Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Γιατί ο κυνηγότοπος λέει την αλήθεια ένα το πινάκακι την αλήθεια της συγκεκριμένης στιγμής.
Την βλητική αλήθεια την λέει η κατανομή και η διάτρηση σε ατμοσφαιρικές συνθήκες κυνηγιού.

Οτιδήποτε άλλο είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ.
 
Ρίξτε από δέκα συνεχόμενες ντουφεκιες με 40 βαθμούς και από 10 με -10 θα δεις τις διαφορές να μεγαλώνουν πολυυυυ όσο και να σου φένεται περίεργο δεν αναρωτιεσται γιατί δε χρωμιωνει η Ρεμί όπλο το έκανε η wintsister και είδα τα χάλια της σε σύγκριση φίλων sx3 αχρωμιωτη με χρωμιωμενη .δυστυχώς τα μεγάλα που χρησιμοποιούνται και οι επεξεργασίες καθώς και οι εσωτερικές διαμορφώσεις διαφέρουν γι'αυτό διαφερουν και οι ντουφέκιες
Πάντως Γιάννη σε βόλια χρωμιωμένη Browning με αχρωμίωτη Remington η Browning ήταν σταθερά πρώτη σε όσα μέτρα και αν έριξα,όχι τραγική διαφορά αλλά διαφορά υπήρχε
Με τσοκ μαμά και τα δύο
Φυσικά δεν έκανα δοκιμές σε συνθήκες υπό το μηδέν ούτε και ήταν πολύ δουλεμένη η Remington για να πιάσει αυτή την πατίνα που λένε,που δεν ξέρω αν βελτιώνεται βλητικά απλά το αναφέρω
 
Βασίλη εδώ είναι το έργο ότι δεν συμπεριφέρονται όλες οι κανες το ίδιο με τις διαφορετικές θερμοκρασίες είτε λόγο σχεδίασης είτε λόγο αυλού είτε λόγο μεταλου είτε λόγο χρωμίου είτε όλα μαζί.Ετσι μπορείς να ρίξεις με 10 βαθμούς με δύο όπλα και να είναι πανομοιότυπα σε όλα και να ρίξεις με -15 και το ένα να κλάνει αρχιδια εκεί έχει χτίσει το μύθο η Ρεμί να ξέρεις δεν τον έχτισε κυνηγώντας ορτύκια και μπεκάτσες με καλοκαιριες.
Αν γίνει ένα γκάλοπ αγοράς η συντριπτική πλειοψηφία θα μοιραστει ανάμεσα σε Μπένελι -μπερεττα‼️
Κάτι σαν ΣΥΡΙΖΑ νουδου δλδ‼️
ΚΚΕ η φαμπαρμ
Γκόλντεν Ντον η Μοσμπεργκ
Η μπραου& Γουίν είναι οι αναποφάσιστοι‼️‼️‼️
 
μετα την αναγνωση ολων των αποψεων,θα παραθεσω την δικη μου εμπειρια και τα συμπερασματα δικα σας,δεν θα αναφερω μαρκες οπλων φυσιγγιων κλπ,απλα οτι ειδα,σε συνθηκες -7 κλπ..σε πολλη υγρασια,αποχιονο,ξημερωμα φιλος αναψε φακο δεσμη,αν βλεπατε την υγρασια πως χορευε σαν χιλιαδες εντομα μπραστα στην δεσμη,προσεχτε,ο καιρος ξημερωνε αιθριος,ξημερωσε τα πουλια παρα πολλα ,φασες,τα ντουφεκια φωτια,πουλια τιποτα,ριξαμε σχεδον ολες τις μαρκες εμποριου,και ιδιογωμενα,και μιλαμε για εμπειρους φασαδες...μονο 1.. φυσιγγι τις κατεβαζε,σε υψη 35 μετρων μαξιμουμ,τα μοιραστηκαμε ολοι οσα ειχαμε και πηραμε πουλια...το φυσιγγι σε ενα οπλο που ερχεται σωστα στον κυνηγο ειναι το 90% της ντουφεκιας...το θεμα ειναι στις συμπεριφορα λακτισματος,εργονομιαςκλπ..ολα τα λειοκανα σκοτωνουν...απλα υπαρχουν παραγοντες οπως ο σωματοτυπος κλπ κλπ κλπ που αλλο ταιριαζει σε μενα,αλλο σε σενα...αυτα@ ...σε 8 ξεκιναει η 5μηνη περιπλανηση της γαλαζιας..καλα χιλιομετρα!!!
 
