Σημαδεύοντας την Επικαιρότητα - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ο Μεταξάς πέθανε ή τον πέθαναν, ο Αλέξανδρος Κορυζής αυτοκτόνησε ή τον αυτοκτόνησαν και η ηγεσία έφυγε για τη Μέση Ανατολή. Καμία ηγεσία δεν παραμένει όταν το μέτωπο καταρρέει. Δεν έχει τίποτα το ηρωικό η σύλληψη της ηγεσίας από τις εχθρικές δυνάμεις. Ωραία μέχρι εδώ;
 
Οργανώθηκε αντίσταση από την κυβέρνηση του Κάιρου και από ένα κόμμα. Στη μέση ανατολή ο ιερός λόχος έδινε τους δικούς του αγώνες. Το μέτωπο κατέρρευσε κάποια στιγμή και ο άξονας ηττήθηκε. Οι δυνάμεις του κόμματος θέλησαν να αναλάβουν την εξουσία αφού έφυγαν οι Γερμανοί. Το αποτέλεσμα ήταν ο αιματηρός εμφύλιος. Ο λαός υπέφερε τα πάνδεινα. Τι κέρδισε η Ελλάδα;
 
Δεν χάσαμε τη Μακεδονία και τη Θράκη. Οι Βούλγαροι δεν επιχείρησαν ξανά κατάληψη, είχαν ηττηθεί και η μοίρα του ηττημένου ήταν πια η μοίρα τους. Ξέρουμε όλοι τι απέγινε η Βουλγαρία. Η Ελλάς μεγάλωσε, ελευθέρωσε τα Δωδεκάνησα. Αναπτύχθηκε και έγινε η υπερδύναμη των Βαλκανίων. Όχι; Γιατί πιστεύετε ότι έχουμε τον καλύτερο στρατο και την καλύτερη αεροπορία στην περιοχή; Επειδή είμαστε μάγκες; Επειδή έχουμε χρήματα να τον έχουμε ή γιατί μας επιτρέπουν να είμαστε αυτό που είμαστε, ως προπύργιο του δυτικού κόσμου στην περιοχή;
 
Δεν χάσαμε τη Μακεδονία και τη Θράκη. Οι Βούλγαροι δεν επιχείρησαν ξανά κατάληψη, είχαν ηττηθεί και η μοίρα του ηττημένου ήταν πια η μοίρα τους. Ξέρουμε όλοι τι απέγινε η Βουλγαρία. Η Ελλάς μεγάλωσε, ελευθέρωσε τα Δωδεκάνησα. Αναπτύχθηκε και έγινε η υπερδύναμη των Βαλκανίων. Όχι; Γιατί πιστεύετε ότι έχουμε τον καλύτερο στρατο και την καλύτερη αεροπορία στην περιοχή; Επειδή είμαστε μάγκες; Επειδή έχουμε χρήματα να τον έχουμε ή γιατί μας επιτρέπουν να είμαστε αυτό που είμαστε, ως προπύργιο του δυτικού κόσμου στην περιοχή;
Δεν χασαμε τη Βορεια Ηπειρο που αυτοι που την εχουν τωρα ηταν με τους χαμενους?
 
Οργανώθηκε αντίσταση από την κυβέρνηση του Κάιρου και από ένα κόμμα.
Λοιπόν για να τα βάζουμε σε μια σωστή σειρά...Ο μόνος που είχε στο μυαλό του την ένοπλη αντίσταση και την ανάπτυξη τμημάτων ήταν ο Άρης.Το κόμμα δεν ήθελε να ακούσει για κάτι τέτοιο... Αργότερα τους άρεσε η ιδέα γιατί αν πετύχαινε θα είχε όφελος αν αποτύγχανε θα τα χρέωναν πάνω του.Ετσι λοιπόν ξεκίνησε με μια βαλίτσα σαπούνια μιλώντας και στρατολογωντας.

ελευθέρωσε τα Δωδεκάνησα.
Αν δεν κάνω λάθος ενσωματώθηκαν το 47.
 
