Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το ντουφέκι πρέπει να είναι μετάξυ 3100 και 3300 με σωστό ζύγισμα όταν πέφτεις πιο κάτω τα φυσίγγια άνω των 33/34 γρ θα ενοχλούν έστω και λίγο.
Η rafaello με 66 πόντους κάνη είναι στα 3200, με τους αορτηριούχους επάνω και ένα έσω έξω τσοκ πάει στα 3280!!! Αν η 391 με 71 πόντους είναι κοντά στα 3300-3350 πιστεύω δεν θα έχω ιδιαίτερο θέμα!!!
 
Το alcione με 71 πόντους κάννες ήταν 3260 ζύγισμα τέλειο ακριβώς στον πίρο πολύ ξεκούραστο στα χέρια αλλά όταν τουφέκαγα κουδούναγε το κεφάλι μου!!!
Θυμάμαι το μακρινό 2007 σε ένα απίστευτο κυνήγι στους Κήπους Εύβοιας πέτυχα φοβερό πρωινό με τουφεκιές μέχρι τις 12:00 το πρωί...την επόμενη μέρα πήρα την απόφαση για αγορά δεύτερης καραμπίνας μιας και την fabarm την είχα παροπλίσει λόγω εμπλοκών και γιατί είχα αποκτήσει εμβοές από το porting!!!
 
Η rafaello με 66 πόντους κάνη είναι στα 3200, με τους αορτηριούχους επάνω και ένα έσω έξω τσοκ πάει στα 3280!!! Αν η 391 με 71 πόντους είναι κοντά στα 3300-3350 πιστεύω δεν θα έχω ιδιαίτερο θέμα!!!
Η 391 με 71 π καννη είναι στα 3250
 
Το alcione με 71 πόντους κάννες ήταν 3260 ζύγισμα τέλειο ακριβώς στον πίρο πολύ ξεκούραστο στα χέρια αλλά όταν τουφέκαγα κουδούναγε το κεφάλι μου!!!
Θυμάμαι το μακρινό 2007 σε ένα απίστευτο κυνήγι στους Κήπους Εύβοιας πέτυχα φοβερό πρωινό με τουφεκιές μέχρι τις 12:00 το πρωί...την επόμενη μέρα πήρα την απόφαση για αγορά δεύτερης καραμπίνας μιας και την fabarm την είχα παροπλίσει λόγω εμπλοκών και γιατί είχα αποκτήσει εμβοές από το porting!!!
Ωτοασπίδες φίλε εγώ έχω χρόνια αλλά αφού κιυφάθηκα πρώτα.
 
Φιλος αγορασε πριν μερικα χρονια την 391 light κι σε ενα χρονο την πουλησε. Τον τρελανε στις εμπλοκες. Δεν ξερω αν ετυχε απλα το αναφερω.
Είχε πρόβλημα το συγκεκριμένο όπλο που πιθανός να έφτιαχνε εύκολα

ξέρω 4 όπλα που ρίχνουν με ένα κιλό πευκοβελονες στο πιστόνι
 
Λόγο αποθήκης η BE 3 που έχω είναι με 66εκ κάνη 3060γρ ζυγισμένη
Η rafaello με 66 πόντους κάνη είναι στα 3200, με τους αορτηριούχους επάνω και ένα έσω έξω τσοκ πάει στα 3280!!! Αν η 391 με 71 πόντους είναι κοντά στα 3300-3350 πιστεύω δεν θα έχω ιδιαίτερο θέμα!!!
 
Το alcione με 71 πόντους κάννες ήταν 3260 ζύγισμα τέλειο ακριβώς στον πίρο πολύ ξεκούραστο στα χέρια αλλά όταν τουφέκαγα κουδούναγε το κεφάλι μου!!!
Θυμάμαι το μακρινό 2007 σε ένα απίστευτο κυνήγι στους Κήπους Εύβοιας πέτυχα φοβερό πρωινό με τουφεκιές μέχρι τις 12:00 το πρωί...την επόμενη μέρα πήρα την απόφαση για αγορά δεύτερης καραμπίνας μιας και την fabarm την είχα παροπλίσει λόγω εμπλοκών και γιατί είχα αποκτήσει εμβοές από το porting!!!
Ε όχι και εμπλοκές η fabarm .yel. Αυτό το όπλο είναι να μην ξεκινήσει αν ξεκινήσει μετά δεν σταματάει …… της εμπλοκές θέλω να πω .sarcastic.
 
Με λίγα λόγια....
Σκέφτομαι να αγοράσω...ενα όπλο με ένα παραπανω φυσιγγι που να έχει κ γρήγορη επαναγεμιση (...εχουμε κ speed loading συστηματα..)και ταχυβολια..
Άρα καραμπίνα...

Η μήπως να παω σε δικαννο?
Ναι αλλά έχει δυο φυσιγγια, ε δεν πειράζει θα προτιμησω να έχει αυτόματους εξολκεις...

Πραγματικά απορώ με αυτόν τον τρόπο σκέψης....

Πρώτα από όλα σημασία δεν έχει τι όπλο κρατάει κάποιος (μπορεί να είναι κ ενα μονοκαννο) αλλά "ποιος" βρίσκεται πισω αυτό..

