Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
...αντε καλά κρασά!

...μπήκα εδώ...έχει δυο παλικάρια...με τα μουστάκια τους, με τα μουσάκια τους!!!....κατι Πιπεριές Χλωρίνης ...Φλωρίνης , δε ξέρω γω ....εγγεφαλικό!o_O.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ...αν μπορεί κανείς να το ανεβάσει....αυτο με τα παλικάρια... στο τέλος....


https://twitter.com/FG7UIrmOMqI8AYe/status/1505072277896933376?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1505072277896933376%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.flash.gr%2Flifestyle%2F1930684%2Ftourta-tis-mamas-iereas-eylogei-symfono-symviosis-salos-sto-twitter-me-trend-ert_anomaloi




https://twitter.com/FG7UIrmOMqI8AYe...iosis-salos-sto-twitter-me-trend-ert_anomaloi
 
...αντε καλά κρασά!

...μπήκα εδώ...έχει δυο παλικάρια...με τα μουστάκια τους, με τα μουσάκια τους!!!....κατι Πιπεριές Χλωρίνης ...Φλωρίνης , δε ξέρω γω ....εγγεφαλικό!o_O.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ...αν μπορεί κανείς να το ανεβάσει....αυτο με τα παλικάρια... στο τέλος....


https://twitter.com/FG7UIrmOMqI8AYe/status/1505072277896933376?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1505072277896933376%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.flash.gr%2Flifestyle%2F1930684%2Ftourta-tis-mamas-iereas-eylogei-symfono-symviosis-salos-sto-twitter-me-trend-ert_anomaloi
https://twitter.com/FG7UIrmOMqI8AYe?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1505072277896933376|twgr^|twcon^s1_&ref_url=https://www.flash.gr/lifestyle/1930684/tourta-tis-mamas-iereas-eylogei-symfono-symviosis-salos-sto-twitter-me-trend-ert_anomaloi
Πω ρε φιλε και παω για φαγητο. Ειδοποιησε πρωτα περι τινος
 
View attachment 44708

Ειναι σαν αυτο που κανουν και αρκετοι εδω....καταπατω και μετα νομιμοποιω με χρησικτησια....
Συμφωνώ...
Παναγιώτη το έχω ξαναπεί, προσωπική γνώμη...

Η Τουρκία δεν έχει αποδεχθεί και δεν θα αποδεχθεί ποτέ και υπό οποιαδήποτε Κυβέρνηση οτι η Ελλάδα απέκτησε την ανεξαρτησία της...

Συνεκμετάλλευση στο Αιγαίο σε οποιαδήποτε μορφή θα αποδειχθεί καταστροφική για την Εθνική Κυριαρχία γιατί με απλά λόγια θα τους ανοίξει την όρεξη, και θα εξελιχθεί "Νέα Κερκόπορτα" Άλωσης...

Είμαι βέβαιος!
Εχω βγαλει τα συμπερασματα μου, και γιατι μας εβαλαν στο νομισμα με πλαστα στοιχεια (εις γνωσην τους) και γιατι μας εβαλαν στα μνημονια, και γιατι μας φορτωσαν μεταναστες....
Σαν να ακουω τι λενε μεσα τους.....¨βρε μπατιρη και εξυπνακια νεοελληνα, θελεις εσυ να εχεις το καλυτερο οικοπεδο του κοσμου?¨
Συνεκμεταλλευση στερεας και θαλασσας με ευρωπαιους και τουρκους μαζι....
Με αφεντικα αυτους, και απλος εργατης εσυ....

Με χαρα να ακουσω αντιλογο.
 
Last edited:
Συμφωνώ...

Εχω βγαλει τα συμπερασματα μου, και γιατι μας εβαλαν στο νομισμα με πλαστα στοιχεια (εις γνωσην τους) και γιατι μας εβαλαν στα μνημονια, και γιατι μας φορτωσαν μεταναστες....
Σαν να ακουω τι λενε μεσα τους.....¨βρε μπατιρη και εξυπνακια νεοελληνα, θελεις εσυ να εχεις το καλυτερο οικοπεδο του κοσμου?¨
Συνεκμεταλλευση στερεας και θαλασσας με ευρωπαιους και τουρκους μαζι....
Με αφεντικα αυτους, και απλος εργατης εσυ....