μετα την αναγνωση ολων των αποψεων,θα παραθεσω την δικη μου εμπειρια και τα συμπερασματα δικα σας,δεν θα αναφερω μαρκες οπλων φυσιγγιων κλπ,απλα οτι ειδα,σε συνθηκες -7 κλπ..σε πολλη υγρασια,αποχιονο,ξημερωμα φιλος αναψε φακο δεσμη,αν βλεπατε την υγρασια πως χορευε σαν χιλιαδες εντομα μπραστα στην δεσμη,προσεχτε,ο καιρος ξημερωνε αιθριος,ξημερωσε τα πουλια παρα πολλα ,φασες,τα ντουφεκια φωτια,πουλια τιποτα,ριξαμε σχεδον ολες τις μαρκες εμποριου,και ιδιογωμενα,και μιλαμε για εμπειρους φασαδες...μονο 1.. φυσιγγι τις κατεβαζε,σε υψη 35 μετρων μαξιμουμ,τα μοιραστηκαμε ολοι οσα ειχαμε και πηραμε πουλια...το φυσιγγι σε ενα οπλο που ερχεται σωστα στον κυνηγο ειναι το 90% της ντουφεκιας...το θεμα ειναι στις συμπεριφορα λακτισματος,εργονομιαςκλπ..ολα τα λειοκανα σκοτωνουν...απλα υπαρχουν παραγοντες οπως ο σωματοτυπος κλπ κλπ κλπ που αλλο ταιριαζει σε μενα,αλλο σε σενα...αυτα@ ...σε 8 ξεκιναει η 5μηνη περιπλανηση της γαλαζιας..καλα χιλιομετρα!!!
Έτσι ακριβώς‼️‼️‼️όταν πάρεις το φυσίγγιο που δουλεύει εκεί που τα άλλα όπλα δεν σκοτώνουν‼️τα κάνεις όλα να σκοτώνουν‼️έβγαλε πουτσοτριχες το κωλοδάχτυλο μας να το πληκτρολογούμε‼️
 
Γιατί ο κυνηγότοπος λέει την αλήθεια ένα το πινάκακι την αλήθεια της συγκεκριμένης στιγμής .Και τις διαφορές Βασίλη μπορούν να τις διακρίνουν συνήθως χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα αυτοί που έχουν και ικανότητες άνω του μέσου όρου σκοπευτικά και ρίχνουν και εκτός ορίων
βολές συχνά και κυνηγούν θηράματα μεγαλύτερα από τσίχλες και τρυγονες που πάνε για κυνήγι με -15 κτλ που αυτοί δεν είναι πολλοί.
Η ποιο λαθος αποψη μακραν............ΜΟΝΟ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ μπορει να πει την αληθεια και να δωσει στον κυνηγο την απαντηση στα ερωτηματα της βλητικης του οπλου του!!!!!!!!
Γιαννη ο πινακας θα σου δηξει τις κατανομες.......ο πινακας θα σου δηξει πως ριχνει το καθε τσοκ και ο πινακας θα σου δηξει πως αν κανεις σωστη επωμιση οταν ριχνεις.
Αρκει να γινουν σωστα οι δοκιμες οι οποιες δεν γινωνται σε μια ωρα η βιαστικα.........θελει χρονο και κοπο και σε καποιες περιπτωσεις(μονοβολα)χρημα............και οταν λεμε σωστα ενωουμε τουλαχιστον 5 τουφεκιες για καθε τι που δοκιμαζουμε.
Εκει θα δουμε τι κανει το οπλο μας...τι κανουν τα τσοκ και αφου βγαλουμε το συμπερασμα ποια φυσιγγια ταιριαζουν σε μας τοτε να ξερεις πως στον κυνηγοτοπο η χαμενη τουφεκια ειναι απο δικο σου λαθος!!!!! το οπλο και το φυσιγγι δοκιμαστηκαν.
Στον κυνηγοτοπο οταν χασεις τουφεκια σε ποιον θα την χρεωσεις?????στο οπλο????στο φυσιγγι???? στο τσοκ???? στο θηραμα????στην ατυχη στιγμη???η σε σενα????
Οχι Γιαννη.......ο κυνηγοτοπος δεν ειναι ''δοκιμαστηριο'' μεγαλο λαθος να λεμε αυτο το πραγμα σημερα.
 
