Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Μην ασχολείστε πάντως και πολύ με την συγκέντρωση, αν θέλετε την γνώμη μου.
Τον χρόνο σας χάνετε.
Άλλα είναι αυτά που μετράνε στο κυνήγι και ειδικά ο άνθρωπος και τα σκυλιά, όχι το όπλο.
Στόχος πάντα, να περνάμε καλά, όχι να γεμίζουμε την τσάντα.
Ακαδημαϊκα εντελώς συζητάμε ...... Για τις οποίες διαφορές των όπλων..... Εγώ στα κυνήγια μου καραμπίνα πολύ σπάνια χρησιμοποιώ κι αυτό αν τύχει να πάω για φασα η παπι μια στο τόσο........ Με δικανα κυνηγάω και μάλιστα πέρδικα,μπεκάτσα,ορτύκι με πλάγιο 2650 gr 61cm κανες τσοκ 6*&3*.........
 
Μην ασχολείστε πάντως και πολύ με την συγκέντρωση, αν θέλετε την γνώμη μου.
Τον χρόνο σας χάνετε.
Άλλα είναι αυτά που μετράνε στο κυνήγι και ειδικά ο άνθρωπος και τα σκυλιά, όχι το όπλο.
Στόχος πάντα, να περνάμε καλά, όχι να γεμίζουμε την τσάντα.
Πάντως από τις δοκιμές μου δύο κανες μπενελι δικές μου και έξι φίλων ,στο σύνολο 8 μπενελια τα ίδια τραγικά αποτελέσματα.......
 
Ούτε εγώ, αλλά τις θέλω σε συγκεκριμένα κυνήγια. Όπως θέλω και τις σκορποσκαγιές σε άλλα.
Αν δεν επιδιώκεις υπερσυγκεντρωτικες ντουφέκιες και δεν μπορείς να τις βγάλεις με την Benelli πούλα το όπλο ... είναι προβληματικό (για να είμαστε και εντός θέματος).


Το θέμα (για εμένα) είναι αν 2 όπλα μπορούν να πετύχουν την ίδια μέγιστη απόδοση σε συγκέντρωση.
Τις μεσαίες συγκεντρώσεις όλα τα όπλα τις βγάζουν.

Δεν κάνω συγκρίσεις κανών ρίχνοντας 1 φυσίγγι που μπορεί να ευνοεί ένα όπλο.
Αν θέλω 60% σε #6 και με ένα όπλο-φυσίγγι-τσοκ το βγάζω με 3* ενώ με ένα άλλο όπλο-φυσίγγι-τσοκ το βγάζω με 4* ή 2* είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ για εμένα.

Και είναι αδιάφορο διότι η διαφορά των συγκεντρώσεων δεν κάνει την διαφορά στην κάρπωση ούτε θα καθήσω να αλλάζω τσοκ στο κυνήγι.

Αν τώρα εσύ ορίζεις σαν καλύτερη κάνη αυτή που βγάζει σταθερά 10% παραπάνω από μια άλλη με το ίδιο ονομαστικό τσοκ, είναι δικός σου ορισμός.
Εγώ πχ ορίζω σαν καλύτερο συνδιασμό όπλου φυσιγγίου τσοκ αυτόν που θα μου φέρει την μέγιστη δυνατή συγκέντρωση διότι πολύ απλά ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ όπως επίσης στην μέγιστη διασπορά.
Και οι δυο πάντως στο 85% φτάσαμε.

Δες και τα δικά μου υψηλά ... από την σκορποσκαγιάστρα.

View attachment 55061
Τα αποτελέσματα με φουλ τσοκ και ρεμικτον τα περισσότερα.........να τα λέμε κι αυτά...... Όχι 3*........
 