Με χαρα να ακουσω αντιλογο.
Μονο που στο παιχνιδι τις συνεκμεταλλευσεις τον πρωτο λογο τον εχουν
οι Εβραιοι με οτι συνεπαγεται αυτο
οποτε οι Τουρκοι ας ζησουν για πολλα χρονια
με το ονειρο της γαλαζιας πατριδας
Διαφορετικα αν εχουν τα κοτσια ας τολμησουν να τα βαλουν μαζι τους και τοτε .....
 
Συμφωνώ...

Εχω βγαλει τα συμπερασματα μου, και γιατι μας εβαλαν στο νομισμα με πλαστα στοιχεια (εις γνωσην τους) και γιατι μας εβαλαν στα μνημονια, και γιατι μας φορτωσαν μεταναστες....
Σαν να ακουω τι λενε μεσα τους.....¨βρε μπατιρη και εξυπνακια νεοελληνα, θελεις εσυ να εχεις το καλυτερο οικοπεδο του κοσμου?¨
Συνεκμεταλλευση στερεας και θαλασσας με ευρωπαιους και τουρκους μαζι....
Με αφεντικα αυτους, και απλος εργατης εσυ....

Με χαρα να ακουσω αντιλογο.
Εύγε Παναγιώτη, όταν έσπαγα το κεφάλι μου να βρω εξήγηση γιατί την μόνη χώρα της περιοχής που ήταν πάντα σύμμαχος των δυτικών σε όλους τους πολέμους, της φέρονται άδικα, από το Βορειοηπειρωτικο , στην Κύπρο ,στο Σκοπιανό και στα Ελληνητουρκικα, δεν έβρισκα λογική εξήγηση.Ύστερα ήρθε η μεταπολιτευση με τους δικούς τους ανθρώπους, Καραμανλήδες, Παπανδρεοι, Μητσοτακηδες και οι λοιπές μαριονέτες τους, και αφού εκτέλεσαν με προσήλωση το έργο τής διάλυσης της πατρίδας μας, και οικονομικής και αμυντικής και εθνολογικης, οι σύμμαχοι μας δανεισαν( στην πραγματικότητα δώσανε ΠΟΛΎ χρήμα στις τράπεζες), βάζοντας υποθήκη τον φυσικό πλούτο της χώρας, που όλοι εκτός τον Ελληνικό λαό ( εδώ κάνανε αξιέπαινη δουλειά στην αποκρυψη όλοι τους, κρατικοι υπάλληλοι, πολιτικοί, κλπ), γνώριζαν πως είναι τεράστιος. Η πρώτη μου σκέψη μήπως ειναι ανθέλληνες. Όχι βέβαια, η πλειοψηφία των δυτικών είναι σαφώς φιλέλληνες και μάλιστα δεν γουστάρουν τουρκους σλαβους, αλβανους κλπ. Άσε που γνωρίζουν περισσότερα από ελληνική ιστορία από τους περισσότερους πολιτικούς μας. Την απάντηση την βρήκα το 1995 όταν πρώτη φορά άκουσα τον καθηγητή Παπαγεωργιου του Αριστοτελειου και αργότερα τον Φώσκολο να λένε για τα απίστευτα κοιτάσματα υδρογονανθρακων στην επικράτεια μας, τότε αντιληφθηκα πως όλα συνδέονται. Δυστυχώς αυτή η διαχρονική διαρκής προδοσία δεν θα τιμωρηθεί ποτέ, οι εχθροί μας θα ζουν σαν βασιλιαδες και εμείς θα τους υπηρετούμε, όπως σε όλη την Ελληνική ιστορία, η μεγαλύτερη ζημιά γίνεται εκ των έσω.
 
...αντε καλά κρασά!

...μπήκα εδώ...έχει δυο παλικάρια...με τα μουστάκια τους, με τα μουσάκια τους!!!....κατι Πιπεριές Χλωρίνης ...Φλωρίνης , δε ξέρω γω ....εγγεφαλικό!o_O.sarcastic..sarcastic..sarcastic.

