Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Επισης δεν πιστευω στην ανωτεροτητα της αχρωμιωτης καννης. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι
Στο μόνο που " υστερεί" η αχρωμιωτη είναι στον καθαρισμό, σε όλα τα άλλα υπερτερεί. Ρίχνει τα ασταλινα σκάγια ενώ τα παλιά χρωμιωμενα όχι. Βλητικα οι ειδήμονες λένε ότι όσο δουλεύετε τόσο βελτιώνεται. Δεν πρόκειται ποτέ να ραγίσει το χρώμιο και να δουλεύει σκουριά από μέσα. Ίσως υπάρχουν κι άλλα.
 
Στο μόνο που " υστερεί" η αχρωμιωτη είναι στον καθαρισμό, σε όλα τα άλλα υπερτερεί. Ρίχνει τα ασταλινα σκάγια ενώ τα παλιά χρωμιωμενα όχι. Βλητικα οι ειδήμονες λένε ότι όσο δουλεύετε τόσο βελτιώνεται. Δεν πρόκειται ποτέ να ραγίσει το χρώμιο και να δουλεύει σκουριά από μέσα. Ίσως υπάρχουν κι άλλα.
Ποιά είναι τα "παλιά χρωμιωμένα όπλα" - είναι συγκεκριμένοι τύποι (δίκαννα, καραμπίνες κλπ) ή από συγκεκριμένες εταιρείες ή όλα γενικώς από μια χρονολογία άς πούμε - που δεν δέχονται τα ατσάλινα σκάγια; Έχουμε κάποια άρθρα - παρουσιάσεις - δοκιμές σχετικά με αυτό;

Αυτό το "όσο δουλεύεται βελτιώνεται" πασχίζω (όπως κι άλλοι πιστεύω) να κατανοήσω.
Βελτιώνεται πώς;
Αυξάνονται οι ταχύτητες που κινούνται οι γομώσεις μέσα στην κάννη;
Αυξάνεται η συγκέντρωση σε μια δεδομένη απόσταση σε σχέση με πρίν με τα ίδια φυσίγγια και γομώσεις στις ίδιες πάντα αποστάσεις ; (μετρήσιμα πάντα - όχι υποκειμενικές "θεωρήσεις")
Βελτιώνεται η κατανομή σε σχέση πάλι με πρίν με χρήση των ίδιων γομώσεων και φυσιγγίων; (εννοείται με μετρήσεις)
Ελαττώνεται η αισθητή ανάκρουση στον ώμο του χρήστη;


Συμβαίνει κάποιο από αυτά; Συνδυασμός αυτών; Όλα μαζί;
Κάτι άλλο που μας διαφεύγει; Τι τότε;
 
Που είναι ποιά ακριβώς;
Με τα πιο απλά λόγια - όπως μπορεί να περιγραφεί.
Επισης δεν πιστευω στην ανωτεροτητα της αχρωμιωτης καννης. Δεν μπορω να καταλαβω γιατι

"ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ" υδρόβια τα χρωμιωμένα διότι η χρωμίωση εμποδίζει το δηλητήριο να έρθει σε επαφή με τα σκάγια. 🤣
Παίζει επίσης στα χρωμιωμένα να γλυστράνε τα σκάγια καλύτερα και να αλλάζει η εικόνα της προσκόπευσης. 😂
Δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

Καλό βράδυ σε όλους ...
 
Αυτό το "όσο δουλεύεται βελτιώνεται" πασχίζω (όπως κι άλλοι πιστεύω) να κατανοήσω.
Βελτιώνεται πώς;
Οι μικροανωμαλίες της λείανσης (πάντα υπάρχουν όσο καλή λείανση να κάνεις) καλύπτονται από μολύβι και δημιουργούν την λεγόμενη πατίνα.
=======================================
Το μολύβι είναι τοξικό ... ξέρεις ... μολυβδίαση κτλ
Την συνέχεια την καταλαβαίνεις ... "δηλητηριώδης κάνη".
🤪
=======================================
 
