Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Η δική μου η μπενελι ας πούμε που είναι κατασκευής 2003 το πιθανότερο είναι να μην έχει πιστοποιηθεί για ατσάλινα σκάγια. Άσχετο αλλά μου ήρθε τώρα, ξέρει κανείς να μας πει αν στα ραβδωτα όπλα υπάρχει χρωμιωση εσωτερικά της κάννης; Γιατί από σκοπευτές που ρίχνουν με τυφέκια στα 300 μέτρα έχω ακούσει πάλι ότι υπάρχει διαδικασία με βολές και καθαρισμό για να αποκτήσει πατίνα σωστά η κάννη εσωτερικά, τώρα μύθος ή αλήθεια αυτό δεν το γνωρίζω, δεν έχω ασχοληθεί με το ραβδωτό τυφέκιο.
Στα ραβδωτα δεν επιτρέπεται πρόσθεση ή αφαίρεση υλικού στο εσωτερικό της κάνης γιατί οι διαστάσεις είναι αυστηρά προκαθορισμενες. Παρόλα αυτά σε ορισμένα γίνεται χρωμιωση, αν και δεν αλλάζει κάτι σημαντικά, ούτως η άλλως οι κανες για ραβδωτα έχουν υψηλά ποσοστά χρωμίου, και όταν υπάρχει ανάγκη για μεγαλύτερη αντοχή στον καιρό, και στην φθορά, υπάρχουν οι ανοξείδωτες που πάλι το χρωμιο κυρίως τις χαρακτηρίζει. Για το στρώσιμο της ραβδωτης κάνης υπάρχει όντως διαδικασία ( όχι μία μόνο, αλλά πολλές όμοιες), που ακολουθείται για να εξομαλυνθουν οι επιφάνειες στο εσωτερικό και να είναι ευκολότερος ο καθαρισμός της. Πρόκειται για μία ακολουθία βολών με ήπιες γομώσεις με <μαλακά > βλήματα και καθαρισμούς με ειδικά διαλυτικά και λιπαντικά. Είναι κοινά παραδεκτό ότι σε μία ραβδωτη κάνη ένα σχολαστικά επιμελημενο στρώσιμο αυξάνει την ακρίβεια και την διάρκεια ζωής της κάνης.
 
Στα ραβδωτα δεν επιτρέπεται πρόσθεση ή αφαίρεση υλικού στο εσωτερικό της κάνης γιατί οι διαστάσεις είναι αυστηρά προκαθορισμενες. Παρόλα αυτά σε ορισμένα γίνεται χρωμιωση, αν και δεν αλλάζει κάτι σημαντικά, ούτως η άλλως οι κανες για ραβδωτα έχουν υψηλά ποσοστά χρωμίου, και όταν υπάρχει ανάγκη για μεγαλύτερη αντοχή στον καιρό, και στην φθορά, υπάρχουν οι ανοξείδωτες που πάλι το χρωμιο κυρίως τις χαρακτηρίζει. Για το στρώσιμο της ραβδωτης κάνης υπάρχει όντως διαδικασία ( όχι μία μόνο, αλλά πολλές όμοιες), που ακολουθείται για να εξομαλυνθουν οι επιφάνειες στο εσωτερικό και να είναι ευκολότερος ο καθαρισμός της. Πρόκειται για μία ακολουθία βολών με ήπιες γομώσεις με <μαλακά > βλήματα και καθαρισμούς με ειδικά διαλυτικά και λιπαντικά. Είναι κοινά παραδεκτό ότι σε μία ραβδωτη κάνη ένα σχολαστικά επιμελημενο στρώσιμο αυξάνει την ακρίβεια και την διάρκεια ζωής της κάνης.
Ευχαριστώ Λευτέρη, είπες λεπτομέρειες που δεν γνώριζα.
 
Αυτό ,να βγάζουν άσχετους άχρηστους το τμήμα έρευνας - μηχανολόγους της benelli με την υποδομή ,την οικονομική υποστήριξη, κάποιοι και να κάνουνε διάφορες μεταμοσχεύσεις και στο τέλος να γίνονται από κάποιους συναδέλφους περισσότερο πιστευτοί, δεν μπορώ να το καταλάβω.
για αυτο εχει πατωσει στις πωλησεις γιατι δεν σκοτωνει, κυριολεκτικα το ποιο αποτυχημενο κυν οπλο ever
 
