Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εδώ παπάς εκεί παπάς που είναι άραγε ο παπάς ;;;
Τριαντάφυλλε εσύ μπεκάτσα και τσίχλες κυνηγάς νομίζω.
Κάνω λάθος ?
Σε κάτι βίντεο δικά σου αυτά είδα.

Δεν τρυπάνε τα σκάγια τα θηράματα αυτά ?
Έχετε πολύ υγρασία εκεί ?
Ίσως φταίει αυτό.
Άτιμο πράγμα η υγρασία ...
 
Είναι αδύνατον όπλο που αγοραζουν χιλιάδες άνθρωποι να μη σκοτώνει .Πάμε παρακάτω τώρα μέχρι 35 μέτρα σκοτώνουν όλα με καλοκαίρια πάλι σκοτώνουν όλα. Με γομωσεις λίγων γρ αποδίδουν πιο σωστά οι στενοί αυλοί με γομωσεις πολλών οι διερυμενοι αυλοι μια μίξη για μέσο όρο πολύ καλό ο 18.5 και 18.6 που έχει επιλέξει πρώτη από όλες η Ρεμί και ακολούθησε και η τεράστια Μπερέτα και κάποιοι πολύ μεγάλοι οπλοκατασκευαστες παλαιότερα από όλους .Τωρα το θέμα χρωμίου αχρωμιωτου διαβάσατε όλοι την αναλυτική εξήγηση του Μητσιαλη ως αναφορά τη v3 . Και κάτι γιαυτούς που ρωτάνε αναρωτήθηκατε στο πέρασμα των χρόνων ποσσους έχετε ακούσει να μιλάνε για τρομερές ντουφεκιες με αχρωμιωτα όπλα και πόσες χιλιάδες είναι και από ποσσους έχετε ακούσει με χρωμιωμενα με τρομερές βλητικες αποδόσεις εγώ δεν έχω ακούσει για χρωμιωμενα παρά ελάχιστες φορές. Κυνήγι ήμουν με οπλουργο μαζί και περνάνε κάτι φάσες και τον ακούω άμα είχα τη Ρεμίνγκτον κάποια θα τη κατέβαζα σίγουρα.Μιλαω συνεχώς για Ρεμίνγκτον και όχι μόνο και παλαιότερες Μπράουνινγκ που έχουν γράψει ιστορία αχρωμιωτες πάντα .Ειδικός στο να πω ότι είναι μόνο η χρωμιωση δεν είμαι μπορεί να είναι το μέταλο η γεωμετρία η όλα μαζί .Επίσης πόσοι στην Ελλάδα κυνηγούν πραγματικά σε σκληρές συνθήκες αντίξοες μεγάλα θηράματα και ρίχνουν εκτός ορίων, όχι πολλοί.Και για απαντήσω στο Βασίλη πιο πάνω που λέει ότι απορεί με τους Αμερικανούς αυτοί συνήθως ντουφεκανε πουλιαααα όχι πουλάκια(ορτύκια,και τσίχλες) που άμα είσαι κρυομενος και φτύσεις δυνατά πέφτουν στις κοντινές αποστάσεις.Γιατι η μπενελι είναι κορυφή στις πωλήσεις ,γιατί είναι ένα τέρας αξιοπιστίας και αντοχής με συντήρηση σχεδόν ανύπαρκτη και καλύπτει πλήρως τα κυνήγια της πλειοψηφίας και τον τρόπο και αποστάσεις που ρίχνουν όχι γιατί είναι καλύτερη βλητικα ούτε ήταν ούτε είναι.Οποιος θέλει να βιώσει βολές επαναλαμβανόμενες εκτός ορίων και πάντως καιρού δεν ρίχνει με χρωμιωμενη οποίος και αν είναι .Γι'αυτό και τα ακριβά ντουφέκια που απαιτούν μεγαλύτερη ποιότητα σε όλα ,έχουν αχρωμιωτες κανες .Βέβαια τι να τις κάνεις όταν εσύ δε μπορείς να υποστηρίξεις το όπλο σε αυτές τις αποστάσεις θα πει κάποιος και θα απαντήσω ότι κάνει ένας που παίρνει τζιπ μέσα στη πόλη και δε πατάει ποτέ χώμα και ένας άλλος που παίρνει αμάξι 200 ίππους χωρίς να μπορεί να το εκμεταλλευτεί και λόγο ικανότητος και λόγο τόπου που κινείται.Συμπερασμα για μένα για να αντιληφθείς τη διαφορά μεταξύ όπλων θέλει πολλά φυσίγγια πολλές διαφορετικές συνθήκες, θηράματα αποστάσεις εκτός ορίων.Κυνηγας έτσι με τέτοια ποικιλία (θηραματικη ,καιρικη,αποστάσεων )πάρε αχρωμιωτο και θα ζήσεις απίστευτες στιγμές αν είσαι μπεκατσας η Τσιχλας η ορτυκας η πέρδικας κατά πλειοψηφία δε σου χρειάζεται εκεί που ρίχνεις σκοτώνεις και με 16αρι.
Δεν βγάζω άκρη και λυπάμαι γι' αυτό. :(

