Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

η γνώμη μου είναι πως τα λεφτά για την μπελμόντε καλύτερα να τα επενδύσεις σε έναν δάσκαλο σκοποβολής, σε έναν κοντακά και σε έναν οπλουργό (να ανοίξει τα τσοκ αν έιναι */***)
Mε ολους αυτους περνεις 2 bellmonte!!!!
 
ευχαριστω για την διορθωση,στα παιδια που απαντησαν,7 ατομα λεγαμε υγρασια....αντε τωρα αν ξανατυχει να τους πεις οτι ειναι ομιχλη με αιθριο καιρο!!!μεχρι το βραδυ θα τσακωνομαστε!!! καλημερα
 
Κανένας από αυτούς που κάνουν σοβαρές δοκιμές συγκέντρωσης διάτρησης δεν έχει δει τεράστιες διαφορές από όπλο σε όπλο.
Μόνο αυτοί που κάνουν δοκιμές στον κυνηγότοπο βλέπουν τεράστιες διαφορές.
Γιατί άραγε ;
Ακριβώς!
από την εποχή του journee και του Burrard μέχρι σήμερα και τον Δρα Τζόουνς ή τον δικό μας Νικήτα Κυπρίδημο κανένας ΣΟΒΑΡΟΣ μελετητής της Βλητικής δεν έχει δει τεράστιες διαφορές από όπλο σε όπλο

Το κακό και αυτό που με "πειράζει" ξέρεις ποιο είναι ;
Ότι νέοι ή άσχετοι, διαβάζοντας αυτά, στερούνται χρήματα νομίζοντας ότι θα αγοράσουν όπλο που ακόμα και πορδές να βάλεις για φυσίγγια θα σκοτώνει από μόνο του εντός και εκτός ορίων βολής.
Ακριβώς!
πρέπει να έχουμε στο νου τους ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ στην συζήτηση οι οποίοι μπορεί να παραπληροφορηθούν
Αν παρεπιπτόντως σου πέσει κανένα υπερόπλο στα χέρια να πάμε μαζί σε ένα σκοπευτήριο να το δοκιμάσουμε με δικά μου εμπορικά φυσίγγια.
μόνο πείτε μου να έρθω κι εγώ
 
Αν μου πεις τον δικό σου ορισμό του δραστικού βεληνεκούς για λειόκανα Κώστα θα σου πω την γνώμη μου.
Αλλά πρέπει να καταλάβω πως ορίζεις εσύ το δραστικό βεληνεκές, για τι θήραμα, με τι γόμωση, σε τι συνθήκες περιβάλλοντος και με τι φυσίγγια.
Όλα αυτά επηρεάζουν.
πχ πολύ εύκολα μπορώ να σου πω ότι το δραστικό βεληνεκές του λειόκανου είναι πάνω από 100μ με μονόβολο για γουρούνι.
Για σκάγια λέω Βασίλη. Θήραμα τσιχλοειδη και γόμωση 30-32 γρ. Συνθήκες νορμάλ για Οκτώβρη μέχρι τέλος σεζόν Αττική και Πελοπόννησο Σε πολύ κρύο δεν πάω πουθενά. Εύκολος δεν είμαι;
 