Είναι αδύνατον όπλο που αγοραζουν χιλιάδες άνθρωποι να μη σκοτώνει .Πάμε παρακάτω τώρα μέχρι 35 μέτρα σκοτώνουν όλα με καλοκαίρια πάλι σκοτώνουν όλα. Με γομωσεις λίγων γρ αποδίδουν πιο σωστά οι στενοί αυλοί με γομωσεις πολλών οι διερυμενοι αυλοι μια μίξη για μέσο όρο πολύ καλό ο 18.5 και 18.6 που έχει επιλέξει πρώτη από όλες η Ρεμί και ακολούθησε και η τεράστια Μπερέτα και κάποιοι πολύ μεγάλοι οπλοκατασκευαστες παλαιότερα από όλους .Τωρα το θέμα χρωμίου αχρωμιωτου διαβάσατε όλοι την αναλυτική εξήγηση του Μητσιαλη ως αναφορά τη v3 . Και κάτι γιαυτούς που ρωτάνε αναρωτήθηκατε στο πέρασμα των χρόνων ποσσους έχετε ακούσει να μιλάνε για τρομερές ντουφεκιες με αχρωμιωτα όπλα και πόσες χιλιάδες είναι και από ποσσους έχετε ακούσει με χρωμιωμενα με τρομερές βλητικες αποδόσεις εγώ δεν έχω ακούσει για χρωμιωμενα παρά ελάχιστες φορές. Κυνήγι ήμουν με οπλουργο μαζί και περνάνε κάτι φάσες και τον ακούω άμα είχα τη Ρεμίνγκτον κάποια θα τη κατέβαζα σίγουρα.Μιλαω συνεχώς για Ρεμίνγκτον και όχι μόνο και παλαιότερες Μπράουνινγκ που έχουν γράψει ιστορία αχρωμιωτες πάντα .Ειδικός στο να πω ότι είναι μόνο η χρωμιωση δεν είμαι μπορεί να είναι το μέταλο η γεωμετρία η όλα μαζί .Επίσης πόσοι στην Ελλάδα κυνηγούν πραγματικά σε σκληρές συνθήκες αντίξοες μεγάλα θηράματα και ρίχνουν εκτός ορίων, όχι πολλοί.Και για απαντήσω στο Βασίλη πιο πάνω που λέει ότι απορεί με τους Αμερικανούς αυτοί συνήθως ντουφεκανε πουλιαααα όχι πουλάκια(ορτύκια,και τσίχλες) που άμα είσαι κρυομενος και φτύσεις δυνατά πέφτουν στις κοντινές αποστάσεις.Γιατι η μπενελι είναι κορυφή στις πωλήσεις ,γιατί είναι ένα τέρας αξιοπιστίας και αντοχής με συντήρηση σχεδόν ανύπαρκτη και καλύπτει πλήρως τα κυνήγια της πλειοψηφίας και τον τρόπο και αποστάσεις που ρίχνουν όχι γιατί είναι καλύτερη βλητικα ούτε ήταν ούτε είναι.Οποιος θέλει να βιώσει βολές επαναλαμβανόμενες εκτός ορίων και πάντως καιρού δεν ρίχνει με χρωμιωμενη οποίος και αν είναι .Γι'αυτό και τα ακριβά ντουφέκια που απαιτούν μεγαλύτερη ποιότητα σε όλα ,έχουν αχρωμιωτες κανες .Βέβαια τι να τις κάνεις όταν εσύ δε μπορείς να υποστηρίξεις το όπλο σε αυτές τις αποστάσεις θα πει κάποιος και θα απαντήσω ότι κάνει ένας που παίρνει τζιπ μέσα στη πόλη και δε πατάει ποτέ χώμα και ένας άλλος που παίρνει αμάξι 200 ίππους χωρίς να μπορεί να το εκμεταλλευτεί και λόγο ικανότητος και λόγο τόπου που κινείται.Συμπερασμα για μένα για να αντιληφθείς τη διαφορά μεταξύ όπλων θέλει πολλά φυσίγγια πολλές διαφορετικές συνθήκες, θηράματα αποστάσεις εκτός ορίων.Κυνηγας έτσι με τέτοια ποικιλία (θηραματικη ,καιρικη,αποστάσεων )πάρε αχρωμιωτο και θα ζήσεις απίστευτες στιγμές αν είσαι μπεκατσας η Τσιχλας η ορτυκας η πέρδικας κατά πλειοψηφία δε σου χρειάζεται εκεί που ρίχνεις σκοτώνεις και με 16αρι.
 