Μόνο αποχρωμιοση πορτινκ και κώνο
Εμφανή διάφορα τα χωνεύει όλα άστο δεν υπάρχει σύγκριση με πριν
Και εγώ μια από τα ίδια όπως το λες άλλο όπλο, για να το καταλάβει κάποιος πρέπει να το κυνηγήσει εργοστασιακό κάπου 15 χρόνια όπως έκανα εγώ, και μετά να πέραση μέτρο Ποντίκας. Δεν μιλάμε για διάφορα στον πίνακα, αλλά στο τερέν εκεί βλέπεις το πρίν και το μετά, και το πεδίο μάχης μονό στα υδρόβια αυτό κυνηγάω και αυτό με ενδιαφέρει. Την καλημέρα μου κύριοι :) :)
 
Και εγώ μια από τα ίδια όπως το λες άλλο όπλο, για να το καταλάβει κάποιος πρέπει να το κυνηγήσει εργοστασιακό κάπου 15 χρόνια όπως έκανα εγώ, και μετά να πέραση μέτρο Ποντίκας. Δεν μιλάμε για διάφορα στον πίνακα, αλλά στο τερέν εκεί βλέπεις το πρίν και το μετά, και το πεδίο μάχης μονό στα υδρόβια αυτό κυνηγάω και αυτό με ενδιαφέρει. Την καλημέρα μου κύριοι :) :)
με τι τσοκ κυνηγαγες πριν την μετατροπη και με τι τωρα τριανταφυλε?
 
Η υγρασια ειναι αορατη ακομη και στο 100% αν ομως ψυξουμε τον αερα που εχει 100%(κορεσμενος) υγρασια επειδη οσο μειωνεται η θερμοκρασια του αερα μειωνεται και η ποσοτητα υγρασιας που μπορει να διαλυθει εντος του τοτε η περισσεια υγρασιας που δεν μπορει να διαλυθει αρχιζει και αποβαλλεται απο αυτον με μορφη μικροσκοπικων σταγονιδιων(ομιχλη) Θα δωσω ενα παραδειγμα για να γινω κατανοητος πχ εχουμε αερα 28 κελσιου και 70% υγρασια και τον ψυχουμε θα δουμε οτι το ποσοστο υγρασιας(χωρις να προστιθεται υγρασια απο πουθενα...) του θα αυξανεται εστω οτι στους 20 κελσιου φτασει στο 100% υγρασια αν συνεχισω να τον ψυχω τοτε θα αρχισει να την αποβαλλει(τα νουμερα εινα φανταστικα για το παραδειγμα)...ειναι οπως η ζαχαρη που διαλυουμε σε ενα ποτηρι νερο καποια στιγμη η ζαχαρη που θα συνεχιζουμε να προσθετουμε οσο και να ανακατεβουμε δεν θα διαλυεται και θα κατακαθεται στον πατο του ποτηριου γιατι το μιγμα θα εχει καταστει κορεσμενο...
ΟΡΘΩΣ!!!!
.shake hands.
 
Μην ασχολείστε πάντως και πολύ με την συγκέντρωση, αν θέλετε την γνώμη μου.
Τον χρόνο σας χάνετε.
Άλλα είναι αυτά που μετράνε στο κυνήγι και ειδικά ο άνθρωπος και τα σκυλιά, όχι το όπλο.
Στόχος πάντα, να περνάμε καλά, όχι να γεμίζουμε την τσάντα.
οκ μπρε παιδί
είπαμε να τα ισοπεδώνεις όλα
αλλά το παρατράβηξες
θα πιστέψουν ότι τους λες να μην κάνουν δοκιμές .very funny.
http://oplognosia.com/?p=6529
 
Ωραία λοιπόν φυσίγγι Λαμπρό καφέ τσοκ 3* Νο 6 Μπερέτα 60%στα 36,50 μέτρα
Μπενελι ίδιο τσοκ απόσταση 47%
Φυσίγγια ιδιογωμοσης 33γραμμαρια
Μπερέτα 78%
Μπενελι 60%
Ανεξάρτητη δοκιμή δικιά μου με νούμερο 6σκαγια 3*τσοκ από 70% έως 80% Μπερέτα
Νο 4 86%στα 36,50 3* Μπερέτα
Νο 4 στα45μετρα 1* τσοκ 63%
Αυτά τα έχω ανεβάσει στο παρελθόν
Σε Νο8 δεν μετράω σκάγια από 7 και κάτω.
Και μια παρατήρηση όσο αφορά την μπενελι ..... Στην προσπάθεια μου να φτιάξω φυσίγγια σε Νο 7 για την μπενελι που να ξεπερνάνε το 60% συγκέντρωση με 3* χωρίς αλεύρι,lb6 κλπ δυσκολεύτηκαν πολύ ένα σεταπ μόνο έκατσε στο 66% με ANIGRINA LAMERALE όλα τα άλλα ταβάνι στο55% . Όταν πήρα την Μπερέτα το 70% ήταν πολύ εύκολο........
να ρωτήσω κάτι;
βγάζατε το ΙΔΙΟ τσοκάκι από την μπερέττα και το βάζατε στην μπενέλλι ή ήταν διαφορετικά τσοκάκια;
ήταν μαμίσια ή εξωεργοστασιακά;
 
