Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Βασίλη για εμπορικά να μιλάμε μη κοιτάτε το Νίκο και κάποιους συναδέλφους άρχισε να ρίχνεις 50 άρια με τη m2 εμπορικά και ρίξε και με διερυμενου αυλού όπλο και δες αποτύπωση και πες μου έχεις και τις δύο 1187 και m2 που η 1287 δεν είναι και διευρυμένου αυλού ρίξε 5 διαφορετικά και βγάλε για σένα συμπέρασμα όχι για μένα εγώ το χω βγάλει γιατί έχω ρίξει και με το γουιντζιστερ και με τη ςς που είχα με τη 1100 δεν μπορούσα γιατί έιχε θαλάμη 70 άρα.Ασχετως την διαφορά υπέρ του διευρυμένου βέβαια δεν μου άρεσαν τα τόσα γρ γι'αυτό έχω καταλήξει στο πολύ πολύ μέχρι 40 και οι θαλάμες μαγκουμ μου είναι άχρηστες.
 
Συμφωνώ με όσα λές και ειδικά στο κομμάτι που αφορά την ύπουλη δράση της διάβρωσης κάτω από την επιφάνεια της επικάλυψης του χρωμίου όταν αυτή διαρραγεί για κάποιο λόγο - εκεί δεν έχω ουδεμία αντίρρηση. Σε θέματα συντήρησης υπερέχει - ακόμα κι αν δεν είμαστε ιδιαίτερα επιμελείς στον καθαρισμό της. Ακόμα και στους "τραυματισμούς" από χτυπήματα κλπ πιο πολύ σε δίκαννα που έχουν λεπτότερα τοιχώματα καννών προσφέρει ένα πλεονέκτημα - συμφωνούμε κι εδώ.
Αν καθαρίζεις την κάνη του όπλου σου δεν υπάρχει κανένας φόβος για διάβρωση δεν πα να έχει 100 σπασίματα το χρώμιο και άλλα τόσα ξεφλουδίσματα και φτιαξίματα βουλωμάτων.
Η οποιαδήποτε κάνη θα ξεπεράσει σε ζωή την δικιά μας.
Στο υπογράφω.
Άν βγούμε για κυνήγι με ένα όπλο με χρωμιωμένη κάννη τι χάνουμε στις βολές μας;
Που υπολειπόμαστε;
Πουθενά ...
 
Δεν έχω ιδέα που θα δούμε διαφορά, θα κάνω όμως δοκιμή με δύο όπλα που έχω, μια Ρεμί και μια μπενελι για να δω κι εγώ αν όντως θα υπάρξει κάποια διαφορά. Για μένα η αποτύπωση στο χαρτί ( αν και κάνω σπάνια)δεν λέει ποτέ ψέματα.
Θα το ξαναπώ δεν θα δεις διαφορά στο χαρτί, στο τερέν θα δεις και σε βάθος χρόνου, και με πάρα πολλά φυσίγγια και με όλες της καιρικές συνθήκες , όχι με φυσίγγια ιδιογομοσης, αλλά με εμπορίου. :) ;)
 
Βασίλη θείος μου αρωστος με το λαγό στη Μάνη πριν το 1990 γυρνώντας από ορτύκια μεσημεριανό κυνήγι με καραμπίνα σενττιεν τρισφαιρη δύο λαγοί παιζουν 2 η ώρα το μεσημέρι ενώ κατεβαίνει από το βουνό στα 30 μέτρα φοβούμενος μη τον ακούσουν δεν αλαζει φυσίγγι τραβώντας το κλείστρο απλά βάζει δύο από κάτω η 5 η 4 νουμ είχε πάντα λαγοφυσιγγα για ότι κυνήγι και αν πήγαινε τους ρίχνει το πρώτο 9αρι και τα άλλα από πίσω φεύγει ο ένας ατάραχος αλλά του βγήκαν Μαλιά στον αέρα ο άλλος κολησε κάτω τρέχει από τη χαρά του μόλις φτάνει στα δύο μέτρα πραφ άφαντος και ο δεύτερος δεν είχε ξαναγεμίσει τον έχουν στοιχειώσει κυριολεκτικά γι'αυτό δε μου κάνει εντύπωση και η περίπτωση του Νίκου.
 
