Πυρκαγιές

Όλα ξεκινάνε από την πολιτική βούληση και εξαρτώνται από το χρήμα,τις συμφωνίες και το πολιτικό κόστος.
Από την στιγμή που έγινε το εφιαλτικό και κάηκαν δεκάδες άνθρωποι,θα γίνεται παιχνίδι πάνω στη μνήμη τους και όταν δεν χάνονται ζωές μετά από τέτοιες καταστροφές,θα έχουμε τους εκάστοτε κυβερνώντες να κοκκορευονται ότι ΠΕΤΥΧΑΝ!
Το προσωπικό της πυροσβεστικής έχει το μικρότερο μερίδιο ευθύνης!
Όπως τους βαράνε,χορεύουν!
Τους έχουν με ελλειπή εξοπλισμό,χωρίς ουσιαστική εκπαίδευση,χωρίς εξειδίκευση γι'αυτό που αντιμετωπίζουν κάθε χρόνο,με κατευθύνσεις και εντολές να είναι ότι να'ναι,χωρίς σχεδιασμό,χωρίς....
Κάθε χρόνο τα ίδια θα λέμε,το ίδιο θα κλαίμε,το ίδιο θα βρίζουμε και δυστυχώς,δυστυχεστατα, θα ζούμε τη μέρα της μαρμότας!
 
Στα μνημόνια αποφασίστηκε το μέλλον της Ελλάδας.
Το μέλλον της Ελλάδας το αποφασίζει ο λαός 41% τους έδωσε τώρα τουμπεκί ...δεν θέλω να γράψω και αλλά γιατί υπάρχει και λαός που φτεει σε τίποτα. .σας καίνε κάθε χρόνο και εσείς του ψηφίζεται πόσο μαζοχας πρέπει να είσαι
 
Όταν ήμουν μικρός θυμάμαι είχα ρωτήσει έναν θείο μου τι χρειάζεται για να μπεις στην πυροσβεστική και μου είχε πει να είμαι καλός στο τάβλι. Μετά από τόσα χρόνια και τος φωτιές κάθε χρόνο είναι απίστευτα εκνευριστικό κάποιος να πιστεύει ότι λόγο κλιματικής αλλαγής γίνονται όλα αυτά. Είναι ξεκάθαρο ότι οι φωτιές μπαίνουν με την ανοχή της πολιτικής ηγεσίας.
Εκτός από το τάβλι πρέπει να μπορείς να φορέσεις συσκευή να μην φοβάσαι να μπεις σε ένα χώρο που καίγεται χωρίς να βλέπεις το παραμικρό για να απεκλοβισεις κάποιον σαν τον θείο , πρέπει να μπορείς να ξυπνάς με κουδούνια στις 3το ξημέρωμα για να πας σε ένα τροχαίο βγάζοντας μωρά και νέους που πολλές φορές δυσκολεύεσαι να αναγνωρίσειςοτι ήταν άνθρωποι.ο κόσμος αγανακτεί και με το δικιο του αλλά δυστυχώς 7 8 μποφόρ αέρας είναι πολύ δύσκολος αντίπαλος.
 
ΑΝ
View attachment 89869

View attachment 89870
Βριλησσια δίπλα στη πρώην ναυτική βάση και λίγο κάτω από το Σκλαβενίτη και την οδό Αναπαύσεως η κατάσταση είναι ανυπόφορη και γίνεται επικίνδυνη ...
Αν είχε δέντρα,θα έφτανε στο κέντρο,ή φωτιά.
 
Το μέλλον της Ελλάδας το αποφασίζει ο λαός 41% τους έδωσε τώρα τουμπεκί ...
Π@π@ρια αποφασιζει ο λαος.
Στα μνημονια αποφασιστηκε η εκμεταλευση παντως ειδους πλουτου εχει αυτος ο τοπος.

IMG_20240812_151608.jpg
IMG_20240812_151304.jpg
 
Last edited:
Από το πρωί δεν είχα εικόνα του τι γίνεται απλά είχα δει τους καπνούς όταν έφτασα στη δουλειά. Η κατάσταση εχει ξεφύγει και όσα συμβαίνουν είναι τραγικά. Απ το βαρνάβα φτάσαμε να καίγεται προς νέα μάκρη ,ο μαραθώνας το πάτημα βριλησσίων κλπ
Μάλιστα . Ευτυχώς είχατε σχέδιο !
Τουλάχιστον να το βουλώνατε ρε γελοίοι .....
 
IMG-6dcdf156497efb447836f9f0ef42b541-V.jpg
IMG-b011bb03284442b43d036d49949ac5d5-V.jpg
Ανω βριλησια στο απόλυτο έλεος.. Για όσους γνωρίζουν καίει το πυροφυλάκιο στο λόφο και προχωρά προς το νταμάρι και τα γύρω μέρη ...

Μπήκαν στην πόλη οι οχτροί...

Αυτό πρέπει να παίζει στα καναλια...
 