Ποιά είναι τα "παλιά χρωμιωμένα όπλα" - είναι συγκεκριμένοι τύποι (δίκαννα, καραμπίνες κλπ) ή από συγκεκριμένες εταιρείες ή όλα γενικώς από μια χρονολογία άς πούμε - που δεν δέχονται τα ατσάλινα σκάγια; Έχουμε κάποια άρθρα - παρουσιάσεις - δοκιμές σχετικά με αυτό;

Αυτό το "όσο δουλεύεται βελτιώνεται" πασχίζω (όπως κι άλλοι πιστεύω) να κατανοήσω.
Βελτιώνεται πώς;
Αυξάνονται οι ταχύτητες που κινούνται οι γομώσεις μέσα στην κάννη;
Αυξάνεται η συγκέντρωση σε μια δεδομένη απόσταση σε σχέση με πρίν με τα ίδια φυσίγγια και γομώσεις στις ίδιες πάντα αποστάσεις ; (μετρήσιμα πάντα - όχι υποκειμενικές "θεωρήσεις")
Βελτιώνεται η κατανομή σε σχέση πάλι με πρίν με χρήση των ίδιων γομώσεων και φυσιγγίων; (εννοείται με μετρήσεις)
Ελαττώνεται η αισθητή ανάκρουση στον ώμο του χρήστη;


Συμβαίνει κάποιο από αυτά; Συνδυασμός αυτών; Όλα μαζί;
Κάτι άλλο που μας διαφεύγει; Τι τότε;
Αυτά που λέω εγώ τα έχω ακούσει σε κυνηγετικές εκπομπές και από οπλουργους. Τώρα άμα θες να μάθεις με ακρίβεια από ποια χρονολογία αυξήθηκε το πάχος του χρωμίου στα ιταλικά όπλα ας πούμε για να αντέχουν τα ατσάλινα σκάγια ( τα οποία ρίχνουν εδώ και δεκαετίες νομίζω στη Αμερική με τις αχρωμιωτες Remington & Mossberg χωρίς να χρειαστεί να αλλάξουν κάτι) ε θα κάνεις έναν κόπο να το ψάξεις λίγο δεν την έχω άμεσα διαθέσιμη την πληροφορία, μακάρι να την είχα. Για την ποιότητα της ντουφεκιας που βελτιώνεται πάλι από σκοπευτές το έχω ακούσει σε βίντεο αλλά και σε προσωπικές συζητήσεις, από ανθρώπους που ζουν από το ντουφεκι, εγώ δεν ξέρω να σου το αναλύσω. Και το ότι μπορεί να ραγίσει το χρώμιο και να μην φαίνεται αλλά να δουλεύει από κάτω η σκουριά πάλι οπλουργος μου το έχει πει αλλά και το έχω διαβάσει στον κυνηγετικό τύπο. Για όλα αυτά θα ρωτήσεις όμως τους ειδικούς να σου τα πουν με λεπτομέρειες εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό.
 
Last edited:
Οι μικροανωμαλίες της λείανσης (πάντα υπάρχουν όσο καλή λείανση να κάνεις) καλύπτονται από μολύβι και δημιουργούν την λεγόμενη πατίνα.
=======================================
Το μολύβι είναι τοξικό ... ξέρεις ... μολυβδίαση κτλ
Την συνέχεια την καταλαβαίνεις ... "δηλητηριώδης κάνη".
🤪
=======================================
Πες ναι γαμω την πταναμ... 10 μερες σε παρακαλαω...
 
Η δική μου η μπενελι ας πούμε που είναι κατασκευής 2003 το πιθανότερο είναι να μην έχει πιστοποιηθεί για ατσάλινα σκάγια. Άσχετο αλλά μου ήρθε τώρα, ξέρει κανείς να μας πει αν στα ραβδωτα όπλα υπάρχει χρωμιωση εσωτερικά της κάννης; Γιατί από σκοπευτές που ρίχνουν με τυφέκια στα 300 μέτρα έχω ακούσει πάλι ότι υπάρχει διαδικασία με βολές και καθαρισμό για να αποκτήσει πατίνα σωστά η κάννη εσωτερικά, τώρα μύθος ή αλήθεια αυτό δεν το γνωρίζω, δεν έχω ασχοληθεί με το ραβδωτό τυφέκιο.
 