Βασίλη για εμπορικά να μιλάμε μη κοιτάτε το Νίκο και κάποιους συναδέλφους άρχισε να ρίχνεις 50 άρια με τη m2 εμπορικά και ρίξε και με διερυμενου αυλού όπλο και δες αποτύπωση και πες μου έχεις και τις δύο 1187 και m2 που η 1287 δεν είναι και διευρυμένου αυλού ρίξε 5 διαφορετικά και βγάλε για σένα συμπέρασμα όχι για μένα εγώ το χω βγάλει γιατί έχω ρίξει και με το γουιντζιστερ και με τη ςς που είχα με τη 1100 δεν μπορούσα γιατί έιχε θαλάμη 70 άρα.Ασχετως την διαφορά υπέρ του διευρυμένου βέβαια δεν μου άρεσαν τα τόσα γρ γι'αυτό έχω καταλήξει στο πολύ πολύ μέχρι 40 και οι θαλάμες μαγκουμ μου είναι άχρηστες.
Έχω .sex hard.να ρίχνω Γιάννη γιατί άκουγα αυτά που λέγατε ... μπάστα πια.
Τέλος οι δοκιμές για εμένα ...

Θέλω να δω φωτό διευρυμένου 18.8 - 18.9 με φυσίγγι εμπορικό Rem Nitro Mag 53gr που όπως λες δεν τα πάει καλά ο στενός αυλός.
2 ευρώ το καθένα και τα πουλάνε και ένα ένα ...
Όποιος έχει άντερα ρίχνει να δω το 100%.
Θα μου πεις είναι ακριβό ... εεε ναι είναι λεφτά υπάρχουν ...

Να δω αυτές πρώτα θα σου βάλω και με φθηνότερα φυσίγγια μετά .yel.
Μετρημένα 36,5 εεε και μέτρα όχι βήματα.

Remington Nitro 2 full.jpg
Remington Nitro 4 full.jpg
 
Η απάντηση είναι ο λόγος Νικόλα που σε έκανε ιδιογομωτη και σιχαίνεσαι τα εμπορικά
Ο λόγος που έγινε ιδιογομωτης κ θα γίνομουν κ εγώ αν....είναι ότι δεν αγοράζει ν.5 κ μέσα να έχει 6 κλπ Πλας τη μη σταθερότητα τους...έως κ 10% διάφορες απ' το ίδιο κτι‼️
 
Έχω .sex hard.να ρίχνω Γιάννη γιατί άκουγα αυτά που λέγατε ... μπάστα πια.
Τέλος οι δοκιμές για εμένα ...

Θέλω να δω φωτό διευρυμένου 18.8 - 18.9 με φυσίγγι εμπορικό Rem Nitro Mag 53gr που όπως λες δεν τα πάει καλά ο στενός αυλός.
2 ευρώ το καθένα και τα πουλάνε και ένα ένα ...
Όποιος έχει άντερα ρίχνει να δω το 100%.
Θα μου πεις είναι ακριβό ... εεε ναι είναι λεφτά υπάρχουν ...

Να δω αυτές πρώτα θα σου βάλω και με φθηνότερα φυσίγγια μετά .yel.
Μετρημένα 36,5 εεε και μέτρα όχι βήματα.