Από το 40 έως το 49 που ότι έγινε ήταν γραμμένο στο ραβασάκι μεταξυ Τσόρτσιλ και Στάλιν.Οσο ηρωικά και αν αμυνθείς αν δεν υπάρχει ηγεσία με εθνική συνείδηση εσύ θα βρεθείς κάτω από το ίδιο μάρμαρο που είναι φτιαγμένα τα πιόνια.
Ακριβώς. Η Γιάλτα ισχύει. Οι κόσμοι ήταν μοιρασμένοι. 90% δύση και 10% Ρωσία κάνω λάθος; Όταν όλα έχουν μοιραστεί από τους μεγάλους, μας αρέσει ή δε μας αρέσει πώς λέγεται όταν το 10% προσπαθεί μάταια εν γνώσει του( αφού όλα είχαν τελειώσει και μοιραστεί) να αντιστρέψει τα ποσοστά και να κυβερνήσει τη χώρα ;
 
Οργανώθηκε αντίσταση από την κυβέρνηση του Κάιρου και από ένα κόμμα. Στη μέση ανατολή ο ιερός λόχος έδινε τους δικούς του αγώνες. Το μέτωπο κατέρρευσε κάποια στιγμή και ο άξονας ηττήθηκε. Οι δυνάμεις του κόμματος θέλησαν να αναλάβουν την εξουσία αφού έφυγαν οι Γερμανοί. Το αποτέλεσμα ήταν ο αιματηρός εμφύλιος. Ο λαός υπέφερε τα πάνδεινα. Τι κέρδισε η Ελλάδα;
Ο εμφυλιος ηταν ξενων δυναμεων εργο...
 
Δεν χασαμε τη Βορεια Ηπειρο που αυτοι που την εχουν τωρα ηταν με τους χαμενους?
Δυστυχώς δεν εφαρμόζεται πάντα το δίκαιο και μπορείς να πάρεις αυτό που σου επιτρέπουν να πάρεις. Το τέλος του κόσμου όμως δεν έχει έρθει ακόμα και ποτέ δεν γνωρίζουμε τι επιφυλάσσει το μέλλον. Κάποτε ελληνικό κράτος ήταν μόνο η Πελοπόννησος. Όμως, μπορεί να συγκριθεί ως οικονομία και ως στρατιωτική δύναμη η Αλβανία με την Ελλάδα;
 
Last edited:
......προπύργιο του δυτικού κόσμου στην περιοχή;
...είμαστε; :)

Σύσσωμο το ΝΑΤΟ και οι Αμερικανοί υπερ. της Ουκρανίας, δεν κρίνω σωστά η όχι...

50 χρόνια τώρα οι Τούρκοι στην Κύπρο...δεν άνοιξε ρουθούνι...

Οι Γκρίζες ζώνες στο Αιγαίο υπάρχουν η όχι;

Αν ναι πως δημιουργήθηκαν;

H Ιστορία θα δείξει ποια είναι η μοίρα των συνόρων της Ελλάδας, αν και προσωπικά πιστεύω οτι η άλωση έχει ξεκινήσει χρονιά τώρα εκ' των έσω...

Υ.Γ...για να δούμε μέχρι πότε θα υπάρχει η ράτσα μας...θα προσπαθήσω να βρω κάποια βίντεο, συνοδευτικά...
 
...είμαστε; :)

Σύσσωμο το ΝΑΤΟ και οι Αμερικανοί υπερ. της Ουκρανίας, δεν κρίνω σωστά η όχι...

50 χρόνια τώρα οι Τούρκοι στην Κύπρο...δεν άνοιξε ρουθούνι...

Οι Γκρίζες ζώνες στο Αιγαίο υπάρχουν η όχι;

Αν ναι πως δημιουργήθηκαν;

H Ιστορία θα δείξει ποια είναι η μοίρα των συνόρων της Ελλάδας, αν και προσωπικά πιστεύω οτι η άλωση έχει ξεκινήσει χρονιά τώρα εκ' των έσω...