Που είναι ποιά ακριβώς;
Με τα πιο απλά λόγια - όπως μπορεί να περιγραφεί.
Εχω δεί ότι δεν διαλέγει φυσίγγια, έχω δει ότι δεν αλλάζει συμπεριφορά με με ότι και γραμμάρια να έχεις απο 28 μέχρι 52 πάντα με ότι νούμερο θες είσαι ικανοποιημένος οποιοδήποτε καιρό, με τα ίδια φυσίγγια, έχω δει σκοτωματα κοντά μακριά το ίδιο σαν να τα βαράς με ρόπαλο, όταν φεύγει το θήραμα δε έχω πει ποτέ ότι φταίει κάτι άλλο παρά μόνο εγώ, αυτά για το αχρωμιωτο, Στο χρωμιομενο έχω δει ότι διαλέγει φυσίγγια, πρέπει να έχω δει την ΕΜΥ για να δω τη φυσίγγια θα πάρω κοντά, τα βλέπεις ότι τα παίρνει η τουφεκιά με ότι γραμμάρια και ότι νούμερο θες με ότι συνθήκες θες να βλέπεις ότι πέφτουν κουτσοφτερα να πηγαίνεις εκεί και να είναι ξέρα, αυτό να συμβαίνει μακριά κοντά το ίδιο, μιλάω για τα δικά μου όπλα τη έχω δει. Όταν το όπλο το έκανα αχρωμιωτο όλα αυτά χάθηκαν. Δεν θέλω να επηρεάσω κάποιον για να πειράξει το όπλο του κουβέντα κάνουμε και λέω τι έχω δει, τα κυνήγια που κάνω είναι μόνο υδρόβια, και λίγο τσίχλα,. Όσο για την συντήρηση δεν με απασχολεί καθόλου γιατί και να μην έχω ρίξει πάλι θα το καθαρίσω κανονικότατα. Μιλάω για εμπορικά φυσίγγια, με ιδιογομοση κάνω 5 χρόνια, όταν μου δίνει κάποιος φίλος ένα σεταπ δεν το ρίχνω ποτέ σε στόχο, πάω στο τερέν και βλέπω τη κάνει. Σαν να έχω εμπιστοσύνη στο όπλο μου και ότι δεν θα με προδώσει, Τα όπλα που έχουν περάσει από τα χέρια μου είναι ένα πλαγιοκαννο ισπανικό αχρωμιωτο , μια χραπα χρουπα μαβερικ αχρωμιωτο, και η μπενελλι Κριό από της πρώτες που βγήκαν που την έκανα αχρωμιωτο.
 
Αυτά που λέω εγώ τα έχω ακούσει σε κυνηγετικές εκπομπές και από οπλουργους. Τώρα άμα θες να μάθεις με ακρίβεια από ποια χρονολογία αυξήθηκε το πάχος του χρωμίου στα ιταλικά όπλα ας πούμε για να αντέχουν τα ατσάλινα σκάγια ( τα οποία ρίχνουν εδώ και δεκαετίες νομίζω στη Αμερική με τις αχρωμιωτες Remington & Mossberg χωρίς να χρειαστεί να αλλάξουν κάτι) ε θα κάνεις έναν κόπο να το ψάξεις λίγο δεν την έχω άμεσα διαθέσιμη την πληροφορία, μακάρι να την είχα. Για την ποιότητα της ντουφεκιας που βελτιώνεται πάλι από σκοπευτές το έχω ακούσει σε βίντεο αλλά και σε προσωπικές συζητήσεις, από ανθρώπους που ζουν από το ντουφεκι, εγώ δεν ξέρω να σου το αναλύσω. Και το ότι μπορεί να ραγίσει το χρώμιο και να μην φαίνεται αλλά να δουλεύει από κάτω η σκουριά πάλι οπλουργος μου το έχει πει αλλά και το έχω διαβάσει στον κυνηγετικό τύπο. Για όλα αυτά θα ρωτήσεις όμως τους ειδικούς να σου τα πουν με λεπτομέρειες εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω σε αυτό.
Ευχαριστώ για την απάντηση - σίγουρα υπάρχουν παράμετροι που δεν γνωρίζουμε και κάθε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.

