Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Καλησπέρα Γιάννη.... Τις ταχύτητες πρέπει να τις μετρήσεις με χρονογράφο για να δεις ταχύτητα σκαγιων κι όχι της ντουφέκιες γενικά . Η ντουφέκια μπορεί να πάει πιο γρήγορα στο στόχο απλά επειδή το ένα όπλο έχει καλύτερη ταχύτητα σκανδάλης άσχετα από την ταχύτητα των σκαγιων.....
Ήξερα για ταχύτητα ανάφλεξης πυρίτιδας καθώς κ για λοκινγκ ταιμ δεν ήξερα ότι το δεύτερο δίνει γκάζια στα σκάγια‼️εγώ νόμιζα ότι ρίχνει πιο γρήγορα επαναλαμβανόμενες βολές‼️
 
Ήξερα για ταχύτητα ανάφλεξης πυρίτιδας καθώς κ για λοκινγκ ταιμ δεν ήξερα ότι το δεύτερο δίνει γκάζια στα σκάγια‼️εγώ νόμιζα ότι ρίχνει πιο γρήγορα επαναλαμβανόμενες βολές‼️
Θα σου δώσω ένα πολύ χοντρικο παράδειγμα για να το καταλάβεις....... Είμαστε δίπλα δίπλα και ρίχνουμε ταυτόχρονα,η δική σου σκανδάλη έχει 1sec χρόνο επικρουσης(δηλαδή την πατάς και σε ένα δεύτερο κτυπα τη σφύρα),η δική μου 2sec χρόνο....... Τίνος τα σκάγια θα φτάσουν πρώτα στο στόχο??¿??? Τα δικά σου η τα δικά μου..????? Αυτόν τον χρόνο εννοώ.......
 
Θα σου δώσω ένα πολύ χοντρικο παράδειγμα για να το καταλάβεις....... Είμαστε δίπλα δίπλα και ρίχνουμε ταυτόχρονα,η δική σου σκανδάλη έχει 1sec χρόνο επικρουσης(δηλαδή την πατάς και σε ένα δεύτερο κτυπα τη σφύρα),η δική μου 2sec χρόνο....... Τίνος τα σκάγια θα φτάσουν πρώτα στο στόχο??¿??? Τα δικά σου η τα δικά μου..????? Αυτόν τον χρόνο εννοώ.......
Αυτό έχει να κάνει σου ξαναλέω αποκλειστικά κ μόνο στην ταχύτητα των βολων (λοκινγκ ταιμ)που θα επιχειρήσεις κ όχι των σκαγιων‼️η ταχυτητα των σκαγιων είναι ανεξαρτητη‼️
 
Μόνο αποχρωμιοση πορτινκ και κώνο
Εμφανή διάφορα τα χωνεύει όλα άστο δεν υπάρχει σύγκριση με πριν
Ευχαριστώ Θοδωρή για την πληροφορία.

Θα προτιμήσω να μην προβώ σε αναβάθμιση βλητικής απόδοσης γιατί θα κοστίσει όσο μισή v3 ή m2 με αμφίβολα αποτελέσματα.

Ο κύλινδρος και το IC πόσο έσφιξε από τις μετατροπές ;
 
Last edited:
Θα σου δώσω ένα πολύ χοντρικο παράδειγμα για να το καταλάβεις....... Είμαστε δίπλα δίπλα και ρίχνουμε ταυτόχρονα,η δική σου σκανδάλη έχει 1sec χρόνο επικρουσης(δηλαδή την πατάς και σε ένα δεύτερο κτυπα τη σφύρα),η δική μου 2sec χρόνο....... Τίνος τα σκάγια θα φτάσουν πρώτα στο στόχο??¿??? Τα δικά σου η τα δικά μου..?????
Αυτού που θα πατήσει πιο γρήγορα την σκανδάλη.

Δεν μιλάμε για δευτερόλεπτα, ούτε για εκατοστά του δευτερολέπτου, μιλάμε για μερικά χιλιοστά διαφορά.
Το locktime κυμαίνεται από 0,003sec μέχρι 0,006sec περίπου.
 
