Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Νίκο καλημέρα‼️ εσύ Μπερέτα δεν έχεις❓όταν έφτιαξες φυσίγγια για τις μπενελες είδες να υστερούν έναντι της δικής σου μπερετας❓

Αυτο λεω βρε φιλε!!!!
Δοκιμασα ενα οπλο Benelli με δυο καννες....Οι διαφορες αμελητεες με την Μπερετα....απο τα 32 γραμμαρια
μεχρι και τα 50 γραμμαρια που δοκιμασα και τις δυο καννες....απο Ν8,5 σκαγια μεχρι και Ν4..
Στα 36 γραμμαρια με Ν5 η Benelli ξεπερασε την μπερετα κατα 3% δλδ η μπερετα εχει 87% και η μπενελι
εβγαλε 90% με 3* αστρα στα ιδια μετρα!!!
Δεν μπορω να καταλαβω αυτην την εμμονη καποιων...που θεωρουν την benelli ''κατωτερο'' οπλο...
Εδω....εαν δεν εκανα δικες μου δοκιμες....θα πιστευα οτι οι Benelli ειναι νεροσωληνες....με τα γραφομενα
και λεγομενα ορισμενων....Ελεος...δλδ !!!!

Να συμπληρωσω.....δεν εφτιαξα αλλα φυσιγγια για την benelli...τα ιδια φυσιγια που ειχα για την
μπερετα εριξα και δοκιμασα φιλε !!!
 
Ουφ πάλι μαλακία όπλο πήρα.
Με φάγατε με τα μπενέλι.
Άλλα επειδή είμαι ΓΤΠ κυνηγός και σκοπευτής, δε καταλαβαίνω πολλά.
Είμαι ευτυχισμένος στην αγνοια μου. :)
Τα λυκορνια έχουν αρχίσει και ξερογλειφονται.
 
Αυτο λεω βρε φιλε!!!!
Δοκιμασα ενα οπλο Benelli με δυο καννες....Οι διαφορες αμελητεες με την Μπερετα....απο τα 32 γραμμαρια
μεχρι και τα 50 γραμμαρια που δοκιμασα και τις δυο καννες....απο Ν8,5 σκαγια μεχρι και Ν4..
Στα 36 γραμμαρια με Ν5 η Benelli ξεπερασε την μπερετα κατα 3% δλδ η μπερετα εχει 87% και η μπενελι
εβγαλε 90% με 3* αστρα στα ιδια μετρα!!!
Δεν μπορω να καταλαβω αυτην την εμμονη καποιων...που θεωρουν την benelli ''κατωτερο'' οπλο...
Εδω....εαν δεν εκανα δικες μου δοκιμες....θα πιστευα οτι οι Benelli ειναι νεροσωληνες....με τα γραφομενα
και λεγομενα ορισμενων....Ελεος...δλδ !!!!

Να συμπληρωσω.....δεν εφτιαξα αλλα φυσιγγια για την benelli...τα ιδια φυσιγια που ειχα για την
μπερετα εριξα και δοκιμασα φιλε !!!
Εύγε Νίκο ‼️ αυτό να το διαβάζουν οι νέοι κυνηγοί αλλα κ οι παλαιοί μπας κ εμπεδώσουν τις θεωρίες των βλητικων‼️ που με ελαφρά την καρδία τους κράζουν‼️
 
Όλες αυτές οι "κόντρες" θα εξαφανίζονταν αν επιτραπούν τα ραβδωτά με οπτικά.
Το ένα εβγαλε 47% το άλλο 47,3% .... Όταν δεις τη βολίδα να πέφτει κέντρο στα 100+++μ, να δεις καυλα. (για τους γουρουναδες)
 
Αφού συζητάμε ακαδημαϊκά παλιότερα είχα ανεβάσει τις προδιαγραφές της Beretta και της Browning για τις συγκεντρώσεις που βγάζουν ανά τσοκ.
Η ίδια η Beretta αναγράφει στο full 70% και η Browning 80%.
Η ίδια η Beretta αναγράφει στο mod 60% και η Browning μέχρι 65%.
Άρα Βαγγέλη, τις καλύτερες κάνες τις έχει η Browning με τις ευλογίες, τις σφραγίδες και τα πιστοποιητικά των 2 κατασκευαστών.
Τελεία και παύλα.
Οταν θα βγάλει και η Benelli τέτοιον πίνακα θα δούμε τι θα γράψει.
Στην Guerini τον έχω ζητήσει και ακόμα τον στέλνουν.
Οι περισσότεροι δεν καταδέχτηκαν ούτε να φτιάξουν.
Και η ερώτηση είναι ... γιατί άραγε αφού είναι τόσο σημαντικό για τους καταναλωτές ;;;;