Για να καταλάβεις τη διαφορά του όπλου πρέπει πρώτα να είσαι σκοπευτικά πάνω από το μέσο όρο σε όλο το φάσμα βολών και θηραμάτων εάν κατανοηθεί αυτό θα κατανοηθούν πολλά γιατί όλα γράφονται και μελετώνται για τον μέσο όρο.Αυτος που ρίχνει πολύ καλά ξέρει και τις δυνατότητες του και μαθαίνει και του όπλου του ο μέτριος η πλειοψηφία δεν θα μάθει ούτε το ένα ούτε το άλλο άρα πως θα έχει μέτρο σύγκρισης ,απλά δε γίνεται.π.χ ένας που κυνηγά μόνο μπεκάτσα η ορτυκιορτυκι και δε σηκώνει όπλο πάνω από 35 μέτρα αγρόν αγοράζει για τα που γράφω .Και λέει εγώ έχω μια γκλίτσα και σκοτώνω τα πάντα και έχει δίκιο με τα δεδομένα του ,όταν ξεφύγεις από τα δεδομένα σου και θέλεις να μιλήσεις γενικά για τα πάντα και ισχυρίζεσαι ότι όλα είναι και κάνουν το ίδιο και μόνο το φυσίγγι παίζει ρόλο μάλλον δεν μπορείς να ξεφύγεις από την σκοπιά σου και την εμπειρία σου που είναι περιορισμένη όπως και όλων γιατί όσο ζούμε μαθαίνουμε δε τα έχουμε μάθει όλα πριν 69 χρόνια ,φιλοσοφικά ίσως ρεαλιστικά ποτέ.
 
Για σκάγια λέω Βασίλη. Θήραμα τσιχλοειδη και γόμωση 30-32 γρ. Συνθήκες νορμάλ για Οκτώβρη μέχρι τέλος σεζόν Αττική και Πελοπόννησο Σε πολύ κρύο δεν πάω πουθενά. Εύκολος δεν είμαι;
Ότι σου είπε ο Μάριος και η Ithaca τότε ;)
 
Για να καταλάβεις τη διαφορά του όπλου πρέπει πρώτα να είσαι σκοπευτικά πάνω από το μέσο όρο σε όλο το φάσμα βολών και θηραμάτων εάν κατανοηθεί αυτό θα κατανοηθούν πολλά
Δηλαδή τώρα ισχυρίζεσαι ότι όποιος δεν είναι σκοπευτικά πάνω από το μέσο όρο δεν μπορεί να καταλάβει την διαφορά ενός όπλου από ένα άλλο ή πχ την διαφορά ενός κυλίνδρου από ένα full ?
Δηλαδή δεν μπορεί να στήσει ένα χαρτί και ένα βιβλίο και να δει κατανομή και διάτρηση και αυτά τα 2 να τα συγκρίνει με ένα άλλο όπλο ?
οκ δεν θα το δει στους -20 θα το δει όμως στους +20 βαθμούς.
Αν είναι τόσο πορωμένος ας κάνει την δοκιμή και στους -20.

γιατί όλα γράφονται και μελετώνται για τον μέσο όρο.
Δηλαδή ένα όπλο έχει διαφορετική βλητική απόδοση ανάλογα ποιός το κρατάει ?
Θηρευτική απόδοση θα έχει σίγουρα διαφορετική ... βλητική την ίδια, όταν το φυσίγγι είναι σταθερό και οι συνθήκες είναι οι ίδιες.
Τι σχέση έχει η βλητική απόδοση ενός όπλου με τον σκοπευτικό μέσο όρο των κυνηγών ?????????
Μην μπερδεύουμε την βλητική απόδοση με την θηρευτική απόδοση.

Και λέει εγώ έχω μια γκλίτσα και σκοτώνω τα πάντα και έχει δίκιο με τα δεδομένα του ,όταν ξεφύγεις από τα δεδομένα σου και θέλεις να μιλήσεις γενικά για τα πάντα και ισχυρίζεσαι ότι όλα είναι και κάνουν το ίδιο και μόνο το φυσίγγι παίζει ρόλο μάλλον δεν μπορείς να ξεφύγεις από την σκοπιά σου και την εμπειρία σου που είναι περιορισμένη
Παλιότερα έγραφα ότι "όλα τα όπλα ρίχνουν το ίδιο" και γινόστασταν πύραυλοι.
Το άλλαξα σε "όλα τα όπλα ρίχνουν σχεδόν το ίδιο με το κατάλληλο φυσίγγι, οι διαφορές τους είναι ασήμαντες θηρευτικά" και αυτό είναι το σωστό (για εμένα).
Κάποτε είχα ρωτήσει ... πείτε μου το καλύτερο σύγχρονο βλητικά όπλο και ο καθένας έλεγε αυτό που είχε αγοράσει ή είχε ακούσει ή είχε διαβάσει αχαχαχα
Δεν έχεις διαβάσει ιδιογομωτές εδώ μέσα να γράφουν φέρτε μου μια οποιαδήποτε κάνη να σας φτιάξω ότι φυσίγγι θέλετε ???
Βλακείες γράφουν ?