Ηρακλή όταν όλα είναι καλά συμφωνώ μαζί σου όταν ξυπνήσεις ένα πρωί και πας εστω για τσίχλες και δεις το θερμόμετρο -10 το χω δει πολλές φορές και με τα φυσίγγια που δε θα πολύ πάνε κάποια όπλα ρίχνουν καλύτερα εκεί εστιαζω εγώ γιατί το χω ζήσει με δοκιμασμένα φυσίγγια ιδιογομωσης με καλά αποτελέσματα μια μπενελι και μια wintsister.ενα ξημέρωμα στη Πελοπόννησο σε κάθε ντουφέκια της μπενελι οι τσίχλες πέφτανε σκουζωντας λες και τις εσφαζες τουλάχιστον οι μισές ενώ από την Αμερικάνα στουπια ενώ στο νορμάλ καιρό ήταν όλα καλά και για τα δύο όπλα .Εγώ γράφω ότι έχω δει κατά 90% και κάποια πράγματα από δύο ανθρώπους που ρίχνουν με όλα έχουν από όλα και είναι και δυνατοί σκοπευτές και όχι τυχαίοι.Δεν συμπεριφέρονται όλες οι κανες το ίδιο στις καιρικές συνθήκες γι'αυτό το πινάκακι σου δείχνει μόνο τη συμπεριφορά στη συγκεκριμενη στιγμή ότι και να λέει ο κάθε ένας πράγμα που έχω διαπιστώσει δε μπορεί να μου αλλάξει άποψη ουδείς.Φιλε δοκίμαζα φυσίγγια όταν γέμιζα πριν ξημερώσει με τα φώτα αναμμένα για να βλέπω τι κάνουν στις συνθήκες εκείνες και τα φυσίγγια και το όπλο λοιπόν όπως ζοριζεται το φυσίγγι όταν δυσκολέψουν τα πράγματα και θέλει άλλες αναλογίες έτσι ζοριζονται και κάποια όπλα αλλά πολύ αλλά ελάχιστο δεν είναι μόνο φυσίγγι όλα αλλιώς θα είχαμε μια μάρκα όπλων και δεν θα ακούγαμε υπέρ και κατά βλητικα που κάποιοι δεν τα αποδέχονται δικαίωμα τους, εγώ δεν πιστεύω ότι όλα ρίχνουν το ίδιο ούτε ότι το πινάκακι λέει ολοκληρωμένα πράγματα (μονοδιάστατη απεικόνιση δείχνει στο τρισδιάστατο κόσμο και αν βάλω και τη διατρηση που εξαρτάται ακόμη και από την βαρομετρική πίεση πάμε για 4 παράγοντες μικρή σημασία μικρή υφίσταται όμως και οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.Τα όπλα φαίνονται στα δύσκολα καιρικά και στα άνω των 40 μέτρων ντουφεκιες εκεί αλλά σκοτώνουν συχνά αλλά σπάνια αλλά θέλουν 2extra ful και άλλο σκοτώνει με mod αυτή είναι η διαφορά .
 
