίο μετακινούμασταν με ηλεκτροκίνητο «τζιπάκι».
http://griffinhowe.com/sporting-clays/

Στην συνέχεια είδαμε πεδία βολής μέχρι 500 υαρδών (450) μέτρων με διάφορες κλίσεις (προς το βουνό και προς τα κάτω) για ραβδωτά και καταλήξαμε στο μπαρ/ εστιατόριο του Club όπου σε παράπλευρη αίθουσα μου έδειξαν την οινοθήκη με προσωπικές συλλογές πανάκριβων κρασιών μελών του Club (σε σταθερή θερμοκρασία/ υγρασία).
Κράτησα την κάρτα και σας την παραθέτω. Φωτογραφίες σε αμέσως επόμενο post.

Την προηγούμενη εβδομάδα, επισκέφτηκα την ένα από τα ποιο φημισμένα καταστήματα όπλων των Βρυξελλών. Έψαχνα και ψάχνω για μεταχειρισμένο Blaser και κάποιο σε καλή κατάσταση πλαγιόκανο, όχι ιδιαίτερα ακριβό. Από το άδειο από κόσμο κατάστημα και στις ημι-έρημες Βρυξέλλες (κάποιος μου είπε ότι είναι όχι μόνο λόγω των επιθέσεων αλλά επειδή έχουν διακοπές τα σχολεία) έφυγα απογοητευμένος από τον πωλητή, ο οποίος λόγω μεγάλης ηλικίας πιθανότατα ήταν και ο ιδιοκτήτης ή τουλάχιστον ο μάνατζερ. Οι συγκρίσεις μεταξύ Αμερικανών και Ευρωπαίων στην απλότητα και την ευγένεια είναι δυστυχώς σε βάρος μας. Ο Κωσταντίνος σίγουρα μπορεί να το επιβεβαιώσει.
Αυτά προς το παρόν.
Ευχαριστώ για την ευκαιρία να σκαλίσω το e-mail μου και να βρω τις περυσινές φωτογραφίες.
C:\Users\spkon\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002.jpg
 
Φίλοι
Περιδιαβαίνοντας τις σελίδες του Forum με έκπληξη είδα την περυσινή αναφορά του Κωνσταντίνου και του Μάκη (Σελίδα 13 εδώ, 28 Αυγούστου 2015) στην Αμερικανική φίρμα Griffin & Howe και είπα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου.
Τον Μάη 2015 κατά την διάρκεια διακοπών μου στις ΗΠΑ φίλοι και συγγενείς μου προσέφεραν μια εξαιρετική έκπληξη, μια κοντινή εκδρομή στην Hudson Farm Club και μάθημα σκοποβολής σε Sporting Clays στις εγκαταστάσεις τους.
Οι εγκαταστάσεις σκοποβολής, πωλήσεων και κυνηγιού (παπιών, φασιανών κτλ) της «Φάρμας» βρίσκεται κοντά στην ανατολική ακτή, στην πολιτεία New Jersey και 20 χλμ δυτικά από την πόλη Morristown, με έκταση πάνω από 16.000 στρέμματα και μεγάλο μέρος από παρακείμενη λίμνη.
http://www.shotgunlife.com/travel/p...ing-clays-instructor-marks-turning-point.html

Η εμπειρία απίστευτη τόσο από την υποδοχή όσο και από τις εγκαταστάσεις, το τοπίο/ περιβάλλον και το επίπεδο. Στον χώρο υποδοχής για την σκοποβολή είχαν συλλογή πανάκριβων όπλων τόσο λειόκανων όσο και ραβδωτών τα οποία χάζεψα και έπιασα για χειρισμό χωρίς την παραμικρή ενόχληση από το προσωπικό (θα επανέλθω σε αυτό).
Από τα όπλα διαθέσιμα για την εκπαίδευση επέλεξα ένα BlaserF3 (το έχω απωθημένο) και το μάθημα αυτό έγινε μέσα στο δάσος με Έλληνα !!! (όχι …Κεφαλλονίτη) δάσκαλο (αν κατάλαβα καλά πληρώθηκε από φίλο μου με πάνω από 200 $ για την ώρα). Έριξα από 10-12 διαφορετικούς βατήρες (πρέπει να έχουν πάνω από 100) μέσα σε απίστευτο περιβάλλον στο οποίο μετακινούμασταν με ηλεκτροκίνητο «τζιπάκι».
http://griffinhowe.com/sporting-clays/

Στην συνέχεια είδαμε πεδία βολής μέχρι 500 υαρδών (450) μέτρων με διάφορες κλίσεις (προς το βουνό και προς τα κάτω) για ραβδωτά και καταλήξαμε στο μπαρ/ εστιατόριο του Club όπου σε παράπλευρη αίθουσα μου έδειξαν την οινοθήκη με προσωπικές συλλογές πανάκριβων κρασιών μελών του Club (σε σταθερή θερμοκρασία/ υγρασία).
Κράτησα την κάρτα και σας την παραθέτω. Φωτογραφίες σε αμέσως επόμενο post.