Γνωρίζεις αν ο Χατζιωτης και ο Κυπριδημος έχουν εκφέρει άποψη επί του θέματος και ποια είναι αυτή?????? Δε νομίζω ότι διαφωνούν........ Τώρα Μάριε τι είναι αυτά που μου γράφεις περί μεθοδολογίας μετράς φυσίγγια στο χρονογράφο,τα ρίχνεις στο πίνακα ,μετράς,τα ρίχνεις σε κόλλες Α4 μετράς ......... Φιλοσοφία θέλει????? Τι είναι διαστημόπλοιο?????
μόλις μου περιέγραψες την μεθοδολογία σου, αν δεν το κατάλαβες.. ;)

ο Κυπρίδημος έχει ανεβάσει φωτό μιας τουφεκιάς ενός μονόκανου κι ενός H&H η μια δίπλα στην άλλη με την σημείωση ότι είναι παρόμοιες!
Πιο ισοπεδωτικός ακόμα και από τον Βασίλη είναι:
http://www.oplognosia.com/ea/oplaPouSkotonoun.php

εδώ σε απάντηση στο φίλο μας τον @Νικόλαος Ρεντίφης
http://oplognosia.com/?p=1960
"Η βλητική απόδοση δεν ήταν και δεν είναι σημείο υπεροχής για τα αγγλικά ή όποια άλλα όπλα. Οι έρευνες του Δρος Jones έχουν βάλει οριστικό τέλος στις γνώμες περί όπλων που βγάζουν καλές τουφεκιές κλπ. Ο Jones απέδειξε, βεβαιώνοντας τους Journee και Lowry, ¨οτι η βολή του κυνηγετικού όπλου υπακούει σε στατιστικούς κανόνες και είναι συνάρτηση βάρους γόμωσης και τσοκ. Με άλλα λόγια, όλα τα όπλα ρίχνοντας καλά φυσίγγια βγάζουν καλές τουφεκιές. Η διαφορά στην απόδοση έρχεται από την σκοπευτική τεχνική και την εργονομία του όπλου. Στην εργονομία οι Αγγλοι μας έδειξαν τον δρόμο και σε αυτό πρέπει να τους εγνωμονούμε και να τους αποδίδουμε τα εύσημα."

εδώ σε άλλη απάντηση:
http://www.oplognosia.com/ea/ea132.php
"Κάθε κάννη είναι δικός της νόμος, αυτή είναι βασική αρχή της βλητικής του λειόκαννου. Ο μόνος τρόπος να εκτιμηθεί η βλητική απόδοση ενός συνδυασμού κάννης-φυσιγγίου είναι με βολή στον πίνακα στις αποστάσεις που αναμένετα να χρησιμοποιηθεί το όπλο. Αν δεν γίνει βολή για να εξακριβωθεί η ακριβής απόδοση τότε όλα είναι εικασίες.

Οταν λέτε τα αποτελέσματα ήταν "απογοητευτικα" τι εννοείτε; Συνήθως οι περισσότεροι κυνηγοί όταν δουν αυτό που οι ειδικοί θεωρούν καλή τουφεκιά στον πίνακα, την κρίνουν ως ανεπαρκή. Για αυτό αξίζει μια επανάληψη του τι εστί καλή τουφεκιά στον πίνακα:

Η κατανομή των σκαγίων είναι ομαλή με ίση πυκνότητα σε όλη επιφάνεια του κύκλου των 75 εκατοστών. Τα κενά μέσα από τα οποία μπορεί να ξεφύγει ένα θήραμα του είδους που θα κυνηγηθεί με τον συνδυασμό κάννης-φυσιγγίου δεν ξεπερνούν τα πέντε. Οι περισσότεροι όταν δουν μια τέτοια τουφεκιά την θεωρούν αραιή.

