Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Ποιόν ειδικό διαβάζεις ;
Κοίταξε όλοι οι ειδικοί συγκλίνουν στο ότι οι διευρυμένοι στις ταχύτητες και όχι μόνο υπερτερούν για αυτό είναι και η τάση της εποχής....... Συγκεκριμένα τώρα τελευταία έχουν αναρτήσει άρθρα ο Σοφοκλής Κοσκινάς και ο Αιγινήτης ....... Πολύ εύκολα θα τα βρεις στο διαδίκτυο.......
 
Μας εκανες την καρδιά περιβολι.Τελευταια και καταιδρωμενη η benelli.
Μην αγχώνεσαι ... Οι "πολύ ειδικοί πρακτικοί" λένε επίσης οτι ο πίνακας δεν λέει όλη την αλήθεια.
Άρα η συγκέντρωση δεν σημαίνει τίποτα.
Οπότε ποιός ο λογος να κάνεις δοκιμές αν δεν έχεις πρόβλημα σκοτωμάτων ;
Ας κάνουν όσοι έχουν ...
 
Κοίταξε όλοι οι ειδικοί συγκλίνουν στο ότι οι διευρυμένοι στις ταχύτητες και όχι μόνο υπερτερούν για αυτό είναι και η τάση της εποχής....... Συγκεκριμένα τώρα τελευταία έχουν αναρτήσει άρθρα ο Σοφοκλής Κοσκινάς και ο Αιγινήτης ....... Πολύ εύκολα θα τα βρεις στο διαδίκτυο.......
Οκ, αφού το λένε αυτοί, έτσι τότε είναι.
 
Μην αγχώνεσαι ... Οι "πολύ ειδικοί πρακτικοί" λένε επίσης οτι ο πίνακας δεν λέει όλη την αλήθεια.
Άρα η συγκέντρωση δεν σημαίνει τίποτα.
Οπότε ποιός ο λογος να κάνεις δοκιμές αν δεν έχεις πρόβλημα σκοτωμάτων ;
Ας κάνουν όσοι έχουν ...
Και συ νομίζω ρίχνεις σε πίνακα.......
Πάντως αυτός ο τρόπος η κατά βούληση αποδοχή κάποιων πραγμάτων κατά το πώς μας συμφέρει είναι νομίζω μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση........
 
Εγώ διαφωνώ στο ότι όλοι οι διερυμενοι έχουν μεγαλύτερες ταχ ειδικά σε λίγα γρ παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το βύσμα αλλιώς χάνουν από τους στενούς, εμένα έχω ξαναγράψει το wintsister midnight gold έχανε από την ςς κατά κόρον στα 32 γρ που τα είχα δοκιμάσει και έβλεπα και τις ντουφεκιες μου στο κυνήγι γιατί είχα και τα δύο όπλα μαζί στο καρτέρι ήθελα μεγαλύτερες προσκοπευσεις με το ίδιο φυσίγγι ιδιογομωσης κιόλας με το pose.
 
Κοίταξε όλοι οι ειδικοί συγκλίνουν στο ότι οι διευρυμένοι στις ταχύτητες και όχι μόνο υπερτερούν για αυτό είναι και η τάση της εποχής....... Συγκεκριμένα τώρα τελευταία έχουν αναρτήσει άρθρα ο Σοφοκλής Κοσκινάς και ο Αιγινήτης ....... Πολύ εύκολα θα τα βρεις στο διαδίκτυο.......
εγώ έχω την απορία τι μεθοδολογία ακολουθήσατε στην δοκιμή, πως την κάνατε;

*ο συμπαθέστατος Σοφοκλής έχει κάνει ουκ ολίγες πατατούλες, ο επίσης συμπαθέστατος Μπάμπης έχει κάνει πολύ λιγότερες Και οι δύο τους πάντως δεν φτάνουν σε αντικειμενικότητα και ακρίβεια τον Χρ. Χατζιώτη και πολύ περισσότερο τον Νικ. Κυπρίδημο....
 
εγώ έχω την απορία τι μεθοδολογία ακολουθήσατε στην δοκιμή, πως την κάνατε;

*ο συμπαθέστατος Σοφοκλής έχει κάνει ουκ ολίγες πατατούλες, ο επίσης συμπαθέστατος Μπάμπης έχει κάνει πολύ λιγότερες Και οι δύο τους πάντως δεν φτάνουν σε αντικειμενικότητα και ακρίβεια τον Χρ. Χατζιώτη και πολύ περισσότερο τον Νικ. Κυπρίδημο....
Γνωρίζεις αν ο Χατζιωτης και ο Κυπριδημος έχουν εκφέρει άποψη επί του θέματος και ποια είναι αυτή?????? Δε νομίζω ότι διαφωνούν........ Τώρα Μάριε τι είναι αυτά που μου γράφεις περί μεθοδολογίας μετράς φυσίγγια στο χρονογράφο,τα ρίχνεις στο πίνακα ,μετράς,τα ρίχνεις σε κόλλες Α4 μετράς ......... Φιλοσοφία θέλει????? Τι είναι διαστημόπλοιο?????
 
