Προβληματικά όπλα (βλάβες,φθορές,κλπ)

Δηλαδή αμφισβητείς τις δικές μου δοκιμές τα δικά μου αποτελέσματα,αλλά και τα δικά σου .... Μου έγραψες χθες κάποια αποτελέσματα δοκιμών σου με 1* τσοκ που τα πιάνω και τα ξεπερνάω με 3* τσοκ ........ Πάλι σε χάνω Βασίλη...... Πριν από λίγο καιρό ανέβασες κάποιες δοκιμές σου με φυσίγγια nsi , Remington κλπ ,έχεις γράψει τα αποτελέσματα........ Στείλε μου δύο -τρια από το καθένα να δούμε τι θα βγει....... Αλλά δε σε βλέπω πρόθυμο........
ωχχχχ...παλι φυσιγγια θα μου ζητησει(ο Βασιλης)....ρε Βαγγελη ελεος...δεν θα εχω να παω για λαγο....
 
Μου θυμιζετε εναν φιλο που κραζει απο το πρωι μεχρι το βραδι τις Benelli (σημειωτεον κυνηγαει με Benelli)...εκανε αλλο φιλο και πουλησε την καινουρια του Benelli για να παρει μια παλαιοτερη Benelli.....!! Κατ'εμε....αυτο με τις benelli που βλεπουν πολλοι ειναι οτι τα μαμα τσοκ που προσφερει ειναι πιο ανοιχτα σε σχεση με τους αυλους....θελει ενα ψαξιμο εκει....και το μεγαλυτερο ψαξιμο.....τα "μετρα" σε ολα τα οπλα!!!
 
σανο ελληνικο θειο Νικο..κραταει χρονια αυτη η κολωνια...κατι δεν κανεις καλα για να περασει η Benelli τη beretta......think.🤣🤣

Ναι....οκ....Εγω δεν θα ξανα αρχισω το τσιγαρο παλι....επειδη καποιοι δεν καταλαβαινουν......
Δεν θα ασχοληθω αλλο...Αλλωστε....δεν εχει νοημα....Τι να αποδειξω ...οτι ο γαιδαρος δεν πεταει ??
 
Με αλεύρι και
Ειλικρινα με κουρασαν τα οσα διαβαζω....
Τι δουλεια εχουν τα αλευρια τωρα με τα χωρις αλευρι φυσιγγια ???
ΟΙ δοκιμες μου εγιναν και στα δυο οπλα με τα ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ...Αυτο εχει σημασια....και οχι εαν εχουν
αλευρι η οχι....
Επισεις....να εχεις σταθερο φυσιγγιο σε αποδοση.... και οχι το ενα να ειναι για γαμους και βαφτισια
και το αλλο για ''κυνηγι''.....Αυτο μετραει....ολα τα αλλα ειναι φτηνες δικαιολογιες !!!
Ειλικρινα με κουρασαν τα οσα διαβαζω....
Τι δουλεια εχουν τα αλευρια τωρα με τα χωρις αλευρι φυσιγγια ???
ΟΙ δοκιμες μου εγιναν και στα δυο οπλα με τα ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ...Αυτο εχει σημασια....και οχι εαν εχουν
αλευρι η οχι....
Επισεις....να εχεις σταθερο φυσιγγιο σε αποδοση.... και οχι το ενα να ειναι για γαμους και βαφτισια
και το αλλο για ''κυνηγι''.....Αυτο μετραει....ολα τα αλλα ειναι φτηνες δικαιολογιες !!!
Με το αλεύρι όλα δίνουν μεγάλες συγκεντρώσεις γιατί προστατεύει τα σκάγια και διορθώνει κατά κάποιο τρόπο το αποτέλεσμα που θα περνάμε από έναν κοντό απότομο κώνο........ Εκτός αυτού δεν είχες άλλο όπλο μαζί σου για σύγκριση......... Έδωσες ένα αποτέλεσμα για την μπενελι το άλλο τι θα δώσει ??? Καλύτερο , χειρότερο,το ίδιο?????
Δεν έχω καμία διάθεση για δικαιολογίες ούτε κερδίζω κάτι αν η beretta η η benelli ρίχνει καλύτερα........ Βασικά χέστηκα !!!! Με άλλα όπλα κυνηγάω...... Συζήτηση κάνουμε να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα και δεν είμαι ούτε προκατειλημμένος ούτε εμπαθής ........ Εάν θες πραγματικά να βοηθήσεις πάρε δύο τρεις τύπους φυσιγγίων και κάνε το τεστ με τα όπλα που σου είπα να δούμε τά αποτελέσματα....... Εσύ θα το κάνεις όχι εγώ..........
 
