Πλαγιόκαννο

το εχω ξαναπει οτι αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα τ οπλο που θα ειχα για ολα μου τα κυνηγια θα ηταν ενα πλαγιο φτιαγμενο στα μετρα μου δισκανδαλο με αγγλε κοντακι υπεριψωμενη ριγα και 73 ποντους καννες.μια εποχη κυνηγουσα μ ενα boito πλαγιο δισκανδαλο περιπου για 2 χρονια κι εκαιγε τα παντα.αλλα λογω φτηνης κατασκευης κουνησανε τα κλειδια και το πουλησα.αν καποια στιγμη βρω 2500 χιλιαρικα θα ερθει στον οπλοβαστο ενα highlander δισκανδαλο.αυτα
 
το εχω ξαναπει οτι αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα τ οπλο που θα ειχα για ολα μου τα κυνηγια θα ηταν ενα πλαγιο φτιαγμενο στα μετρα μου δισκανδαλο με αγγλε κοντακι υπεριψωμενη ριγα και 73 ποντους καννες.μια εποχη κυνηγουσα μ ενα boito πλαγιο δισκανδαλο περιπου για 2 χρονια κι εκαιγε τα παντα.αλλα λογω φτηνης κατασκευης κουνησανε τα κλειδια και το πουλησα.αν καποια στιγμη βρω 2500 χιλιαρικα θα ερθει στον οπλοβαστο ενα highlander δισκανδαλο.αυτα
Ευριπίδη οι εποχές είναι δύσκολες κ 2500 είναι παρααα πολλά για να κανεις το κέφι σου..
Όπως είδες κ το φτηνό boito έκαιγε τα πάντα!
Με ένα μπαικαλ πλάγιο κανεις θαυμάσια δουλειά μόνο που σίγουρα δεν θα έχει εμφάνιση κ ζύγισμα highlander..
Μια κ είπες κλειδιά σου λέω κ στο υπογράφω με υπεύθυνη δήλωση και..δέκα σφραγιδες,ότι μπαικαλ που να έχει κουνήσει ΔΕΝ έχω δει ακόμα.
Ούτε είμαι από τους ανθρώπους που θα είχε κάποιο πρόβλημα το όπλο μου και θα ντρεπομουν να το πω.
Να είσαι σίγουρος ότι αν ποτέ στο μέλλον πάθει κάτι(κούφια η ώρα)θα μπω την ίδια μέρα στο φόρουμ κ θα το πω δημόσια.
Αν πας σε κάτι ακριβότερο γιατί σε τρομάζει το κούνημα στα πλαγιοκαννο σου λέω οτι υπαρχουν φθηνές και δοκιμασμένες λύσεις.
Εγώ αν ποτέ καταφέρω να το "διαλύσω" πάλι σε μπαικαλ θα πάω.:)
 
το εχω ξαναπει οτι αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα τ οπλο που θα ειχα για ολα μου τα κυνηγια θα ηταν ενα πλαγιο φτιαγμενο στα μετρα μου δισκανδαλο με αγγλε κοντακι υπεριψωμενη ριγα και 73 ποντους καννες.μια εποχη κυνηγουσα μ ενα boito πλαγιο δισκανδαλο περιπου για 2 χρονια κι εκαιγε τα παντα.αλλα λογω φτηνης κατασκευης κουνησανε τα κλειδια και το πουλησα.αν καποια στιγμη βρω 2500 χιλιαρικα θα ερθει στον οπλοβαστο ενα highlander δισκανδαλο.αυτα
Εχεις κρίση; σου χω λυση και πολυ φθηνοτερη. Αγορα βαικαλ 12/70 με αυτοματους εξολκεις και βελτιωση απο παπατσαρουχα... Συνολικο κοστος αντε γυρω στο 1000αρικο.Οσο ενας νεροσωληνας δλδ. (ανοιξα πολεμο το ξερω.. Χαχα)
 
α ξεχασα να προσθεσω.τσοκαρισμα 4-2 αστρα σταθερο.αποστολη κανενα πολεμο δεν ανοιξες.κι εγω νεροσωληνες τα λεω.αλλα οταν σε τρωει ο κωτσος σου αυτα παθαινεις.οταν εχεις μια δικαναρα στα χερια σου και μετα απο 10 χρονια το πουλας χωρις να υπαρχει λογος γιατι ετσι σου καπνισε ενα πρωι ε τοτε μετα ψαχνεσαι αδερφε και δεν βρισκεσαι με τιποτα
 
εδω ειμαστε
2505.jpg
 
για βαλε 2 χρονια ολα τα κυνηγια.τσιχλα φασσα περδικα ορτυκι μπεκατσα.γιατι τοτε ημουνα στα καλα μου και πηγαινα παντου.τασο οσο φτηνο ητανε τοσο καλη τουφεκια ειχε λογω αχρωμιωτης καννης αλλα πολυ φτηνη κατασκευη καμμια σχεση με baikal.η πλακα ειναι οτι το περισσοτερο που ειχα βαλει μεσα ητανε 34 γραμμαρια στην περδικα
 
μακη αν ειχα αυτο θα ειχα πουλησει ολα τ αλλα.boito βραζιλιανικο ειχα
α κατάλαβα λάθος φίλε
για το Franchi αν κάποια φάση έχεις την ευκαιρία να το αγοράσεις υπάρχουν στην τιμή του πολύ πολύ καλύτερα όπλα
το θεωρώ(προσωπικά)ακριβό γι αυτό που δίνει σε ποιότητα και φινίρισμα κατασκευής :)
 
Το boito που κούνησε είχε ρίξει πολλά φυσίγγια?
Δεν ειναι τα πολλα,Τασο!Αν η κατασκευη και τα υλικα που φτιαχτηκε το οπλο,ειναι σωστα,δεν το χαλαμε ουτε σε δυο ζωες!
Με την προυποθεση οτι χρησιμοποιουμε φυσιγγια με παραγομενες πιεσεις,εντος των προδιαγραφων του οπλου!
 