Αν το μεσαίο τσοκ δίνει καλύτερα αποτελέσματα στην κάννη της Beretta τότε χρησιμοποιήστε αυτό. Αλλωστε στο λειόκαννο ποτέ δεν εξαρτόμαστε από το ονομαστικό τσοκ, αυτό που μετρά είναι το αποτέλεσμα όχι τα άστρα που σφραγίστηκαν στο τσοκάκι."
 
θα θέσω έναν προβληματισμό προς τους φίλους που παρακολουθούν την συζήτηση χωρίς να συμμετέχουν, αναζητώντας ίσως πληροφορίες ή έχοντας ανεπίλυτες απορίες:

πως γίνεται ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι ειδικοί (Journee, Burrard, Thomas, Oberfell & Thomson, Brister, Lowry, Winston, dr Jones, Κυπρίδημος) που έχουν ρίξει δεκάδες χιλιάδες φυσίγγια σε δοκιμές με επιστημονική μεθοδολογία να συγκλίνουν στα ίδια συμπεράσματα περί μη εμφανούς βλητικής υπεροχής του ενός ή άλλου όπλου;
 
με τι τσοκ κυνηγαγες πριν την μετατροπη και με τι τωρα τριανταφυλε?
1* και 3* , πριν και1* και 3* μετά τα δικά της, δεν άλλαξα κάτι, όπως κυνηγούσα πριν έτσι συνέχισα να κυνηγάω και συνεχίζω, τα φυσίγγια εμπορίου πριν, εμπορίου και μετά την μετατροπή, φυσίγγια από χρονολογία 90, ιδιογομοση έχω 4 χρόνια πού ασχολούμαι, με την ιδιογομοση όλα τα λεφτά.οσο θα έχω τα μάτια ανοιχτά με αυτό το όπλο θα κυνηγώ. :) :)
 
Ουφ πάλι μαλακία όπλο πήρα.
Με φάγατε με τα μπενέλι.
Άλλα επειδή είμαι ΓΤΠ κυνηγός και σκοπευτής, δε καταλαβαίνω πολλά.
Είμαι ευτυχισμένος στην αγνοια μου. :)
Πρόσφατα το πήρες. Μην το αρχίσεις από τώρα στα Benellikia...
 
οκ μπρε παιδί
είπαμε να τα ισοπεδώνεις όλα
αλλά το παρατράβηξες
θα πιστέψουν ότι τους λες να μην κάνουν δοκιμές .very funny.
http://oplognosia.com/?p=6529
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-δοκιμές.4204/page-71#post-762602

Οι δοκιμές είναι απαραίτητες ... αν κάποιος κατάλαβε το αντίθετο.
Γίνονται ακόμα πιο απαραίτητες όσο το θήραμα μεγαλώνει.
Στην ανάλυση των δοκιμών γίνεται της πουτ@νας αχαχαχα
 
θα θέσω έναν προβληματισμό προς τους φίλους που παρακολουθούν την συζήτηση χωρίς να συμμετέχουν, αναζητώντας ίσως πληροφορίες ή έχοντας ανεπίλυτες απορίες:

πως γίνεται ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι ειδικοί (Journee, Burrard, Thomas, Oberfell & Thomson, Brister, Lowry, Winston, dr Jones, Κυπρίδημος) που έχουν ρίξει δεκάδες χιλιάδες φυσίγγια σε δοκιμές με επιστημονική μεθοδολογία να συγκλίνουν στα ίδια συμπεράσματα περί μη εμφανούς βλητικής υπεροχής του ενός ή άλλου όπλου;
Όσο παράξενο, που δεν τους "αγόρασε" καποιο μεγάλο Μπραντ νειμ ,για να ευνοήσουν τα όπλα της‼️
η αποδεδειγμένη θεωρία τους ,έχει κατακρημνίσει το όλο μάνατζμεντ των εταιρειών ‼️
Εύγε στην ηθική κ αντικειμενικότητα τους‼️
 
