Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Boss τι Purdey τι Holland & Holland τι Beretta τι Stephen Grant τι Westley Richards τι Cosmi τι F.A.M.A.R.S τι Tula TOΖ κλπ κλπ κλπ
Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις είναι αχρωμιωτα
Το ξέρω.

Ξέρουν τι τα περιμένει άμα έρθουν στο Ελλάντα από τα "μαστόρια" και παίρνουν τα μέτρα τους....😂
 
Boss τι Purdey τι Holland & Holland τι Beretta τι Stephen Grant τι Westley Richards τι Cosmi τι F.A.M.A.R.S τι Tula TOΖ κλπ κλπ κλπ
Τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις είναι αχρωμιωτα
Ανεβαίνεις οικονομικό επίπεδο συνεχώς.
Για σεΐχηδες μας πέρασες ;
Καμιά τουφεκιά θα βρούμε από αυτά ;

Επίσης σκοτώνουν ; γιατί ένας με μια Cosmi πήγε να βάλει τα κλάματα όταν έριξαν στα 100μ με τον ξάδερφο.
 
Βασίλη καλά να είμαστε φίλε να ρίχνουμε τις ντουφεκιες μας δε θα έλεγα όχι στο να είμαστε σεΐχηδες αλλά τότε θα χαμέ πάλι θέμα γιατί θα μπορούσαμε να τα αγοράσουμε όλα και να το πρόβλημα πάλι πιο είναι καλύτερο οεο.
 
Όπως για κάθε δραστηριότητα έτσι και στο κυνήγι υπάρχουν "αστικοί μύθοι". Παλιότερα επηρέαζαν πολύ τους νέους κυνηγούς . Τώρα που η πληροφορία είναι πολύ εύκολο να αποκτηθεί οι περισσότεροι μύθοι έχουν καταρρεύσει . Πχ. πριν από χρόνια δεν έδινε σημασία σχεδόν κανένας στο κοντάκι του, αλλά τώρα η περισσότεροι κοιτάνε πρώτα αυτό και είναι το πρώτο που ελέγχουν αν έχουν αστοχίες.
 
Εσύ θα με κάνεις εκεί που γυρνώ εις τα σκοπευτήρια ανά την Ελλάδα να δοκιμάζω ότι όπλο βρω μπροστά μου, από φτηνιάρικα μέχρι πανάκριβα σκοπευτικά και να τα εκμηδενίσω όλα τραβώντας συνεχόμενα βίντεο που θα αναρτήσω στο yt.

Μην με φτιάχνεις τα νεύρα χρονιάρα μέρα 😂 .yel.

Θα σας παρουσιάσω, κατανομές, κεντρικές και περιφερειακές διατρήσεις για να δω τι άλλο θα σκαρφιστείτε για τα "σκοτώματα".

Κάτι μου λέει ότι θα πιάσετε την θερμοκρασία περιβάλλοντος 😂

Ίσως να ισχύει, μην ξεχνάμε ότι οι κάνες της ακατανόμαστης έχουν υποστεί βασανιστήρια σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και να παθαίνουν ψυχολογικά στο crio.
Μην ξεχνάμε και τις συμπαντικές ακτινοβολίες!😇

Ή τη συχνότητα του πλανήτη Γή! 👽

Όλα παίζουν ρόλο και μπορεί να επηρεάσουν !!!o_O
 
Παιδιά δεν έχω κανένα λόγο και ούτε προσπαθώ να πείσω κανένα για τίποτα έχω αναφέρει και παλαιότερα το οπλα που έχω αλλάξει .Μπορεί η εξέλιξη των κανών σε λίγα χρόνια να φέρει αλλά αποτελέσματα αλλά προς το παρόν άποψη μου είναι πως η αχρωμιωτη κανη υπερέχει μακάρι να μπορούσα να το εξηγήσω δεν έχω τέτοιες γνώσεις αλλά δε βλέπω και κανέναν να έχει για να μας εξηγήσει το αντίθετο άρα στο επίπεδο που είμαστε μεταφέρουμε εμπειρίες δικές μας και φίλων που είμαστε σίγουροι ότι δεν έχουν συμφέρον για να μας λένε αλλά νταλον ,ούτε διαγωνισμό κυνηγιού κάνουμε ούτε συναγωνιζομαστε ποιος είναι καλύτερος λέμε ποιο όπλο θεωρούμε καλύτερο .Τώρα άλλος θα διαλέξει βάση αξιοπιστίας άλλος βάση ομορφιάς άλλος βάση τσέπης και άλλος βάση εμπειρίας ο κάθε ένας έχει το δίκιο του.