Τη διατρηση με το καιρό την καταλαβαίνεις και στη πράξη όταν έχεις δύο όπλα στα μέτρα σου με καλά φυσίγγια και με το ένα σκοτώνεις στα 50. Μέτρα 5 στις 10 και με το άλλο 1 στις 10 και αν η για να το κάνεις πρέπει να αρχίσεις την ιδιογομωση και τις παραγγελίες άστα κλαφτα .
 
Και συ νομίζω ρίχνεις σε πίνακα.......
Πάντως αυτός ο τρόπος η κατά βούληση αποδοχή κάποιων πραγμάτων κατά το πώς μας συμφέρει είναι νομίζω μια ενδιαφέρουσα προσέγγιση........
Είδες που δεν βγαζεις άκρη με το διάβασμα ;
Άλλοι τα γράφουν, έμπειροι υποτίθεται, δεν τα λέω εγώ.
Φυσικά και ΔΕΝ συμφωνώ μαζί τους.
Αστείο ήταν.

Εγώ ρίχνω σε πίνακα, κρατάω αρχείο με φωτογραφίες, excel με ποσοστά αλλά την σκορποσκαγιά στις benelli δεν την βλέπω.
Ούτε την συγκρίνω με άλλα όπλα εκτός της 1187 που έχω που βαρέσαν το ίδιο με 2 remington και ένα jordan.
Στα άλλα φυσίγγια, ρχνει πάνω κάτω στα ονομαστικά της σύσφιξης.
Κάποια φυσίγγια πάνε καλύτερα και κάποια χειρότερα.
Τα περισσότερα είναι στα ονομαστικά.
Τα αλεύρια καλύτερα απ όλα, ισάξια των nitro.

Μέχρι να το δω με τα μάτια μου ότι όπλο με ίδια σύσφιξη βαράει πάντα 10-20% περισσότερο, θα πιστεύω σε αυτό που εχω δει ήδη, ότι δηλαδή η νεροσωλήνα βαράει το ίδιο με τον θρύλο με πολύ λιγότερα κενά.

Επίσης κάτι που το έχω γράψει πολλές φορές.
Εγώ προσωπικά θέλω όπλο που να με καλύπτει από τα 15μ αν είναι δυνατό μέχρι τα 50μ.
Για τα πάνω από 50μ ξέρω τι θα κάνω.

Άρα δεν ψάχνω απεγνωσμένα την μέγιστη συγκέντρωση στο mod αλλά την μέγιστη συγκέντρωση στο full και την μέγιστη διασπορά στον κυλινδρο και αυτά για ειδικά κυνήγια.
Αυτό δεν θέλω να το κανω με 3 διαφορετικά όπλα αλλά με ένα.
Το ιδιο και οι περισσότεροι πιστεύω.

Μπορείτε να μας προτείνετε ένα αξιόπιστο όπλο για τις ανάγκες μας ;

Επίσης πιστεύεις ειλικρινά ότι όσο σφίγγει η τουφεκιά τα θηράματα στην τσάντα πάντα αυξάνονται ;
 
Είδες που δεν βγαζεις άκρη με το διάβασμα ;
Άλλοι τα γράφουν, έμπειροι υποτίθεται, δεν τα λέω εγώ.
Φυσικά και ΔΕΝ συμφωνώ μαζί τους.
Αστείο ήταν.

Εγώ ρίχνω σε πίνακα, κρατάω αρχείο με φωτογραφίες, excel με ποσοστά αλλά την σκορποσκαγιά στις benelli δεν την βλέπω.
Ούτε την συγκρίνω με άλλα όπλα εκτός της 1187 που έχω που βαρέσαν το ίδιο με 2 remington και ένα jordan.
Στα άλλα φυσίγγια, ρχνει πάνω κάτω στα ονομαστικά της σύσφιξης.
Κάποια φυσίγγια πάνε καλύτερα και κάποια χειρότερα.
Τα περισσότερα είναι στα ονομαστικά.
Τα αλεύρια καλύτερα απ όλα, ισάξια των nitro.