Είναι αδύνατον όπλο που αγοραζουν χιλιάδες άνθρωποι να μη σκοτώνει .Πάμε παρακάτω τώρα μέχρι 35 μέτρα σκοτώνουν όλα με καλοκαίρια πάλι σκοτώνουν όλα. Με γομωσεις λίγων γρ αποδίδουν πιο σωστά οι στενοί αυλοί με γομωσεις πολλών οι διερυμενοι αυλοι μια μίξη για μέσο όρο πολύ καλό ο 18.5 και 18.6 που έχει επιλέξει πρώτη από όλες η Ρεμί και ακολούθησε και η τεράστια Μπερέτα και κάποιοι πολύ μεγάλοι οπλοκατασκευαστες παλαιότερα από όλους .Τωρα το θέμα χρωμίου αχρωμιωτου διαβάσατε όλοι την αναλυτική εξήγηση του Μητσιαλη ως αναφορά τη v3 . Και κάτι γιαυτούς που ρωτάνε αναρωτήθηκατε στο πέρασμα των χρόνων ποσσους έχετε ακούσει να μιλάνε για τρομερές ντουφεκιες με αχρωμιωτα όπλα και πόσες χιλιάδες είναι και από ποσσους έχετε ακούσει με χρωμιωμενα με τρομερές βλητικες αποδόσεις εγώ δεν έχω ακούσει για χρωμιωμενα παρά ελάχιστες φορές. Κυνήγι ήμουν με οπλουργο μαζί και περνάνε κάτι φάσες και τον ακούω άμα είχα τη Ρεμίνγκτον κάποια θα τη κατέβαζα σίγουρα.Μιλαω συνεχώς για Ρεμίνγκτον και όχι μόνο και παλαιότερες Μπράουνινγκ που έχουν γράψει ιστορία αχρωμιωτες πάντα .Ειδικός στο να πω ότι είναι μόνο η χρωμιωση δεν είμαι μπορεί να είναι το μέταλο η γεωμετρία η όλα μαζί .Επίσης πόσοι στην Ελλάδα κυνηγούν πραγματικά σε σκληρές συνθήκες αντίξοες μεγάλα θηράματα και ρίχνουν εκτός ορίων, όχι πολλοί.Και για απαντήσω στο Βασίλη πιο πάνω που λέει ότι απορεί με τους Αμερικανούς αυτοί συνήθως ντουφεκανε πουλιαααα όχι πουλάκια(ορτύκια,και τσίχλες) που άμα είσαι κρυομενος και φτύσεις δυνατά πέφτουν στις κοντινές αποστάσεις.Γιατι η μπενελι είναι κορυφή στις πωλήσεις ,γιατί είναι ένα τέρας αξιοπιστίας και αντοχής με συντήρηση σχεδόν ανύπαρκτη και καλύπτει πλήρως τα κυνήγια της πλειοψηφίας και τον τρόπο και αποστάσεις που ρίχνουν όχι γιατί είναι καλύτερη βλητικα ούτε ήταν ούτε είναι.Οποιος θέλει να βιώσει βολές επαναλαμβανόμενες εκτός ορίων και πάντως καιρού δεν ρίχνει με χρωμιωμενη οποίος και αν είναι .Γι'αυτό και τα ακριβά ντουφέκια που απαιτούν μεγαλύτερη ποιότητα σε όλα ,έχουν αχρωμιωτες κανες .Βέβαια τι να τις κάνεις όταν εσύ δε μπορείς να υποστηρίξεις το όπλο σε αυτές τις αποστάσεις θα πει κάποιος και θα απαντήσω ότι κάνει ένας που παίρνει τζιπ μέσα στη πόλη και δε πατάει ποτέ χώμα και ένας άλλος που παίρνει αμάξι 200 ίππους χωρίς να μπορεί να το εκμεταλλευτεί και λόγο ικανότητος και λόγο τόπου που κινείται.Συμπερασμα για μένα για να αντιληφθείς τη διαφορά μεταξύ όπλων θέλει πολλά φυσίγγια πολλές διαφορετικές συνθήκες, θηράματα αποστάσεις εκτός ορίων.Κυνηγας έτσι με τέτοια ποικιλία (θηραματικη ,καιρικη,αποστάσεων )πάρε αχρωμιωτο και θα ζήσεις απίστευτες στιγμές αν είσαι μπεκατσας η Τσιχλας η ορτυκας η πέρδικας κατά πλειοψηφία δε σου χρειάζεται εκεί που ρίχνεις σκοτώνεις και με 16αρι.
Και η Breda έχει τη φήμη της καλής κάννης και νομίζω ότι ήταν και είναι χρωμιωμενες. Κάνω λάθος;
 
Αναρωτιέμαι για άλλη μια φορά αχρωμιωτη κάννη όπλου του 500ρικου,1000ρικου,1500ρικου τι ποιότητα κατασκευής και λείανσης μπορεί να διαθέτει ,για να θεωρηται θρυλική, μαγική ,αξεπέραστη (τέλειο μόσχευμα για τα ψοφίμια)..........
 
Αυτό ,να βγάζουν άσχετους άχρηστους το τμήμα έρευνας - μηχανολόγους της benelli με την υποδομή ,την οικονομική υποστήριξη, κάποιοι και να κάνουνε διάφορες μεταμοσχεύσεις και στο τέλος να γίνονται από κάποιους συναδέλφους περισσότερο πιστευτοί, δεν μπορώ να το καταλάβω.
Ομολογώ ότι και σε μένα γεννήθηκε αυτή η απορία και όχι μόνο για την συγκεκριμένη φίρμα αλλά και για άλλες με παράδοση και εμπειρία αιώνων στις οπλοκατασκευές. Όσο κι άν βάζουν μπροστά το κέρδος ή την ευκολία κατασκευής με σκοπό πάλι την ελάττωση του κόστους κατασκευής δεν μπορεί να αγνοούν τέτοιες παρατηρήσεις

Τώρα το τι κάνει ο καθένας είναι άλλη ιστορία εντελώς διαφορετική και προσωπική υπόθεση.