Last edited:
Γιατί ο κυνηγότοπος λέει την αλήθεια ένα το πινάκακι την αλήθεια της συγκεκριμένης στιγμής .Και τις διαφορές Βασίλη μπορούν να τις διακρίνουν συνήθως χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανένα αυτοί που έχουν και ικανότητες άνω του μέσου όρου σκοπευτικά και ρίχνουν και εκτός ορίων
βολές συχνά και κυνηγούν θηράματα μεγαλύτερα από τσίχλες και τρυγονες που πάνε για κυνήγι με -15 κτλ που αυτοί δεν είναι πολλοί.
Εφοσον για σενα ο κυνηγοτοπος λεει την αληθεια γιατι δεν ρωτας τον Αρη που σεντραρε την V3 και οχι την νεροσωληνα M2 που εχει.Παπια κυνηγαει λες να μην εχει αποψη και σιγουρα θα τα εχει στησει τα οπλα για να δουμε και απο αυτον το θαυμα της αχρωμειωτης.Και αν θες να δοκιμασει καποιος για επαναλαμβανομενες τουφεκιες για την αλειωση της τουφεκιας παρε μια νεροσωληνα της ςς και δοκιμασε και εχε την αποψη οτι η benelli που διατεινεται για την στεθεροτητα της τουφεκιας για το πυληνο δισκο με επαναλαμβανομενες τιυφεκιες εσυ να την καταρρίψεις.Φιλε το 75 κυνηγουσα με 1100 skeet 60cm κανη παπια παντου οπου υπηρχαν σημερα αν μου ελεγες πας να ξανακυνηγησεις με αυτο το οπλο θα σου ελεγα παρε τον γκασμα και τραβα σκαψε.Η τεχνολογια και η αξελιξη μας εχουν παει πολυ μπροστα κα μονο οι ρομαντικοι και παραδοσιακοι συναδελφοι μπορουν να χαιρονται καποιες οπλικες επιλογες.Και τωρα για να κλεισω το θεμα του υπεροπλου που λεει και ο Βασιλης παρε το οπλο του καποιος που θεωρει νεροσωληνα και ειναι ετοιμος να το πωλησει γιατι δεν τρυπαει και δεν κοβει να παει να ριξει μια πουλα στο trap.Θα απογοητευθει απο την 1η στιγμη θα λεει πραγματι δεν κοβει το ρημάδι και φταιει μηπως και το φυσιγγι που δεν το παει το οπλο μου.Την 20η φορα που θα ριχνει θα λεει τι εργαλειο εχω παρει και μπορει να εχει και την νεροσωληνα που λεμε εμεις.Αυτα εχω να πω και πολλα ειπα.
 
Ξέρει κανείς ποιο είναι το δραστικό βεληνεκές του λειοκαννου; Για ποια απόσταση κατασκευάζονται; 30,40,50;
Το φυλλάδιο της Rottweil παρέχει κάποιες πληροφορίες που ίσως να είναι χρήσιμες …

1662404688174.png


1662404721137.png
…το τελευταίο μέρος του φυλλαδίου γραφεί τα εξής:

[…]

The huntsman shot firing distance using lead shot is between 35 and at the most 40 m depending on caliber and shot grain size. In addition, scattering is so great that there is no sufficient patterning. The penetration force and therefore the effective killing effect of the shot degreases with increasing shot distance – and this occurs more rapidly, the smaller the shot is.

[…]


(Μτφρ.)

«Η απόσταση βολής με μολύβδινα σκάγια είναι μεταξύ 35 και το πολύ 40 μέτρα ανάλογα με το διαμέτρημα και το μέγεθος του των σκαγιών. Πέραν αυτού , η διασπορά είναι τόσο μεγάλη που δεν υπάρχει επαρκής πυκνότητα. Η δύναμη διείσδυσης και επομένως το φονικό αποτέλεσμα της βολής μειώνεται με την αύξηση της απόστασης βολής – και αυτό συμβαίνει πιο γρήγορα, όσο μικρότερη είναι η διάμετρος των σκαγιών

Υ.Γ…όπως βλέπουμε οι Γερμανοί είναι πολύ πιο φειδωλοί στις δηλώσεις τους, και πιο συντηρητικοί στις προσδοκίες τους από τα προϊόντα τους. Τώρα το αν ένα συμβατικό φυσίγγιο μπορεί να σκοτώσει στα 45-50 μέτρα η και παραπάνω ίσως μπορεί, αλλά τουλάχιστον τούτο δεν το δηλώνουν οι ίδιοι

Εδώ πρέπει να συμπληρώσω ότι ίσως η σημαντικότερη ανακάλυψη του Burard ήταν, ότι η κυνηγητική βολή με κανονικές ταχύτητες «ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΔΙΑΤΡΗΣΗ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΝΤΕ ΜΕΤΡΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΑΝΕΠΑΡΚΗΣ ΑΠΟ ΠΥΚΝΟΤΗΤΑ».
 