Βρε Γιαννη μου , εξηγησε μου .....που υπερεχει η αχρωμιωτη κανη???
Στους μειον βαθμους ??? ή οταν ριξεις 50 βολες κατα ριπας και ''κοκκινισει η καννη'' ??

Ξεχασες τις δικες μου συγκριτικες δοκιμες με την Ρεμι 1100 που ηρθε δευτερη και κατα ιδρωμενη ??
Με σταθερο 2* αστρα η ΡΕΜΙ...και η μπερετα με 3* αστρα και παλι μπροστα ηταν σε συγκεντρωσεις
απο τα 35 μεχρι τα 50 μετρα!!
Απο 28 μεχρι 36 γραμμαρια τα ΙΔΙΑ φυσιγγια και με αλευρι ...και χωρις αλευρι...η ρεμι κοιταγε με τα ''κυαλια''
την μπερετα!!!
Εχω δηλωσει,,,,απο οπλα και καννες δεν ξερω....Λεω αυτα που εβγαλαν οι δοκιμες μου και τα ειδα με
τα ματια μου !!!
 
Αν η Perdey ,η h&h κλπ κατασκευάζουν αχρωμιωτες κάννες και η Remington & Mossberg κατασκευάζουν αχρωμιωτες κάννες ,τι σημαίνει λόγο της μεταβατικής ιδιότητας ότι είναι εφάμιλλα ;;;
Οι παλιό-Άγγλοι είχαν βάλει χαφιέδες μέσα στα Αμερικανικά εργοστάσια για να τους κλέψουν τα βιομηχανικά μυστικά. 🥷

Δεν τούς συγχώρεσαν ποτέ για την επανάσταση.😈
 
Φυσίγγι χτισμένα για τη Μπερέτα έριξες Νίκο χτίσε φυσίγγια για τη Ρεμί μόνο και ριξτα μετά με τη Μπερέτα φίλε .

Για να βγαλω την υποχρεωση που μου δανεισαν το οπλο.....Εκατσα και του εβγαλα φυσιγγια και του
τα χαρησα...
Φυσιγγια για λαγο στα 36 γραμμαρια..το οπλο δεν ηταν μαγκνουμ.
Και βεβαια τα δοκιμασα πριν τα δωσω....
Μεχρι τα 40 μετρα κενταγαν τα φυσιγγια....τα 45 τα ειχε...τα 50 οχι.
Το ιδιο φυσιγγιο στην μπερετα τα 50 μετρα τα ειχε....Και τα δυο οπλα με 2*αστρα....φιλε !!!
 
Βασίλη καλά να είμαστε φίλε να ρίχνουμε τις ντουφεκιες μας δε θα έλεγα όχι στο να είμαστε σεΐχηδες αλλά τότε θα χαμέ πάλι θέμα γιατί θα μπορούσαμε να τα αγοράσουμε όλα και να το πρόβλημα πάλι πιο είναι καλύτερο οεο.
🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣

Έτσι ακριβώς είναι !!!
 