Διαβάζω εδώ για όπλα που σκοτώνουν τα καλοκαίρια και σε καλό καιρό αλλά δεν σκοτώνουν φθινόπωρο - χειμώνα κλπ και μάλιστα μέχρι συγκεκριμένα μέτρα (35)

για όπλα που είναι κατασκευαστικά άρτια και τα αγοράζουν χιλιάδες άνθρωποι και σκοτώνουν και καλύπτουν τις ανάγκες κυνηγίου της πλειοψηφίας και είναι και τέρατα αντοχής αλλά ταυτόχρονα είναι και βλητικά κατώτερα γιατί "...έτσι" ;

για διηγήσεις ανά τα χρόνια από κατόχους όπλων με αχρωμίωτες κάννες να μιλάνε για τις τρομερές επιτυχίες που έχουν - διηγήσεις όχι δοκιμές - ενώ οι χρωμιωμένες "δεν ακούγονται" να δουλεύουν το ίδιο καλά

για μέταλλα, γεωμετρίες και ιδιότητες που πάνε στα όρια του υπερφυσικού όταν μιλάμε απλά για έναν λείο σωλήνα που "φτύνει" σκάγια με επικάλυψη πλαστικού (κυάθιο) ή χωρίς σε κοντινές αποστάσεις (δεν είναι και ραβδωτό)

για "...πραγματικά σκληρές και αντίξοες συνθήκες και κυνήγι μεγάλων θηραμάτων με βολές εκτός ορίων..." σε μια Μεσογειακή χώρα με εύκρατο έως υποτροπικό (όπως έχει καταντήσει) κλίμα και κυνηγούς snipers που είτε ξέρουν τι κάνουν είτε ντουφεκάνε σε απίθανες αποστάσεις "...κι ότι πέσει.." - κι άν πέσει τότε μπράβο στην αχρωμίωτη κάννη του κατόχου κι όχι στο σωστό φυσίγγι ή την τύχη του εκείνη την στιγμή (κοινώς κ@λοφαρδία), άν πάλι δεν πέσει τότε ήταν "στον Θεό" που δεν το έφτανε κανένας ούτε με το Μ1. Πώς το φέρνει επίσης ο διάολος και εκείνες τις στιγμές είναι μόνοι τους και τα καταφέρνουν καλύτερα γιατί άν είναι και άλλοι μαζί τους "ματιάζουν" και δεν αποδίδουν καλά - το έχουμε ακούσει και αυτό

για "..ελλιπή υποστήριξη του όπλου σε κάποιες αποστάσεις..." = το οποίον σημαίνει τί; Άσχετος χρήστης; Σκοπευτικά αρχάριος ή κάτω του μετρίου;

Το κείμενό σου φίλε μου είναι ένας συγκερασμός απόψεων του τύπου : άκουσα - μου είπανε κάποιοι - διάβασα κάπου - πιστεύω προσωπικά αξιωματικά έστω και χωρίς αποδείξεις - έριξα και πίστεψα κλπ κλπ
Κάτι σαν τους χρησμούς της Πυθίας : και ναι και όχι, και έτσι και γιουβέτσι, και άσπρο και μαύρο και με τους μέν (μην τους στεναχωρήσουμε) και με τους δε (μήν τους κακοκαρδίσουμε κι αυτούς).

Για απτές μετρήσιμες αποδείξεις όμως - κάπου χωλαίνει το πράγμα ....

Μπορεί κάποιος να μένει σε αυτά και να δηλώνει ικανοποιημένος άλλος πάλι όχι - και με το δίκιο του ίσως.

