Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το σκοπευτικό άστο στην άκρη προς το παρόν.

Για κυνηγετικό θα έψαχνα κάτι με ατσάλινη βάση στα 74-76 εκατοστά, βάρος γύρω στα 3300, μονοσκανδαλο αλλά με επιλογέα μπροστά από τη σκανδάλη μέσα στη σκανδαλοθηκη (αλά Krieghoff), αυλούς 18,5-18,6, εναλλασσόμενα τσοκ, μέτρια σφηνοειδή ρίγα, λεπτό σχετικά χτένι και ανοιχτή πιστολέ λαβή. Επίσης φλερτάρω πολύ με το διαμέτρημα 20, το οποίο φυσικά κάνει ακόμα πιο μικρή την πιθανότητα να το βρω τυχαία.

Υ.γ. Τώρα που τα είδα γραμμένα κατάλαβα ότι πρακτικά ψάχνω για Krieghoff K-20 Parcours!😂😂😂😂😂
Άντε με έσκασες θα το πει δε θα το πει
 
Καλησπέρα μιας που πλησιάζουν οι μέρες που το 525 θα φύγει από τα χέρια μου σκέφτομαι για αγορά καραμπίνας αερίων μιας και έχω αδράνεια,αποκλειστικά για κυνήγι της αγαπημένης μου γαλάζιας!!! Σκεφτόμουν για την maxus2 αλλά είναι πολλά τα λεφτά η maxus1 δεν μου αρέσει λόγω σχήματος πάπιας και στις επιλογές μου είναι η sx4 σε καινούργια και η beretta 391 urica2 σε μεταχειρισμένη!!!
Το μήκος κάνης στην sx4 θα είναι σε 71 πόντους στην urica2 σκέφτομαι και το 66 γιατί έχω ακούσει ότι είναι μπροστόβαρη και φοβάμαι λόγω ύψους (είμαι 1,68 και κρατάω την πάπια αρκετά πίσω) μήπως με κουράζει!!!
Ακούω γνώμες συνασθενείς!!!
Εφόσον κοιτάς την SX4 καινούργια εγώ θα έλεγα να βάλεις στο παιχνίδι και την A300 Outlander. Στα ίδια λεφτά είναι πάνω κάτω. Σε 66εκ. ζυγίζει πολύ ωραία. Πιστεύω αξίζει να την δεις.
 
Το σκοπευτικό άστο στην άκρη προς το παρόν.

Για κυνηγετικό θα έψαχνα κάτι με ατσάλινη βάση στα 74-76 εκατοστά, βάρος γύρω στα 3300, μονοσκανδαλο αλλά με επιλογέα μπροστά από τη σκανδάλη μέσα στη σκανδαλοθηκη (αλά Krieghoff), αυλούς 18,5-18,6, εναλλασσόμενα τσοκ, μέτρια σφηνοειδή ρίγα, λεπτό σχετικά χτένι και ανοιχτή πιστολέ λαβή. Επίσης φλερτάρω πολύ με το διαμέτρημα 20, το οποίο φυσικά κάνει ακόμα πιο μικρή την πιθανότητα να το βρω τυχαία.

Υ.γ. Τώρα που τα είδα γραμμένα κατάλαβα ότι πρακτικά ψάχνω για Krieghoff K-20 Parcours!😂😂😂😂😂
Το browning cynergy hunter δεν σε έχει βολέψει;
 
Τώρα που τα είδα γραμμένα κατάλαβα ότι πρακτικά ψάχνω για Krieghoff K-20 Parcours!
Δηλαδή αν είχες για σκοπευτικό ένα parcour και για κυνηγετικό το Κ-20 όπως ακριβώς τα ήθελες, την outlander εκτός από τα υδρόβια που θα την χρησιμοποιουσες?
 
Δηλαδή αν είχες για σκοπευτικό ένα parcour και για κυνηγετικό το Κ-20 όπως ακριβώς τα ήθελες, την outlander εκτός από τα υδρόβια που θα την χρησιμοποιουσες?
Πουθενά! Ούτε καν σε υδρόβια. Άσε που έχω κυνηγήσει αρκετά με το K80 Parcours και ξέρω καλά τι τουφεκιές βγάζει. Για βάλτο θέλουμε πλαστικουρα έτσι κι αλλιώς.
 
