Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.

Μέσα στο επόμενο δίμηνο η πλήρης αποπληρωμή του ΔΝΤ​


Η Ελλάδα σχεδιάζει να αποπληρώσει τους επόμενους δύο μήνες ποσά άνω των 7 δισ. ευρώ στο Διεθνές Νομισματικό Ταμείο και τους εταίρους της ευρωζώνης, εξοφλώντας πλήρως τα κεφάλαια που δανείστηκε από το Ταμείο, δήλωσαν δύο αξιωματούχοι στο πρακτορείο Reuters.

Ειδικότερα, οι αξιωματούχοι που μίλησαν υπό καθεστώς ανωνυμίας σήμερα στο πρακτορείο, ανέφεραν ότι το ελληνικό υπουργείο Οικονομικών θα αποπληρώσει 1,8 δισ. ευρώ σε δάνεια του ΔΝΤ νωρίτερα από από ό,τι προέβλεπε χρονοδιάγραμμα, εξοφλώντας το τελευταίο μέρος από τη χρηματοδότηση συνολικού ύψους 28 δισ. ευρώ που είχε παράσχει το Ταμείο στη χώρα μεταξύ 2010 και 2014.

Παράλληλα, η Ελλάδα θα αποπληρώσει έως το τέλος του πρώτου τριμήνου ποσό περίπου 5,3 δισ. ευρώ στους εταίρους χώρας στην ευρωζώνη, εκ των δανείων που λήγουν το 2022 και το 2023.

“Αυτό θα μας βοηθήσει να μειώσουμε τον λόγο του χρέους μας προς το ΑΕΠ, ενώ θα στείλει επίσης μήνυμα στις αγορές ότι η ελληνική οικονομία είναι ισχυρή και υγιής”, πρόσθεσε δεύτερος αξιωματούχος στο πρακτορείο.

Υπενθυμίζεται ότι η Αθήνα είχε αποπληρώσει πρόωρα περίπου 6 δισ. ευρ Όπως επισημαίνει το δημοσίευμα του Reuters, η Ελλάδα αναμένει να εξέλθει από το καθεστώς ενισχυμένης επιτήρησης της ΕΕ το καλοκαίρι, ενώ το ΔΝΤ θα μπορούσε να συνεχίσει να παρέχει γνωμοδοτήσεις.

capital.gr(04/02/22)

Υ.Γ: ισχύουν αυτά?.think.
Φυσικα και ισχύουν για να δείξουν πως πάμε καλά θα παιθανουμε από την πείνα όλοι άρα με τους λίγους που θα μείνουν θα είναι καλύτερα
 
Κάποτε δύο ομοφυλόφιλοι φόρεσαν ράσα και φιλιουνταν έξω από την Μητρόπολη των Αθηνών. Άλλοι γύριζαν πορνό ταινία στην Ακρόπολη. Εγώ τους αγαπώ όλους, οποίος και να είναι ο σεξουαλικός προσανατολισμός τους. Όμως μια κοινωνία λειτουργεί με κανόνες. Γιατί πρέπει να προσβάλεις τα θρησκευτικά και εθνικά σύμβολα της χώρας προκαλώντας την κοινωνία; Τι εξυπηρετεί όλο αυτό; Δεκάρα δεν δίνει κανείς για το τι κάνει ο άλλος στο κρεβάτι του. Αυτό δεν είναι ακτιβισμός, είναι ακραίας μορφής φασισμός.

«Ο Θεός να σε φυλάει από τα πισινά του μουλαριού και τα μπροστινά του καλογέρου»
Νίκος Καζαντζάκης, «Βίος και πολιτεία του Αλέξη Ζορμπά»
 
Το υπερταμείο,το θυμάται κανείς;
Μπα...
Αφού δεν πούλησαν την ακρόπολη και τα f16 καλά είμαστε (για την ώρα).

Τις μαύρες σημαίες όπου σχεδιαζόταν εργοστάσιο τις θυμάται κανένας ;;;
Τους εργατοπατέρες που έκλειναν εργοστάσια τους θυμάται κανένας ;;;
Σιγά μην παράξουμε όταν τα βρίσκουμε έτοιμα και τα αγοράζουμε με δανεικά ...
Ας φάμε παλούκια τώρα μιας και παράγουν από μόνα τους και δεν έχουν ανάγκη κανέναν.

ps
Δημήτρη το ξέρεις ότι είμαι εναντίων των ανεμογεννητριών !!!
 