Για το πάχος της χρωμίωσης και τις αλλαγές που συνέβησαν σε αυτό σε κατασκευαστικό επίπεδο όλα αυτά τα χρόνια δεν το γνώριζα είναι η αλήθεια. Έχω διαβάσει για όπλα με κακής ποιότητας χρωμίωση που δεν κρατάει στον χρόνο και στην χρήση σε σχέση με άλλα που έχουν καλύτερη - όπως και για το σπάσιμο του χρωμίου σε μακροσκοπικό ή και μικροσκοπικό ακόμα επίπεδο και όλα όσα αυτό επιφέρει στην κάννη του όπλου. Αυτά μπορούν να βρεθούν με μια καλή αναζήτηση ειδικά στις μέρες μας που το ίντερνετ δίνει την ευκολία.

Κι ερχόμαστε πάλι στο αρχικό ερώτημα : ποια είναι αυτή βελτίωση και τι υφή έχει;
Άς αφήσουμε πρός στιγμή τα ατσάλινα σκάγια και τις μάγκνουμ γομώσεις εκτός της συζήτησης - στην χώρα μας δεν δουλεύονται σε τόσο μεγάλα ποσοστά από τον μέσο κυνηγό τουλάχιστον έως τις μέρες μας (στο μέλλον βλέπουμε).
Άς αναλυθεί η συζητούμενη εδώ βελτιωμένη απόδοση σε κανονικά όπλα με νορμάλ θαλάμες και με μολυβένια σκάγια.
 
Ευχαριστώ για την απάντηση - σίγουρα υπάρχουν παράμετροι που δεν γνωρίζουμε και κάθε πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.

Για το πάχος της χρωμίωσης και τις αλλαγές που συνέβησαν σε αυτό σε κατασκευαστικό επίπεδο όλα αυτά τα χρόνια δεν το γνώριζα είναι η αλήθεια. Έχω διαβάσει για όπλα με κακής ποιότητας χρωμίωση που δεν κρατάει στον χρόνο και στην χρήση σε σχέση με άλλα που έχουν καλύτερη - όπως και για το σπάσιμο του χρωμίου σε μακροσκοπικό ή και μικροσκοπικό ακόμα επίπεδο και όλα όσα αυτό επιφέρει στην κάννη του όπλου. Αυτά μπορούν να βρεθούν με μια καλή αναζήτηση ειδικά στις μέρες μας που το ίντερνετ δίνει την ευκολία.

Κι ερχόμαστε πάλι στο αρχικό ερώτημα : ποια είναι αυτή βελτίωση και τι υφή έχει;
Άς αφήσουμε πρός στιγμή τα ατσάλινα σκάγια και τις μάγκνουμ γομώσεις εκτός της συζήτησης - στην χώρα μας δεν δουλεύονται σε τόσο μεγάλα ποσοστά από τον μέσο κυνηγό τουλάχιστον έως τις μέρες μας (στο μέλλον βλέπουμε).
Άς αναλυθεί η συζητούμενη εδώ βελτιωμένη απόδοση σε κανονικά όπλα με νορμάλ θαλάμες και με μολυβένια σκάγια.
Τι να σου πω, οι βολές που κάνω εγώ δεν είναι ποτέ πάνω από τα 35 μέτρα, μόνο από λάθος θα ρίξω με σκάγια σε μεγαλύτερη απόσταση οπότε τι διαφορές να δω; Διάφορες θα δουν αυτοί που κυνηγάνε υδρόβια ή για κάποιο λόγο αναγκάζονται να ρίχνουν πέρα από τα 40-50 μέτρα. Είναι γεγονός ότι επαγγελματίας σκοπευτής που γνωρίζω, έβαλε στη μπενελι που κυνηγάει κάννη από Mossberg ( αχρωμιωτη δηλαδή) και μου είπε ότι είδε μεγάλη διαφορά, τώρα αλήθεια - ψέματα μόνο εκείνος το γνωρίζει που μπήκε σε τόσα έξοδα. Αυτά από βλητικής απόψεως. Τα της οπλουργικης τα γνωρίζεις
 