Η αναζήτηση συνεχίζεται προφανώς...
 
Κ γιατί κυνηγάνε 30 χρόνια αφού δεν έχει υπέροχη;;;
Της Ρεμι το σκάγι σκοτώνει καλύτερα. Πόσες φορές πρέπει να στο πούμε για να το καταλάβεις; κάνα εκατομμύριο;;;
Κ λαμπάδα ίσα με το μπόι της κ κεριά κ καντηλια θα ανάψουμε
Καλά σε άλλο φόρουμ διαβάζεις❓ποιος έθιξε τα φυσίγγια της ρεμινγκτον ❓στα όπλα της αναφέρθηκα...κ όχι εγώ αλλά χρήστης φίλος μου....δεν άλλαξε όπλο διότι δεν πίστευε στην υπέροχη οποιουδήποτε άλλου....αυτή του φέραν απ' την Αμερική με αυτή κυνήγησε σχεδόν ως το θάνατο του....φανατικός παπιατζης‼️ταβάνι τα 35 μέτρα με πάγο μου έλεγε‼️76 σταθερό φουλ‼️ένας αυτός‼️ο άλλος πάλι ,παπιατζης κ αυτός την έστειλε... κ αγόρασε μπενελη ,αυτά τα παραδείγματα έχω αυτά γράφω‼️
 
Καλά σε άλλο φόρουμ διαβάζεις❓ποιος έθιξε τα φυσίγγια της ρεμινγκτον ❓στα όπλα της αναφέρθηκα...κ όχι εγώ αλλά χρήστης φίλος μου....δεν άλλαξε όπλο διότι δεν πίστευε στην υπέροχη οποιουδήποτε άλλου....αυτή του φέραν απ' την Αμερική με αυτή κυνήγησε σχεδόν ως το θάνατο του....φανατικός παπιατζης‼️ταβάνι τα 35 μέτρα με πάγο μου έλεγε‼️76 σταθερό φουλ‼️ένας αυτός‼️ο άλλος πάλι ,παπιατζης κ αυτός την έστειλε... κ αγόρασε μπενελη ,αυτά τα παραδείγματα έχω αυτά γράφω‼️
Για τα όπλα λέω Γιάννη.
 
Καλά σε άλλο φόρουμ διαβάζεις❓ποιος έθιξε τα φυσίγγια της ρεμινγκτον ❓στα όπλα της αναφέρθηκα...κ όχι εγώ αλλά χρήστης φίλος μου....δεν άλλαξε όπλο διότι δεν πίστευε στην υπέροχη οποιουδήποτε άλλου....αυτή του φέραν απ' την Αμερική με αυτή κυνήγησε σχεδόν ως το θάνατο του....φανατικός παπιατζης‼️ταβάνι τα 35 μέτρα με πάγο μου έλεγε‼️76 σταθερό φουλ‼️ένας αυτός‼️ο άλλος πάλι ,παπιατζης κ αυτός την έστειλε... κ αγόρασε μπενελη ,αυτά τα παραδείγματα έχω αυτά γράφω‼️
Μάλλον έπεσε στην περίπτωση ο άνθρωπος.

Από τα αρχεία της Remington φαίνεται πώς σε παλιότερες εποχές σε αυτούς που αγόραζαν όπλα για το εξωτερικό προωθούνταν συχνά όπλα Β' και Γ' διαλογής (όπου Γ'=Γ@mise ta.sex hard.) - ίσως του έστειλαν ένα τέτοιο. .sarcastic.

Εννοείται πώς κάνουμε χιούμορ... .my man.
 
Η αναζήτηση συνεχίζεται προφανώς...
Η απάντηση είναι πολύ απλή γιατί τα Benelli "δεν σκοτώνουν".
100.000 όπλα Χ 100 € ο κώνος = 10.000.000 € ευρώπουλα 🤑 !!!! και μετά σκοτώνουν και δεινόσαυρο.

Επειδή έχω το χειρότερο όπλο ever (Benelli M2 της προσφοράς) και επειδή το πήρα Δεκ/2019 και εδώ και χρόνια δεν πηγαίνω τακτικά σε άλλα κυνήγια εκτός αγριογούρουνου πίστεψα και εγώ την σκορποσκαγιά και την ανικανότητα σκοτωμάτων.
Δεν ρίχνω συχνά σκάγια.