Φυσίγγι χτισμένα για τη Μπερέτα έριξες Νίκο χτίσε φυσίγγια για τη Ρεμί μόνο και ριξτα μετά με τη Μπερέτα φίλε .
Πες του να χτίσει το γιοφύρι της Άρτας .. πιο εύκολο θαρρώ είναι 😂

Εμένα ο Νικ μου έδωσε φυσίγγια για την Beretta και γάζωσαν με την Benelli.
Ρε συ μπας και η Rem διαλέγει φυσίγγια ? 🤣
 
Πες του να χτίσει το γιοφύρι της Άρτας .. πιο εύκολο θαρρώ είναι 😂

Εμένα ο Νικ μου έδωσε φυσίγγια για την Beretta και γάζωσαν με την Benelli.
Ρε συ μπας και η Rem διαλέγει φυσίγγια ? 🤣
Με όλα αυτά τα άσχετα με το εν λόγω θέμα μπλοκάρατε τον Κόλλια και δεν σκέφτεται να αγοράσει
Μπορεί και να την σκαπουλάρει η montefeltro και να την βγάλει την κυνηγετική περίοδο 2022-23 .yelling.
 
Προσπαθώ να βρω μία εξήγηση γιατί να υπερέχει μία αχρωμιωτη από μία ολόιδια χρωμιωμενη, ΑΝ δεχτούμε πως όλοι αυτοί που το υποστηρίζουν όπως ο Γιάννης έχουν δίκιο, και το μόνο πιθανό που βλέπω είναι το εξής: ΊΣΩΣ μία αχρωμιωτη κάνη από όπλο χαμηλής αξίας- συγκριτικά με τα ακριβά που αναφέρθηκαν και για τα οποία δεν διαφημίζει κανείς την βλητική τους ανωτερότητα- , να έχει τόσο ελλιπή εσωτερική λείανση, που σε συνδυασμό με τα χοντρά τοιχώματα και τον φαρδύ σχετικά αυλό, να ανεβάζει πιέσεις λόγω τριβών στα πρώτα 20 ,30 εκατοστά της κάνης και κατόπιν το βύσμα που έχει κατά κάποιο τρόπο λειανθεί με την τριβή να γλιστράει στην συνέχεια και τελικά να φτάνει στην έξοδο με βελτιωμένη ταχύτητα, και όλα αυτά δίχως τα σκάγια να έχουν συμπιεστει όπως σε μία στενή κάνη. Το θεωρώ ελάχιστα πιθανό, αλλά ποτέ δεν αποκλείω κάτι αν δεν έχει αποδειχτεί το αντίθετο.
 
Αφού είναι αδελφούλες ρε Βασίλη .Έβγαλε η μπενελι σου τις ίδιες αποτυπώσεις με τη Μπερέτα του Νίκου με το ίδιο φυσίγγι αυτό να μας πεις.Αυτο έχει μεγάλη σημασία γιατί τα φυσίγγια του Νίκου είναι σίγουρα σταθερά.
 
Είπαμε η bereta είναι από τις μεγαλύτερες εταιρίες και ειδικά με την οπτιμά ανέβηκε ακόμη πιο πάνω αλλά ακόμη έχει χρόνια για να αποδείξει αυτό που εγώ έχω δει και εξαλου με ανησυχεί γιατί τόσο σύντομα πειράζει τις κανες της και αυξάνει το μήκος του κώνου τους και περιμένω να δω που θα φτάσει.Εκανε πείραμα παλιά με μοντέλο και με 18.2 αυλό όπως τα παλιά μπαικαλ αλλά δεν είδα επιτυχία .Συγκεκριμένα η bereta προσπαθεί να καταλάβει όλη τη γκάμα της αγοράς και πειραματίζεται συνεχώς γιατί ο ανταγωνισμός έχει αυξηθεί έχουν μπει και άλλες χώρες μέσα .Άρα λόγο του μεγάλου ονόματος που έχει η όντως δημιουργεί καλύτερα όπλα η αλαζει κατι για να κραταει όπως τη μπενελι τους πελάτες με παραμύθια με 15 μοντέλα χωρίς ουσιώδη διαφορά στη κανη εννοώ .Πιστεύω ότι βελτιώνουν τα όπλα τους προσωπικά γι'αυτό είμαι και υποστηρικτής του μεγάλου κώνου και του αυλού 18.5/18.6 τα χαλάμε στη χρωμιωση μόνο και δεν είναι υποστηρικτής μόνο έχω φτιάξει και σε όπλα μου κώνους σε διάφορους.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top