Μπορώ μια χαρά να αλλάξω γνώμη αν μου βρεις όπλο που να βαράει πάντα 15% περισσότερο από το δικό μου (το πιο άχρηστο βλητικά δηλαδή) σε οποιεσδήποτε συνθήκες με οποιοδήποτε ΔΙΚΟ ΜΟΥ εμπορικό φυσίγγι με μετρημένη ίδια σύσφιξη, ριγμένα την ίδια στιγμή στις ίδιες συνθήκες.

Περι διατρήσεων (κεντρικών και περιφερειακών) αφήστε τες καλύτερα.
Όχι γιατί δεν έχουν σημασία αλλά γιατί ελάχιστοι τις μετράνε σωστά.
Όταν θα έχουμε αξιόπιστα νούμερα θα δούμε τι διαφορές έχουν.
 
Πολυ ενδιαφεροντα ολα και ουσιαστικα!!!

Απλα πιστευω οτι το θεμα απο την φυση του ειναι χωρις τελος πολυ απλα γιατι ο καθε ενας εχει αλλες εμπειριες αλλο οπλο αλλο φυσιγγι αλλο τσοκ αλλα θελω αλλα πιστευω κλπ

1. Δεν βγαινει ακρη

2. Το κυνηγι αρχισε…..

3. ΥΓΕΙΑ να κανουμε το γουστο μας
 
Ηρακλή όταν όλα είναι καλά συμφωνώ μαζί σου όταν ξυπνήσεις ένα πρωί και πας εστω για τσίχλες και δεις το θερμόμετρο -10 το χω δει πολλές φορές και με τα φυσίγγια που δε θα πολύ πάνε κάποια όπλα ρίχνουν καλύτερα εκεί εστιαζω εγώ γιατί το χω ζήσει με δοκιμασμένα φυσίγγια ιδιογομωσης με καλά αποτελέσματα μια μπενελι και μια wintsister.ενα ξημέρωμα στη Πελοπόννησο σε κάθε ντουφέκια της μπενελι οι τσίχλες πέφτανε σκουζωντας λες και τις εσφαζες τουλάχιστον οι μισές ενώ από την Αμερικάνα στουπια ενώ στο νορμάλ καιρό ήταν όλα καλά και για τα δύο όπλα .Εγώ γράφω ότι έχω δει κατά 90% και κάποια πράγματα από δύο ανθρώπους που ρίχνουν με όλα έχουν από όλα και είναι και δυνατοί σκοπευτές και όχι τυχαίοι.Δεν συμπεριφέρονται όλες οι κανες το ίδιο στις καιρικές συνθήκες γι'αυτό το πινάκακι σου δείχνει μόνο τη συμπεριφορά στη συγκεκριμενη στιγμή ότι και να λέει ο κάθε ένας πράγμα που έχω διαπιστώσει δε μπορεί να μου αλλάξει άποψη ουδείς.Φιλε δοκίμαζα φυσίγγια όταν γέμιζα πριν ξημερώσει με τα φώτα αναμμένα για να βλέπω τι κάνουν στις συνθήκες εκείνες και τα φυσίγγια και το όπλο λοιπόν όπως ζοριζεται το φυσίγγι όταν δυσκολέψουν τα πράγματα και θέλει άλλες αναλογίες έτσι ζοριζονται και κάποια όπλα αλλά πολύ αλλά ελάχιστο δεν είναι μόνο φυσίγγι όλα αλλιώς θα είχαμε μια μάρκα όπλων και δεν θα ακούγαμε υπέρ και κατά βλητικα που κάποιοι δεν τα αποδέχονται δικαίωμα τους, εγώ δεν πιστεύω ότι όλα ρίχνουν το ίδιο ούτε ότι το πινάκακι λέει ολοκληρωμένα πράγματα (μονοδιάστατη απεικόνιση δείχνει στο τρισδιάστατο κόσμο και αν βάλω και τη διατρηση που εξαρτάται ακόμη και από την βαρομετρική πίεση πάμε για 4 παράγοντες μικρή σημασία μικρή υφίσταται όμως και οι λεπτομέρειες κάνουν τη διαφορά.