Το όπλο λοιπόν αυτό είναι ένα κανονικό όπλο σε συγκεντρώσεις μετά από πάρα πολλές δοκιμές.
Όταν το στήσεις δίπλα δίπλα με άλλες "οπλάρες", με καλά, μέτρια και κακά φυσίγγια, από 28-53γρ δεν βλέπεις διαφορές οι οποίες χρησιμεύουν κυνηγετικά.

Τώρα μπορεί τα άλλα όπλα να κολλάνε σκορποσκαγιά όταν στήνονται δίπλα σε όπλα της προσφοράς ή να τους είναι πρωτόγνωρη η απόσταση των 36,5m ... να δουλεύουν μετά τα 50m και πριν τα 30m ... τι να σου πω ... εγώ δεν είδα τις φοβερές διαφορές στα 36,5m.

Περί διατρήσεων δεν έχω ενδιαφερθεί ακόμα να σου πω την αλήθεια διότι δεν έχω διαπιστώσει τέτοιο πρόβλημα (ίσως να ισχύει από τους -10 και κάτω ή σε υψηλές υγρασίες όπου και οι άλλοι με τα υπερόπλα ψάχνουν φυσίγγια).
Μπορεί βέβαια το όπλο να έχει πρόβλημα με τις περιφερειακές διατρήσεις και εγώ να είμαι πάντα κέντρο γι αυτό να μην το βλέπω. Ποιος ξέρει?
Όπως και να είναι, δεν θα ασχοληθώ με τις διατρήσεις διότι πιστεύω ότι είναι μέγιστη κοτσάνα και εξαρτώνται βασικά από το φυσίγγι.

Αυτά τα λίγα από εμένα ...
 
Δεν βγάζω άκρη και λυπάμαι γι' αυτό. :(

Διαβάζω εδώ για όπλα που σκοτώνουν τα καλοκαίρια και σε καλό καιρό αλλά δεν σκοτώνουν φθινόπωρο - χειμώνα κλπ και μάλιστα μέχρι συγκεκριμένα μέτρα (35)

για όπλα που είναι κατασκευαστικά άρτια και τα αγοράζουν χιλιάδες άνθρωποι και σκοτώνουν και καλύπτουν τις ανάγκες κυνηγίου της πλειοψηφίας και είναι και τέρατα αντοχής αλλά ταυτόχρονα είναι και βλητικά κατώτερα γιατί "...έτσι" ;

για διηγήσεις ανά τα χρόνια από κατόχους όπλων με αχρωμίωτες κάννες να μιλάνε για τις τρομερές επιτυχίες που έχουν - διηγήσεις όχι δοκιμές - ενώ οι χρωμιωμένες "δεν ακούγονται" να δουλεύουν το ίδιο καλά

για μέταλλα, γεωμετρίες και ιδιότητες που πάνε στα όρια του υπερφυσικού όταν μιλάμε απλά για έναν λείο σωλήνα που "φτύνει" σκάγια με επικάλυψη πλαστικού (κυάθιο) ή χωρίς σε κοντινές αποστάσεις (δεν είναι και ραβδωτό)

για "...πραγματικά σκληρές και αντίξοες συνθήκες και κυνήγι μεγάλων θηραμάτων με βολές εκτός ορίων..." σε μια Μεσογειακή χώρα με εύκρατο έως υποτροπικό (όπως έχει καταντήσει) κλίμα και κυνηγούς snipers που είτε ξέρουν τι κάνουν είτε ντουφεκάνε σε απίθανες αποστάσεις "...κι ότι πέσει.." - κι άν πέσει τότε μπράβο στην αχρωμίωτη κάννη του κατόχου κι όχι στο σωστό φυσίγγι ή την τύχη του εκείνη την στιγμή (κοινώς κ@λοφαρδία), άν πάλι δεν πέσει τότε ήταν "στον Θεό" που δεν το έφτανε κανένας ούτε με το Μ1. Πώς το φέρνει επίσης ο διάολος και εκείνες τις στιγμές είναι μόνοι τους και τα καταφέρνουν καλύτερα γιατί άν είναι και άλλοι μαζί τους "ματιάζουν" και δεν αποδίδουν καλά - το έχουμε ακούσει και αυτό

για "..ελλιπή υποστήριξη του όπλου σε κάποιες αποστάσεις..." = το οποίον σημαίνει τί; Άσχετος χρήστης; Σκοπευτικά αρχάριος ή κάτω του μετρίου;

