Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φαντασου να τη βρεις και με τσοκ. Την εβαλα στο ρανταρ ηδη. Αν εντοπισω θα σου πω.
ρε συ κωστα ,μου εχουν ερθει καποιες κυριολεκτια αριχτες οπως το δικαννο σου αλλα τι να το κανεις αφου επωμιζω απο αριστερα
 
To είπε ο λεο,το είπε ο θεός?
Ειπε την απόψή του και είναι σεβαστή λόγω εμπειρίας. Αυτόν τον βολεύει η καραμπίνα. Και έμένα με βόλευε και ηταν πρακτική πρίν 30 χρόνια.
Το ιδανικό όπλο για τον καθένα δεν μπορεί να το κρίνει κανένας παρά μόνο ο ίδιος όταν έχει κάποια εμπειρία.
Ενας απειρος ,ναι θα πρέπει να συμβουλευτεί πχ τον λεο.
Ποτέ δεν έχω σταματήσει να ψάχνω αυτό το ένα, το μοναδικό, το ερωτευσιμο με το πρώτο χουφτωμα κυνηγετικό σούπερ ποζέ! Να φανταστείς ακόμα και οι προδιαγραφές του δεν είναι απόλυτες στο κεφάλι μου, ποντάρω ότι απλά θα το καταλάβω ότι είναι "the one" όταν πέσω πάνω του.
 
Γιατι πιστεύω με ενα χιλιαρικο+ κανουν ολα τα κυνήγια .Αλλιώς θα ήθελαν άλλο δίκαννο για περπατητό ,αλλο για καρτερι και άλλο για τις κακουχίες(αν έψαχναν το τέλειο)

To είπε ο λεο,το είπε ο θεός?
Ειπε την απόψή του και είναι σεβαστή λόγω εμπειρίας. Αυτόν τον βολεύει η καραμπίνα. Και έμένα με βόλευε και ηταν πρακτική πρίν 30 χρόνια.
Το ιδανικό όπλο για τον καθένα δεν μπορεί να το κρίνει κανένας παρά μόνο ο ίδιος όταν έχει κάποια εμπειρία.
Ενας απειρος ,ναι θα πρέπει να συμβουλευτεί πχ τον λεο.
Δεν μιλήσαμε πιο είναι το ιδανικό όπλο για τον καθένα, απλά η συζήτηση ξεκίνησε με την αναφορά που έκανα ότι ακόμα και οι σκοπευτές στα κυνήγια τους χρησιμοποιούν καραμπίνα γιατί είναι πιο πρακτική όπως είπε και ο λεο αλλά κι εσύ στο πρώτο μήνυμα αυτό μου έδωσες να καταλάβω!!!
 
Ποτέ δεν έχω σταματήσει να ψάχνω αυτό το ένα, το μοναδικό, το ερωτευσιμο με το πρώτο χουφτωμα κυνηγετικό σούπερ ποζέ! Να φανταστείς ακόμα και οι προδιαγραφές του δεν είναι απόλυτες στο κεφάλι μου, ποντάρω ότι απλά θα το καταλάβω ότι είναι "the one" όταν πέσω πάνω του.
Μόνο κατα παραγγελία να υποθέσω.
 
Δεν είναι τόσο το τρίτο φυσιγγι!
Είναι το γρηγορότερο γέμισμα και να μην σε πιάνει το στομάχι σου όταν ρίχνεις την πρώτη με την δικανια!
Αυτό το"να το σπάσω η να μην το σπάσω??"
🤔🤔
"Θα σκάσει κι άλλο από κοντά και θα μείνω με το όπλο ανοιχτό??"
😂😂😂
 
Οσα οπλα αεριων αναφερεις ειναι πολυ καλα και αξιοπιστα Απλα η sx4 kαθαριζεται ποιο ευκολα σε σχεση με την 391 Μια καλη επιλογη ειναι και L4S και XLR της fabarm Εαν βρεις καμια 304 σε καλη κατασταση χτυπα την θα με θυμηθεις;)
👍
 
αλλά κι εσύ στο πρώτο μήνυμα αυτό μου έδωσες να καταλάβω!!!
Εγώ προσωπικα πάω με διαφορετικά όπλα αναλόγως που πάω.Γενικά τα χαίρομαι.
Απ την άλλη μια συνθετική καραμπίνα, ναι είναι ιδανική για υδρόβια αντε και για φάσσα.
Για γουρουνι είμαι ασχετος κ δεν εχω αποψη.
 