Άν θέλει στα πλαίσια της αναζήτησής του να κάνει μετατροπές που θα του δώσουν το πλεονέκτημα (θεωρητικό - ψυχολογικό ή πραγματικό - μετρήσιμο) τότε κάνει ότι νομίζει σωστό ή καλύτερο με βάση τα μέσα που διαθέτει.

Άν λόγου χάριν ήμουν στην θέση να αλλάξω κάννη στο όπλο μου (αυτογεμές) θα διάλεγα μιά κάννη από μονόκκανο της Baikal με τα πιό χοντρά τοιχώματα και το καλό δοκιμασμένο στην πράξη ελαστικό ατσάλι. Θαλάμη magnum, αχρωμίωτη και χοντρή όσο πρέπει για εξωτερική διαμόρφωση προφίλ ώστε να ζυγιστεί το όπλο σωστά και χωρίς ρίγα (άχρηστη στο κυνήγι) ή έστω με βάσεις για προσθήκη ελαφριάς ρίγας από ανθρακονήματα (προσθαφαιρούμενη). Αντοχή εγγυημένη και χωρίς φόβο στραβώματος ή βουλιάγματος από τυχαίες πτώσεις.


Αν αναζητήσεις (ιατρική των όπλων) θα σου βγάλει ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Χ.Χατζιωτη στην 6 παράγραφο γράφει για τις χρωμιωμενες αχρωμιωτες.
Έψαξα και το βρήκα - ευχαριστώ για την υπόδειξη.
Ο ίδιος λέει ενδιαφέροντα πράγματα.


https://go-outdoor.gr/i-iatriki-ton-oplon/
 
Είναι αδύνατον όπλο που αγοραζουν χιλιάδες άνθρωποι να μη σκοτώνει .Πάμε παρακάτω τώρα μέχρι 35 μέτρα σκοτώνουν όλα με καλοκαίρια πάλι σκοτώνουν όλα. Με γομωσεις λίγων γρ αποδίδουν πιο σωστά οι στενοί αυλοί με γομωσεις πολλών οι διερυμενοι αυλοι μια μίξη για μέσο όρο πολύ καλό ο 18.5 και 18.6 που έχει επιλέξει πρώτη από όλες η Ρεμί και ακολούθησε και η τεράστια Μπερέτα και κάποιοι πολύ μεγάλοι οπλοκατασκευαστες παλαιότερα από όλους .Τωρα το θέμα χρωμίου αχρωμιωτου διαβάσατε όλοι την αναλυτική εξήγηση του Μητσιαλη ως αναφορά τη v3 . Και κάτι γιαυτούς που ρωτάνε αναρωτήθηκατε στο πέρασμα των χρόνων ποσσους έχετε ακούσει να μιλάνε για τρομερές ντουφεκιες με αχρωμιωτα όπλα και πόσες χιλιάδες είναι και από ποσσους έχετε ακούσει με χρωμιωμενα με τρομερές βλητικες αποδόσεις εγώ δεν έχω ακούσει για χρωμιωμενα παρά ελάχιστες φορές. Κυνήγι ήμουν με οπλουργο μαζί και περνάνε κάτι φάσες και τον ακούω άμα είχα τη Ρεμίνγκτον κάποια θα τη κατέβαζα σίγουρα.Μιλαω συνεχώς για Ρεμίνγκτον και όχι μόνο και παλαιότερες Μπράουνινγκ που έχουν γράψει ιστορία αχρωμιωτες πάντα .Ειδικός στο να πω ότι είναι μόνο η χρωμιωση δεν είμαι μπορεί να είναι το μέταλο η γεωμετρία η όλα μαζί .Επίσης πόσοι στην Ελλάδα κυνηγούν πραγματικά σε σκληρές συνθήκες αντίξοες μεγάλα θηράματα και ρίχνουν εκτός ορίων, όχι πολλοί.Και για απαντήσω στο Βασίλη πιο πάνω που λέει ότι απορεί με τους Αμερικανούς αυτοί συνήθως ντουφεκανε πουλιαααα όχι πουλάκια(ορτύκια,και τσίχλες) που άμα είσαι κρυομενος και φτύσεις δυνατά πέφτουν στις κοντινές αποστάσεις.Γιατι η μπενελι είναι κορυφή στις πωλήσεις ,γιατί είναι ένα τέρας αξιοπιστίας και αντοχής με συντήρηση σχεδόν ανύπαρκτη και καλύπτει πλήρως τα κυνήγια της πλειοψηφίας και τον τρόπο και αποστάσεις που ρίχνουν όχι γιατί είναι καλύτερη βλητικα ούτε ήταν ούτε είναι.Οποιος θέλει να βιώσει βολές επαναλαμβανόμενες εκτός ορίων και πάντως καιρού δεν ρίχνει με χρωμιωμενη οποίος και αν είναι .Γι'αυτό και τα ακριβά ντουφέκια που απαιτούν μεγαλύτερη ποιότητα σε όλα ,έχουν αχρωμιωτες κανες .Βέβαια τι να τις κάνεις όταν εσύ δε μπορείς να υποστηρίξεις το όπλο σε αυτές τις αποστάσεις θα πει κάποιος και θα απαντήσω ότι κάνει ένας που παίρνει τζιπ μέσα στη πόλη και δε πατάει ποτέ χώμα και ένας άλλος που παίρνει αμάξι 200 ίππους χωρίς να μπορεί να το εκμεταλλευτεί και λόγο ικανότητος και λόγο τόπου που κινείται.Συμπερασμα για μένα για να αντιληφθείς τη διαφορά μεταξύ όπλων θέλει πολλά φυσίγγια πολλές διαφορετικές συνθήκες, θηράματα αποστάσεις εκτός ορίων.Κυνηγας έτσι με τέτοια ποικιλία (θηραματικη ,καιρικη,αποστάσεων )πάρε αχρωμιωτο και θα ζήσεις απίστευτες στιγμές αν είσαι μπεκατσας η Τσιχλας η ορτυκας η πέρδικας κατά πλειοψηφία δε σου χρειάζεται εκεί που ρίχνεις σκοτώνεις και με 16αρι.


