Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κανένα από τα δύο. Το niva το είχα....καιει πολύ καύσιμο και είναι κουραστικό όχημα στο ταξίδι. Σε αποζημιώνει στο χώμα αλλά..... είναι ένα αυτοκίνητο να βρίσκεται στο χωριό ή να κάνεις μικρές διαδρομές....... Το samurai είναι πλέον πολύ παλιό και υπάρχουν θέματα με ανταλλακτικά......Αν πρέπει να πάρεις οπωσδήποτε τετρακίνητο όχημα και θα είναι αποκλειστικά όχημα για κυνήγι Jimny ή grand Vitara τρίθυρο 1600 μέχρι το 2005...…. Εγώ έχω το δίλιτρο...... ωραίο αυτοκίνητο..... αλλά έχει 630 ευρώ τέλη, ασφάλιστρα και καίει πάνω από 10lt/km.......
Γιατί μέχρι το 2005?
 
samoyrai ειχα πριν πολα χρονιααααα καλο εργαλιο για κυνηγι αγροτικες εργασιες κτλ ,,τωρα εχω το jimni εδω και μια 5αετια,,πιω πωλη ευχαριστημενως ειμαι απο το σαμουραι,,με το jimni πατας και ασφαλτω πιω ευχαρισταααα και στο βουνο ειναι πωληηη καλοοοο,,,,,τωρα εαν μπωρουσα στο μελλων να κανο μια αλαγη θα ητανε το daster εχουνε χωρο και δηναμη, αλλα και τα ευροπουλακιαααα πολλαααααα ρε ΚΟΥΛΗΗΗΗΗpeng
 
Είναι δύσκολη επιλογή τετρακίνητου σοβαρού αν έχεις απαιτήσεις και δε διαθέτεις πολλά χρήματα ,καθώς είμαστε και σε χώρα που αύριο δε ξέρεις τι θα αλλάξει ,πόσες φορές είχα σκεφτεί να πάρω ένα Cherokee 2.4 και με υγραέριο,σκεφτόμενος μια φορά το χρόνο τα τέλη, αλλά θα κάνω το κέφι μου και θα έχω και την άνεση μου .Αλλά μπορεί του χρόνου να αλάξουν τα τέλη η να βάλουν νέους φόρους και στο τέλος να θέλεις την αξία του αυτοκινήτου σχεδόν να την πληρώνεις κάθε δίχρονο χωρίς λόγο .
 
Είναι δύσκολη επιλογή τετρακίνητου σοβαρού αν έχεις απαιτήσεις και δε διαθέτεις πολλά χρήματα ,καθώς είμαστε και σε χώρα που αύριο δε ξέρεις τι θα αλλάξει ,πόσες φορές είχα σκεφτεί να πάρω ένα Cherokee 2.4 και με υγραέριο,σκεφτόμενος μια φορά το χρόνο τα τέλη, αλλά θα κάνω το κέφι μου και θα έχω και την άνεση μου .Αλλά μπορεί του χρόνου να αλάξουν τα τέλη η να βάλουν νέους φόρους και στο τέλος να θέλεις την αξία του αυτοκινήτου σχεδόν να την πληρώνεις κάθε δίχρονο χωρίς λόγο .
Ευτυχώς που δεν το πήρες.
 
Niva είχα για δύο χρόνια και το δίνω ή μάλλον το έδωσα να πάρω αγροτικό και μου λείπει είδη.
Πολλαπλού ψεκασμού, δε μπορώ να πω ότι έκαιγε τόσο όσο με τη φήμη που το ακολουθεί, λίγο αδύναμος κινητήρας αλλά βάζοντας το "αργό" το προσπερνάς αυτό.
Αν δεν βιάζεσαι πας παντού!
Βασικό ρόλο παίζει πως θα το βρεις από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.
Suzuki δεν είχα!
View attachment 91748
View attachment 91747
Κουκλί👍👍👍
 
... ,πόσες φορές είχα σκεφτεί να πάρω ένα Cherokee 2.4 ...
Φιλος πηρε το Compass.
Πολυ ευχαριστημενος, καθε δεκα μερες στο συνεργειο...
Τελικα το πουλησε σε εναν κακομοιρο στην Κερκυρα ο οποιος καθε δεκα μερες τον παιρνει τηλεφωνο και τον βριζει ...
 
Last edited:
.. να πάρω ένα Cherokee 2.4 και με υγραέριο...
Να παρεις Cherokee , να παρεις και Remington και προκοψες ...απο τον οπλουργο στο συνεργειο αυτοκινητων...το βουνο δεν θα σε δει !
 
Έχω γνωστό μου κυνηγό που το είχε το Cherokee ,έχω και συνάδελφο που έχει το combas αλλά το έχει για βόλτες μόνο ,δεν έχουν βγάλει κάτι το σοβαρό ,βέβαια να ξέρεις άλλο το ένα αυτοκίνητο άλλο το άλλο.Επισης grand Cherokee του 2001 4.7 είχαμε στην οικογένεια άλλο αυτό , όλα σε ένα κυριολεκτικά με ένα τρομερό κακό 17 λίτρα στα 100 έκαιγε μετά από 5 χρόνια απόλυτης ευχαρίστησης εντός εκτός δρόμου το πουλήσαμε .
 
Να παρεις Cherokee , να παρεις και Remington και προκοψες ...απο τον οπλουργο στο συνεργειο αυτοκινητων...το βουνο δεν θα σε δει !
Είχα και από τα δύο μου εχουν χαρίσει απίστευτες αναμνήσεις να ξέρεις και τα δύο .
 
Είχα και από τα δύο μου εχουν χαρίσει απίστευτες αναμνήσεις να ξέρεις και τα δύο .

Δηλαδή; Το ένα όταν βάραγε τσακιζόταν και το άλλο όταν τσούλαγε…τσακιζόταν; 😂
Απίστευτες σίγουρα…😝
 
Γιαννη..αυτό κ εκει που κάθεται χαλάει..
Δεν το πήρα έτσι δεν ανησυχώ τουλάχιστον από αυτό το θέμα με το χοντάκι μου θα παραμείνω μέχρι να τελειωσουν τα παιδιά μου το λύκειο και βλέπουμε .
 
Μετά από αυτό (cherokee xj) χάλασε το γλυκό.
Το έχω από το 2001, είναι του '92 χειροκίνητο, 4λιτρο , με εχει πάει παντού...λάθος: Το έχω πάει παντού γιατί αυτά (τα πάς βόλτα, δεν σε πάνε), κ δεν με εχει προδώσει ποτέ.
Γαλβανισμένο αμάξωμα κ μαμά χρώμα 32χρόνια!
 
Το δικό μου 4×4 για όλες τις δουλειές!
Από κυνήγι, ψάρεμα,ελιές, ξύλα,τα παιδιά στο σχολείο, βόλτα, διακοπές, κάμπινγκ και ότι άλλο τραβάει η όρεξη σου!

View attachment 91784
Πραγματικά, δε σπάει δε χαλάει...... ίσως No1 στη κατηγορία του.....
Δεν έχω εγώ αλλά έχει ο ξάδερφος μου..... ξυλουργός στο επάγγελμα και κυνηγός..... έχει κουβαλήσει τόνους ξύλα και έχει περάσει από κάθε κατσικοδρομο......
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top