View attachment 58925
View attachment 58927
Τα ίδια ποσοστά πήρα κ εγώ με 18.8 αυλό στα 42.5 γρ.νιτρο μαγκ‼️
 
Πώς γίνεται άλλοι με ρεμ 1100 να κυνηγούν κοντά 30 χρόνια κ να μη διαπιστώνουν υπεροχή του όπλου τους κ άλλοι μέσα στο χρόνο να ανάβουν λαμπάδα στη ρεμ❓❓❓❓για παπιατζιδες μιλαω ‼️όχι παπατζιδες‼️
Θα το ξαναπώ δεν θα δεις διαφορά στο χαρτί, στο τερέν θα δεις και σε βάθος χρόνου, και με πάρα πολλά φυσίγγια και με όλες της καιρικές συνθήκες , όχι με φυσίγγια ιδιογομοσης, αλλά με εμπορίου. :) ;)
 
Τα ίδια ποσοστά πήρα κ εγώ με 18.8 αυλό στα 42.5 γρ.νιτρο μαγκ‼️
Βρε ας δώσουν 4€ να ρίξουν 2 ΙΔΙΑ φυσίγγια σε #2 και #4 να δούμε τι σκατά ισχύει τελικά ...
Μετά θα τους βάλω να ρίξουν φθηνό γνωστό φυσίγγι στα 36gr και μετά πάμφθηνο στα 28gr.

Θα μου πεις με 1 φυσίγγι δεν βγάζεις συμπέρασμα ... όχι βέβαια αλλά θα έχουμε "αποχρώσες ενδείξεις" 🤣
 
Πώς γίνεται άλλοι με ρεμ 1100 να κυνηγούν κοντά 30 χρόνια κ να μη διαπιστώνουν υπεροχή του όπλου τους κ άλλοι μέσα στο χρόνο να ανάβουν λαμπάδα στη ρεμ❓❓❓❓για παπιατζιδες μιλαω ‼️όχι παπατζιδες‼️
Εδώ παπάς εκεί παπάς που είναι άραγε ο παπάς ;;;
 
Αν κρίνουμε μία κάννη ενδιαφερόμενοι μόνο για την εσωτερική βλητική, τότε με οποιοδήποτε βάρος γόμωσης η μικρότερη θαλάμη ,ο κοντυτερος κώνος και ο στενοτερος αυλος ( όλα τα υπόλοιπα ίδια, πχ μέταλλα, πάχη τοιχωμάτων, λείανση, χρωμιωση ή απουσία της), υπερέχουν αισθητά υπο τον όρο το μήκος τους να συμβαδίζει με τις απαιτήσεις του χρησιμοποιουμενου φυσιγγίου. Αν όμως θέλουμε και το τελικό αποτέλεσμα, η εξωτερική βλητική δηλαδή να υπερέχει, τότε αρχίζει το αλισβερίσι με αναγκαιους και δύσκολους, σαν ακροβασίες, συμβιβασμούς. Όσο για την χρωμιωση, όταν το επίπεδο λείανσης είναι ίδιο για δύο κάνες, πάντα υπερτερεί η χρωμιωμενη.
 
Πώς γίνεται άλλοι με ρεμ 1100 να κυνηγούν κοντά 30 χρόνια κ να μη διαπιστώνουν υπεροχή του όπλου τους κ άλλοι μέσα στο χρόνο να ανάβουν λαμπάδα στη ρεμ❓❓❓❓για παπιατζιδες μιλαω ‼️όχι παπατζιδες‼️
Κ γιατί κυνηγάνε 30 χρόνια αφού δεν έχει υπέροχη;;;
Της Ρεμι το σκάγι σκοτώνει καλύτερα. Πόσες φορές πρέπει να στο πούμε για να το καταλάβεις; κάνα εκατομμύριο;;;
Κ λαμπάδα ίσα με το μπόι της κ κεριά κ καντηλια θα ανάψουμε
 
Τα ίδια ποσοστά πήρα κ εγώ με 18.8 αυλό στα 42.5 γρ.νιτρο μαγκ‼️
Και με σκωροφαγωμένη νεροσωλήνα να τα ρίξεις τα ίδια θα πάρεις ...
Γι αυτό είναι φυσίγγια με @@ και όχι @@ φυσίγγια.
🤣

Αλλά όλοι οι λαγάδες τρίτο το βάζουν όχι πρώτο :cool:
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top