Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτό Κώστα είναι πατέντα του ίδιου του πατέρα μου. Κάτω από το πετσί υπάρχει αφρώδες υλικό για να παίξει τον ρόλο αντικραδασμικού στο ζυγωματικό. Ο συγχωρεμένος το είχε φτιάξει μόνος του με πολύ υπομονή και μεράκι. Εχει κλώτσημα αεροβόλου.
Με συγχωρείς.Δεν κατάλαβα,πως το συγκεκριμένο όπλο,είναι αυτό,που είχε,ο Πατέρας σου.Νόμιζα ότι αναφερόσουν,στο μοντέλο,απλά.
Δεν χωράει κουβέντα,τότε.
Το παίρνεις.
 
Μα για να το κυνηγάω θα το πάρω ξεχωριστά από την συναισθηματική αξία. Γιά τσιχλοκότσυφα περπατητά και καρτεράτα είναι τέλειο. Παλιά το κυνηγούσα και εγώ.
Να το πάρεις,χωρίς δεύτερη σκέψη,μόνο και μόνο που ήτανε του πατέρα σου δε χωράει συζήτηση....
Το είχα παλιότερα το συγκεκριμένο μοντέλο
S57E με 71 1-3,δισκανδαλλο
Μετάνιωσα που το εδωσα...
Πολύ καλό και ποιοτικό όπλο,για την εποχή του...
 
Κάτω από το πετσί στο χτένι τι έχουν βάλει? Για το κάστ είναι? Τι σόι πατέντα είναι αυτή. Τέλως πάντων, επειδή ο Γιώργος είναι στη νοσταλγία και το συναίσθημα και ίσως το βλέπει αλλιώς, το όπλο φαίνεται ταλαιπωρημένο, ιδίως στα ξύλα του. Η αξία του για μένα είναι περίπου στο 600άρι max. Φίλε @Γιώργος 1960 αν στο δώσει κανά 600άρι πάρτο, αλλιώς ξεπέρνα το
Πολλά.
 
Ωραιο, αλλά με λιγότερα (3420) παίρνεις το fabarm classis με εναλλάξιμα τσόκ, μάγκνουμ και πιστοποίηση για ατσάλινα σκάγια. Οπότε για να πουληθεί το AYA πρέπει να πέσει η τιμή του κατά πολύ. Βέβαια αν κάποιος θέλει ολόκληρες φωτιές και τα σχετικά..... περί ορέξεως.
 
Ωραιο, αλλά με λιγότερα (3420) παίρνεις το fabarm classis με εναλλάξιμα τσόκ, μάγκνουμ και πιστοποίηση για ατσάλινα σκάγια. Οπότε για να πουληθεί το AYA πρέπει να πέσει η τιμή του κατά πολύ. Βέβαια αν κάποιος θέλει ολόκληρες φωτιές και τα σχετικά..... περί ορέξεως.
Δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ τους φιλε ειναι εντελως διαφορετικα οπλα
Το aya καινουργιο εχει πανω απο 8χιλιαδες ευρω
Εχει δουλεια στο χερι κλπ οπως και ολοκληρες πραγματικες πλακες

Το φαμπαρμ εχει αλλα καλα και τεχνολογικα και απο θεμα μηχανισμου αλλα συγκριση δεν μπορει να γινει εκτος αν καποιος ψαχνει απλα ενα πλαγιοκαννο χωρις να τον ενδιαφερει τιποτα αλλο
 
Μια χαρά φαίνεται αλλά όχι και για 900 ευρώ.
Εγω παλι δεν το βλεπω για μια χαρα.........πολυδουλεμενο με αυαριες στα ξυλα και περισσια λαδια στο κοντακι στην λαβη και ενα δερματινο κοματι καρφωμενο στην ραχη.........και βεβαια τα 900 ειναι πολλα.
 
Εγω παλι δεν το βλεπω για μια χαρα.........πολυδουλεμενο με αυαριες στα ξυλα και περισσια λαδια στο κοντακι στην λαβη και ενα δερματινο κοματι καρφωμενο στην ραχη.........και βεβαια τα 900 ειναι πολλα.
Αν μου επιτρέπεις Ηρακλή να σου πω κάποια πράγματα.
Επειδή το συγκεκριμένο όπλο το είχε αγοράσει καινούργιο ο μακαρίτης ο πατέρας μου σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι δουλεμένο όσο νομίζεις λόγω του ότι ήταν δεύτερο όπλο και έβγαινε το πολύ 3-4 φορές το χρόνο για κυνήγι έως που έφυγε από κοντά μας το 1981. Εκτοτε το κυνήγησα εγώ κάποιες φορές και από την στιγμή που το έδωσα λόγω νεανικής απερισκεψίας το όπλο έχει κυνηγήσει ορτύκι και μπεκάτσα το πολύ 10 φορές.
Τα ξύλα ομολογουμένως έχουν κάποιες αβαρίες όχι βέβαια κάτι το φοβερό αλλά τα μηχανικά μέρη, ο καθρέπτης της βάσης όπως και η βάση καθώς και οι κάννες είναι σε άριστη κατάσταση.
Και στα λέω αυτά αφήνοντας στην άκρη το συναισθηματικό κομμάτι αλλά μόνο γεγονότα που τα έζησα στο ίδιο σπίτι.
Συγνώμη για την φλυαρία μου.
 
Εγω παλι δεν το βλεπω για μια χαρα.........πολυδουλεμενο με αυαριες στα ξυλα και περισσια λαδια στο κοντακι στην λαβη και ενα δερματινο κοματι καρφωμενο στην ραχη.........και βεβαια τα 900 ειναι πολλα.
Ξέχασα να σου πω για το δερμάτινο κομμάτι το οποίο φυσικά δεν είναι για ομορφιά.
Αυτό από κάτω έχει ειδικό αφρώδες υλικό ΟΧΙ ΑΦΡΟΛΕΞ το οποίο βοηθά στην απορρόφηση κραδασμών προς το ζυγωματικό. Προσωπική δουλειά του μακαρίτη. Οσοι το έχουν δεί από κοντά έχουν μείνει άφωνοι.
 
Αν μου επιτρέπεις Ηρακλή να σου πω κάποια πράγματα.
Επειδή το συγκεκριμένο όπλο το είχε αγοράσει καινούργιο ο μακαρίτης ο πατέρας μου σε διαβεβαιώ ότι δεν είναι δουλεμένο όσο νομίζεις λόγω του ότι ήταν δεύτερο όπλο και έβγαινε το πολύ 3-4 φορές το χρόνο για κυνήγι έως που έφυγε από κοντά μας το 1981. Εκτοτε το κυνήγησα εγώ κάποιες φορές και από την στιγμή που το έδωσα λόγω νεανικής απερισκεψίας το όπλο έχει κυνηγήσει ορτύκι και μπεκάτσα το πολύ 10 φορές.
Τα ξύλα ομολογουμένως έχουν κάποιες αβαρίες όχι βέβαια κάτι το φοβερό αλλά τα μηχανικά μέρη, ο καθρέπτης της βάσης όπως και η βάση καθώς και οι κάννες είναι σε άριστη κατάσταση.
Και στα λέω αυτά αφήνοντας στην άκρη το συναισθηματικό κομμάτι αλλά μόνο γεγονότα που τα έζησα στο ίδιο σπίτι.
Συγνώμη για την φλυαρία μου.
Ακόμα δεν το πειρες του πατέρα το όπλο; ;;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top