Το κείμενό σου φίλε μου είναι ένας συγκερασμός απόψεων του τύπου : άκουσα - μου είπανε κάποιοι - διάβασα κάπου - πιστεύω προσωπικά αξιωματικά έστω και χωρίς αποδείξεις - έριξα και πίστεψα κλπ κλπ
Κάτι σαν τους χρησμούς της Πυθίας : και ναι και όχι, και έτσι και γιουβέτσι, και άσπρο και μαύρο και με τους μέν (μην τους στεναχωρήσουμε) και με τους δε (μήν τους κακοκαρδίσουμε κι αυτούς).

Για απτές μετρήσιμες αποδείξεις όμως - κάπου χωλαίνει το πράγμα ....

Μπορεί κάποιος να μένει σε αυτά και να δηλώνει ικανοποιημένος άλλος πάλι όχι - και με το δίκιο του ίσως.

Η αναζήτηση συνεχίζεται προφανώς...
Είχες ποτέ όπλα και των δύο ειδών έχω αλλάξει 15 και έχω ρίξει αρκετές χιλιάδες φυσίγγια στο κυνήγι πάντα έχοντας και χρωμιωμενα και αχρωμιωτα .Και σου γράφω λεγόμενα και διαπιστώσεις και δικές μου και αρκετών άλλων οι οποίοι είναι φτασμένοι σκοπευτές και κυνηγάνε Ελλάδα και εξωτερικό μην αναφέρω ονόματα γιατί εμένα είναι φίλοι μου αλλά δεν ξέρω αν θέλουν .Επομένως όταν ένας άνθρωπος παει στην Έβρο στον Έβρο σκοπευτής με μεταλλεία με 10 όπλα δικά του και αφήνει στην άκρη τα χρωμιωμενα ο άλλος πάει για φάσες εξωτερικό το ίδιο δεν μπορώ να ακούω και να πιστεύω δυστυχώς τον κάθε μετρίου επιπέδου όπως εμένα κυνήγο που αν και μετρίου πάνω του μετρίου για την ακρίβεια το έχω διαπιστώσει και εγώ στην πορεία ότι τα αχρωμιωτα που είχα και έχω ακόμη 1 δύσκολα θα σε απογοητεύσουν και σε τσιχλιτσες ακόμη όταν είναι υπό το μηδέν θα πέφτουν ξερές όχι σκουζωντας σα τα γουρούνια στη σφαγή .Τώρα ο κάθε ένας πιστεύει και κρίνει και έχει την σεβαστή άποψη του αλλά καλό είναι και να έχει βιώσει και να έχει ακούσει από πιο ψαγμενους ακόμη .Που δεν είναι έμποροι αλλά απλοί άνθρωποι με μεγαλύτερες δυνατότητες και καλύτερη αντίληψη από εμάς στο θέμα όπλο σκοποβολή.
 
Είχες ποτέ όπλα και των δύο ειδών έχω αλλάξει 15 και έχω ρίξει αρκετές χιλιάδες φυσίγγια στο κυνήγι πάντα έχοντας και χρωμιωμενα και αχρωμιωτα .Και σου γράφω λεγόμενα και διαπιστώσεις και δικές μου και αρκετών άλλων οι οποίοι είναι φτασμένοι σκοπευτές και κυνηγάνε Ελλάδα και εξωτερικό μην αναφέρω ονόματα γιατί εμένα είναι φίλοι μου αλλά δεν ξέρω αν θέλουν .Επομένως όταν ένας άνθρωπος παει στην Έβρο στον Έβρο σκοπευτής με μεταλλεία με 10 όπλα δικά του και αφήνει στην άκρη τα χρωμιωμενα ο άλλος πάει για φάσες εξωτερικό το ίδιο δεν μπορώ να ακούω και να πιστεύω δυστυχώς τον κάθε μετρίου επιπέδου όπως εμένα κυνήγο που αν και μετρίου πάνω του μετρίου για την ακρίβεια το έχω διαπιστώσει και εγώ στην πορεία ότι τα αχρωμιωτα που είχα και έχω ακόμη 1 δύσκολα θα σε απογοητεύσουν και σε τσιχλιτσες ακόμη όταν είναι υπό το μηδέν θα πέφτουν ξερές όχι σκουζωντας σα τα γουρούνια στη σφαγή .Τώρα ο κάθε ένας πιστεύει και κρίνει και έχει την σεβαστή άποψη του αλλά καλό είναι και να έχει βιώσει και να έχει ακούσει από πιο ψαγμενους ακόμη .Που δεν είναι έμποροι αλλά απλοί άνθρωποι με μεγαλύτερες δυνατότητες και καλύτερη αντίληψη από εμάς στο θέμα όπλο σκοποβολή.
Είχα ένα αχρωμίωτο με κάνη 81 cm (που εκ των υστέρων μετανιώνω που το πούλησα) το οποίο δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω καλά. Τα άλλα δύο (ένα έμεινε ένα έφυγε) είναι επιχρωμιωμένα. Εμπειρίες κυνηγετικές και σκοπευτικές λίγες λόγω διαφόρων συνθηκών. Αυτά.