Φιλε Γιαννη , δεν θα σταθω στο αν οι αχρωμιωτες ειναι καλυτερες...
Αυτο που κανει εντυπωση ειναι με τους αυλους....Ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω τι περισσοτερο θα
δωσει ενας 18,6 αυλος απο τον 18,3 που εχω εγω...στην μπερετα Α-390 .

εικόνα_Viber_2021-01-29_19-25-54.jpg
εικόνα_Viber_2021-01-29_19-26-11.jpg

Γραφετε οτι οι στενοι αυλοι υστερουν στα πολλα γραμμαρια....Δεν ειδα κατι τετοιο στο οπλο μου.
Ανεβαστε μια δοκιμη με 18,6 αυλο να δω τις διαφορες βρε παλικαρια!!
Ισως να κανω λαθος...αλλα θελω να το δω...
 
Αναρωτιέμαι για άλλη μια φορά αχρωμιωτη κάννη όπλου του 500ρικου,1000ρικου,1500ρικου τι ποιότητα κατασκευής και λείανσης μπορεί να διαθέτει ,για να θεωρηται θρυλική, μαγική ,αξεπέραστη (τέλειο μόσχευμα για τα ψοφίμια)..........
Η θεωρία λέει ότι ρίχνοντας και καθαρίζοντας επέρχεται τέλεια λείανση σε βάθος χρόνου και χρήσης.
 
Γραφετε οτι οι στενοι αυλοι υστερουν στα πολλα γραμμαρια....Δεν ειδα κατι τετοιο στο οπλο μου.
Σε επίπεδη αποτύπωση τι να δείς?Αν μπορούσες να δείς την ουρά της ντουφεκιας σου θα ήταν μπαλαντεζα 3μετρη.
 
Αυτό που έγραψα εγώ ήταν ότι η αχρωμιωτη κάννη στο μόνο που υστερεί ( αν τον καθαρισμό του όπλου του κάποιος το βλέπει αγγαρεία) είναι ο καθαρισμός. Σε όλα τα άλλα υπερτερεί. Μην στέκεσαι στη βλητική " ανωτερότητα" που είναι αμφίβολη για κάποιους και για κάποιους άλλους όχι. Το ότι δεν υπάρχει χρώμιο να ραγίσει και άρα εφόσον καθαρίζετε δεν θα διαβρωθεί ποτέ χωρίς δική σου υπαιτιότητα δεν είναι προτέρημα; Το ότι ρίχνει χωρίς προβλήματα ατσάλινα σκάγια από κατασκευής δεν είναι προτέρημα; Το ότι αν σου πέσει και κάνει βαθουλωμα η κάννη επισκευάζεται ευκολότερα γιατί δεν υπάρχει εσωτερικά χρώμιο που έσπασε δεν είναι προτέρημα; Τώρα για τους φίλους που μπαίνουν στη διαδικασία να αλλάξουν κάννη σε ένα όπλο με μεταμόσχευση, ίσως να ξέρουν γιατί το κάνουν ίσως και όχι. Εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα, γιατί η δική μου σκοπευτική ανεπάρκεια είναι συντριπτικά μεγαλύτερη σε σχέση με τις αποδώσεις των καννων και των φυσιγγίων.
Συμφωνώ με όσα λές και ειδικά στο κομμάτι που αφορά την ύπουλη δράση της διάβρωσης κάτω από την επιφάνεια της επικάλυψης του χρωμίου όταν αυτή διαρραγεί για κάποιο λόγο - εκεί δεν έχω ουδεμία αντίρρηση. Σε θέματα συντήρησης υπερέχει - ακόμα κι αν δεν είμαστε ιδιαίτερα επιμελείς στον καθαρισμό της. Ακόμα και στους "τραυματισμούς" από χτυπήματα κλπ πιο πολύ σε δίκαννα που έχουν λεπτότερα τοιχώματα καννών προσφέρει ένα πλεονέκτημα - συμφωνούμε κι εδώ.