Μέχρι να το δω με τα μάτια μου ότι όπλο με ίδια σύσφιξη βαράει πάντα 10-20% περισσότερο, θα πιστεύω σε αυτό που εχω δει ήδη, ότι δηλαδή η νεροσωλήνα βαράει το ίδιο με τον θρύλο με πολύ λιγότερα κενά.

Επίσης κάτι που το έχω γράψει πολλές φορές.
Εγώ προσωπικά θέλω όπλο που να με καλύπτει από τα 15μ αν είναι δυνατό μέχρι τα 50μ.
Για τα πάνω από 50μ ξέρω τι θα κάνω.

Άρα δεν ψάχνω απεγνωσμένα την μέγιστη συγκέντρωση στο mod αλλά την μέγιστη συγκέντρωση στο full και την μέγιστη διασπορά στον κυλινδρο και αυτά για ειδικά κυνήγια.
Αυτό δεν θέλω να το κανω με 3 διαφορετικά όπλα αλλά με ένα.
Το ιδιο και οι περισσότεροι πιστεύω.

Μπορείτε να μας προτείνετε ένα αξιόπιστο όπλο για τις ανάγκες μας ;

Επίσης πιστεύεις ειλικρινά ότι όσο σφίγγει η τουφεκιά τα θηράματα στην τσάντα πάντα αυξάνονται ;
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι υπέρμαχος της πολύ κλειστής ντουφέκιες......... Το αντίθετο είμαι.... Όμως αυτό που σου λέω είναι ότι έχουν οι κανες ,τα όπλα αν το θες διαφορές μεταξύ τους μετρήσιμες και σε ταχύτητες,σε συγκέντρωση κα
 
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι υπέρμαχος της πολύ κλειστής ντουφέκιες......... Το αντίθετο είμαι.... Όμως αυτό που σου λέω είναι ότι έχουν οι κανες ,τα όπλα αν το θες διαφορές μεταξύ τους μετρήσιμες και σε ταχύτητες,σε συγκέντρωση κα
... συμφωνώ φίλε! .shake hands. ...
 
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι υπέρμαχος της πολύ κλειστής ντουφέκιες......... Το αντίθετο είμαι.... Όμως αυτό που σου λέω είναι ότι έχουν οι κανες ,τα όπλα αν το θες διαφορές μεταξύ τους μετρήσιμες και σε ταχύτητες,σε συγκέντρωση και σε διάτρηση....... Κάποια στιγμή είχαμε πει να μου στείλεις από τα ίδια φυσίγγια που είχες δοκιμάσει με την μπενελι να τα ρίξω σε πίνακα....... Τα περιμένω ..... Θα ανεβάσω τις δοκιμές αν φυσικά μου έχεις εμπιστοσύνη........ Άλλωστε θα φροντίσω να είναι παρόντες και άλλα μέλη του φόρουμ....... Τις διαφορές του 10%εως20% τις βλέπω πολύ συχνά με όλα σχεδόν τα φυσίγγια...... Έξι μπενελι επιστρατευσαμε για τις δοκιμές αυτές..... Πίστεψέ με είναι ακριβώς όπως σου το λέω....... Δεν έχω άλλωστε κάποιο λόγο να το υποστηρίξω.....31 χρόνια κάτοχος μπενελι. Και από κει ξεκίνησε η ιστορία με τις δοκιμές. Έφτιαχνα φυσίγγια και δεν ειχα την ονομαστική απόδοση των τσοκ ..... Αυτό συνεχιζόταν και επεκτάθηκαν στα εμπορικά. Το ίδιο...... Μετά μπήκα στη διαδικασία της σύγκρισης και είδα της διαφορές αυτές...... Μετά έδιωξα την μπενελι με τις δύο κανες της πήρα beretta και ησύχασα..... .
 
Δεν είπα ποτέ ότι είμαι υπέρμαχος της πολύ κλειστής ντουφέκιες......... Το αντίθετο είμαι.... Όμως αυτό που σου λέω είναι ότι έχουν οι κανες ,τα όπλα αν το θες διαφορές μεταξύ τους μετρήσιμες και σε ταχύτητες,σε συγκέντρωση κα
http://oplognosia.com/?p=8635
 
Πολύ σωστά τα λέει όλα αυτά και γω μαζί του είμαι ...... Όλα αυτά όμως δεν αναιρούν τα άλλα που σου έγραψα περί βλητικων διαφορών μεταξύ των κανών....... Όχι δεν ρίχνουν όλα το ίδιο,δε σκοτώνουν όλα με τον ίδιο τρόπο και σε ίσες αποστάσεις.....
 
Back
Top