Τι να σου πω, οι βολές που κάνω εγώ δεν είναι ποτέ πάνω από τα 35 μέτρα, μόνο από λάθος θα ρίξω με σκάγια σε μεγαλύτερη απόσταση οπότε τι διαφορές να δω; Διάφορες θα δουν αυτοί που κυνηγάνε υδρόβια ή για κάποιο λόγο αναγκάζονται να ρίχνουν πέρα από τα 40-50 μέτρα. Είναι γεγονός ότι επαγγελματίας σκοπευτής που γνωρίζω, έβαλε στη μπενελι που κυνηγάει κάννη από Mossberg ( αχρωμιωτη δηλαδή) και μου είπε ότι είδε μεγάλη διαφορά, τώρα αλήθεια - ψέματα μόνο εκείνος το γνωρίζει που μπήκε σε τόσα έξοδα. Αυτά από βλητικής απόψεως. Τα της οπλουργικης τα γνωρίζεις
Με Μossberg κάνη είχε η μαβερικ και όντως είναι καλό όπλο.
 
Με Μossberg κάνη είχε η μαβερικ και όντως είναι καλό όπλο.
Έχω ακούσει καλά λόγια για τις κάννες της Mossberg, εγώ έχω μια αλλά είναι η 590 που είναι στάνταρ 5* δεν έχει τσοκακια και να σου πω την αλήθεια στις τσίχλες που την παίρνω καμιά φορά έτσι για τον φραμπαλα δεν έχω μείνει ευχαριστημένος. Πολλά ξεπουπουλιασματα σε αποστάσεις που με 3* άστρα θα έπεφταν στουπια. Γι'αυτό και δεν συμπαθώ καθόλου τα πολύ ανοικτά τσοκ γενικά.
 
Έχω ακούσει καλά λόγια για τις κάννες της Mossberg, εγώ έχω μια αλλά είναι η 590 που είναι στάνταρ 5* δεν έχει τσοκακια και να σου πω την αλήθεια στις τσίχλες που την παίρνω καμιά φορά έτσι για τον φραμπαλα δεν έχω μείνει ευχαριστημένος. Πολλά ξεπουπουλιασματα σε αποστάσεις που με 3* άστρα θα έπεφταν στουπια. Γι'αυτό και δεν συμπαθώ καθόλου τα πολύ ανοικτά τσοκ γενικά.
Η μαβερικ είναι χραπα χρουπα την έφτιαχνε η Mossberg για αυτό και είχε τη δική της κάνει, εμένα ήταν σταθερό 76εκ 1* αχρωμιωτο δεν είχαν βγει τα όπλα με τα τσοκ ακόμα η αν υπήρχαν δεν ήταν τόσο διαδεδομένα δεν την είχα δοκιμάσει ποτέ σε στόχο και δεν ξέρω τη έκανε, δυστυχώς αυτό το όπλο δεν υπάρχει πλέον.και ακόμα και σήμερα δεν δοκιμάζω εύκολα σε στόχους πρώτα στο πεδίο μάχης και μόνο όταν κάτι δεν μου αρέσει τότε στο στόχο που και αυτό πολύ σπάνια γίνεται.
 
Μερικές φορές απορώ γιατί οι αμερικάνοι που τουφεκάνε με αμερικάνικα επί τω πλείστον όπλα και υπερφυσίγγια πασχίζουν για το 90% συγκέντρωση με χοντρά ατσάλια και εμείς εδώ στην Ελλάδα με πολλά φυσίγγια εμπορίου βγάζουμε για πλάκα 95-100% πολλές φορές ακόμα περισσότερο με μέτρια ή ψιλά μολύβια ...