https://www.browning.com/support/faq/shotgun-choke-patterns.html
Αυτοί μπορεί να δηλώνουν ότι θέλουν..... Εδώ συζητάμε για το τι συμβαίνει ,το τι έχουμε διαπιστώσει....... Εγώ άλλωστε δεν σου είπα ότι τις καλύτερες κανες και συγκεντρώσεις έχει η beretta ...... Μπορεί να είναι η browning, μπορεί η famparm μπορεί η brenda η όποιος άλλος...... Εγώ συγκριτικές δοκιμές έκανα μεταξύ beretta και benelli και διαπίστωσα ότι η benell υστερεί σημαντικά.......
 
να ρωτήσω κάτι;
βγάζατε το ΙΔΙΟ τσοκάκι από την μπερέττα και το βάζατε στην μπενέλλι ή ήταν διαφορετικά τσοκάκια;
ήταν μαμίσια ή εξωεργοστασιακά;
ξαναθέτω το ερώτημα προς τον φίλο Βαγγέλη

επίσης οι αυλοί τι ήταν;
τα τσοκάκια ήταν μετρημένα τα στομιά τους;
 
Είχα δει ενα βιντεο του Κοσκινα που έλεγε παρτε φυσίγγια απο 2-3 μάρκες, οχι παραπανω, δοκιμάστε στον πινακα στην αποσταση που τουφεκατε συνηθως (την ορισε 25-27μ) και οτι σας ικανοποιει χρησιμοποιήστε το. Απλό και οχι πολλά πολλά. Αυτό βεβαια για τους ιδιογομωτες δεν ισχυει. Για αυτους φανταζομαι οταν βρουν τη συνταγη τους μετα τελος. 'Ετσι ή αλλιως όμως οι δοκιμές σε πίνακα είναι απαραίτητες. Ακόμα κι εγω ο άσχετος το εμπεδωσα.
 
Σιγα που ξερουν αυτοι περισσοτερα απο αυτα που ξερει ο ''κυνηγαρας'' και ο ιδιογομωταρας...που
δοκιμαζει τα φυσεκια του....ασχετα εαν εναι αλαλουμ....ειναι δικα του και ειναι τα καλυτερα...και
αυτο πιστευει....
Αλλωστε και δυστυχως.....οι περισσοτεροι την αστοχια τους την χρεωνουν η στο φυσιγγιο η στο οπλο
τους!!!
Οποτε οτι τα οπλα εχουν μεγαλες διαφορες αποδοσης....αυτο βολευει και τους μετριους ιδιογομωτες
και τους μετριους σκοπευτες...
Οταν βρεθει....σταθερο φυσεκι... και γινουν σωστες δοκιμες...... τοτε ''σφιγγουν οι κωλοι''.....και καταρρεουν
οι μυθοι !!! ;)
https://www.hunterslife.gr/forums/t...%AD%CF%82-%CE%91%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B
F.106/page-671#post-593279
Διάβασε τι έλεγες τότε.....
 

Αυτο ειναι ενα απο τα μειον που εχω....Ειμαι ευκολοπιστος.....ΟΛΑ ηρθαν τούμπα οταν εκανα τις
δικες μου δοκιμες....
ΟταΝ δεν εχεις μετρο συγκρισης.....ευκολα την πατας...Τωρα ομως ξερω....και δεν μπορεις να με
''δουλεψεις'''........τουλαχιστον εμενα !!!
 
θα θέσω έναν προβληματισμό προς τους φίλους που παρακολουθούν την συζήτηση χωρίς να συμμετέχουν, αναζητώντας ίσως πληροφορίες ή έχοντας ανεπίλυτες απορίες:

πως γίνεται ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι ειδικοί (Journee, Burrard, Thomas, Oberfell & Thomson, Brister, Lowry, Winston, dr Jones, Κυπρίδημος) που έχουν ρίξει δεκάδες χιλιάδες φυσίγγια σε δοκιμές με επιστημονική μεθοδολογία να συγκλίνουν στα ίδια συμπεράσματα περί μη εμφανούς βλητικής υπεροχής του ενός ή άλλου όπλου;
Μας έχει φάει το άγχος Μάριε, μήπως χάσουμε κανένα μακρινό θήραμα ή μήπως ξεφύγει μέσα από τα σκάγια.
Δεν το λέω περιπαιχτικά !!!, έτσι όπως μας έχουν αναγκάσει να κυνηγάμε βασικά παπιά και φάσσες, με τα τεράστια κόστη μετακίνησης, με τις λίγες συναντήσεις με θηράματα, με τους μαλάκες που τουφεκάνε όπου το δουν, θεωρούμε δεδομένο ότι οι αποστάσεις θα είναι εξ ορισμού μεγάλες και ψάχνουμε φυσίγγι κάνη τσοκ για βολές στον θεό.
Ή βλέπουμε μια τουφεκιά και λέμε ας την κάνω λιγάκι ακόμα πιο πυκνή, τι πειράζει ; καλύτερα θα είναι, γιατί να χάσω το θήραμα τζάμπα ;

Αυτό έχει περάσει και στα υπόλοιπα θηράματα.
Έτσι εφόσον υπάρχει η ανάγκη (ζήτηση) δημιουργήθηκε και η προσφορά.

Υπερόπλα, κώνοι, αυλοί, αποχρωμιώσεις, λειάνσεις, πόρτινγκ, τσοκ, φυσίγγια long range, κτλ
"Ειδικοί" να λένε ότι αυτό υπερτερεί, αλλά να μην έχουν ιδέα για το πόσο υπερτερεί και να καταπίνουν την γλώσσα όταν τους ζητάς αριθμούς.
Έχει στηθεί ένα πανηγύρι χρήματος γύρω από την μακρινή τουφεκιά το οποίο ουσιαστικά κάποιες τσέπες γεμίζει και τις δικές μας τις αδειάζει.

Τα μοναδικά χρήματα που πιάνουν τόπο είναι ένας καλός δάσκαλος σκοποβολής, ένα κοντάκι αν είναι ξένο πάνω μας, τα καλά φυσίγγια και σκυλιά.

Βάλε και λίγο τον εγωισμό μας ότι έχουμε κάνει πάντα την καλύτερη επιλογή και να η απάντηση.
 
θα θέσω έναν προβληματισμό προς τους φίλους που παρακολουθούν την συζήτηση χωρίς να συμμετέχουν, αναζητώντας ίσως πληροφορίες ή έχοντας ανεπίλυτες απορίες:

πως γίνεται ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι ειδικοί (Journee, Burrard, Thomas, Oberfell & Thomson, Brister, Lowry, Winston, dr Jones, Κυπρίδημος) που έχουν ρίξει δεκάδες χιλιάδες φυσίγγια σε δοκιμές με επιστημονική μεθοδολογία να συγκλίνουν στα ίδια συμπεράσματα περί μη εμφανούς βλητικής υπεροχής του ενός ή άλλου όπλου;
Σε κάποιο σημείο αναφέρει ότι ο μόνος τρόπος είναι η δοκιμή σε πίνακα για να δεις βλητικες αποδώσεις ....... Δεν λέει κάτι άλλο...... Όσο για το πείραμα με μονοκανο και αγγλικό χειροποίητο δεν αποδεικνύει κάτι. Δεν έκαναν σύγκριση σε όπλα με διαφορετική γεωμετρία κάνης....... Διάβασες κάπου για διευρυμένου αυλού και διαφορετικού μήκος κώνου........ Αυτά από χρόνια τα έχω.διαβασει και είναι χρήσιμα στη διάσταση που μας δίνονται όχι σε αυτήν που θέλουμε εμείς....... Όχι να τα ερμηνεύουμε όπως θέλουμε....... Και για να κλείσει το θέμα γιατί το τραβήξαμε από τα μαλλιά,εδώ υπάρχουν κάποιες δοκιμές που κάτι δείχνουν, υπάρχουν επισεις απόψεις από συναδέλφους διαφορετικές..... Εγώ μπήκα σε μια διαδικασία αυτών των δοκιμών και τα συμπεράσματα μου τα έβγαλα (όπως έγραψες με τα λεγόμενα του Κυπριδημος μόνο στον πίνακα.....) Όποιος έχει τις αμφιβολίες του και όρεξη να κάνει τις δικές του δοκιμές........ Έτσι θα βγάλει τα δικά του συμπεράσματα....... Όχι θεωρίες πράξη...... Επίσης έγραψε ο Νίκος Π ότι δοκίμασε benelli .... Πρώτον έβαλε αλεύρι,δεύτερον δεν έκανε συγκριτικό μεταξύ του μπενελι και ενός άλλου όπλου ,τρίτον λόγω κόντρας και εμπάθειας πρέπει αυτά που λέει..... Ας ρίξει μια ματιά να δει αυτά που έγραφε τότε εκείνος όχι εγώ στον σύνδεσμο που ανέβασα εάν θέλει να είναι δίκαιος και σωστός ....... Ας πάρει ίδια φυσίγγια χωρίς αλεύρι να κάνει συγκριτικές δοκιμές σαν τη δικιά μου.....
 