Δεν κρατάω σημειώσεις ειδικά από αποδώσεις εμπορικων γιατί δεν ασχολούμαι πλέον με αυτά...... Αν έχεις διάθεση για ψάξιμο πριν ενάμιση περίπου χρόνο έκανα συγκριτικές δοκιμές με beretta Al391 και με benelli ..... ,Τα φυσίγγια ήταν όλα 6 και 7νουμερο και ήταν mary arm 36gr Lampro καφέ 33gr και ιδιογωμοσης με sipe 33gr . Πρέπει να είναι στις βλητικες δοκιμές μετρήσεις σκαγιων και αποδόσεις x% όπως και κάποιες συγκριτικές μετρήσεις ταχύτητας ....... Θα δεις άμεσα τις διαφορές μεταξύ beretta και benelli......
Ωραία εμπορικά δεν κρατάς σημειώσεις ...

Πες μου τότε την μεγαλύτερη συγκέντρωση που έχεις βγάλει με ιδιογόμωση σε μετρημένο #6 στα 36.5μ.
Το ίδιο σε #4.
Το ίδιο σε #8.
Όπλο, τσοκ, γόμωση σε gr και συγκέντρωση.

Νορμάλ βυσμάτωση χωρίς αλεύρι.
 
Αυτό έχει να κάνει σου ξαναλέω αποκλειστικά κ μόνο στην ταχύτητα των βολων (λοκινγκ ταιμ)που θα επιχειρήσεις κ όχι των σκαγιων‼️η ταχυτητα των σκαγιων είναι ανεξαρτητη‼️
Σαφώς και είναι ανεξάρτητη η ταχύτητα των σκαγιων!!!! Η γόμωση που πυροδότησε πρώτη φτάνει και πρώτη στο στόχο με την ίδια ταχύτητα σκαγιων !!!!!! Μικρή η διαφορά από σκανδάλη σε σκανδάλη όμως υπάρχει........
...
 
Αυτού που θα πατήσει πιο γρήγορα την σκανδάλη.

Δεν μιλάμε για δευτερόλεπτα, ούτε για εκατοστά του δευτερολέπτου, μιλάμε για μερικά χιλιοστά διαφορά.
Το locktime κυμαίνεται από 0,003sec μέχρι 0,006sec περίπου.
Και όταν πατήσουν μαζί τη σκανδάλη πρώτα αυτή με τον μικρότερο χρόνο σκανδάλης!!!!! Μικρή διαφορά όμως υπάρχει!!!
 
Ωραία εμπορικά δεν κρατάς σημειώσεις ...

Πες μου τότε την μεγαλύτερη συγκέντρωση που έχεις βγάλει με ιδιογόμωση σε μετρημένο #6 στα 36.5μ.
Το ίδιο σε #4.
Το ίδιο σε #8.
Όπλο, τσοκ, γόμωση σε gr και συγκέντρωση.

Νορμάλ βυσμάτωση χωρίς αλεύρι.
Ωραία λοιπόν φυσίγγι Λαμπρό καφέ τσοκ 3* Νο 6 Μπερέτα 60%στα 36,50 μέτρα
Μπενελι ίδιο τσοκ απόσταση 47%
Φυσίγγια ιδιογωμοσης 33γραμμαρια
Μπερέτα 78%
Μπενελι 60%
Ανεξάρτητη δοκιμή δικιά μου με νούμερο 6σκαγια 3*τσοκ από 70% έως 80% Μπερέτα
Νο 4 86%στα 36,50 3* Μπερέτα
Νο 4 στα45μετρα 1* τσοκ 63%
Αυτά τα έχω ανεβάσει στο παρελθόν
Σε Νο8 δεν μετράω σκάγια από 7 και κάτω.
Και μια παρατήρηση όσο αφορά την μπενελι ..... Στην προσπάθεια μου να φτιάξω φυσίγγια σε Νο 7 για την μπενελι που να ξεπερνάνε το 60% συγκέντρωση με 3* χωρίς αλεύρι,lb6 κλπ δυσκολεύτηκαν πολύ ένα σεταπ μόνο έκατσε στο 66% με ANIGRINA LAMERALE όλα τα άλλα ταβάνι στο55% . Όταν πήρα την Μπερέτα το 70% ήταν πολύ εύκολο........
 