Last edited:
Αν συνεχιστεί αυτή η ακρίβεια το χωριό θα είναι μονόδρομος
Μου έλεγε ένας οικονομολόγος ότι σε φάση δεκαετίας
η Αθήνα πχ θα παρέχει θέσεις εργασίας
αλλά η επιβίωση θα είναι τόσο ακριβή
πχ ψώνια -ΔΕΚΟ κτλ
που ένας μισθωτός τον 800-1000 ευρώ δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του μήνα
Τα χωριά ερημώνουν οι παλαιότεροι φεύγουν από την ζωή
καλλιέργειες-κτηνοτροφια τελειώνουν θα σταματήσουν οι προμήθειες από τους Γονείς -Παππουδες από το χωριό μεγάλη βοήθεια για το νοικοκυριό πχ λαδι-κρεας -κηπευτικα κτλ
οπότε κλαφτα χαραλαμπε
Όσοι έχουν γη μην την αφήσουν να ερήμωση ή να μετατραπεί σε ζούγκλα
θα την χρειαστούν τα επόμενα χρόνια που ακολουθούν
 
FLASH.GR

Δολοφονία Άλκη: «Τελειώσατε, τον καθαρίσατε;» φώναζαν οι δράστες της δολοφονικής επίθεσης, σύμφωνα με ένοικο της πολυκατοικίας μπροστά στην οποία άφησε την τελευταία του πνοή ο 19χρονος.

«Γινόταν μια φασαρία και με το που βγαίνω έξω, βλέπω δύο αυτοκίνητα σταματημένα απέναντι, 6-7 άτομα με κοντάρια να κυνηγούν τα παιδιά. Το ένα το καημένο ήταν έτρεχε, το άλλο κρύφτηκε. Άκουγα τη φωνή του που φώναζε “φτάνει, μην με χτυπάς άλλο, μην με χτυπάς άλλο”», περιέγραψε στον ΑΝΤ1 η ένοικος της πολυκατοικίας.


«Μετά φωνάζουν κάτι αχαρακτήριστοι “εντάξει, τελειώσατε, τον καθαρίσατε; Στ’ αμάξι και φύγαμε”, αυτά ήταν τα λόγια τους. Οργανωμένοι εγκληματίες», συμπλήρωσε η γυναίκα. «Τη φωνή του μέσα στα αυτιά μου την έχω…», συμπλήρωσε αναφερόμενη στον 19χρονο Άλκη.
 
Αν συνεχιστεί αυτή η ακρίβεια το χωριό θα είναι μονόδρομος
Μου έλεγε ένας οικονομολόγος ότι σε φάση δεκαετίας
η Αθήνα πχ θα παρέχει θέσεις εργασίας
αλλά η επιβίωση θα είναι τόσο ακριβή
πχ ψώνια -ΔΕΚΟ κτλ
που ένας μισθωτός τον 800-1000 ευρώ δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του μήνα
Τα χωριά ερημώνουν οι παλαιότεροι φεύγουν από την ζωή
καλλιέργειες-κτηνοτροφια τελειώνουν θα σταματήσουν οι προμήθειες από τους Γονείς -Παππουδες από το χωριό μεγάλη βοήθεια για το νοικοκυριό πχ λαδι-κρεας -κηπευτικα κτλ
οπότε κλαφτα χαραλαμπε
Όσοι έχουν γη μην την αφήσουν να ερήμωση ή να μετατραπεί σε ζούγκλα
θα την χρειαστούν τα επόμενα χρόνια που ακολουθούν
Όσοι έχουν γή,φυτεύουν φωτοβολταϊκά.
 
Αν συνεχιστεί αυτή η ακρίβεια το χωριό θα είναι μονόδρομος
Μου έλεγε ένας οικονομολόγος ότι σε φάση δεκαετίας
η Αθήνα πχ θα παρέχει θέσεις εργασίας
αλλά η επιβίωση θα είναι τόσο ακριβή
πχ ψώνια -ΔΕΚΟ κτλ
που ένας μισθωτός τον 800-1000 ευρώ δεν θα μπορεί να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του μήνα
Τα χωριά ερημώνουν οι παλαιότεροι φεύγουν από την ζωή
καλλιέργειες-κτηνοτροφια τελειώνουν θα σταματήσουν οι προμήθειες από τους Γονείς -Παππουδες από το χωριό μεγάλη βοήθεια για το νοικοκυριό πχ λαδι-κρεας -κηπευτικα κτλ
οπότε κλαφτα χαραλαμπε
Όσοι έχουν γη μην την αφήσουν να ερήμωση ή να μετατραπεί σε ζούγκλα
θα την χρειαστούν τα επόμενα χρόνια που ακολουθούν
Με την αύξηση θερμοκρασίας πίστεψέ με έχω δει μελέτες μεγάλης ασφαλιστικής εταιρίας και μετά από 20/30 χρόνια αν είναι έτσι όπως δείχνουν α δεδομένα τους επαρχία με κόσμο δύσκολα θα βλέπεις Και η μισή παραγωγή θα έχει εξαφανιστεί στην Ελλάδα .Επομένως τουριστικός προορισμός θα έχεις καταλήξεις και μια πλειοψηφία του συνόλου των κατοίκων θα φυτοζωει καθώς θα είναι αρκετά μειωμένος και μπασταρδεμενος ο πληθυσμός .Η αλλαγή έχει αρχίσει κύριοι των κόσμων και η πραγματικότητα που ξέραμε έχει χαθεί χωρίς επιστροφή όποιος νομίζει ότι θα ξαναεπανελθει η ζωή όπως πριν 15 χρόνια χωρίς να θέλω να τον απογοητεύσω πλανάται αφάνταστα .Δεν είναι ούτε σενάρια ούτε συνομωσίες ούτε σκέψεις ενός απογοητευμένους είναι μοντέλα και τακτικές .
 