Άν αφήσουμε όμως κατά μέρος το θέμα της συντήρησης και των βλαβών τότε που αλλού υπερέχει βλητικά όπως αφήνεται να εννοηθεί σε πολλές αναφορές; Αυτό είναι το ζητούμενο να αναδειχθεί κι να αξιολογηθεί.

Άν βγούμε για κυνήγι με ένα όπλο με χρωμιωμένη κάννη τι χάνουμε στις βολές μας;
Που υπολειπόμαστε;
 
Ίδιοι κάτοχοι όπλων αχρωμιωτων χρωμιωμενων βάζουν σε υψηλότερο επίπεδο το αχρωμιωτο πιο κέρδος έχουν ? Απλά είναι αντιδραστικοί? Ή κουτοί και παίρνουν ένα όπλο που δεν τους ωφελεί σε τίποτα παραπάνω απλά για να βασανίζονται να το καθαρίζουν (μαζωχες δηλαδή),μπορεί κιόλας αφού δεν παίρνουν το χρωμιωμενο αδράνειας τριών κομματιών ντουφέκι και προτιμούν το αχρωμιωτο αερίων διπλός κόπος και μηχανισμός και κάνη.29 κατασκευαστές πλυντηρίων αυτοί κάτι ξέρουν .
 
Φιλε Γιαννη , δεν θα σταθω στο αν οι αχρωμιωτες ειναι καλυτερες...
Αυτο που κανει εντυπωση ειναι με τους αυλους....Ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω τι περισσοτερο θα
δωσει ενας 18,6 αυλος απο τον 18,3 που εχω εγω...στην μπερετα Α-390 .

View attachment 58915
View attachment 58916

Γραφετε οτι οι στενοι αυλοι υστερουν στα πολλα γραμμαρια....Δεν ειδα κατι τετοιο στο οπλο μου.
Ανεβαστε μια δοκιμη με 18,6 αυλο να δω τις διαφορες βρε παλικαρια!!
Ισως να κανω λαθος...αλλα θελω να το δω...
Η απάντηση είναι ο λόγος Νικόλα που σε έκανε ιδιογομωτη και σιχαίνεσαι τα εμπορικά
 
Φιλε Γιαννη , δεν θα σταθω στο αν οι αχρωμιωτες ειναι καλυτερες...
Αυτο που κανει εντυπωση ειναι με τους αυλους....Ποτε δεν μπορεσα να καταλαβω τι περισσοτερο θα
δωσει ενας 18,6 αυλος απο τον 18,3 που εχω εγω...στην μπερετα Α-390 .

View attachment 58915
View attachment 58916

Γραφετε οτι οι στενοι αυλοι υστερουν στα πολλα γραμμαρια....Δεν ειδα κατι τετοιο στο οπλο μου.
Ανεβαστε μια δοκιμη με 18,6 αυλο να δω τις διαφορες βρε παλικαρια!!
Ισως να κανω λαθος...αλλα θελω να το δω...
Θα ανεβάσω εγώ μόλις κρυώσει λίγο ο καιρός ( τώρα που μιλάμε στην περιοχή μου έχει ντάλα ήλιο και ζεστή) φυσίγγια αμερικανικά αλλά και δύο ελληνικά 36 γραμμαρίων, με τη Ρεμί που θεωρητικά είναι 18.6 αυλός και τη μπενελα που γράφει 18.4 και λέω θεωρητικά γιατί αν δεν τα μετρήσω δεν ξέρω ακριβώς πόσο είναι το καθένα. Σίγουρα δεν θα είναι επιστημονική η δοκιμή εννοείται, εγώ απλά θα ανεβάσω αυτό που θα κάνω και ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του.
 
Συμφωνώ με όσα λές και ειδικά στο κομμάτι που αφορά την ύπουλη δράση της διάβρωσης κάτω από την επιφάνεια της επικάλυψης του χρωμίου όταν αυτή διαρραγεί για κάποιο λόγο - εκεί δεν έχω ουδεμία αντίρρηση. Σε θέματα συντήρησης υπερέχει - ακόμα κι αν δεν είμαστε ιδιαίτερα επιμελείς στον καθαρισμό της. Ακόμα και στους "τραυματισμούς" από χτυπήματα κλπ πιο πολύ σε δίκαννα που έχουν λεπτότερα τοιχώματα καννών προσφέρει ένα πλεονέκτημα - συμφωνούμε κι εδώ.