Ωραία λοιπόν φυσίγγι Λαμπρό καφέ τσοκ 3* Νο 6 Μπερέτα 60%στα 36,50 μέτρα
Μπενελι ίδιο τσοκ απόσταση 47%
Φυσίγγια ιδιογωμοσης 33γραμμαρια
Μπερέτα 78%
Μπενελι 60%
Ανεξάρτητη δοκιμή δικιά μου με νούμερο 6σκαγια 3*τσοκ από 70% έως 80% Μπερέτα
Νο 4 86%στα 36,50 3* Μπερέτα
Νο 4 στα45μετρα 1* τσοκ 63%
Αυτά τα έχω ανεβάσει στο παρελθόν
Σε Νο8 δεν μετράω σκάγια από 7 και κάτω.
Και μια παρατήρηση όσο αφορά την μπενελι ..... Στην προσπάθεια μου να φτιάξω φυσίγγια σε Νο 7 για την μπενελι που να ξεπερνάνε το 60% συγκέντρωση με 3* χωρίς αλεύρι,lb6 κλπ δυσκολεύτηκαν πολύ ένα σεταπ μόνο έκατσε στο 66% με ANIGRINA LAMERALE όλα τα άλλα ταβάνι στο55% . Όταν πήρα την Μπερέτα το 70% ήταν πολύ εύκολο........
Αυτές δηλαδή είναι οι μέγιστες συγκεντρώσεις που έχεις πετύχει ποτέ σε όλα τα χρόνια που γεμίζεις ;;;;;;;;;;;;;
 
Αυτές δηλαδή είναι οι μέγιστες συγκεντρώσεις που έχεις πετύχει ποτέ σε όλα τα χρόνια που γεμίζεις ;;;;;;;;;;;;;
Όχι αυτές τις συγκεντρώσεις θυμάμαι...... Σου είπα πολλές φορές ότι δεν επιδιώκω υπερσυγκεντρωτικες ντουφέκιες...... Για να καταλάβω το θέμα είναι πόσο καλές συγκεντρώσεις μπορώ να πετύχω εγώ η οι διαφορές των όπλων και ειδικά μεταξύ των μπενελι -μπερετα????? Κάπου σε χάνω......... Ρίξε μια ματιά στον σύνδεσμο που ανέβασα μόλις...... Είναι οι διαφορές που λέγαμε......
 
Αυτές δηλαδή είναι οι μέγιστες συγκεντρώσεις που έχεις πετύχει ποτέ σε όλα τα χρόνια που γεμίζεις ;;;;;;;;;;;;;
Εάν κοιτάξεις προσεκτικά τις δοκιμές θα διαπιστώσεις ότι η μπενελι ένα -15plus το έχει σε όλα τα φυσίγγια στο τσεπακι....... Και λίγο κάτω σε όλα σε ταχύτητες,αλλά εντάξει είναι μικρή η διαφορά αυτή........ Όπως βλέπεις εγώ δεν σου μιλώ θεωρητικά αλλά μέσα από πράξη........ Αν θες να δεις κι άλλες διαφορές στείλε μου μερικά από τα φυσίγγια που δοκίμασες κι έχεις ανεβάσει να τα ρίξω κι εγώ με το δικό μου όπλο για να καταλάβεις που βαδίζεις......... Φιλικά πάντα!!!!
 