Και πάλι ερχόμαστε στο ίδιο ερώτημα:
ΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ Η ΑΧΡΩΜΙΩΤΗ ΚΑΝΝΗ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΡΩΜΙΩΜΕΝΗ ΜΕ ΙΔΙΟ ΜΗΚΟΣ ΚΑΝΝΗΣ ΚΑΙ ΘΑΛΑΜΗΣ ΚΑΙ ΑΥΛΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ ΣΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΙΡΙΚΕΣ/ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ;

Τόσο δύσκολο είναι να περιγραφεί με λόγια πιά; Περιγραφή διαφορών όχι γνώμη δικιά σου δικιά μου, των 29 κατασκευαστών πλυντηρίων και των σκοπευτών μεταλλιοφάγων; :cool:

Όλη αυτή η ΣΥΣΣΩΡΕΥΜΕΝΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ (ζαλίστηκα μόνο που το έγραψα σαν κείμενο🤪) των ΜΕΓΙΣΤΩΝ ΚΥΝΗΓΑΡΕΩΝ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ δεν μπορεί να αποκρυσταλλωθεί σε απλά διατυπωμένες ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ;

Γιατί πρέπει σώνει και καλά ένας κυνηγός (χ@σ@ με εμένα) ΕΙΔΙΚΑ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ που πρωτοβγαίνει στο κυνήγι και έχει ένα σωρό απορίες και άγχη να είναι υποχρεωμένος να δεχθεί αβασάνιστα κάτι που απλά του λένε οι "παλιότεροι" οτι "...ισχύει και μην το ψάχνεις άλλο... έτσι είναι... αφού το λέμε μείς...κάνε αυτό κι όχι εκείνο....".

 
Last edited:
Μάλλον έπεσε στην περίπτωση ο άνθρωπος.

Από τα αρχεία της Remington φαίνεται πώς σε παλιότερες εποχές σε αυτούς που αγόραζαν όπλα για το εξωτερικό προωθούνταν συχνά όπλα Β' και Γ' διαλογής (όπου Γ'=Γ@mise ta.sex hard.) - ίσως του έστειλαν ένα τέτοιο. .sarcastic.

Εννοείται πώς κάνουμε χιούμορ... .my man.
Το λες για πλάκα αλλά ίσως ισχύει.
Ξερω περιπτώσεις όπλων που έχουν αγοραστεί από οπλοπωλεια της Αμερικής κ ήταν πράγματι πολύ καλά.
 
Παιδιά δεν έχω κανένα λόγο και ούτε προσπαθώ να πείσω κανένα για τίποτα έχω αναφέρει και παλαιότερα το οπλα που έχω αλλάξει .Μπορεί η εξέλιξη των κανών σε λίγα χρόνια να φέρει αλλά αποτελέσματα αλλά προς το παρόν άποψη μου είναι πως η αχρωμιωτη κανη υπερέχει μακάρι να μπορούσα να το εξηγήσω δεν έχω τέτοιες γνώσεις αλλά δε βλέπω και κανέναν να έχει για να μας εξηγήσει το αντίθετο άρα στο επίπεδο που είμαστε μεταφέρουμε εμπειρίες δικές μας και φίλων που είμαστε σίγουροι ότι δεν έχουν συμφέρον για να μας λένε αλλά νταλον ,ούτε διαγωνισμό κυνηγιού κάνουμε ούτε συναγωνιζομαστε ποιος είναι καλύτερος λέμε ποιο όπλο θεωρούμε καλύτερο .Τώρα άλλος θα διαλέξει βάση αξιοπιστίας άλλος βάση ομορφιάς άλλος βάση τσέπης και άλλος βάση εμπειρίας ο κάθε ένας έχει το δίκιο του.
 