Άν αφήσουμε όμως κατά μέρος το θέμα της συντήρησης και των βλαβών τότε που αλλού υπερέχει βλητικά όπως αφήνεται να εννοηθεί σε πολλές αναφορές; Αυτό είναι το ζητούμενο να αναδειχθεί κι να αξιολογηθεί.

Άν βγούμε για κυνήγι με ένα όπλο με χρωμιωμένη κάννη τι χάνουμε στις βολές μας;
Που υπολειπόμαστε;
Δεν έχω ιδέα που θα δούμε διαφορά, θα κάνω όμως δοκιμή με δύο όπλα που έχω, μια Ρεμί και μια μπενελι για να δω κι εγώ αν όντως θα υπάρξει κάποια διαφορά. Για μένα η αποτύπωση στο χαρτί ( αν και κάνω σπάνια)δεν λέει ποτέ ψέματα.
 
Στα ραβδωτα δεν επιτρέπεται πρόσθεση ή αφαίρεση υλικού στο εσωτερικό της κάνης γιατί οι διαστάσεις είναι αυστηρά προκαθορισμενες. Παρόλα αυτά σε ορισμένα γίνεται χρωμιωση, αν και δεν αλλάζει κάτι σημαντικά, ούτως η άλλως οι κανες για ραβδωτα έχουν υψηλά ποσοστά χρωμίου, και όταν υπάρχει ανάγκη για μεγαλύτερη αντοχή στον καιρό, και στην φθορά, υπάρχουν οι ανοξείδωτες που πάλι το χρωμιο κυρίως τις χαρακτηρίζει. Για το στρώσιμο της ραβδωτης κάνης υπάρχει όντως διαδικασία ( όχι μία μόνο, αλλά πολλές όμοιες), που ακολουθείται για να εξομαλυνθουν οι επιφάνειες στο εσωτερικό και να είναι ευκολότερος ο καθαρισμός της. Πρόκειται για μία ακολουθία βολών με ήπιες γομώσεις με <μαλακά > βλήματα και καθαρισμούς με ειδικά διαλυτικά και λιπαντικά. Είναι κοινά παραδεκτό ότι σε μία ραβδωτη κάνη ένα σχολαστικά επιμελημενο στρώσιμο αυξάνει την ακρίβεια και την διάρκεια ζωής της κάνης.
Εδώ η βελτίωση είναι άμεσα ορατή γιατί στο ραβδωτό ψάχνουμε την καλύτερη δυνατή ακρίβεια στον στόχο με ΕΝΑ βλήμα κάθε φορά - την καλύτερη δυνατή συγκέντρωση.

Από παλιότερη ανάγνωση άρθρου σχετικά με όπλα/τυφέκια των στρατών των χωρών που ενεπλάκησαν στον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο θυάμαι πώς μου είχε κάνει εντύπωση πώς μόνο το Ιαπωνικό Arisaka είχε χρωμιωμένη κάννη κι έτσι άντεξε χωρίς συντήρηση δεκαετίες μετά όταν τέτοια όπλα αγοράζονταν στην Αμερική από οπλόφιλους - συλλέκτες ή σκοπευτές. Να λάβουμε υπ' όψη μας βέβαια πώς οι πυρίτιδες εκείνης της εποχής στα στρατιωτικά φυσίγγια ήταν αρκετά διαβρωτικές σε σχέση με τα σημερινά πρότυπα.

Πολύ χρήσιμη ενημέρωση ! .shake hands..RESPECT.
 
Δεν έχω ιδέα που θα δούμε διαφορά, θα κάνω όμως δοκιμή με δύο όπλα που έχω, μια Ρεμί και μια μπενελι για να δω κι εγώ αν όντως θα υπάρξει κάποια διαφορά. Για μένα η αποτύπωση στο χαρτί ( αν και κάνω σπάνια)δεν λέει ποτέ ψέματα.
Αυτό είναι - μια απλή δοκιμή που μπορεί να κάνει ο καθένας μας άν έχει τις δυνατότητες και τα όπλα.

