Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εμένα αυτό το ξερό
μπαμ-κλώτσημα με χαλάει στο κυνήγι.Την περασμένη Κυριακή στο σκοπευτήριο που έριξα μία πούλα με το Γιάννη που ήθελε να το δει μετά πήρα δύο depon από τον πονοκέφαλο!!! Και το 525 sporter κλωτσάει λιγότερο από οποιοδήποτε άλλο δίκανο που έχω ρίξει λόγω αυλού και κώνου!!!
Όταν ψαχνόμουν για καραμπίνα σκεφτόμουν εξαρχής αδρανείας. Δεν έτυχε να ρίξω με καμία. Έριξα με φίλου 302 και το χαμηλό λάκτισμα ομολογώ μου άρεσε πάρα πολύ. Φέτος έριξα με 4 benelli φίλων. Μια super 90 την 1η που βγήκε, μια montefeltro απ' τις πρώτες με εξωτερικά τσοκ και montefeltro - m2 με κοντάκια comfort. Το λάκτισμα που ένιωσα και από τις 4 ήταν πολύ περίεργο σαν αίσθηση (λιγότερο σε αυτές με comfort αλλά εξίσου ενοχλητικό θα έλεγα) και δεν μου άρεσε καθόλου. Με το δίκαννο δεν το ένιωθα αυτό (με κοκκάλινο πέλμα) που κλωτσάει περισσότερο. Η επιλογή καραμπίνας αερίων με δικαίωσε ως προς την ανάκρουση.
 
Στην περίπτωση του leo κοστίζουν 10πλάσια +. ;)
Τι να κάνω βρε Άρη μου... Την πρώτη φορά που έπιασα το Κ80 Parcours στα χέρια μου ρώτησα τον Phil Krieghoff "πότε θα το βγάλετε σε 20αρι;" Αυτός χαμογέλασε πονηρά και δεν είπε τίποτα. Δύο χρόνια μετά με το που με είδε στην IWA να μπαίνω στο περίπτερο της Krieghoff, μου έδωσε το K20 Parcours στα χέρια όλο καμάρι!

Αφού το ήξερα από την πρώτη στιγμή ότι έχουν κάτι ξεχωριστό με αυτό το τουφέκι!!!
 
Τι να κάνω βρε Άρη μου... Την πρώτη φορά που έπιασα το Κ80 Parcours στα χέρια μου ρώτησα τον Phil Krieghoff "πότε θα το βγάλετε σε 20αρι;" Αυτός χαμογέλασε πονηρά και δεν είπε τίποτα. Δύο χρόνια μετά με το που με είδε στην IWA να μπαίνω στο περίπτερο της Krieghoff, μου έδωσε το K20 Parcours στα χέρια όλο καμάρι!

Αφού το ήξερα από την πρώτη στιγμή ότι έχουν κάτι ξεχωριστό με αυτό το τουφέκι!!!
Γ@μώ τα λ7 και αυτός που τ ανακάλυψε..
 
Καλησπέρα μιας που πλησιάζουν οι μέρες που το 525 θα φύγει από τα χέρια μου σκέφτομαι για αγορά καραμπίνας αερίων μιας και έχω αδράνεια,αποκλειστικά για κυνήγι της αγαπημένης μου γαλάζιας!!! Σκεφτόμουν για την maxus2 αλλά είναι πολλά τα λεφτά η maxus1 δεν μου αρέσει λόγω σχήματος πάπιας και στις επιλογές μου είναι η sx4 σε καινούργια και η beretta 391 urica2 σε μεταχειρισμένη!!!
Το μήκος κάνης στην sx4 θα είναι σε 71 πόντους στην urica2 σκέφτομαι και το 66 γιατί έχω ακούσει ότι είναι μπροστόβαρη και φοβάμαι λόγω ύψους (είμαι 1,68 και κρατάω την πάπια αρκετά πίσω) μήπως με κουράζει!!!
Ακούω γνώμες συνασθενείς!!!
Επειδή είχα και τα δυο και είμαι κοντά στο ύψος σου 1,75 και τα δυο θα σε κουράζουν είναι μπροστοβαρα. Και η 391 ποιο πολύ
 
Καλησπέρα μιας που πλησιάζουν οι μέρες που το 525 θα φύγει από τα χέρια μου σκέφτομαι για αγορά καραμπίνας αερίων μιας και έχω αδράνεια,αποκλειστικά για κυνήγι της αγαπημένης μου γαλάζιας!!! Σκεφτόμουν για την maxus2 αλλά είναι πολλά τα λεφτά η maxus1 δεν μου αρέσει λόγω σχήματος πάπιας και στις επιλογές μου είναι η sx4 σε καινούργια και η beretta 391 urica2 σε μεταχειρισμένη!!!
Το μήκος κάνης στην sx4 θα είναι σε 71 πόντους στην urica2 σκέφτομαι και το 66 γιατί έχω ακούσει ότι είναι μπροστόβαρη και φοβάμαι λόγω ύψους (είμαι 1,68 και κρατάω την πάπια αρκετά πίσω) μήπως με κουράζει!!!
Ακούω γνώμες συνασθενείς!!!
Αλλά θα σου πω ότι κάποια στιγμή είχα την 391 (2) και το 525 και τελικά πούλησα το 525 έκανα την μεγαλύτερη μ…..α ακόμη το μετανιώνω και το σκέφτομα… καραμπίνες πήρα πολλές αλλά τέτοιο όπλο δεν ξανά κατάφερα να πάρω.
 