Ή έχουμε καλύτερα εμπορικά φυσίγγια ή καλύτερα όπλα, ή χαλασμένες μετροταινίες δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς.

 
Τι να σου πω, οι βολές που κάνω εγώ δεν είναι ποτέ πάνω από τα 35 μέτρα, μόνο από λάθος θα ρίξω με σκάγια σε μεγαλύτερη απόσταση οπότε τι διαφορές να δω; Διάφορες θα δουν αυτοί που κυνηγάνε υδρόβια ή για κάποιο λόγο αναγκάζονται να ρίχνουν πέρα από τα 40-50 μέτρα. Είναι γεγονός ότι επαγγελματίας σκοπευτής που γνωρίζω, έβαλε στη μπενελι που κυνηγάει κάννη από Mossberg ( αχρωμιωτη δηλαδή) και μου είπε ότι είδε μεγάλη διαφορά, τώρα αλήθεια - ψέματα μόνο εκείνος το γνωρίζει που μπήκε σε τόσα έξοδα. Αυτά από βλητικής απόψεως. Τα της οπλουργικης τα γνωρίζεις
Μάλλον είμαι μεγάλος μπουμπούνας αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω...

Άν σε νορμάλ αποστάσεις κυνηγίου με κανονικά φυσίγγια και σωστή σκόπευση έχουμε επιτυχίες με όπλο χρωμιωμένης κάννης και πάντα σε σύγκριση με ένα αχρωμίωτης κάννης όπλο με τα ίδια πυρομαχικά στις ίδιες αποστάσεις και συνθήκες οι διαφορές αυτές είναι μη μετρήσιμες ή αμελητέες τότε ποιά η διαφορά μεταξύ τους ; Υπάρχει ; Ή μήπως είναι ή τόνωση του ψυχολογικού παράγοντα; ("...ρίχνω με αχρωμίωτη οπότε "γ@μ@ω και δέρνω γενικώς και ειδικώς - ουάου τι οπλάρα έχω εγώ..." και τα σχετικά)

Άν η υπεροχή υφίσταται σε μακρινές όπως λές βολές ή οριακές έστω τότε αυτή σε τι συνίσταται;
Τα σκάγια έχουν καλύτερη συγκέντρωση; Υψηλότερες ταχύτητες; Καλύτερη διάτρηση;
Μιλώντας πάντα για τις ίδιες γομώσεις - θαλάμες - μήκη καννών με τη μόνη διαφορά στην επικάλυψη του χρωμίου ή όχι.

Το παράδειγμα του γνωστού σου που έκανε την μετατροπή στην κάννη της Benelli είναι επίσης ενδιαφέρον.
Η απορία μου είναι γιατί δεν αποχρωμίωσε απλώς την κάννη της Benelli που ήδη είχε (άντε να πληρώσει επιπλέον για διαμόρφωση αυλού - λείανση - επαναβαφή έναν καλό οπλουργό) αλλά έκατσε κι έκανε "μεταμόσχευση" από κάννη άλλου όπλου. Ίσως ήξερε κάτι ή ίσως πειραματιζόταν με βάση αυτά που είχε κι ό ίδιος ακούσει από άλλους. Κι αφού όλα πήγαν καλά ποιά ήταν η διαφορά που είδε; (αυτή για την οποία όλοι μιλάνε απ' ότι βλέπω αλλά κανείς δεν είναι σε θέση να την περιγράψει με απλά λόγια σαν να το εξηγούσε σε παιδάκι 5 χρονών).
 
Αυτό ,να βγάζουν άσχετους άχρηστους το τμήμα έρευνας - μηχανολόγους της benelli με την υποδομή ,την οικονομική υποστήριξη, κάποιοι και να κάνουνε διάφορες μεταμοσχεύσεις και στο τέλος να γίνονται από κάποιους συναδέλφους περισσότερο πιστευτοί, δεν μπορώ να το καταλάβω.
 