Υ.Γ...αν μπορεί κανείς να το ανεβάσει....αυτο με τα παλικάρια... στο τέλος....


https://twitter.com/FG7UIrmOMqI8AYe/status/1505072277896933376?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1505072277896933376%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_c10&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.flash.gr%2Flifestyle%2F1930684%2Ftourta-tis-mamas-iereas-eylogei-symfono-symviosis-salos-sto-twitter-me-trend-ert_anomaloi
https://twitter.com/FG7UIrmOMqI8AYe?ref_src=twsrc^tfw|twcamp^tweetembed|twterm^1505072277896933376|twgr^|twcon^s1_&ref_url=https://www.flash.gr/lifestyle/1930684/tourta-tis-mamas-iereas-eylogei-symfono-symviosis-salos-sto-twitter-me-trend-ert_anomaloi
Τι να ανεβασει Γιαννη? το σιχαμα?
 
Έχει ακόμα ο Μπάξες δεν τα έχουμε δει όλα θα δούμε και χειρότερα μέχρι που κάποιος σοβαρός ηγέτης δεν θα αντέξει τη κατάντια του κόσμου ή θα τού τη δώσει στο κεφάλι και θα πάμε σε 3 παγκόσμιο και μετά οι εναπομείναντες φτου και από την αρχή μέχρι να ξαναεκφυλιστει ο κόσμος .
 
Εαρινή Ισημερία

Αστρονομικό φαινόμενο, κατά το οποίο η ημέρα και η νύχτα έχουν περίπου την ίδια διάρκεια. Συμπίπτει πάντα με την 20η ή 21η Μαρτίου για το βόρειο ημισφαίριο (20 Μαρτίου 2022,φέτος) και τις 22 ή 23 Σεπτεμβρίου για το νότιο ημισφαίριο.

Εαρινή ισημερία ονομάζεται στο βόρειο ημισφαίριο, όπου ανήκει και η χώρα μας και σηματοδοτεί ως εκ της ονομασίας της την πρώτη ημέρα της άνοιξης, μιας από τις τέσσερις εποχές του έτους. Στη συνέχεια, η ημέρα μεγαλώνει και η νύχτα μικραίνει, ώσπου η ημέρα να φθάσει στο ζενίθ της κατά το Θερινό ηλιοστάσιο της 21ης Ιουνίου.

Αντίθετα, στο νότιο ημισφαίριο η ισημερία του Μαρτίου σηματοδοτεί την έναρξη του φθινοπώρου, γι’ αυτό καλείται φθινοπωρινή. Στη συνέχεια, η νύχτα μεγαλώνει και η ημέρα μικραίνει, ώσπου η νύχτα να φθάσει στο ζενίθ της κατά το Χειμερινό ηλιοστάσιο της 21ης Ιουνίου.

Σχετικά:
  • Η εαρινή ισημερία αποτελεί την αφετηρία του ισχύοντος Περσικού ή Ιρανικού ημερολογίου και συμπίπτει με την Πρωτοχρονιά για τους Ιρανούς, αλλά και για πολλούς λαούς της Μέσης Ανατολής και Κεντρικής Ασίας.
  • Η επομένη της εαρινής ισημερίας είναι η πρώτη ημέρα του Ινδικού Εθνικού Ημερολογίου και Πρωτοχρονιά για τους Ινδούς.
  • Η εαρινή ισημερία είναι η αφετηρία για τον υπολογισμό της εορτής του Πάσχα, τόσο για τους Ιουδαίους, όσο και για τους Χριστιανούς.
  • Η εαρινή ισημερία είναι μία από τις σπουδαιότερες γιορτές στο καλεντάρι των νεοπαγανιστών, καθώς συμβολίζει την αναγέννηση της φύσης.