Πάρε φυσίγγια χωρίς αλεύρι είναι σημαντικό. Μια benelli και μια beretta optima plus με αυλό 18, 6 και κάνε δικές σου συγκριτικές δοκιμές,να δεις αν σε δουλεύω η όχι και ανέβασε τα.....
Εγώ δεν πήρα optima plus, πήρα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου ακόμα καλύτερο όπλο την Rem !!!
Εσύ τώρα τι πιστεύεις βλέποντας αυτά ;
Φυσίγγια χωρίς αλεύρι που 2 από τα 3 ευνοούν την Rem.
1 φυσίγγι από καθένα.
Δηλαδή πόσα να ρίξω ακόμα όταν πιστεύω ακράδαντα ότι ένα 10% δεν κανει καμιά διαφορά στο κυνήγι ;

Τα όπλα σας έχουν πρόβλημα αν με καλό φυσίγγι δεν αποδίδουν.
Μεταχειρισμένα τα αγοράσατε ;
Ξεφορτωθείτε τα ...

N6.jpg

N4.jpg

N8.jpg
 
Φίλε Βαγγέλη, δεν αμφισβητώ αυτά που είδες, ούτε εχω διάθεση για ανούσιες αντιπαραθέσεις.
Πλην όμως είναι φανερό ότι οι δοκιμές σας ήταν λιγάκι χύμα στο κύμα όπως άλλωστε "χύμα" είναι οι δοκιμές όλων μας, εμάς των ερασιτεχνών.... αυτό φαίνεται από τον τρόπο που αντέδρασες όταν ρώτησα για την "μεθοδολογία".

Καλές είναι και οι πρόχειρες "δοκιμές" για να έχουμε μια γενική εικόνα! όμως σε ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ δεν καταλήγουμε έτσι!!!
Πολύ δε περισσότερο δεν κοινοποιούμε δημόσια τα όποια λίγο ή πολύ μη επαρκώς τεκμηριωμένα "συμπεράσματα", με κίνδυνο να παραπληροφορήσουμε άλλους.

μεθοδολογίας το ανάγνωσμα (τα γράφω ΠΟΛΥ πρόχειρα):
όταν κάνουμε ένα πείραμα
πρώτα απ' όλα θέτουμε τους στόχους, τι θέλουμε να αποδείξουμε ή να διαπιστώσουμε
δεύτερον καταγράφουμε και αναλύουμε ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ τις παραμέτρους που επηρεάζουν το πείραμα
τρίτον κρατούμε ΣΤΑΘΕΡΕΣ όλες (ει δυνατόν) τις παραμέτρους ΕΚΤΟΣ από αυτήν που εξετάζουμε
τέταρτον εαν δεν μπορούμε να κρατήσουμε ΣΤΑΘΕΡΕΣ όλες τις παραμέτρους, επαναλαμβάνουμε το πείραμα μέχρι να προκύψει ΑΣΦΑΛΗΣ στατιστικός πληθυσμός
πέμπτον ορίζουμε από πριν τον τρόπο ανάλυσης των αποτελεσμάτων μας
έκτον αναλύουμε τα αποτελέσματα
έβδομον από την ανάλυση ή μη των αποτελεσμάτων καταλήγουμε σε συμπεράσματα
όγδοον συγκρίνουμε τα συμπεράσματά μας με άλλων και διαπιστώνουμε αν είναι απολύτως ασφαλή
ένατον πριν δημοσιοποιήσουμε τα όποια "συμπεράσματά" μας το σκεφτόμαστε καλά

μπορεί να σας φαίνονται επιστημονικές ακαταλαβίστικες αερολογίες, αλλά όλοι μας λίγο ή πολύ ακολουθούμε αυτήν την μεθοδολογία στο "περίπου"! ακόμα και ο φίλος μας ο Βαγγέλης με τον οποίον διαφωνούμε
αλλά άμα κάνεις πειράματα στο "περίπου" το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις σε λάθος συμπεράσματα
 
Φίλε Βαγγέλη, δεν αμφισβητώ αυτά που είδες, ούτε εχω διάθεση για ανούσιες αντιπαραθέσεις.
Πλην όμως είναι φανερό ότι οι δοκιμές σας ήταν λιγάκι χύμα στο κύμα όπως άλλωστε "χύμα" είναι οι δοκιμές όλων μας, εμάς των ερασιτεχνών.... αυτό φαίνεται από τον τρόπο που αντέδρασες όταν ρώτησα για την "μεθοδολογία".