Μάλλον είμαι μεγάλος μπουμπούνας αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω...

Άν σε νορμάλ αποστάσεις κυνηγίου με κανονικά φυσίγγια και σωστή σκόπευση έχουμε επιτυχίες με όπλο χρωμιωμένης κάννης και πάντα σε σύγκριση με ένα αχρωμίωτης κάννης όπλο με τα ίδια πυρομαχικά στις ίδιες αποστάσεις και συνθήκες οι διαφορές αυτές είναι μη μετρήσιμες ή αμελητέες τότε ποιά η διαφορά μεταξύ τους ; Υπάρχει ; Ή μήπως είναι ή τόνωση του ψυχολογικού παράγοντα; ("...ρίχνω με αχρωμίωτη οπότε "γ@μ@ω και δέρνω γενικώς και ειδικώς - ουάου τι οπλάρα έχω εγώ..." και τα σχετικά)

Άν η υπεροχή υφίσταται σε μακρινές όπως λές βολές ή οριακές έστω τότε αυτή σε τι συνίσταται;
Τα σκάγια έχουν καλύτερη συγκέντρωση; Υψηλότερες ταχύτητες; Καλύτερη διάτρηση;
Μιλώντας πάντα για τις ίδιες γομώσεις - θαλάμες - μήκη καννών με τη μόνη διαφορά στην επικάλυψη του χρωμίου ή όχι.

Το παράδειγμα του γνωστού σου που έκανε την μετατροπή στην κάννη της Benelli είναι επίσης ενδιαφέρον.
Η απορία μου είναι γιατί δεν αποχρωμίωσε απλώς την κάννη της Benelli που ήδη είχε (άντε να πληρώσει επιπλέον για διαμόρφωση αυλού - λείανση - επαναβαφή έναν καλό οπλουργό) αλλά έκατσε κι έκανε "μεταμόσχευση" από κάννη άλλου όπλου. Ίσως ήξερε κάτι ή ίσως πειραματιζόταν με βάση αυτά που είχε κι ό ίδιος ακούσει από άλλους. Κι αφού όλα πήγαν καλά ποιά ήταν η διαφορά που είδε; (αυτή για την οποία όλοι μιλάνε απ' ότι βλέπω αλλά κανείς δεν είναι σε θέση να την περιγράψει με απλά λόγια σαν να το εξηγούσε σε παιδάκι 5 χρονών).
Αυτό που έγραψα εγώ ήταν ότι η αχρωμιωτη κάννη στο μόνο που υστερεί ( αν τον καθαρισμό του όπλου του κάποιος το βλέπει αγγαρεία) είναι ο καθαρισμός. Σε όλα τα άλλα υπερτερεί. Μην στέκεσαι στη βλητική " ανωτερότητα" που είναι αμφίβολη για κάποιους και για κάποιους άλλους όχι. Το ότι δεν υπάρχει χρώμιο να ραγίσει και άρα εφόσον καθαρίζετε δεν θα διαβρωθεί ποτέ χωρίς δική σου υπαιτιότητα δεν είναι προτέρημα; Το ότι ρίχνει χωρίς προβλήματα ατσάλινα σκάγια από κατασκευής δεν είναι προτέρημα; Το ότι αν σου πέσει και κάνει βαθουλωμα η κάννη επισκευάζεται ευκολότερα γιατί δεν υπάρχει εσωτερικά χρώμιο που έσπασε δεν είναι προτέρημα; Τώρα για τους φίλους που μπαίνουν στη διαδικασία να αλλάξουν κάννη σε ένα όπλο με μεταμόσχευση, ίσως να ξέρουν γιατί το κάνουν ίσως και όχι. Εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα, γιατί η δική μου σκοπευτική ανεπάρκεια είναι συντριπτικά μεγαλύτερη σε σχέση με τις αποδώσεις των καννων και των φυσιγγίων.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top