Solistace-01-goog.jpg

Ηλιοκεντρική θεώρηση των εποχών​

Η αιτία της υπάρξεως των εποχών του έτους είναι ότι ο άξονας περιστροφής της Γης γύρω από τον εαυτό της δεν είναι κάθετος στο επίπεδο της περιφοράς της γύρω από τον Ήλιο, αλλά (στα χρόνια μας) σχηματίζει μία γωνία περίπου 23° 26΄ (αποκαλούμενη λόξωση της εκλειπτικής), ενώ ταυτόχρονα ο άξονας κρατά την ίδια διεύθυνση στον χώρο. Ως αποτέλεσμα, το ήμισυ έτος (από τις 20 Μαρτίου ή 21 Μαρτίου ως τις 22 Σεπτεμβρίου ή 23 Σεπτεμβρίου) το βόρειο ημισφαίριο «γέρνει» προς τον Ήλιο, με το μέγιστο περί τις 21 Ιουνίου, ενώ το υπόλοιπο έτος το νότιο ημισφαίριο είναι αυτό που «βλέπει» περισσότερο ήλιο, με το μέγιστο περί τις 21 Δεκεμβρίου. Οι δύο στιγμές των μεγίστων αυτών είναι τα ηλιοστάσια.

Κατά το βόρειο ηλιοστάσιο ο Ήλιος εμφανίζεται να περνά ακριβώς από το ζενίθ την τοπική μεσημβρία σε τόπους που βρίσκονται σε Γεωγραφικό Πλάτος 23° 26΄ Βόρειο (ισοδύναμα: πάνω στον Τροπικό του Καρκίνου). Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει κατά το νότιο ηλιοστάσιο σε τόπους που βρίσκονται σε γεωγραφικό πλάτος 23° 26΄ Νότιο (ισοδύναμα: πάνω στον Τροπικό του Αιγόκερω). Οι τόποι της Γης ανάμεσα σε αυτά τα δύο πλάτη βρίσκονται στην Τροπική ζώνη και μπορούν να δουν τον Ήλιο να περνά από το ζενίθ δύο ημέρες κάθε χρόνο.

Εξάλλου, κατά το βόρειο ηλιοστάσιο σε τόπους που βρίσκονται σε γεωγραφικό πλάτος 66°34΄ Βόρειο (ισοδύναμα: πάνω στον Αρκτικό Κύκλο) ο Ήλιος εμφανίζεται να τέμνει ακριβώς τον βόρειο ορίζοντα τα μεσάνυχτα, και όλοι οι τόποι βόρεια από αυτό το κύκλο βλέπουν τον Ήλιο πάνω από τον ορίζοντα όλο το εικοσιτετράωρο. Αυτό είναι το φαινόμενο που είναι γνωστό ως ο ήλιος του μεσονυκτίου. Από την άλλη, τόποι που βρίσκονται σε γεωγραφικό πλάτος 66° 34΄ Νότιο (ισοδύναμα: πάνω στον Ανταρκτικό Κύκλο) βλέπουν τον Ήλιο να τέμνει ακριβώς τον βόρειο ορίζοντα το μεσημέρι, και όλοι οι τόποι νότια από αυτό τον κύκλο δεν βλέπουν καθόλου τον Ήλιο όλο το 24ωρο. Αυτή είναι η λεγόμενη «πολική νύχτα». Κατά το νότιο ηλιοστάσιο τα φαινόμενα στα δύο ημισφαίρια αντιστρέφονται.

Στην Εύκρατη Ζώνη, το καλοκαίρι ο Ήλιος παραμένει για περισσότερες ώρες και ψηλότερα πάνω από τον ορίζοντα, ενώ τον χειμώνα λιγότερες ώρες και χαμηλότερα στο ουρανό. Αυτή είναι η αιτία της καλοκαιρινής ζέστης και του χειμωνιάτικου κρύου.

Η κατεύθυνση του άξονα της Γης, η λόξωση της εκλειπτικής, όπως και η εκκεντρότητα της τροχιάς της Γης περί τον Ήλιο μεταβάλλονται και αυτές σύμφωνα με τους «Κύκλους του Μιλάνκοβιτς», απλώς η μεταβολή αυτή είναι πολύ αργή για τα δικά μας, τα ανθρώπινα χρονικά μέτρα, αφού συμβαίνει σε κλίμακες χιλιάδων ετών. Αυτή τη στιγμή, οι τροπικοί του Καρκίνου και του Αιγόκερω (όπως ορίζονται με τον ήλιο στο ζενίθ στα ηλιοστάσια) υποχωρούν αργά προς τον ισημερινό, ενώ οι αρκτικός και ανταρκτικός κύκλος υποχωρούν προς τους αντίστοιχους πόλους.
 