Καλές είναι και οι πρόχειρες "δοκιμές" για να έχουμε μια γενική εικόνα! όμως σε ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ δεν καταλήγουμε έτσι!!!
Πολύ δε περισσότερο δεν κοινοποιούμε δημόσια τα όποια λίγο ή πολύ μη επαρκώς τεκμηριωμένα "συμπεράσματα", με κίνδυνο να παραπληροφορήσουμε άλλους.

μεθοδολογίας το ανάγνωσμα (τα γράφω ΠΟΛΥ πρόχειρα):
όταν κάνουμε ένα πείραμα
πρώτα απ' όλα θέτουμε τους στόχους, τι θέλουμε να αποδείξουμε ή να διαπιστώσουμε
δεύτερον καταγράφουμε και αναλύουμε ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ τις παραμέτρους που επηρεάζουν το πείραμα
τρίτον κρατούμε ΣΤΑΘΕΡΕΣ όλες (ει δυνατόν) τις παραμέτρους ΕΚΤΟΣ από αυτήν που εξετάζουμε
τέταρτον εαν δεν μπορούμε να κρατήσουμε ΣΤΑΘΕΡΕΣ όλες τις παραμέτρους, επαναλαμβάνουμε το πείραμα μέχρι να προκύψει ΑΣΦΑΛΗΣ στατιστικός πληθυσμός
πέμπτον ορίζουμε από πριν τον τρόπο ανάλυσης των αποτελεσμάτων μας
έκτον αναλύουμε τα αποτελέσματα
έβδομον από την ανάλυση ή μη των αποτελεσμάτων καταλήγουμε σε συμπεράσματα
όγδοον συγκρίνουμε τα συμπεράσματά μας με άλλων και διαπιστώνουμε αν είναι απολύτως ασφαλή
ένατον πριν δημοσιοποιήσουμε τα όποια "συμπεράσματά" μας το σκεφτόμαστε καλά

μπορεί να σας φαίνονται επιστημονικές ακαταλαβίστικες αερολογίες, αλλά όλοι μας λίγο ή πολύ ακολουθούμε αυτήν την μεθοδολογία στο "περίπου"! ακόμα και ο φίλος μας ο Βαγγέλης με τον οποίον διαφωνούμε
αλλά άμα κάνεις πειράματα στο "περίπου" το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις σε λάθος συμπεράσματα
Περιμένω δικές σου εμπεριστατωμένες σωστές δοκιμές η από όποιον άλλο να ανατρέψουν τα δικά μου αποτελέσματα......
.
 
Μ
Εγώ δεν πήρα optima plus, πήρα σύμφωνα με τα λεγόμενά σου ακόμα καλύτερο όπλο την Rem !!!
Εσύ τώρα τι πιστεύεις βλέποντας αυτά ;
Φυσίγγια χωρίς αλεύρι που 2 από τα 3 ευνοούν την Rem.
1 φυσίγγι από καθένα.
Δηλαδή πόσα να ρίξω ακόμα όταν πιστεύω ακράδαντα ότι ένα 10% δεν κανει καμιά διαφορά στο κυνήγι ;

Τα όπλα σας έχουν πρόβλημα αν με καλό φυσίγγι δεν αποδίδουν.
Μεταχειρισμένα τα αγοράσατε ;
Ξεφορτωθείτε τα ...

View attachment 55079

View attachment 55080

View attachment 55081
Με τα συγκεκριμένα όπλα και φυσίγγια είχες αυτό το αποτέλεσμα.......... Ο.Κ.
Εγώ με άλλα όπλα και φυσίγγια άλλο αποτέλεσμα..........
.
 