Αλλά θα σου πω ότι κάποια στιγμή είχα την 391 (2) και το 525 και τελικά πούλησα το 525 έκανα την μεγαλύτερη μ…..α ακόμη το μετανιώνω και το σκέφτομα… καραμπίνες πήρα πολλές αλλά τέτοιο όπλο δεν ξανά κατάφερα να πάρω.
Από τέτοιες μ@λ@κιες εγώ έχω κάνει και εξαγωγές!🤣🤣🤣🤣
 
Από τέτοιες μ@λ@κιες εγώ έχω κάνει και εξαγωγές!🤣🤣🤣🤣
Αστα με τα τσοκ κιόλας που μου είχες πει καοι πήρα από Αμερική είχε γίνει μια οπλαρα δεν επερνα την καραμπίνα στα παπια και έπαιρνα το 525 και χτυπούσα πιο πολλά :) έχει χάρη που χρειάστηκα τα χρήματα αλλά έπρεπε να πουλήσω την καραμπίνα,
 
Αστα με τα τσοκ κιόλας που μου είχες πει καοι πήρα από Αμερική είχε γίνει μια οπλαρα δεν επερνα την καραμπίνα στα παπια και έπαιρνα το 525 και χτυπούσα πιο πολλά :) έχει χάρη που χρειάστηκα τα χρήματα αλλά έπρεπε να πουλήσω την καραμπίνα,
Τι σου είχα πει; Trulock ή Carlsons;
 
Λοιπόν μια που είναι αργά και έχει μαζευτεί ωραίο παρεακι με εμπειρίες

Για πείτε ανάμεσα σε ραφαελο καλιστον και 121 με σεντετιεν κάνη τι διαλέγουμε αν βρεθούν σε ίδια άριστη κατάσταση
Calliston με κλειστά μάτια αρκεί να είναι το όπλο πλήρης με όλα τα Seminole τσοκ του
 
Μη γελασετε, αλλα ενα καλο αξιοπρεπες κυνηγετικο sp ειναι το franchi feeling, το ατσαλινο με 71εκ καννες.
Το ειχα καταευχαριστηθεί
Οποιος ενδιαφερεται για αγορα μην το απορριψει πριν το δει. Ομορφο και με ωραιο κοντακι παρακαλω
 
Έγραψα ότι ο φίλος μου, καθαρίζει τις φωλιές των πιστονιων με βουρτσακι από 9mm πιστολιού, δεν με παρακολουθεις ;)
Καθαριζει τους κυλινδρους των πιστονιον ο βασιλης λεει για τυε τρυπουλες που ενωνουν την κανη με τους κ τη λινδρους και ειναι πολι λεπτες και καθετες προς τον αξονα της κανης
 
Όταν ψαχνόμουν για καραμπίνα σκεφτόμουν εξαρχής αδρανείας. Δεν έτυχε να ρίξω με καμία. Έριξα με φίλου 302 και το χαμηλό λάκτισμα ομολογώ μου άρεσε πάρα πολύ. Φέτος έριξα με 4 benelli φίλων. Μια super 90 την 1η που βγήκε, μια montefeltro απ' τις πρώτες με εξωτερικά τσοκ και montefeltro - m2 με κοντάκια comfort. Το λάκτισμα που ένιωσα και από τις 4 ήταν πολύ περίεργο σαν αίσθηση (λιγότερο σε αυτές με comfort αλλά εξίσου ενοχλητικό θα έλεγα) και δεν μου άρεσε καθόλου. Με το δίκαννο δεν το ένιωθα αυτό (με κοκκάλινο πέλμα) που κλωτσάει περισσότερο. Η επιλογή καραμπίνας αερίων με δικαίωσε ως προς την ανάκρουση.
Εγώ κυνηγάω με benelli rafaello από το 2008! Είχα το franchi alcione και πρόσφατα το 525 με 76αρες κάνες και η benelli είναι σαφώς πιο άνετη και από τα δύο!!! Ακόμα και το 525 με τους διευρυμένους αυλούς και τον κώνο στα 3,5cm έχει αισθητά μεγαλύτερο λάκτισμα από την benelli!!!
 
Αλλά θα σου πω ότι κάποια στιγμή είχα την 391 (2) και το 525 και τελικά πούλησα το 525 έκανα την μεγαλύτερη μ…..α ακόμη το μετανιώνω και το σκέφτομα… καραμπίνες πήρα πολλές αλλά τέτοιο όπλο δεν ξανά κατάφερα να πάρω.
Το είχα βάλει και πέρυσι για πούλημα και το μετάνιωσα μετά και το απέσυρα γιατί σκέφτηκα ότι τέτοιο όπλο δεν πρέπει να φύγει από τα χέρια μου αλλά θέλω τα όπλα μου να τα κυνηγάω και η σχέση μου με τα sp ήταν μόνο πλατωνική...το χέρι όταν βγαίνω για κυνήγι πάει πάντα στην καραμπίνα!!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top