Την προηγούμενη εβδομάδα, επισκέφτηκα την ένα από τα ποιο φημισμένα καταστήματα όπλων των Βρυξελλών. Έψαχνα και ψάχνω για μεταχειρισμένο Blaser και κάποιο σε καλή κατάσταση πλαγιόκανο, όχι ιδιαίτερα ακριβό. Από το άδειο από κόσμο κατάστημα και στις ημι-έρημες Βρυξέλλες (κάποιος μου είπε ότι είναι όχι μόνο λόγω των επιθέσεων αλλά επειδή έχουν διακοπές τα σχολεία) έφυγα απογοητευμένος από τον πωλητή, ο οποίος λόγω μεγάλης ηλικίας πιθανότατα ήταν και ο ιδιοκτήτης ή τουλάχιστον ο μάνατζερ. Οι συγκρίσεις μεταξύ Αμερικανών και Ευρωπαίων στην απλότητα και την ευγένεια είναι δυστυχώς σε βάρος μας. Ο Κωσταντίνος σίγουρα μπορεί να το επιβεβαιώσει.
Αυτά προς το παρόν.
Ευχαριστώ για την ευκαιρία να σκαλίσω το e-mail μου και να βρω τις περυσινές φωτογραφίες.
C:\Users\spkon\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\clip_image002.jpg
Είσαι πολύ τυχερός φίλε Ποσειδώνα που είχες μία τόσο σπάνια και όμορφη εμπειρία, εγώ δυστυχώς έχω πάει μόνο στο κατάστημα τους που πουλάει όπλα και ρουχα.
Δεν είχε καμία σχέση με τα κοινά κυνηγομάγαζα από θέμα ατμόσφαιρας και παρουσίασης εννοώ, γεμάτο από δικαννα πλάγια και ποζε σε όλα τα διαμετρηματα λειοκανα και ραβδωτα .
Κάποια στιγμή δεν κρατήθηκα και βλέποντας ένα πλαγιοκαννο Holland Holland μου ήρθε η επιθυμία να το επωμισω, ο υπεύθυνος καθόταν στο γραφείο του διάβαζε ένα βιβλίο, ντράπηκα αλλά του έκανα την ερώτηση : συγνώμη κύριε μπορώ να πιάσω αυτό το όπλο γύρισε με κοίταξε και μου είπε φυσικά και μπορείς να κρατήσεις οποιαδήποτε όπλο που είναι εδώ μέσα. Για κάνα δίωρο έκανα επώμισεις και περιεργαζομουνα όλη την αφρόκρεμα των Perazzi, Beretta, Krieghoff κτλ που μόνο στη φαντασία μου σκεφτόμουν ποτέ να τα δω,από τιμές δεν το συζητάμε φάτε ματιά ψάρια και η κοιλιά περιδρομο, αν δεν ήταν το φιλαράκι μου να με βγάλει τραβηχτο έξω θα με περνάνε με ζουρλομανδεια.
 
Last edited:
Μήπως ξέρεις κανένα να πουλιέται, σε καλή κατάσταση ... και σε cal.16 ???
χα χα χα χα!!Έλα ντε...well done.
Πάρε στα γραφεία του Έθνους κ ζήτησε τον Νικήτα αυτός θα ξέρει σίγουρα...sarcastic.
Τάσο, το είχα δει στο περιοδικό (ένθετο), το παίρνω ακόμα κάθε Τετάρτη
Και εγω παλιά το αγόραζα κάθε τετάρτη αλλά πλέον μόνο όταν έχει κάνα καλό DVD αλλα μας έχουν φλομώσει στα μπεκατσοκυνηγια...hair.
 
Δεν ξέρω μόλις πάω στο κατάστημα θα δω το δελτίο κατοχής.εχω κοληση στης Κάνες και στην σκαφτη Ρήγα που εχει το τσοκ πρέπει νάνε 1,3 αποτη είδα
 
Εως 30-32 ειναι μια χαρα. Ο αυλος δεν ειναι και σουπερ στενος να πεις οτι ειναι μειονεκτημα. Γενικα πιστευω οτι ειναι τιμια οπλα, εξαρταται φυσικα απο την χρηση που χει δει, αν ειναι μεταχειρισμενο
 
Καλημερα.
Οι αυλοι ειναι μια χαρα.
Κοιταξε καλυτερα είναι marocchi η marocchini?
Marrochi πλαηιοκαννο στην Κυπρο σπανια βρισκεις..... κ εδω τον καιρό που μεσουρανουσαν ηταν σε κάθε σπίτι.
Εχει αλληλεπ ο πατερας κ ο ξάδερφος μου.
Είναι σκοτωστρες.
Το πλαγιο που λες πιστευω ειναι το marochini κ οχι marrochi.
Το έχει άλλος ξαδερφος κ κάνει ολα τα κυνηγια.
Ειναι σκυλι σκοτωστρα κ αντεχει την κακομεταχειρηση.
Αλλα είναι δοκιμασμένο στα 900 κιλά πιέσεις γιαυτό 36αρια θα τους βαζεις μονο εαν είναι σε άριστη κατασταση.
Ο ξάδερφος 36αρια του ριξε ενα φορτηγο.
Αλλα μετα λεπρε που εχουν σημανση 1050 μπαρ έσπασε το κοντακι.
Πηγε κ το φτιάξε.
Είναι οπλο που θα το κυνηγας χωρις λύπη κ θα σε αφησει έκπληκτο.
Πρεπει να δεις μονο το θεμα της καταστασης του γιατί σίγουρα θα ναι μιας 15 ετιας.
 
Back
Top