Φίλε Βαγγέλη, δεν αμφισβητώ αυτά που είδες, ούτε εχω διάθεση για ανούσιες αντιπαραθέσεις.
Πλην όμως είναι φανερό ότι οι δοκιμές σας ήταν λιγάκι χύμα στο κύμα όπως άλλωστε "χύμα" είναι οι δοκιμές όλων μας, εμάς των ερασιτεχνών.... αυτό φαίνεται από τον τρόπο που αντέδρασες όταν ρώτησα για την "μεθοδολογία".

Καλές είναι και οι πρόχειρες "δοκιμές" για να έχουμε μια γενική εικόνα! όμως σε ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ δεν καταλήγουμε έτσι!!!
Πολύ δε περισσότερο δεν κοινοποιούμε δημόσια τα όποια λίγο ή πολύ μη επαρκώς τεκμηριωμένα "συμπεράσματα", με κίνδυνο να παραπληροφορήσουμε άλλους.

μεθοδολογίας το ανάγνωσμα (τα γράφω ΠΟΛΥ πρόχειρα):
όταν κάνουμε ένα πείραμα
πρώτα απ' όλα θέτουμε τους στόχους, τι θέλουμε να αποδείξουμε ή να διαπιστώσουμε
δεύτερον καταγράφουμε και αναλύουμε ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ τις παραμέτρους που επηρεάζουν το πείραμα
τρίτον κρατούμε ΣΤΑΘΕΡΕΣ όλες (ει δυνατόν) τις παραμέτρους ΕΚΤΟΣ από αυτήν που εξετάζουμε
τέταρτον εαν δεν μπορούμε να κρατήσουμε ΣΤΑΘΕΡΕΣ όλες τις παραμέτρους, επαναλαμβάνουμε το πείραμα μέχρι να προκύψει ΑΣΦΑΛΗΣ στατιστικός πληθυσμός
πέμπτον ορίζουμε από πριν τον τρόπο ανάλυσης των αποτελεσμάτων μας
έκτον αναλύουμε τα αποτελέσματα
έβδομον από την ανάλυση ή μη των αποτελεσμάτων καταλήγουμε σε συμπεράσματα
όγδοον συγκρίνουμε τα συμπεράσματά μας με άλλων και διαπιστώνουμε αν είναι απολύτως ασφαλή
ένατον πριν δημοσιοποιήσουμε τα όποια "συμπεράσματά" μας το σκεφτόμαστε καλά

μπορεί να σας φαίνονται επιστημονικές ακαταλαβίστικες αερολογίες, αλλά όλοι μας λίγο ή πολύ ακολουθούμε αυτήν την μεθοδολογία στο "περίπου"! ακόμα και ο φίλος μας ο Βαγγέλης με τον οποίον διαφωνούμε
αλλά άμα κάνεις πειράματα στο "περίπου" το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις σε λάθος συμπεράσματα
Δε μου λες φιλαράκι. Ποσο χρεωνεις το ιδιαίτερο; ετσι να εχω μια εικόνα...
 
Με τα συγκεκριμένα όπλα και φυσίγγια είχες αυτό το αποτέλεσμα.......... Ο.Κ.
Εγώ με άλλα όπλα και φυσίγγια άλλο αποτέλεσμα..........
Αυτό λέμε και φωνάζουμε Βαγγέλη.

Καθε φυσίγγι θέλει την κάνη του για να αποδόσει τα μέγιστα.
Κάθε κάνη θέλει το φυσίγγι της.
Κάποια φυσίγγια πάνε καλά με όλα σχεδόν τα όπλα (γιατί άραγε ;;;)
Κάποια δεν πάνε με κανένα.
Κανένα όπλο δεν πάει καλά με σχεδόν όλα τα φυσίγγια.

Αυτές οι δοκιμές έγιναν ίδια μέρα, ίδια ώρα, με φυσίγγια από το ίδιο κουτί, ίδια θερμοκρασία, υγρασία, ατμοσφαιρική πίεση κτλ
Οι ονομαστικές συσφίξεις οι ίδιες.
Απείραχτα και τα 2 όπλα με μαμά τσοκ και τα 2.

Επίτηδες χρησιμοποίησα τα συγκεκριμένα φυσίγγια γιατί αυτά χρησιμοποιούσα στην Rem για λαγό, για φάσσα πέρδικα και τσίχλες.

Κάποιοι μπορεί να πουν για την συγκέντρωση στο #4, κάποιοι άλλοι για τα κενά, άλλοι για τις χαμηλές αποδόσεις των κανών και πάει λέγοντας.