ξαναθέτω το ερώτημα προς τον φίλο Βαγγέλη

επίσης οι αυλοί τι ήταν;
τα τσοκάκια ήταν μετρημένα τα στομιά τους;
Οι αυλοι ηταν 18,3 και 18,4 για τα μπενελι,18,6 το Μπερέτα τα τσοκακια μετρήθηκαν με παχυμετρο ήταν ένταξη μάλιστα στη μπενελι βγαίναν πιο σφιχτά 1/10
 
Καλν
Αυτο ειναι ενα απο τα μειον που εχω....Ειμαι ευκολοπιστος.....ΟΛΑ ηρθαν τούμπα οταν εκανα τις
δικες μου δοκιμες....
ΟταΝ δεν εχεις μετρο συγκρισης.....ευκολα την πατας...Τωρα ομως ξερω....και δεν μπορεις να με
''δουλεψεις'''........τουλαχιστον εμενα !!!
[/QUOTE
Κάνε δικές σου συγκριτικές δοκιμές με φυσίγγια χωρίς αλεύρι..... Πάρε μια benelli και μια beretta optima plus με αυλό 18,6 ρίξε και με τις δύο χωρίς αλεύρι είναι σημαντικό και θα δεις αν σε δουλεύω η όχι......
 
Αυτο ειναι ενα απο τα μειον που εχω....Ειμαι ευκολοπιστος.....ΟΛΑ ηρθαν τούμπα οταν εκανα τις
δικες μου δοκιμες....
ΟταΝ δεν εχεις μετρο συγκρισης.....ευκολα την πατας...Τωρα ομως ξερω....και δεν μπορεις να με
''δουλεψεις'''........τουλαχιστον εμενα !!!
Πάρε φυσίγγια χωρίς αλεύρι είναι σημαντικό. Μια benelli και μια beretta optima plus με αυλό 18, 6 και κάνε δικές σου συγκριτικές δοκιμές,να δεις αν σε δουλεύω η όχι και ανέβασε τα.....
 
Αυτοί μπορεί να δηλώνουν ότι θέλουν.....
Λες ;;;
Εδώ συζητάμε για το τι συμβαίνει ,το τι έχουμε διαπιστώσει....... Εγώ άλλωστε δεν σου είπα ότι τις καλύτερες κανες και συγκεντρώσεις έχει η beretta ...... Μπορεί να είναι η browning, μπορεί η famparm μπορεί η brenda η όποιος άλλος...... Εγώ συγκριτικές δοκιμές έκανα μεταξύ beretta και benelli και διαπίστωσα ότι η benell υστερεί σημαντικά.......
Οκ αφού το βλέπεις εσύ και μερικοί άλλοι, πάω πάσο, στα αγοράζω εγώ όλα τα βλητικά στερημένα όπλα με 50€ το τεμάχιο :)
Διότι εγώ δεν το βλέπω.

ps
Ρε συ μπας και τα λες αυτά για να ρίξεις τις τιμές στα μεταχειρισμένα και να αγοράσεις φθηνότερα αχαχα
Ημιαστείο ...
 
Last edited:
Αυτο λεω βρε φιλε!!!!
Δοκιμασα ενα οπλο Benelli με δυο καννες....Οι διαφορες αμελητεες με την Μπερετα....απο τα 32 γραμμαρια
μεχρι και τα 50 γραμμαρια που δοκιμασα και τις δυο καννες....απο Ν8,5 σκαγια μεχρι και Ν4..
Στα 36 γραμμαρια με Ν5 η Benelli ξεπερασε την μπερετα κατα 3% δλδ η μπερετα εχει 87% και η μπενελι
εβγαλε 90% με 3* αστρα στα ιδια μετρα!!!
Δεν μπορω να καταλαβω αυτην την εμμονη καποιων...που θεωρουν την benelli ''κατωτερο'' οπλο...
σανο ελληνικο θειο Νικο..κραταει χρονια αυτη η κολωνια...κατι δεν κανεις καλα για να περασει η Benelli τη beretta......think.🤣🤣
 