Μπα... Γιατί; Κι αν αυτό που παραγγείλω δεν μου αρέσει όταν το χουφτωσω; Έτοιμο θέλω να το βρω!😉😆
Μακάρι να το βρεις και να το αντιληφθείς άμεσα πριν το αλλάξεις και μετανιώσεις .Αν και νομίζω ότι όσο πιο πολλά όπλα αλλάζεις τόσο δυσκολότερο είναι να κατασταλάξεις σε κάποιο.Θυμηθηκα από τα παλαιότερα χρόνια σε μια κουβέντα με ένα φορτωμένο στην τσέπη παραφορτωμενο μάλιστα που συζητούσαμε καθώς έψαχνε για αυτοκίνητο και λέει όσο δύσκολο είναι για εσάς να αγοράσεται ένα αυτοκίνητο επειδή θελεται π.χ με 5 εκατομμύρια δρχ να βρεθεί το καλύτερο άλλο τόσο δύσκολο είναι και για μένα που μπορώ να αγοράσω οποίο θέλω,και δεν μπορώ να αποφασίσω.Βεβαια όπως πάντα έχω έτοιμη απάντηση του λέω δώσε τα λεφτά σου και εγώ θα πάρω αμέσως ένα χωρίς ζόρι.Και γέλια μετά κτλ.
 
Μπα... Γιατί; Κι αν αυτό που παραγγείλω δεν μου αρέσει όταν το χουφτωσω; Έτοιμο θέλω να το βρω!😉😆
Μετά από τοσο χουφτωμα που εχεις κάνει αν δεν υπήρχε θέμα οικονομικό σε λογικα πλαίσια για ρίξε αν εχεις 'ορεξη τι θα ζητουσες πχ από τον P&V ή όποιον άλλον προτεινεις εσύ ένα στησιμο για σκοπευτικό και ένα για κυνηγετικό.
 
Μετά από τοσο χουφτωμα που εχεις κάνει αν δεν υπήρχε θέμα οικονομικό σε λογικα πλαίσια για ρίξε αν εχεις 'ορεξη τι θα ζητουσες πχ από τον P&V ή όποιον άλλον προτεινεις εσύ ένα στησιμο για σκοπευτικό και ένα για κυνηγετικό.
Το σκοπευτικό άστο στην άκρη προς το παρόν.

Για κυνηγετικό θα έψαχνα κάτι με ατσάλινη βάση στα 74-76 εκατοστά, βάρος γύρω στα 3300, μονοσκανδαλο αλλά με επιλογέα μπροστά από τη σκανδάλη μέσα στη σκανδαλοθηκη (αλά Krieghoff), αυλούς 18,5-18,6, εναλλασσόμενα τσοκ, μέτρια σφηνοειδή ρίγα, λεπτό σχετικά χτένι και ανοιχτή πιστολέ λαβή. Επίσης φλερτάρω πολύ με το διαμέτρημα 20, το οποίο φυσικά κάνει ακόμα πιο μικρή την πιθανότητα να το βρω τυχαία.

Υ.γ. Τώρα που τα είδα γραμμένα κατάλαβα ότι πρακτικά ψάχνω για Krieghoff K-20 Parcours!😂😂😂😂😂
 
Λοιπόν μια που είναι αργά και έχει μαζευτεί ωραίο παρεακι με εμπειρίες

Για πείτε ανάμεσα σε ραφαελο καλιστον και 121 με σεντετιεν κάνη τι διαλέγουμε αν βρεθούν σε ίδια άριστη κατάσταση
Rafaello Kaliston. Κυρίως για το ενοχλητικό γέμισμα της 121 αλλά και για την γενικά μεγαλύτερη πρακτικότητα της Kaliston.
 
Έχω κρατήσει το δίκανο του μακαρίτη του πατέρα.
Πλήρως ανακαινισμένο από βαφή ,κλειδιά,ξύλα.
Το πιάνω στα χέρια μου 5-6 φορές τον χρόνο...
Αν θα πάω για τρυγόνι η λαγό,οπωσδήποτε!
Την χρονιά που πέρασε το πήρα σε δύο απογευματινά τσίχλας...
Μου έφτασε η πίεση 21!!😟
Πλάκωσαν σε ένα δεκάλεπτο και περνούσαν κορδόνι!
Εκεί να σ'εχω,με τους απλούς εξολκεις!😡
Είπα κάμποσα και το πήρα απόφαση ότι τα "τσικ"15 μέτρα απ'το κεφάλι μου......ήταν στη φαντασία μου!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top