Η απάντηση είναι πολύ απλή γιατί τα Benelli "δεν σκοτώνουν".
100.000 όπλα Χ 100 € ο κώνος = 10.000.000 € ευρώπουλα 🤑 !!!! και μετά σκοτώνουν και δεινόσαυρο.

Επειδή έχω το χειρότερο όπλο ever (Benelli M2 της προσφοράς) και επειδή το πήρα Δεκ/2019 και εδώ και χρόνια δεν πηγαίνω τακτικά σε άλλα κυνήγια εκτός αγριογούρουνου πίστεψα και εγώ την σκορποσκαγιά και την ανικανότητα σκοτωμάτων.
Δεν ρίχνω συχνά σκάγια.

Το όπλο λοιπόν αυτό είναι ένα κανονικό όπλο σε συγκεντρώσεις μετά από πάρα πολλές δοκιμές.
Όταν το στήσεις δίπλα δίπλα με άλλες "οπλάρες", με καλά, μέτρια και κακά φυσίγγια, από 28-53γρ δεν βλέπεις διαφορές οι οποίες χρησιμεύουν κυνηγετικά.

Τώρα μπορεί τα άλλα όπλα να κολλάνε σκορποσκαγιά όταν στήνονται δίπλα σε όπλα της προσφοράς ή να τους είναι πρωτόγνωρη η απόσταση των 36,5m ... να δουλεύουν μετά τα 50m και πριν τα 30m ... τι να σου πω ... εγώ δεν είδα τις φοβερές διαφορές στα 36,5m.

Περί διατρήσεων δεν έχω ενδιαφερθεί ακόμα να σου πω την αλήθεια διότι δεν έχω διαπιστώσει τέτοιο πρόβλημα (ίσως να ισχύει από τους -10 και κάτω ή σε υψηλές υγρασίες όπου και οι άλλοι με τα υπερόπλα ψάχνουν φυσίγγια).
Μπορεί βέβαια το όπλο να έχει πρόβλημα με τις περιφερειακές διατρήσεις και εγώ να είμαι πάντα κέντρο γι αυτό να μην το βλέπω. Ποιος ξέρει?
Όπως και να είναι, δεν θα ασχοληθώ με τις διατρήσεις διότι πιστεύω ότι είναι μέγιστη κοτσάνα και εξαρτώνται βασικά από το φυσίγγι.

Αυτά τα λίγα από εμένα ...
Έτσι να το καταλάβω... είναι πολλά τα λεφτά Άρη. 💰

Μια "φάμπρικα" για να "πέφτουν στην λούμπα" αδαείς και κορόϊδα - αυτό δεν είναι απίθανο ούτε αδύνατο.

Άν είναι έτσι πάω πάσσο... Χρωμιωμένη = αποτυχία εξασφαλισμένη = χρειάζεται "βελτίωση" από το κουτί της.💪

Στην Ελλάδα μια χώρα με ανύπαρκτη βαριά βιομηχανία, υποδομή και βιομηχανική παράδοση "βελτιώνονται" οι ατέλειες Άγγλων Γάλλων Πορτογάλων Ιταλών και Ισπανών Ρώσσων και Τσεχοσλοβάκων !

Τι Boss τι Purdey τι Holland & Holland τι Beretta τι Stephen Grant τι Westley Richards τι Cosmi τι F.A.M.A.R.S τι Tula TOΖ κλπ κλπ κλπ

Απλές οδοντόκρεμες... δεν ξέρουν κάν τι προβλήματα έχουν τα όπλα που παράγουν. Τς τς τς..
 