Τα όπλα φαίνονται στα δύσκολα καιρικά και στα άνω των 40 μέτρων ντουφεκιες εκεί αλλά σκοτώνουν συχνά αλλά σπάνια αλλά θέλουν 2extra ful και άλλο σκοτώνει με mod αυτή είναι η διαφορά .
Εκτός όλων αυτών,που συμφωνώ μαζί σου, ακόμη και σε φυσιολογικές συνθήκες τα διάφορα όπλα έχουν σημαντικές διαφορές όσο και αν προσπαθούν κάποιοι συνάδελφοι να μας πείσουν για το αντίθετο. Έχω ξαναγράψει παλιότερα ότι μαζί με φίλους στο σκοπευτήριο κάναμε διάφορα τεστ όπως ταχύτητα που δίνει η κάθε κάνη στο οποίο βγήκε πρώτη (σαν παράδειγμα το αναφέρω) η Μπράουνινγκ Γκολντ με 25 m/sec από τις άλλες Διάτρησης στο οποίο βγήκε πρώτη η beretta A400 με πολλές σελίδες περισσότερες από τα άλλα. Συγκέντρωσης στο οποίο η beretta 391 έναντι της benelli (και μην μου πείτε ποια benelli ΕΞΙ είχαμε) . Στη συγκέντρωση είχαμε διαφορά 10 έως 15%...... Και μην μου πείτε ότι δεν είναι σημαντική διαφορά.......... Χωρίς καμία εμπάθεια αλλά και σαν κάτοχος μπενελι 31 χρόνια,σας λέω ότι η μπενελι ήταν τελευταία σε όλα τα τεστ και η πλέον δύστροπη σε φυσίγγια εμπορικά και ιδιογωμοσης..... Αυτές είναι δικές μου διαπιστώσεις !!!! Σίγουρα και οι μπενελι σκοτώνουν αλλά έχουν διαφορές όπως και όλα τα όπλα μεταξύ τους.......
 
Από τη στιγμή που οι επίσημες δοκιμές γίνονται στα 36.5 και εκεί βγαίνουν και τα ποσοστά των τσοκ το δραστικό είναι μεγαλύτερο του 36.5 μέτρων το ποσό με απολυτοτητα δεν μπορεί να στο πει κανείς .Θα θέσω ένα ερώτημα σε όλους για να λυθούν οι απορίες και των πιο δυσπιστων για ποιες εταιρίες έχετε ακούσει τα περισσότερα όσον αφορά δεν σκοτώνει το όπλο (λάθος η ερώτηση είναι γιατί δεν υπάρχει όπλο να μη σκοτώνει),αλλά το λέω για να γίνει κατανοητό όταν αναλογιστείτε από ποιος κατόχους το έχετε ακούσει και ποιών εταιριών θα το χωνέψετε ότι όλα τα όπλα δεν είναι ίδια και ότι δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να γεμίζει φυσίγγια για να μπορεί να σταθεί αξιοπρεπώς σε ένα τερέν κυνηγετικό η να ψάχνει καμία 15 διαφορετικα εμπορικά για να βρει ένα όταν κάποιοι βρίσκουν 5 με άλλο οπλο.Δεν γράφω κάτι άλλο.
εγω Γιαννη σε καταλαβαινω....σε παρακαλω να συνεχισεις να γραφεις...
 