Μα θα αφήσουμε ατουφεκιστα πουλια να περνανε απο το καρτερι μας??
Και κάτι τρέχει!!
Η μήπως γίνεται να τα τουφεκισουμε ολα???

Οποιος σκέφτεσαι έτσι σίγουρα κ τα τρία φυσιγγια της καραμπινας κάποτε δεν θα τον φτάσουν κ θα βλαστημαει αυτον που επέβαλε αυτό το όριο..........

και μην ξεχνάμε πως όταν ψάχνουμε να βρουμε το χτυπημένο θήραμα έχουμε το βλέμμα μας κατω κ οχι πανω,αυτό θα γίνει αργότερα.....
Ειδικά στην τσίχλα οι μαζεμένες κ πετυχημενες τουφεκιές ναι μεν μας προκαλουν χαρά αλλά κ ενα μπάχαλο κατά την ανεύρεση.....
Δεν έχουμε κ όλοι σκυλο.........

Θυμάμαι καποτε τον φασσοκυνηγο Χάρη Αρχοντακη να γράφει στο περιοδικο Άρτεμις για έναν πατερα κ γιο που πηραν κάμποσες φασσες "τουφεκωντας με δικαννα"...
Και γιατί όχι??Που είναι το παραξενο??
Μάλλον στα δυο φυσίγγια, στην μη ταχυβολια κ επαναγεμιση...

Εκτός κ ειναι πουθενα γραμμενο ότι μόνο οι κάτοχοι καραμπινας γεμίζουν το σακίδιο κ πιανουν τα.. όρια της ημερήσιας κάρπωσης..


Αλλο παράδειγμα κάποιοι γουρουναδες που δεν τους φτάνουν τα τρία φυσίγγια κ θέλουν παραπανω γιατί είναι κ οι καπροι επικυνδινοι, και βλέπεις σε διάφορα βίντεο στο yt να πηγαινουν οι τριάδες+ γόνα...
Όταν κάποιος άλλος στην θέση τους θα τελειωνε το παιχνιδι με ένα δικαννο, θα ξαναγεμιζε κ θα επερνε κ άλλο ζώο......


Ωστόσο......
Ζουμε στην εποχή την εποχή της....ταχυτητας..
Γρηγορα αμάξια, γρήγορο φαι, γρήγορη δουλειά, γρήγορο σεξ....
.....Γρήγορες τουφεκιές, γρήγορες επαναγεμισεις.....
 
Last edited:
Ρε Τασαρα,δεν μίλησα για τσάντα!!
Το έχω ξεπεράσει κάμποσα χρόνια!
Δεν θέλω να κάψω το σύμπαν!
Δεν θέλω να ρίχνω με μυδραλιο!
Θέλω να μπορώ να εκμεταλλευτω 7-8-10 ευκαιρίες που θα τυχουν,σε περιορισμένο χρονικό διάστημα!
Ασφαλώς και γεμίζουν τσάντες ΚΑΙ με τα δικανα!
Έχει διαφορά, κυνήγι από κυνήγι,τόπος από τόπο,χρονική διάρκεια κυνηγιού κι ευκαιριων!
 
Ρε Τασαρα,δεν μίλησα για τσάντα!!
Το έχω ξεπεράσει κάμποσα χρόνια!
Δεν θέλω να κάψω το σύμπαν!
Δεν θέλω να ρίχνω με μυδραλιο!
Θέλω να μπορώ να εκμεταλλευτω 7-8-10 ευκαιρίες που θα τυχουν,σε περιορισμένο χρονικό διάστημα!
Ασφαλώς και γεμίζουν τσάντες ΚΑΙ με τα δικανα!
Έχει διαφορά, κυνήγι από κυνήγι,τόπος από τόπο,χρονική διάρκεια κυνηγιού κι ευκαιριων!
Γιάννη τωρα ειδα το προηγουμενο μυνημα σου εδώ..
Διαβάζω βιαστικά σε αυτό το θέμα..
Απλώς κάπου πηρε το μάτι μου για συζήτηση δίκαννο vs καραμπίνα(..και παλι.)....
Και είπα να γράψω ότι πιστευω γιατί θεωρώ πως γινεται πολυ φασαρια για το τίποτα..

7-8-10 ευκαιρίες κ σε περιορισμενο χρονικό διάστημα(γενικά το λέω) είναι κάπως μεγάλη συζήτηση για το αν θα προλαβει ένας με δικαννο η καραμπίνα...
Εξαρτάται πως θα περασουν τα πουλια, κατά ποσο θα είναι εξοικειωμένος ο καθένας με το όπλο του,τι ανακλαστικά θα έχει, κλπ κλπ...
 
Σχετικά με το δίκαννο-καραμπίνα, θέμα συνήθειας είναι. Φέτος βγαίνω συνέχεια με την καραμπίνα κι όταν βγήκα με το δίκαννο ένιωσα μέχρι και τσίμπημα στο μάγουλο που όταν το δούλευα συνεχώς δεν καταλάβαινα τίποτα. Επίσης δεν καταλάβαινα το άνοιξε κλείσε καν ειδικά όταν είχε πουλιά κι εκείνη την ωρα τα παρατηρούσα. Δεν χρειαζόταν να κοιτάξω καν το όπλο άνοιγα, αδειαζε έπιανα φυσίγγια απο την τσεπη τα πέταγα μεσα με μια γρηγορη ματιά και συνέχιζα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top