Συμφωνώ σε όλα, απλά όταν ανάβεις φακό και βλέπεις την "υγρασία" ή την βλέπεις με γυμνό μάτι την ημέρα ... αυτή δεν είναι υγρασία.
Η υγρασία δεν φαίνεται με το μάτι ... όταν φανεί είναι οτιδήποτε άλλο εκτός υγρασίας και φυσικά επηρεάζει αρκετά.
Μπορεί να "είναι" ομίχλη, ομίχλη με χιόνι, ομίχλη με βροχή, νιφάδες χιονιού, ψιχάλες κτλ ... η υγρασία είναι ΑΟΡΑΤΗ ακόμα και στο 100% αν φτάσει.
View attachment 55001
Πρόσθεσε και το κρύο και η απόδοση των φυσιγγίων μειώνεται κατά πολύ.
Η υγρασια ειναι αορατη ακομη και στο 100% αν ομως ψυξουμε τον αερα που εχει 100%(κορεσμενος) υγρασια επειδη οσο μειωνεται η θερμοκρασια του αερα μειωνεται και η ποσοτητα υγρασιας που μπορει να διαλυθει εντος του τοτε η περισσεια υγρασιας που δεν μπορει να διαλυθει αρχιζει και αποβαλλεται απο αυτον με μορφη μικροσκοπικων σταγονιδιων(ομιχλη) Θα δωσω ενα παραδειγμα για να γινω κατανοητος πχ εχουμε αερα 28 κελσιου και 70% υγρασια και τον ψυχουμε θα δουμε οτι το ποσοστο υγρασιας(χωρις να προστιθεται υγρασια απο πουθενα...) του θα αυξανεται εστω οτι στους 20 κελσιου φτασει στο 100% υγρασια αν συνεχισω να τον ψυχω τοτε θα αρχισει να την αποβαλλει(τα νουμερα εινα φανταστικα για το παραδειγμα)...ειναι οπως η ζαχαρη που διαλυουμε σε ενα ποτηρι νερο καποια στιγμη η ζαχαρη που θα συνεχιζουμε να προσθετουμε οσο και να ανακατεβουμε δεν θα διαλυεται και θα κατακαθεται στον πατο του ποτηριου γιατι το μιγμα θα εχει καταστει κορεσμενο...
 
Σου είπα πολλές φορές ότι δεν επιδιώκω υπερσυγκεντρωτικες ντουφέκιες......
Ούτε εγώ, αλλά τις θέλω σε συγκεκριμένα κυνήγια. Όπως θέλω και τις σκορποσκαγιές σε άλλα.
Αν δεν επιδιώκεις υπερσυγκεντρωτικες ντουφέκιες και δεν μπορείς να τις βγάλεις με την Benelli πούλα το όπλο ... είναι προβληματικό (για να είμαστε και εντός θέματος).

Για να καταλάβω το θέμα είναι πόσο καλές συγκεντρώσεις μπορώ να πετύχω εγώ η οι διαφορές των όπλων και ειδικά μεταξύ των μπενελι -μπερετα ?????
Το θέμα (για εμένα) είναι αν 2 όπλα μπορούν να πετύχουν την ίδια μέγιστη απόδοση σε συγκέντρωση.
Τις μεσαίες συγκεντρώσεις όλα τα όπλα τις βγάζουν.

Δεν κάνω συγκρίσεις κανών ρίχνοντας 1 φυσίγγι που μπορεί να ευνοεί ένα όπλο.
Αν θέλω 60% σε #6 και με ένα όπλο-φυσίγγι-τσοκ το βγάζω με 3* ενώ με ένα άλλο όπλο-φυσίγγι-τσοκ το βγάζω με 4* ή 2* είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ για εμένα.

Και είναι αδιάφορο διότι η διαφορά των συγκεντρώσεων δεν κάνει την διαφορά στην κάρπωση ούτε θα καθήσω να αλλάζω τσοκ στο κυνήγι.

Αν τώρα εσύ ορίζεις σαν καλύτερη κάνη αυτή που βγάζει σταθερά 10% παραπάνω από μια άλλη με το ίδιο ονομαστικό τσοκ, είναι δικός σου ορισμός.
Εγώ πχ ορίζω σαν καλύτερο συνδιασμό όπλου φυσιγγίου τσοκ αυτόν που θα μου φέρει την μέγιστη δυνατή συγκέντρωση διότι πολύ απλά ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ όπως επίσης στην μέγιστη διασπορά.
Και οι δυο πάντως στο 85% φτάσαμε.

Δες και τα δικά μου υψηλά ... από την σκορποσκαγιάστρα.

Untitled 2.jpg
 
Last edited:
Μην ασχολείστε πάντως και πολύ με την συγκέντρωση, αν θέλετε την γνώμη μου.
Τον χρόνο σας χάνετε.
Άλλα είναι αυτά που μετράνε στο κυνήγι και ειδικά ο άνθρωπος και τα σκυλιά, όχι το όπλο.
Στόχος πάντα, να περνάμε καλά, όχι να γεμίζουμε την τσάντα.
 
Last edited:
Back
Top