Πυρκαγιές

Τέσσερα ελικόπτερα και δύο αεροπλάνα βλέπω.
Αν δεν την περιορίσουν ως να πέσει ο ήλιος η καταστροφή θα είναι τεράστια.

View attachment 89508
Καταστροφη ειναι για εμας που αγαπαμε την φυση και την νιωθουμε
Που ειναι προεκταση μας
Για αυτους που τις βαζουν ευλογια ειναι
Ολα καθαρα να βαλουν φωτο ολταικα και πρόπελες
Παιδια παρτε το χαμπαρι
Δεν φταινε ουτε τα πευκα ουτε τιποτε
επιτηδες Ανθρωπινο χερι και επισκοπου ειναι πισω απο ολα αυτα
 
11 αεροπλάνα είναι στην φωτιά και 2 ελικόπτερα. Έχω στενό συγγενή αξιωματικό στην Πυροσβεστική. Δεν κόβεται με τίποτα μου είπε. Πολύ δύσκολη κατάσταση. Έχει ξεκινήσει από χωράφι θερισμενο δίπλα σε κάτι κοτετσια και σε αρκετή απόσταση από το δασωμενο. Έτρεξε μέσα στα χωράφια πριν φτάσει στο βουνό. Με τέτοιο αέρα και τον τόπο μπαρούτι πρέπει να κινήθηκε αστραπιαία.
 
Έφυγαν τα εναέρια.
Έκαναν ότι μπορούσαν όλο το απόγευμα.
View attachment 89513

Έμεινε η φωτιά να κάψει όλο το βράδυ.

View attachment 89514

Πιστεύω ότι λείπει το Ρωσσικό αεροπλάνο με τον όγκο νερού που θα μπορούσε να ρίξει.
Το ρωσικό αεροπλάνο τώρα που τα σπάσαμε με τους Ρώσους είχαν δηλώσει οι δικοί μας ότι τελικά δεν βόλευε.
 
Το ρωσικό αεροπλάνο τώρα που τα σπάσαμε με τους Ρώσους είχαν δηλώσει οι δικοί μας ότι τελικά δεν βόλευε.
Καταλαβαινω οτι μπορει να μη βολευε στις ρεματιες.
Εδω ομως σημερα εχουμε φωτια που θελει ογκο νερου.
Τα ελικοπτερα απλα την κατουρανε...
 
Καταλαβαινω οτι μπορει να μη βολευε στις ρεματιες.
Εδω ομως σημερα εχουμε φωτια που θελει ογκο νερου.
Τα ελικοπτερα απλα την κατουρανε...
Επειδή τα σπάσαμε ξαφνικά δεν βολεύει γιατι πριν το είχαν θεό.Και πραγματικά έκανε δουλειά.
Τώρα ειδικά με τα ελικόπτερα μέχρι να φτάσει το νερό κάτω έχει εξατμιστεί μια ποσότητα.Ειμαστε από τις χώρες που καιγόμαστε κάθε καλοκαίρι και αντι να πάρουν πυροσβεστικά Α/Φ δίνουν ένα κάρο λεφτά για τα πανάκριβα σε χρήση και συντήρηση F-35.
 
Επειδή τα σπάσαμε ξαφνικά δεν βολεύει γιατι πριν το είχαν θεό.Και πραγματικά έκανε δουλειά.
Τώρα ειδικά με τα ελικόπτερα μέχρι να φτάσει το νερό κάτω έχει εξατμιστεί μια ποσότητα.Ειμαστε από τις χώρες που καιγόμαστε κάθε καλοκαίρι και αντι να πάρουν πυροσβεστικά Α/Φ δίνουν ένα κάρο λεφτά για τα πανάκριβα σε χρήση και συντήρηση F-35.
Mαζι γραφαμε την ιδια αποψη Κωστή!!
 
Θεό το είχαν τα μμε το ανάποδο συμβαίνει την δουλειά που κάνει ένα εριξον δεν μπορεί να την κάνει κανένα αεροπλάνο όσα λιτρα και να κουβαλάει ούτε τόσο κοντά μπορεί να ρίξει ούτε τόσο στοχευμένα.
Έχουν καταφέρει να μας κάνουν να πανηγυρίζουμε που ξοδεύουμε τεράστια κονδύλια για εξοπλιστικά προγράμματα γιατί και καλά κινδυνεύουμε από μία χώρα του ΝΑΤΟ και εμείς αισθανόμαστε υπερήφανοι.
Στο θέμα των πυρκαγιών που βασανίζει τη χώρα τόσα χρόνια ουσιαστικά δεν βλέπουμε τουλάχιστον κάτι αξιόλογο παρα μόνο ακούμε δηλώσεις ότι φέτος είμαστε πολύ καλά προετοιμασμένοι και έχουμε μάθει.
Βοηθειά μας !
 
Δημήτρη θεωρώ πώς στον στρατό πρέπει να ρίχνουμε χρήμα άσχετα από ΝΑΤΟ και συμμάχους αρκεί αυτά που περνούμε να είναι χρηστικά και στην τιμή που πρέπει,τώρα όσον αφορά τις φωτιές δεν ξέρω τι λένε αυτοί που είναι προετοιμασμένοι έχοντας 23 χρόνια στο σπορ σου λέω πως εξοπλισμό έχουμε αρκετό απλά υπάρχουν παράγοντες που δεν μπορείς να προσπεράσεις όσο και γάτος να είναι ο αξιωματικός και μάχιμος ο κόσμος από κάτω .
 
Ποιοι πρεπει να πανε φυλακη που με τις επιλογες τους καταστρεφουν την χωρα και τους Ελληνες πολιτες?



View attachment 89528
Συμφωνώ Πανο ειδικά ο τωρινός κ όχι μόνο για τις φωτιές 4 χρόνια τώρα.εμεις σαν κυνηγοί κλαίμε διπλα από τον άλλο κόσμο για ότι καίγεται.αλλα πες μου κάτι,50 χρόνια τώρα ποιος ΚΑΡΙΟΛΗΣ έκανε κάτι για να προστατέψει τα δάση μας;η λέξη ΠΡΟΝΟΙΑ είναι άγνωστη για αυτό το απέραντο μπούρδελο. συγγνωμη ξέφυγα λίγο αλλά η πίκρα μεγάλη.περισυ γνώρισα το μέρος Καμάρι κ έμεινα καταγοητευμενος χωρίς να βγάλω όπλο έξω,τόση ομορφιά.
 
11 αεροπλάνα είναι στην φωτιά και 2 ελικόπτερα. Έχω στενό συγγενή αξιωματικό στην Πυροσβεστική. Δεν κόβεται με τίποτα μου είπε. Πολύ δύσκολη κατάσταση. Έχει ξεκινήσει από χωράφι θερισμενο δίπλα σε κάτι κοτετσια και σε αρκετή απόσταση από το δασωμενο. Έτρεξε μέσα στα χωράφια πριν φτάσει στο βουνό. Με τέτοιο αέρα και τον τόπο μπαρούτι πρέπει να κινήθηκε αστραπιαία.
Δημήτρη επειδή έχω κ εγώ εκεί γνωστούς οι καριοληδες είχαν αλλά σχέδια αλλά άλλαξε ο αέρας,στην αρχή πήγαινε για Μιστρο Θεολογο αλλά μετά γύρισε.φοβαμαι πολύ ότι δουλεύουν πολύ το κομμάτι κεντρική κ νότια Εύβοια.
 
Back
Top