Ειλικρινα με κουρασαν τα οσα διαβαζω....
Τι δουλεια εχουν τα αλευρια τωρα με τα χωρις αλευρι φυσιγγια ???
ΟΙ δοκιμες μου εγιναν και στα δυο οπλα με τα ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ...Αυτο εχει σημασια....και οχι εαν εχουν
αλευρι η οχι....
Επισεις....να εχεις σταθερο φυσιγγιο σε αποδοση.... και οχι το ενα να ειναι για γαμους και βαφτισια
και το αλλο για ''κυνηγι''.....Αυτο μετραει....ολα τα αλλα ειναι φτηνες δικαιολογιες !!!
 
Λες ;;;

Οκ αφού το βλέπεις εσύ και μερικοί άλλοι, πάω πάσο, στα αγοράζω εγώ όλα τα άχρηστα όπλα με 50€ το τεμάχιο :)
Διότι εγώ δεν το βλέπω.

ps
Ρε συ μπας και τα λες αυτά για να ρίξεις τις τιμές στα μεταχειρισμένα και να αγοράσεις φθηνότερα αχαχα
Ημιαστείο ...
Δηλαδή αμφισβητείς τις δικές μου δοκιμές τα δικά μου αποτελέσματα,αλλά και τα δικά σου .... Μου έγραψες χθες κάποια αποτελέσματα δοκιμών σου με 1* τσοκ που τα πιάνω και τα ξεπερνάω με 3* τσοκ ........ Πάλι σε χάνω Βασίλη...... Πριν από λίγο καιρό ανέβασες κάποιες δοκιμές σου με φυσίγγια nsi , Remington κλπ ,έχεις γράψει τα αποτελέσματα........ Στείλε μου δύο -τρια από το καθένα να δούμε τι θα βγει....... Αλλά δε σε βλέπω πρόθυμο........
 
Σε κάποιο σημείο αναφέρει ότι ο μόνος τρόπος είναι η δοκιμή σε πίνακα για να δεις βλητικες αποδώσεις ....... Δεν λέει κάτι άλλο...... Όσο για το πείραμα με μονοκανο και αγγλικό χειροποίητο δεν αποδεικνύει κάτι. Δεν έκαναν σύγκριση σε όπλα με διαφορετική γεωμετρία κάνης....... Διάβασες κάπου για διευρυμένου αυλού και διαφορετικού μήκος κώνου........ Αυτά από χρόνια τα έχω.διαβασει και είναι χρήσιμα στη διάσταση που μας δίνονται όχι σε αυτήν που θέλουμε εμείς....... Όχι να τα ερμηνεύουμε όπως θέλουμε....... Και για να κλείσει το θέμα γιατί το τραβήξαμε από τα μαλλιά,εδώ υπάρχουν κάποιες δοκιμές που κάτι δείχνουν, υπάρχουν επισεις απόψεις από συναδέλφους διαφορετικές..... Εγώ μπήκα σε μια διαδικασία αυτών των δοκιμών και τα συμπεράσματα μου τα έβγαλα (όπως έγραψες με τα λεγόμενα του Κυπριδημος μόνο στον πίνακα.....) Όποιος έχει τις αμφιβολίες του και όρεξη να κάνει τις δικές του δοκιμές........ Έτσι θα βγάλει τα δικά του συμπεράσματα....... Όχι θεωρίες πράξη...... Επίσης έγραψε ο Νίκος Π ότι δοκίμασε benelli .... Πρώτον έβαλε αλεύρι,δεύτερον δεν έκανε συγκριτικό μεταξύ του μπενελι και ενός άλλου όπλου ,τρίτον λόγω κόντρας και εμπάθειας πρέπει αυτά που λέει..... Ας ρίξει μια ματιά να δει αυτά που έγραφε τότε εκείνος όχι εγώ στον σύνδεσμο που ανέβασα εάν θέλει να είναι δίκαιος και σωστός ....... Ας πάρει ίδια φυσίγγια χωρίς αλεύρι να κάνει συγκριτικές δοκιμές σαν τη δικιά μου.....
Τσάμπα κόπος … φιλαρακι ;)
 
Back
Top