Υ.Γ...για να δούμε μέχρι πότε θα υπάρχει η ράτσα μας...θα προσπαθήσω να βρω κάποια βίντεο, συνοδευτικά...
Νάνι καπετάνιο...
 
Λοιπόν για να τα βάζουμε σε μια σωστή σειρά...Ο μόνος που είχε στο μυαλό του την ένοπλη αντίσταση και την ανάπτυξη τμημάτων ήταν ο Άρης.Το κόμμα δεν ήθελε να ακούσει για κάτι τέτοιο... Αργότερα τους άρεσε η ιδέα γιατί αν πετύχαινε θα είχε όφελος αν αποτύγχανε θα τα χρέωναν πάνω του.Ετσι λοιπόν ξεκίνησε με μια βαλίτσα σαπούνια μιλώντας και στρατολογωντας.


Αν δεν κάνω λάθος ενσωματώθηκαν το 47.
Έχω διαβάσει πολύ καλά την ιστορία του Άρη και όχι από τους επικριτές του και τον θαυμάζω και εγώ για αυτό που ήταν. Ο δρόμος προς την κόλαση όμως είναι πάντα στρωμένος με καλές προθέσεις. Όσο και εξέχουσα πολιτικοστρατιωτικη φυσιογνωμία και να είμαι εγώ,ένας αγρότης, ένας δημόσιος υπάλληλος, ένας έμπορος ακόμα και αν είμαι στρατηγός ή ότι άλλο, μπορεί να μπορώ να οργανώσω και να κερδίσω μάχες, να διεξάγω με μαεστρία επιχειρήσεις αλλά δεν μπορώ να ορίσω τη διοίκηση, το πολίτευμα ή τη μοίρα μιας χώρας. Αυτή ορίζεται μας αρέσει ή όχι πίσω από κλειστές πόρτες από ανθρώπους που πολύ πιθανόν να μην έχουν πιάσει όπλο ποτέ στη ζωή τους. Κάποια στιγμή, αν πάρουν τα μυαλά μου αέρα θα με χειριστούν όπως μόνο αυτοί γνωρίζουν και θα πετύχουν ότι αυτοί θέλουν και εγώ θα νομίζω ότι έχω τον έλεγχο. Αυτό πιστεύω ότι συνέβη και στην περίπτωση του Άρη.
 
Έχω διαβάσει πολύ καλά την ιστορία του Άρη και όχι από τους επικριτές του και τον θαυμάζω και εγώ για αυτό που ήταν. Ο δρόμος προς την κόλαση όμως είναι πάντα στρωμένος με καλές προθέσεις. Όσο και εξέχουσα πολιτικοστρατιωτικη φυσιογνωμία και να είμαι εγώ,ένας αγρότης, ένας δημόσιος υπάλληλος, ένας έμπορος ακόμα και αν είμαι στρατηγός ή ότι άλλο, μπορεί να μπορώ να οργανώσω και να κερδίσω μάχες, να διεξάγω με μαεστρία επιχειρήσεις αλλά δεν μπορώ να ορίσω τη διοίκηση, το πολίτευμα ή τη μοίρα μιας χώρας. Αυτή ορίζεται μας αρέσει ή όχι πίσω από κλειστές πόρτες από ανθρώπους που πολύ πιθανόν να μην έχουν πιάσει όπλο ποτέ στη ζωή τους. Κάποια στιγμή, αν πάρουν τα μυαλά μου αέρα θα με χειριστούν όπως μόνο αυτοί γνωρίζουν και θα πετύχουν ότι αυτοί θέλουν και εγώ θα νομίζω ότι έχω τον έλεγχο. Αυτό πιστεύω ότι συνέβη και στην περίπτωση του Άρη.
Το νόμισμα πάντα έχει δύο όψεις και καλό είναι να τις ξέρει κάποιος γιατί μένει στην πλάνη του σφαιρικού κατά την περιστροφή του.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top