Εκτός από το τάβλι πρέπει να μπορείς να φορέσεις συσκευή να μην φοβάσαι να μπεις σε ένα χώρο που καίγεται χωρίς να βλέπεις το παραμικρό για να απεκλοβισεις κάποιον σαν τον θείο , πρέπει να μπορείς να ξυπνάς με κουδούνια στις 3το ξημέρωμα για να πας σε ένα τροχαίο βγάζοντας μωρά και νέους που πολλές φορές δυσκολεύεσαι να αναγνωρίσειςοτι ήταν άνθρωποι.ο κόσμος αγανακτεί και με το δικιο του αλλά δυστυχώς 7 8 μποφόρ αέρας είναι πολύ δύσκολος αντίπαλος.
Δεν κατάλαβες το νόημα αυτού που έγραψα.
 
Στα μνημόνια αποφασίστηκε το μέλλον της Ελλάδας.
Η πυροσβεστική έχει κοντά στις 3000 οργανικές κενές θέσεις όπως έχουν και οι ιδικοτητες όλου του δημοσίου ,από το χαλί που είχε ξεκινήσει ο αντρικός και ξεχειλωσε μέχρι αηδιας το δημόσιο και το διάλυσε μαζί με τους επόμενους τη χώρα φτάσαμε στη χρεοκοπία επειδή ακριβώς υπάρχει πλήρη ανικανότητα στο να διαχειριστεί κάποιος το οτιδήποτε χρήματα ανθρώπινο δυναμικό κτλ.Δεν υπάρχει κανείς στη σωστή θέση ενώ υπάρχουν πολλοί που ξέρουν τι να κάνουν .Λόγο μνημονίων όλα γίναν αριθμοί (χρήμα ,αν έχω 2000 πυροσβέστες στοιχίζουν x για τόσους μου βγαίνει το κουστούμι όχι για 3000 που πραγματικά χρειάζομαι) πρόληψη είναι άγνωστη λέξη στη χώρα είμαι εμπλεκόμενος με την πολιτική προστασία σε ακραία φαινόμενα αλλά για τον τόπο που ανήκω .Δεν υπάρχει σωτηρία κανείς δε νοιάζεται σοβαρά για τίποτα.Για ψαχτειται να δείτε ποιος κατήργησε τους δασοκομαντος ένας πολύ χρήσιμο σώμα από εξαιρετικούς άντρες με γνώσεις .Πολιτική βούληση ήταν .Μη περιμένετε τίποτα εδώ χρεώνουν υπεύθυνο πολιτικής προστασίας για επικοινωνία σε δήμο άνθρωπο που το μεσημέρι μόλις σχολάσει μετά δεν ξανασηκωθεί τηλ .Πήρε φωτιά στην μάντρα του Ρέντη αν θυμάστε πριν μερικά χρόνια που καιγόταν σχεδόν δύο μέρες και την δεύτερη περίμεναν περιφέρεια και δύο δήμους και τελικά πήγα μόνο εγώ και γαμηθηκα από τις 7.30 το πρωί μέχρι τις 4 το απόγευμα μαζί με τους πυροσβέστες άφαντοι του δήμου Πειραιά του δήμου Ρέντη δεν ήξεραν και πατούσαν επάνω στη φωτιά και γάμησαν τα μηχανήματα δεν εμφανίστηκε κάνεις μόνο κανάλια και υπεύθυνοι και ενάς χειριστής για να μου πουν στο τέλος ευχαριστούμε αλλά δεν ασχολήθηκε κάνεις που είναι οι υπολοιποι που δεν φάνηκαν ποτέ για να σηκώσουμε 200 φορτηγά καμενα ανοίγοντας δρόμους για να γίνει πλήρη κατάσβεση που τελικά το έκανα μόνος όπως το έχω ξανακανει αλλού υπό τη συνεχή ρίψη νερού επάνω στο μηχάνημα από τα πυροσβεστικά μη πάρω φωτιά και εγώ.Δεν ασχολειται κανείς σοβαρά με τίποτε καταλάβετετο όλα είναι στον αυτόματο και δεν θα αλλάξει κάτι .Το μόνο που άλλαξε είναι ότι ανακάλυψαν το μήνυμα τρέξτε να σωθείτε για να μην τους χρεώνει κανείς ότι έχουμε νεκρούς .
 
Φανηκε η δουλεια σας ( δουλεμα μας) σημερα το πρωι - χθες το πρωι - εδω και τοσους μηνες - εδω και τοσα χρονια. Καρεκλοκενταυροι, ανικανοι, ΠΡΟΔΟΤΕΣ....... Σε ενα μηνα θα τα εχετε ξεχασει ολα. Αληθεια τοσους μηνες τωρα ενας δημοσιογραφος απο μεγαλα καναλια δεν μπορει να κανει ενα ρεπορταζ σχετικα με το ποσες ανεμογεννητριες φτανουν στο λιμανι του Λαυριου? Ολες αυτες που θα τοποθετηθουν? Ενα ρεπορταζ για το ποσα αιολικα παρκα εχουν φτιαχτει τα τελευταια 10 χρονια? Το ποσα σπιτια εχουν νομιμοποιηθει? Τα καινουργια καναντερ που εταζε ο Κουλης? Μονη μας ελπιδα να βρεθει καποια στιγμη ενας ''τρελος''.........
 
Back
Top