Εγω σαν ερωτευμένος μαζι τους απο μικρος κ χρηστης σου σε ολα τα κυνηγια το θεωρω πραγματικά αδικημένο το πλαγιο.
Ποτε δεν καταλαβα γιατι λενε πψς δεν βολεύει στα καρτέρια η στο σκοπευτηριο.
Οταν κυριαρχουσε στα χερια μας κ τα σουπερποζε ηταν σπανια πως τους καναν τόσους αριθμούς στσ τρυγόνια π.χ?
Το μονο του ελάττωμα ειναι η αντοχη στο σκοπευτηριο λογω βάσης.
Εγω το επόμενο μου θα το θελα πρωτα στιβαρό να ριχνω ποσότητες φυδιγγιων αφοβα κ στο σκοπευτήριο κ δευτερο ομορφο.
Παντα ειχα φτηνα οπλα κ θα θελα κάποια στιγμη να χω ενα που να χει κ καποια ομορφιά πανω του
Ενα ξύλο με νερα κ καποιο σκάλισμα.
Το πιο φτηνο απο τα ''ακουνητα'' πλαγια εδω ειναι τα κλασσις το φαμπαρμ το απλό στα 1500.
Εχει μια ομορφια αλλα εχει κλειδια καβουρια.
Τα σαπουις δεν γοραζονται.
Το γοιντσεστερ το 21 παλι δεν βρισκετε κ να ναι συνρηρημενο.
Οποταν σε αυτο στόχευω με αμερικανικη παπια κ δισκανδαλο αν κ δεν το βρηκα ακομη δισκανδαλο δυστυχώς.
Προς το παρον ομως με τα ζαμπαλακι μου οδοιποροι κ μαζι σε ολα και παντοτε.
 
Αριστουργήματα για πολύ λίγους..
Η ARRIETA είναι μια απο τις 5 κορυφαίες Ισπανικές οικοτεχνίες χειροποίητων όπλων με πολύ δουλειά στο χέρι...
Γενικά συμπαθώ ιδιαίτερα τα Ισπανικά όπλα, τα θεωρώ πολύ τίμια, προσφέρονται στο 1/4 της τιμής ενός ισάξιας ποιότητας Ιταλικού η Εγγλέζικου δίκαννου...
Είναι και τίμια ως προς την σχέση εμφάνιση/ποιότητα, ότι είναι το όπλο αυτό δείχνει, χωρίς περιττά στολίδια εντυπωσιασμού, όπως επιχρυσωμένες σκανδάλες και σκαλίσματα ή ξύλα επενδενδυμένα με καπλαμάδες ακόμα και τα σκαλίσματα και η ποιότητα του ξύλου είναι ανάλογη της συνολικής ποιότητα και τιμής του όπλου...
Έχουν ποιοτικά ατσάλια και ακολουθώντας πιστά το αγγλοσαξωνικό σύστημα έχουν υιοθετήσει αυλούς 18,5-18,6 από τις αρχές του προηγούμενου αιώνα...
Εχω δοκιμάσει και κυνηγήσει με αρκετά Ισπανικά όπλα, γνωστών και φίλων (AYA, Lanber, Ugartechea, Sarasqueta) και μπορώ να πω πως όλα είχαν βλητική συμπεριφορά ανω του μέσου όρου και χωρίς να ''διαλέγουν'' φυσίγγια...
Αν και προτιμώ τα πιο ''σύγχρονης'' μορφής δίκαννα (μηχανισμό BLITZ, τζαβέτα στο κοντακι) θεωρώ τα Ισπανικά όπλα ως την καλύτερη επιλογή για όποιον θέλει ένα παραδοσιακό πλαγιόκαννο με μηχανισμό πιστό αντίγραφο του Holland&Holland ή Αnson&Deeley με το λιγότερο δυνατό κόστος και χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα...
Απόδειξη της ποιότητας των Ισπανικών όπλων είναι οτι κορυφαίες Λονδρέζικες εταιρίες συνεργάζονται και βάζουν το όνομά τους πάνω σε όπλα Ισπανικών εταιριών και μάλιστα το διαφημίζουν κιόλας π.χ
William Powell-Arrietta...
William Evans (απο τις μεγαλύτερες Αγγλικές φίρμες)-Grulla...
Προσωπικά αν αγόραζα όπλο με μηχανισμό Holland&Holland θα κοίταζα για καποιο μοντελο του Arizabalaga ή του Grulla
και για Αnson&Deeley ένα AYA ή στη φθηνή κατηγορία για ενα Ugartechea...
 
Last edited:
Back
Top