Με χαρά να δούμε και τα αποτελέσματα όποια κι άν είναι αυτά. ;)
 
Είναι αδύνατον όπλο που αγοραζουν χιλιάδες άνθρωποι να μη σκοτώνει .Πάμε παρακάτω τώρα μέχρι 35 μέτρα σκοτώνουν όλα με καλοκαίρια πάλι σκοτώνουν όλα. Με γομωσεις λίγων γρ αποδίδουν πιο σωστά οι στενοί αυλοί με γομωσεις πολλών οι διερυμενοι αυλοι μια μίξη για μέσο όρο πολύ καλό ο 18.5 και 18.6 που έχει επιλέξει πρώτη από όλες η Ρεμί και ακολούθησε και η τεράστια Μπερέτα και κάποιοι πολύ μεγάλοι οπλοκατασκευαστες παλαιότερα από όλους .Τωρα το θέμα χρωμίου αχρωμιωτου διαβάσατε όλοι την αναλυτική εξήγηση του Μητσιαλη ως αναφορά τη v3 . Και κάτι γιαυτούς που ρωτάνε αναρωτήθηκατε στο πέρασμα των χρόνων ποσσους έχετε ακούσει να μιλάνε για τρομερές ντουφεκιες με αχρωμιωτα όπλα και πόσες χιλιάδες είναι και από ποσσους έχετε ακούσει με χρωμιωμενα με τρομερές βλητικες αποδόσεις εγώ δεν έχω ακούσει για χρωμιωμενα παρά ελάχιστες φορές. Κυνήγι ήμουν με οπλουργο μαζί και περνάνε κάτι φάσες και τον ακούω άμα είχα τη Ρεμίνγκτον κάποια θα τη κατέβαζα σίγουρα.Μιλαω συνεχώς για Ρεμίνγκτον και όχι μόνο και παλαιότερες Μπράουνινγκ που έχουν γράψει ιστορία αχρωμιωτες πάντα .Ειδικός στο να πω ότι είναι μόνο η χρωμιωση δεν είμαι μπορεί να είναι το μέταλο η γεωμετρία η όλα μαζί .Επίσης πόσοι στην Ελλάδα κυνηγούν πραγματικά σε σκληρές συνθήκες αντίξοες μεγάλα θηράματα και ρίχνουν εκτός ορίων, όχι πολλοί.Και για απαντήσω στο Βασίλη πιο πάνω που λέει ότι απορεί με τους Αμερικανούς αυτοί συνήθως ντουφεκανε πουλιαααα όχι πουλάκια(ορτύκια,και τσίχλες) που άμα είσαι κρυομενος και φτύσεις δυνατά πέφτουν στις κοντινές αποστάσεις.Γιατι η μπενελι είναι κορυφή στις πωλήσεις ,γιατί είναι ένα τέρας αξιοπιστίας και αντοχής με συντήρηση σχεδόν ανύπαρκτη και καλύπτει πλήρως τα κυνήγια της πλειοψηφίας και τον τρόπο και αποστάσεις που ρίχνουν όχι γιατί είναι καλύτερη βλητικα ούτε ήταν ούτε είναι.Οποιος θέλει να βιώσει βολές επαναλαμβανόμενες εκτός ορίων και πάντως καιρού δεν ρίχνει με χρωμιωμενη οποίος και αν είναι .Γι'αυτό και τα ακριβά ντουφέκια που απαιτούν μεγαλύτερη ποιότητα σε όλα ,έχουν αχρωμιωτες κανες .Βέβαια τι να τις κάνεις όταν εσύ δε μπορείς να υποστηρίξεις το όπλο σε αυτές τις αποστάσεις θα πει κάποιος και θα απαντήσω ότι κάνει ένας που παίρνει τζιπ μέσα στη πόλη και δε πατάει ποτέ χώμα και ένας άλλος που παίρνει αμάξι 200 ίππους χωρίς να μπορεί να το εκμεταλλευτεί και λόγο ικανότητος και λόγο τόπου που κινείται.Συμπερασμα για μένα για να αντιληφθείς τη διαφορά μεταξύ όπλων θέλει πολλά φυσίγγια πολλές διαφορετικές συνθήκες, θηράματα αποστάσεις εκτός ορίων.Κυνηγας έτσι με τέτοια ποικιλία (θηραματικη ,καιρικη,αποστάσεων )πάρε αχρωμιωτο και θα ζήσεις απίστευτες στιγμές αν είσαι μπεκατσας η Τσιχλας η ορτυκας η πέρδικας κατά πλειοψηφία δε σου χρειάζεται εκεί που ρίχνεις σκοτώνεις και με 16αρι.
Γιάννη αν το φυσίγγι είναι μάπα ή δεν ταιριάζει στην κάνη-τσοκ (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει και αυτό) τα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάνης δεν σε σώνουν με τίποτα.
Εγώ αυτό έχω καταλάβει.
Αυτό που λες συνεχώς περί διευρυμένων και μεγάλων γομώσεων, δεν ισχύει.
Οποιοδήποτε όπλο μπορεί να βγάλει εξαιρετικές τουφεκιές σε συγκέντρωση με χαμηλές 24 γρ και υψηλές γομώσεις μέχρι 50+γρ ανεξαρτήτως αυλού.
Μην μου αρχίσεις τα περί περισσότερων φυσιγγίων ... κανένας δεν αγοράζει φυσίγγι στην τύχη για να πάει για μεγάλο θήραμα.
Τα καλύτερα για το όπλο τους παίρνουν όλοι ή αυτά που ακούν από τον γείτονα ότι είναι τα καλύτερα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top