Εγώ απλά δεν βλέπω τεράστιες διαφορές.
Γι αυτό δεν ξανακάνω συγκριτικά με την Rem.
Αν υπήρχαν τεράστιες διαφορές με 3 διαφορετικά φυσίγγια, του φούστη, κάτι θα βλέπαμε.
 
Φίλε Βαγγέλη, δεν αμφισβητώ αυτά που είδες, ούτε εχω διάθεση για ανούσιες αντιπαραθέσεις.
Πλην όμως είναι φανερό ότι οι δοκιμές σας ήταν λιγάκι χύμα στο κύμα όπως άλλωστε "χύμα" είναι οι δοκιμές όλων μας, εμάς των ερασιτεχνών.... αυτό φαίνεται από τον τρόπο που αντέδρασες όταν ρώτησα για την "μεθοδολογία".

Καλές είναι και οι πρόχειρες "δοκιμές" για να έχουμε μια γενική εικόνα! όμως σε ΑΣΦΑΛΗ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ δεν καταλήγουμε έτσι!!!
Πολύ δε περισσότερο δεν κοινοποιούμε δημόσια τα όποια λίγο ή πολύ μη επαρκώς τεκμηριωμένα "συμπεράσματα", με κίνδυνο να παραπληροφορήσουμε άλλους.

μεθοδολογίας το ανάγνωσμα (τα γράφω ΠΟΛΥ πρόχειρα):
όταν κάνουμε ένα πείραμα
πρώτα απ' όλα θέτουμε τους στόχους, τι θέλουμε να αποδείξουμε ή να διαπιστώσουμε
δεύτερον καταγράφουμε και αναλύουμε ΛΕΠΤΟΜΕΡΩΣ τις παραμέτρους που επηρεάζουν το πείραμα
τρίτον κρατούμε ΣΤΑΘΕΡΕΣ όλες (ει δυνατόν) τις παραμέτρους ΕΚΤΟΣ από αυτήν που εξετάζουμε
τέταρτον εαν δεν μπορούμε να κρατήσουμε ΣΤΑΘΕΡΕΣ όλες τις παραμέτρους, επαναλαμβάνουμε το πείραμα μέχρι να προκύψει ΑΣΦΑΛΗΣ στατιστικός πληθυσμός
πέμπτον ορίζουμε από πριν τον τρόπο ανάλυσης των αποτελεσμάτων μας
έκτον αναλύουμε τα αποτελέσματα
έβδομον από την ανάλυση ή μη των αποτελεσμάτων καταλήγουμε σε συμπεράσματα
όγδοον συγκρίνουμε τα συμπεράσματά μας με άλλων και διαπιστώνουμε αν είναι απολύτως ασφαλή
ένατον πριν δημοσιοποιήσουμε τα όποια "συμπεράσματά" μας το σκεφτόμαστε καλά

μπορεί να σας φαίνονται επιστημονικές ακαταλαβίστικες αερολογίες, αλλά όλοι μας λίγο ή πολύ ακολουθούμε αυτήν την μεθοδολογία στο "περίπου"! ακόμα και ο φίλος μας ο Βαγγέλης με τον οποίον διαφωνούμε
αλλά άμα κάνεις πειράματα στο "περίπου" το πιο πιθανό είναι να καταλήξεις σε λάθος συμπεράσματα
Δέκατον. Όποιο κι αν είναι το αποτέλεσμα, βγάζουμε άχρηστες τις Benelli.
 
Εγω θα το πω απλα.....
Καποιοι....η πρεπει να πεταξουν τα οπλα τους.....η πρεπει να μαθουν να γεμιζουν φυσιγγια...


εικόνα_Viber_2022-05-15_11-04-36-406.jpg
εικόνα_Viber_2022-05-15_11-04-48-746.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-14-765.jpg

εικόνα_Viber_2022-05-15_11-05-22-713.jpg

Αυτες τις ταχυτητες με αυτες τις Αποκλισεις σε συγκεντρωση.....Νεροσωληνες δεν μπορουν να τις
βγαλουν....
Ο καθε ενας....ας πιστευει οτι γουσταρει....και μην με ''προκαλεσετε''.....εχω πολλες δοκιμες ακομα
με κεντηματα απο τις Benelli !!
 
Back
Top