Είχες ποτέ όπλα και των δύο ειδών έχω αλλάξει 15 και έχω ρίξει αρκετές χιλιάδες φυσίγγια στο κυνήγι πάντα έχοντας και χρωμιωμενα και αχρωμιωτα .Και σου γράφω λεγόμενα και διαπιστώσεις και δικές μου και αρκετών άλλων οι οποίοι είναι φτασμένοι σκοπευτές και κυνηγάνε Ελλάδα και εξωτερικό μην αναφέρω ονόματα γιατί εμένα είναι φίλοι μου αλλά δεν ξέρω αν θέλουν .Επομένως όταν ένας άνθρωπος παει στην Έβρο στον Έβρο σκοπευτής με μεταλλεία με 10 όπλα δικά του και αφήνει στην άκρη τα χρωμιωμενα ο άλλος πάει για φάσες εξωτερικό το ίδιο δεν μπορώ να ακούω και να πιστεύω δυστυχώς τον κάθε μετρίου επιπέδου όπως εμένα κυνήγο που αν και μετρίου πάνω του μετρίου για την ακρίβεια το έχω διαπιστώσει και εγώ στην πορεία ότι τα αχρωμιωτα που είχα και έχω ακόμη 1 δύσκολα θα σε απογοητεύσουν και σε τσιχλιτσες ακόμη όταν είναι υπό το μηδέν θα πέφτουν ξερές όχι σκουζωντας σα τα γουρούνια στη σφαγή .Τώρα ο κάθε ένας πιστεύει και κρίνει και έχει την σεβαστή άποψη του αλλά καλό είναι και να έχει βιώσει και να έχει ακούσει από πιο ψαγμενους ακόμη .Που δεν είναι έμποροι αλλά απλοί άνθρωποι με μεγαλύτερες δυνατότητες και καλύτερη αντίληψη από εμάς στο θέμα όπλο σκοποβολή.
Εσύ θα με κάνεις εκεί που γυρνώ εις τα σκοπευτήρια ανά την Ελλάδα να δοκιμάζω ότι όπλο βρω μπροστά μου, από φτηνιάρικα μέχρι πανάκριβα σκοπευτικά και να τα εκμηδενίσω όλα τραβώντας συνεχόμενα βίντεο που θα αναρτήσω στο yt.

Μην με φτιάχνεις τα νεύρα χρονιάρα μέρα 😂 .yel.

Θα σας παρουσιάσω, κατανομές, κεντρικές και περιφερειακές διατρήσεις για να δω τι άλλο θα σκαρφιστείτε για τα "σκοτώματα".

Κάτι μου λέει ότι θα πιάσετε την θερμοκρασία περιβάλλοντος 😂

Ίσως να ισχύει, μην ξεχνάμε ότι οι κάνες της ακατανόμαστης έχουν υποστεί βασανιστήρια σε πολύ χαμηλές θερμοκρασίες και να παθαίνουν ψυχολογικά στο crio.
 
Παιδιά δεν έχω κανένα λόγο και ούτε προσπαθώ να πείσω κανένα για τίποτα έχω αναφέρει και παλαιότερα το οπλα που έχω αλλάξει .Μπορεί η εξέλιξη των κανών σε λίγα χρόνια να φέρει αλλά αποτελέσματα αλλά προς το παρόν άποψη μου είναι πως η αχρωμιωτη κανη υπερέχει μακάρι να μπορούσα να το εξηγήσω δεν έχω τέτοιες γνώσεις αλλά δε βλέπω και κανέναν να έχει για να μας εξηγήσει το αντίθετο άρα στο επίπεδο που είμαστε μεταφέρουμε εμπειρίες δικές μας και φίλων που είμαστε σίγουροι ότι δεν έχουν συμφέρον για να μας λένε αλλά νταλον ,ούτε διαγωνισμό κυνηγιού κάνουμε ούτε συναγωνιζομαστε ποιος είναι καλύτερος λέμε ποιο όπλο θεωρούμε καλύτερο .Τώρα άλλος θα διαλέξει βάση αξιοπιστίας άλλος βάση ομορφιάς άλλος βάση τσέπης και άλλος βάση εμπειρίας ο κάθε ένας έχει το δίκιο του.
Σωστή η διατύπωσή σου !

Κανείς δεν προσπαθεί να πείσει τον άλλο για τίποτα με το στανιό - κατατίθενται απόψεις (υποκειμενικές πάντα) και γίνεται μια συζήτηση.

Προσωπικά μέχρι να πεισθώ με αποδείξεις ότι η αχρωμίωτη κάννη ΓΕΝΙΚΑ (εκτός των θεμάτων συντήρησης που αναλύσαμε) ΥΠΕΡΕΧΕΙ ΒΛΗΤΙΚΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΣΤΑΣΗ θα αναζητώ απαντήσεις.
 
Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top