Εφόσον κοιτάς την SX4 καινούργια εγώ θα έλεγα να βάλεις στο παιχνίδι και την A300 Outlander. Στα ίδια λεφτά είναι πάνω κάτω. Σε 66εκ. ζυγίζει πολύ ωραία. Πιστεύω αξίζει να την δεις.
Την είχα στα υπόψιν μου αλλά θέλω πιο μεγάλο αυλό!!!
 
Ποτέ δεν έχω σταματήσει να ψάχνω αυτό το ένα, το μοναδικό, το ερωτευσιμο με το πρώτο χουφτωμα κυνηγετικό σούπερ ποζέ! Να φανταστείς ακόμα και οι προδιαγραφές του δεν είναι απόλυτες στο κεφάλι μου, ποντάρω ότι απλά θα το καταλάβω ότι είναι "the one" όταν πέσω πάνω του.
Φουτσες‼️το ίδιο έλεγα κ εγώ για τις γκόμενες,ένας σκασμός όυαν μου πέρασε κ εγώ εεεεεκει την όυαν‼️πάσχεις από οξεία ουανναιτοπλοστεντονιτιδα‼️
Η θεραπεία είναι το ψάρεμα😆😆😆😆😆
 
Στη urica2 με 71 πόντους μπορεί να μου πει κάποιος βάρος; Είχα την 390 σε 71 και με κούραζε!!!
Αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 3,400
Κοίτα. Η Beretta με το Optima bore (18,6) άργησε κάπως να το πετύχει. Στην πρώτη προσπάθεια κράτησε σταθερή την εξωτερική διάμετρο της κάννης που είχε μέχρι εκείνη τη στιγμή με 18,4 και άνοιξε τον αυλό σε 18,6. Αυτές οι κάννες βγήκαν υπερβολικά ελαφριές (πράγμα περιζήτητο βέβαια στα μεγάλα μήκη αλλά δεν το καταλάβαιναν αρκετοί). Ύστερα έχτισε ένα πιο άνετο πάχος κάννης γύρω από τον 18,6 το οποίο κατέληξε σε βαριές κάννες (optima plus), οι 391 Optima δηλαδή. Τέλος έφτιαξε το Optima HP όπου κατά γενική ομολογία το πέτυχε, τουλάχιστον στις πιο πρόσφατες κατασκευές.

Οι κάννες με Optima Plus (391) έχουν μεγάλο πάχος για τον αυλό τους, πράγμα θετικό για την βλητική τους απόδοση σε αντίξοες καιρικές συνθήκες, αλλά δεν παύουν να είναι σχετικά βαριές. Πιο βαριές από αυτές με mobil chokes, οπότε αν σου έπεφτε βαριά η 390 στα 71 εκατοστά, οπωσδήποτε να επιλέξεις την 391 2 με 66 εκ κάννη.
 
Πουθενά! Ούτε καν σε υδρόβια. Άσε που έχω κυνηγήσει αρκετά με το K80 Parcours και ξέρω καλά τι τουφεκιές βγάζει. Για βάλτο θέλουμε πλαστικουρα έτσι κι αλλιώς.
Εχει δικιο ο λεωνιδας Ο Βαλτος δεν ειναι για τετοιας ποιοτητας οπλα ,Στον βαλτο θελεις απλο οπλο και πλαστικο Κατσε σκεψου να εισαι με το κ 80 και να ριχνει καρεκλες η να σου πεσει μεσα στα αρμυρικια
 
Εχει δικιο ο λεωνιδας Ο Βαλτος δεν ειναι για τετοιας ποιοτητας οπλα ,Στον βαλτο θελεις απλο οπλο και πλαστικο Κατσε σκεψου να εισαι με το κ 80 και να ριχνει καρεκλες η να σου πεσει μεσα στα αρμυρικια
🥶
 
Στη urica2 με 71 πόντους μπορεί να μου πει κάποιος βάρος; Είχα την 390 σε 71 και με κούραζε!!!
Αν θυμάμαι καλά ήταν γύρω στα 3,400
αν αποφασισεις για την 391 να κοιταξεις το στελεχος που παλιδρομει το πιστονι να εχει την μικρη πατουρα και οχι την μεγαλη
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top