Με την αύξηση θερμοκρασίας πίστεψέ με έχω δει μελέτες μεγάλης ασφαλιστικής εταιρίας και μετά από 20/30 χρόνια αν είναι έτσι όπως δείχνουν α δεδομένα τους επαρχία με κόσμο δύσκολα θα βλέπεις Και η μισή παραγωγή θα έχει εξαφανιστεί στην Ελλάδα .Επομένως τουριστικός προορισμός θα έχεις καταλήξεις και μια πλειοψηφία του συνόλου των κατοίκων θα φυτοζωει καθώς θα είναι αρκετά μειωμένος και μπασταρδεμενος ο πληθυσμός .Η αλλαγή έχει αρχίσει κύριοι των κόσμων και η πραγματικότητα που ξέραμε έχει χαθεί χωρίς επιστροφή όποιος νομίζει ότι θα ξαναεπανελθει η ζωή όπως πριν 15 χρόνια χωρίς να θέλω να τον απογοητεύσω πλανάται αφάνταστα .Δεν είναι ούτε σενάρια ούτε συνομωσίες ούτε σκέψεις ενός απογοητευμένους είναι μοντέλα και τακτικές .
Δυστυχως, συμφωνω απολυτα...
 
Λάμπη, στο φόρουμ σε συζητήσεις για τα τουρκικά όπλα ,γίνεται διαγωνισμός ευρηματικοτητας και επιχειρηματων με σκοπό να δικαιολογησουν και να απενοχοποιησουν την επιλογή αγοράς τουρκικών. Ελάχιστοι δείχνουν να αντιλαμβάνονται την κατάσταση των εθνικών θεμάτων και την προοπτική τους, πολύ περισσότερο τα διδάγματα της ιστορίας. Τιμούμε ( ; ) τα 200 χρόνια από την επανάσταση , αλλάζοντας τα βιβλία ιστορίας καθ' υπόδειξη των μισητων εχθρών μας ,διαγράφουμε και αποδομουμε αγώνες και θυσίες, και καλιεργουμε μια ξένη στον ελληνικό τρόπο σκέψης παθητικοτητα και ηττοπάθεια.
 
Λάμπη, στο φόρουμ σε συζητήσεις για τα τουρκικά όπλα ,γίνεται διαγωνισμός ευρηματικοτητας και επιχειρηματων με σκοπό να δικαιολογησουν και να απενοχοποιησουν την επιλογή αγοράς τουρκικών. Ελάχιστοι δείχνουν να αντιλαμβάνονται την κατάσταση των εθνικών θεμάτων και την προοπτική τους, πολύ περισσότερο τα διδάγματα της ιστορίας. Τιμούμε ( ; ) τα 200 χρόνια από την επανάσταση , αλλάζοντας τα βιβλία ιστορίας καθ' υπόδειξη των μισητων εχθρών μας ,διαγράφουμε και αποδομουμε αγώνες και θυσίες, και καλιεργουμε μια ξένη στον ελληνικό τρόπο σκέψης παθητικοτητα και ηττοπάθεια.
Σε λίγο θα κατηγορηθείς για ρατσισμό, φυλετισμό, εθνικισμό και όλα τα είς -ό.
Κατηγορήθηκα και εγώ αλλά μετά από 2-3 συνεδρίες το καταπολέμησα.
.sarcastic.

Έτσι λοιπόν διαφωνώ κάθετα μαζί σου ... νομίζω ότι φτάσαμε στον ύψιστο βαθμό Χριστιανοσύνης.
Να μας χαστουκίζουν στο ένα μάγουλο και να γυρνάμε και το άλλο.
.pray to God.
 
Last edited:
Λάμπη, στο φόρουμ σε συζητήσεις για τα τουρκικά όπλα ,γίνεται διαγωνισμός ευρηματικοτητας και επιχειρηματων με σκοπό να δικαιολογησουν και να απενοχοποιησουν την επιλογή αγοράς τουρκικών. Ελάχιστοι δείχνουν να αντιλαμβάνονται την κατάσταση των εθνικών θεμάτων και την προοπτική τους, πολύ περισσότερο τα διδάγματα της ιστορίας. Τιμούμε ( ; ) τα 200 χρόνια από την επανάσταση , αλλάζοντας τα βιβλία ιστορίας καθ' υπόδειξη των μισητων εχθρών μας ,διαγράφουμε και αποδομουμε αγώνες και θυσίες, και καλιεργουμε μια ξένη στον ελληνικό τρόπο σκέψης παθητικοτητα και ηττοπάθεια.
Και όπως πολύ σωστά είπε ο αντιπρόεδρος της Τουρκίας, στο Καστελόριζο πηγαίνουν στην Τουρκία για να αγοράζουν ψωμί και γάλα, θέλουν και ΑΟΖ;
https://www.defencenet.gr/amyna/toy...agorasoyn-psomi-gala-tha-erthoyn-stin-toyrkia
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top