Εκτός όλων αυτών,που συμφωνώ μαζί σου, ακόμη και σε φυσιολογικές συνθήκες τα διάφορα όπλα έχουν σημαντικές διαφορές όσο και αν προσπαθούν κάποιοι συνάδελφοι να μας πείσουν για το αντίθετο. Έχω ξαναγράψει παλιότερα ότι μαζί με φίλους στο σκοπευτήριο κάναμε διάφορα τεστ όπως ταχύτητα που δίνει η κάθε κάνη στο οποίο βγήκε πρώτη (σαν παράδειγμα το αναφέρω) η Μπράουνινγκ Γκολντ με 25 m/sec από τις άλλες Διάτρησης στο οποίο βγήκε πρώτη η beretta A400 με πολλές σελίδες περισσότερες από τα άλλα. Συγκέντρωσης στο οποίο η beretta 391 έναντι της benelli (και μην μου πείτε ποια benelli ΕΞΙ είχαμε) . Στη συγκέντρωση είχαμε διαφορά 10 έως 15%...... Και μην μου πείτε ότι δεν είναι σημαντική διαφορά.......... Χωρίς καμία εμπάθεια αλλά και σαν κάτοχος μπενελι 31 χρόνια,σας λέω ότι η μπενελι ήταν τελευταία σε όλα τα τεστ και η πλέον δύστροπη σε φυσίγγια εμπορικά και ιδιογωμοσης..... Αυτές είναι δικές μου διαπιστώσεις !!!! Σίγουρα και οι μπενελι σκοτώνουν αλλά έχουν διαφορές όπως και όλα τα όπλα μεταξύ τους.......
Με Όλα τα φυσίγγια η γκολντ μπραου είχε 25μετρα διαφορά έναντι των άλλων❓η ως μέσος όρος❓η διατριση της σε ποια θέση ήταν❓τι γομωσεις δοκιμάσατε❓τα κοινοποιήσατε εδώ❓
 
Εκτός όλων αυτών,που συμφωνώ μαζί σου, ακόμη και σε φυσιολογικές συνθήκες τα διάφορα όπλα έχουν σημαντικές διαφορές όσο και αν προσπαθούν κάποιοι συνάδελφοι να μας πείσουν για το αντίθετο. Έχω ξαναγράψει παλιότερα ότι μαζί με φίλους στο σκοπευτήριο κάναμε διάφορα τεστ όπως ταχύτητα που δίνει η κάθε κάνη στο οποίο βγήκε πρώτη (σαν παράδειγμα το αναφέρω) η Μπράουνινγκ Γκολντ με 25 m/sec από τις άλλες Διάτρησης στο οποίο βγήκε πρώτη η beretta A400 με πολλές σελίδες περισσότερες από τα άλλα. Συγκέντρωσης στο οποίο η beretta 391 έναντι της benelli (και μην μου πείτε ποια benelli ΕΞΙ είχαμε) . Στη συγκέντρωση είχαμε διαφορά 10 έως 15%...... Και μην μου πείτε ότι δεν είναι σημαντική διαφορά.......... Χωρίς καμία εμπάθεια αλλά και σαν κάτοχος μπενελι 31 χρόνια,σας λέω ότι η μπενελι ήταν τελευταία σε όλα τα τεστ και η πλέον δύστροπη σε φυσίγγια εμπορικά και ιδιογωμοσης..... Αυτές είναι δικές μου διαπιστώσεις !!!! Σίγουρα και οι μπενελι σκοτώνουν αλλά έχουν διαφορές όπως και όλα τα όπλα μεταξύ τους.......
Πες τα μεγάλε γιατί τα ίδια δείχνει και ο κυνηγοτοπος και ορισμένοι επειδή έχουν αυτά τα σκορπιστιρια παρεξηγανε αν ειπωθεί καμία αλήθεια
 