Άδωνις Γεωργιάδης: Επίθεση με γκαζάκια στο γραφείο του

Από Tο Ποντίκι Web

20.03.2022 13:02

1647774958286.jpeg

Στόχος επίθεσης με γκαζάκια έγινε το γραφείο του Υπουργού Ανάπτυξης, Άδωνι Γεωργιάδη.

Σύμφωνα με τα πρώτα στοιχεία τα γκαζάκια είχαν τοποθετηθεί στην είσοδο του γραφείου, στον 5ο όροφο κτιρίου, στην οδό Ακαδημίας 84, στο κέντρο της Αθήνας,

Υ.Γ
... Πφφφφ......καμία καφετζού θα 'τανε...!!!... ερασιτέχνης που δεν έχει μια να πάρει 'κανα σοβαρό υλικό...άτιμη κρίση!!!!.sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Κακές γλώσσες εδώ στο Βερολίνο λένε πως ο Ζελένσκι είναι κάπου στην Νότια-Γερμανία ή Βρεττανία. Χάρη στην τεχνολογία Blue-Screen, μπορεί να εμφανίζεται στην τηλεόραση με οποιοδήποτε μπακ-γκραουντ, είτε είναι αυτό στατικό, π.χ. εικόνα, είτε με κίνηση, δηλ. βίντεο. Ετσι, ενώ κάθεται κάπου στα σίγουρα, οι τηλεθεατές βλέπουν να τους μιλά μπροστά από το ουκρανικό κοινοβούλιο ή μπροστά από ένα βομβαρδισμένο κτήριο. Δυστυχώς για την προπαγάνδα, πάνω στην βιασύνη τους έδειξαν σε δυό διαφορετικές παρουσίες του με διαφορά τριών ημερών, το ίδιο μπακ-γκραουντ βίντεο.
Σχολιάζω τον εαυτόν μου:) :

Δες εδώ: και άλλοι κάτι υποψιάζονται... Φίλη μου, διερμηνέας από την Πολωνία, μου είπε πως η συνάντηση των προέδρων Τσεχίας, Πολωνίας, Σλοβενίας με τον Ουκρανό πρόεδρο δεν έγινε στο Κιέβο όπως έγραψαν μερικές γερμανικές εφημερίδες, αλλά κάπου στην Βαυαρία. Σίγουρα στον πόλεμο το πρώτο θύμα είναι η αλήθεια, αλλά εδώ μου φαίνεται το ... έχουν ξεσκίσει...:(

ΥΓ: επειδή έχω σχηματίσει την γνώμη μου για τα αίτια αυτού του πολέμου, δεν πρόκειται να ξανα-ανεφερθώ σε αυτόν. Μόνο όταν λήξει ή όταν περάσει στην επόμενη βαθμίδα (που ελπίζω να μην γίνει ποτέ).
 
Είναι τόσο δύσκολο να γίνεις αυτόνομο και ελεύθερο πραγματικά κράτος όσο το να προσπαθήσεις να ζήσεις χωρίς χρήματα με ότι αυτό συνεπάγεται για μερικά χρόνια .Πιστεύει κανείς ότι μπορεί να συμβεί θα προλογίσω όχι πολύ μικροί για να συγκρουστούμε με το τραπεζοεβραικο σύστημα και χωρίς ψυχικη δύναμη και αποθέματα.Καποτε συμβάλλαμε πολύ περισσότερο από όλους στο να μην γίνουμε υπηρέτες ενός παγκόσμιου κατακτητη ,σήμερα πρέπει να το κάνουν άλλοι αν υπάρχουν .
 
Η ανάλυση καλή , η λεξη "φταίει" στον τίτλο λαθος. Οταν αναλυουμε τα ΑΙΤΙΑ δεν χρησιμοπουμε συναισθηματικες λεξεις.
Τα αιτια του πολεμου αυτου ειναι γνωστα και δεν φταιει κανενας
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top