Ακαδημαϊκα εντελώς συζητάμε ...... Για τις οποίες διαφορές των όπλων..... Εγώ στα κυνήγια μου καραμπίνα πολύ σπάνια χρησιμοποιώ κι αυτό αν τύχει να πάω για φασα η παπι μια στο τόσο........ Με δικανα κυνηγάω και μάλιστα πέρδικα,μπεκάτσα,ορτύκι με πλάγιο 2650 gr 61cm κανες τσοκ 6*&3*.........
Αφού συζητάμε ακαδημαϊκά παλιότερα είχα ανεβάσει τις προδιαγραφές της Beretta και της Browning για τις συγκεντρώσεις που βγάζουν ανά τσοκ.
Η ίδια η Beretta αναγράφει στο full 70% και η Browning 80%.
Η ίδια η Beretta αναγράφει στο mod 60% και η Browning μέχρι 65%.
Άρα Βαγγέλη, τις καλύτερες κάνες τις έχει η Browning με τις ευλογίες, τις σφραγίδες και τα πιστοποιητικά των 2 κατασκευαστών.
Τελεία και παύλα.
Οταν θα βγάλει και η Benelli τέτοιον πίνακα θα δούμε τι θα γράψει.
Στην Guerini τον έχω ζητήσει και ακόμα τον στέλνουν.
Οι περισσότεροι δεν καταδέχτηκαν ούτε να φτιάξουν.
Και η ερώτηση είναι ... γιατί άραγε αφού είναι τόσο σημαντικό για τους καταναλωτές ;;;;

https://www.browning.com/support/faq/shotgun-choke-patterns.html
 

Attachments

θα θέσω έναν προβληματισμό προς τους φίλους που παρακολουθούν την συζήτηση χωρίς να συμμετέχουν, αναζητώντας ίσως πληροφορίες ή έχοντας ανεπίλυτες απορίες:

πως γίνεται ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι ειδικοί (Journee, Burrard, Thomas, Oberfell & Thomson, Brister, Lowry, Winston, dr Jones, Κυπρίδημος) που έχουν ρίξει δεκάδες χιλιάδες φυσίγγια σε δοκιμές με επιστημονική μεθοδολογία να συγκλίνουν στα ίδια συμπεράσματα περί μη εμφανούς βλητικής υπεροχής του ενός ή άλλου όπλου;

Σιγα που ξερουν αυτοι περισσοτερα απο αυτα που ξερει ο ''κυνηγαρας'' και ο ιδιογομωταρας...που
δοκιμαζει τα φυσεκια του....ασχετα εαν εναι αλαλουμ....ειναι δικα του και ειναι τα καλυτερα...και
αυτο πιστευει....
Αλλωστε και δυστυχως.....οι περισσοτεροι την αστοχια τους την χρεωνουν η στο φυσιγγιο η στο οπλο
τους!!!
Οποτε οτι τα οπλα εχουν μεγαλες διαφορες αποδοσης....αυτο βολευει και τους μετριους ιδιογομωτες
και τους μετριους σκοπευτες...
Οταν βρεθει....σταθερο φυσεκι... και γινουν σωστες δοκιμες...... τοτε ''σφιγγουν οι κωλοι''.....και καταρρεουν
οι μυθοι !!! ;)
 
Σιγα που ξερουν αυτοι περισσοτερα απο αυτα που ξερει ο ''κυνηγαρας'' και ο ιδιογομωταρας...που
δοκιμαζει τα φυσεκια του....ασχετα εαν εναι αλαλουμ....ειναι δικα του και ειναι τα καλυτερα...και
αυτο πιστευει....
Αλλωστε και δυστυχως.....οι περισσοτεροι την αστοχια τους την χρεωνουν η στο φυσιγγιο η στο οπλο
τους!!!
Οποτε οτι τα οπλα εχουν μεγαλες διαφορες αποδοσης....αυτο βολευει και τους μετριους ιδιογομωτες
και τους μετριους σκοπευτες...
Οταν βρεθει....σταθερο φυσεκι... και γινουν σωστες δοκιμες...... τοτε ''σφιγγουν οι κωλοι''.....και καταρρεουν
οι μυθοι !!! ;)
Νίκο καλημέρα‼️ εσύ Μπερέτα δεν έχεις❓όταν έφτιαξες φυσίγγια για τις μπενελες είδες να υστερούν έναντι της δικής σου μπερετας❓
 
Back
Top