Με Όλα τα φυσίγγια η γκολντ μπραου είχε 25μετρα διαφορά έναντι των άλλων❓η ως μέσος όρος❓η διατριση της σε ποια θέση ήταν❓τι γομωσεις δοκιμάσατε❓τα κοινοποιήσατε εδώ❓
Τα 25 m/sec είχε διαφορά με benelli montefeltro super 90 71cm 2* τσοκ. Ρίξαμε του Κενταύρου το Σπόρτινγκ ολόκληρο το κουτί την ίδια ώρα γιατί μας έκανε εντύπωση. Όπως εντύπωση έκανε η μεγάλη διαφορά σε κόλλες Α4 από την beretta A400 η οποία είχε 60 φύλλα δηλ 120 σελίδες έναντι 40 +-5 που είχαν τα άλλα . Η benelli σε όλα τα φυσίγγια πίσω ,(και δοκιμάσαμε πολλά διαφορετικά) σε συγκέντρωση σε σχέση με τη beretta A391 10%,15%εως και 20%. Το είχα γράψει παλιότερα με περισσότερα στοιχεία γιατί τα τεστ αυτά τα κάναμε πριν δύο χρόνια. Σημασία δεν έχουν ακριβώς οι διαφορές...... Σημασία έχει ότι υπάρχουν και είναι μετρήσιμες!!!!
 
Με Όλα τα φυσίγγια η γκολντ μπραου είχε 25μετρα διαφορά έναντι των άλλων❓η ως μέσος όρος❓η διατριση της σε ποια θέση ήταν❓τι γομωσεις δοκιμάσατε❓τα κοινοποιήσατε εδώ❓
Τα 25 m/sec είχε διαφορά με benelli montefeltro super 90 71cm 2* τσοκ. Ρίξαμε του Κενταύρου το Σπόρτινγκ ολόκληρο το κουτί την ίδια ώρα γιατί μας έκανε εντύπωση. Όπως εντύπωση έκανε η μεγάλη διαφορά σε κόλλες Α4 από την beretta A400 η οποία είχε 60 φύλλα δηλ 120 σελίδες έναντι 40 +-5 που είχαν τα άλλα . Η benelli σε όλα τα φυσίγγια πίσω ,(και δοκιμάσαμε πολλά διαφορετικά) σε συγκέντρωση σε σχέση με τη beretta A391 10%,15%εως και 20%. Το είχα γράψει παλιότερα με περισσότερα στοιχεία γιατί τα τεστ αυτά τα κάναμε πριν δύο χρόνια. Σημασία δεν έχουν ακριβώς οι διαφορές
 
Πες τα μεγάλε γιατί τα ίδια δείχνει και ο κυνηγοτοπος και ορισμένοι επειδή έχουν αυτά τα σκορπιστιρια παρεξηγανε αν ειπωθεί καμία αλήθεια
Αν δεν σε έλεγαν Νίκο θα πίστευα ότι είσαι ο ξάδερφός μου αχαχ
 
Τα 25 m/sec είχε διαφορά με benelli montefeltro super 90 71cm 2* τσοκ. Ρίξαμε του Κενταύρου το Σπόρτινγκ ολόκληρο το κουτί την ίδια ώρα γιατί μας έκανε εντύπωση. Όπως εντύπωση έκανε η μεγάλη διαφορά σε κόλλες Α4 από την beretta A400 η οποία είχε 60 φύλλα δηλ 120 σελίδες έναντι 40 +-5 που είχαν τα άλλα . Η benelli σε όλα τα φυσίγγια πίσω ,(και δοκιμάσαμε πολλά διαφορετικά) σε συγκέντρωση σε σχέση με τη beretta A391 10%,15%εως και 20%. Το είχα γράψει παλιότερα με περισσότερα στοιχεία γιατί τα τεστ αυτά τα κάναμε πριν δύο χρόνια. Σημασία δεν έχουν ακριβώς οι διαφορές...... Σημασία έχει ότι υπάρχουν και είναι μετρήσιμες!!!!
Δλδ βρήκαμε το υπερόπλο κ ακούει στο όνομα Μπερέτα α 400‼️Μπίλυ σκίστην άμα την βρεις‼️
 
Back
Top