Καπου πηρε το αυτι μου...οτι η Μπερετα αγορασε την Μπενελι....
Αληθευει κατι τετοιο???
Πολλά χρόνια τώρα και όχι μόνο τη benelli έχει και τη franchi όπως και άλλες 30 η 32 εταιρείες μεταξύ των οποίων και η holland$holland.πλεον είναι gruppo beretta.και η guerini έχει πάρει τη fabarm
 
Ηρακλή όταν όλα είναι καλά συμφωνώ μαζί σου όταν ξυπνήσεις ένα πρωί και πας εστω για τσίχλες και δεις το θερμόμετρο -10 το χω δει πολλές φορές και με τα φυσίγγια που δε θα πολύ πάνε κάποια όπλα ρίχνουν καλύτερα εκεί εστιαζω εγώ γιατί το χω ζήσει με δοκιμασμένα φυσίγγια ιδιογομωσης με καλά αποτελέσματα μια μπενελι και μια wintsister.ενα ξημέρωμα στη Πελοπόννησο σε κάθε ντουφέκια της μπενελι οι τσίχλες πέφτανε σκουζωντας λες και τις εσφαζες τουλάχιστον οι μισές ενώ από την Αμερικάνα στουπια ενώ στο νορμάλ καιρό ήταν όλα καλά και για τα δύο όπλα .Εγώ γράφω ότι έχω δει κατά 90% και κάποια πράγματα από δύο ανθρώπους που ρίχνουν με όλα έχουν από όλα και είναι και δυνατοί σκοπευτές και όχι τυχαίοι.Δεν συμπεριφέρονται όλες οι κανες το ίδιο στις καιρικές συνθήκες γι'αυτό το πινάκακι σου δείχνει μόνο τη συμπεριφορά στη συγκεκριμενη στιγμή ότι και να λέει ο κάθε ένας πράγμα που έχω διαπιστώσει δε μπορεί να μου αλλάξει άποψη ουδείς.Φιλε δοκίμαζα φυσίγγια όταν γέμιζα πριν ξημερώσει με τα φώτα αναμμένα για να βλέπω τι κάνουν στις συνθήκες εκείνες και τα φυσίγγια και το όπλο λοιπόν όπως ζοριζεται το φυσίγγι όταν δυσκολέψουν τα πράγματα και θέλει άλλες αναλογίες έτσι ζοριζονται και κάποια όπλα αλλά πολύ αλλά ελάχιστο δεν είναι μόνο φυσίγγι όλα αλλιώς θα είχαμε μια μάρκα όπλων και δεν θα ακούγαμε υπέρ και κατά βλητικα που κάποιοι δεν τα αποδέχονται δικαίωμα τους, εγώ δεν πιστεύω ότι όλα ρίχνουν το ίδιο ούτε ότι το πινάκακι λέει ολοκληρωμένα πράγματα (μονοδιάστατη απεικόνιση δείχνει στο τρισδιάστατο κόσμο και αν βάλω και τη διατήρηση που εξαρτάται ακόμη και από την βαρομετρική πίεση πάμε για 4 παράγοντες μικρή σημασία μικρή υφίσταται όμως και οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.Τα όπλα φαίνονται στα δύσκολα καιρικά και στα άνω των 40 μέτρων ντουφεκιες εκεί αλλά σκοτώνουν συχνά αλλά σπάνια αλλά θέλουν 2extra ful και άλλο σκοτώνει με mod αυτή είναι η διαφορά .
Επειδή έχω κάνει τέτοια και χειρότερα κυνήγια όλα τα χρόνια που κυνηγώ σαν κυνηγός υδρόβιων και αρκετά χρόνια και στον Έβρο. Έχω αλλάξει και αρκετά όπλα θα προτιμούσα ένα όπλο που δεν θα με αφήσει από ζημιά και όχι ενα όπλο που θα βγάζει κάποια μέτρα περισσότερα έχουν δει πολλά τα μάτια μου σε τέτοιες συνθήκες εκεί δείχνει την ποιότητα κατασκευής το κάθε όπλο όταν τα μέταλλα του συστέλλονται λόγο κρύου εκεί υπάρχουν και τα σπασίματα. Έχω κυνηγήσει με -18 στο θερμόμετρο έξω περισσότερο και η κάνη του όπλου τουφεκουσα και ο πάγος από πάνω δεν έφευγε πολύ ακραίες συνθήκες. Δεν υπάρχει η φανταστική κάνη απλά το κατάλληλο φυσίγγι για κάθε κάνη!!!
 
Αφού η Μπερέτα είναι ιταλική πως καταφέρνει να βγάζει άσχημες καραμπίνες;
Μέχρι και τα τούρκικα είναι πιο όμορφα.
Ωχ τώρα θα μου την πέσουν!!
Το ομορφο η το άσχημο ειναι υποκειμενικο κριτηριο και για τον λογο αυτο παντρεύονται και ολες οι γυναικες του κοσμου.
 
Back
Top