Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χαχαχα θες να το λήξουμε ισοπαλία ή να συνεχίσω?τα ρεμι ειναι για μενα απτα ποιο φιλικα σε σπροσκοπευσεις εχω ριξει πολλα 3,5 στο παρελθόν ,τα επερνα 8000δρχ τα δεκα ,εκανα κοντακι στην greystone στέλνοντας την 302 για μετρα μιας και δεν μπορούσα να παρεβρεθω ,βελτίωση ειδα αλλα εχει μικρη ροζετα και δεν συνχωρει επιπόλαια ριξηματα ,δεν εχουμε σκοπευτήριο εδω ,ουτε δάσκαλο σκοποβολής μονο τσίχλες εκει κανεις προπόνηση αντε και κανα χαρτονι να δεις που ριχνεις.
Η 302 έχει μικρή ροζέτα ;
Μάλλον την greystone εννοείς ...

Με τα υπόλοιπα δεν καταλαβαίνω που θες να καταλήξεις ...

ps
Σε χωριό μένω και εγώ οπότε σε καταλαβαίνω απόλυτα.
 
Leo...να συνεχιζεις να γραφεις (οπως και κανεις) και ας υπαρχουν ατομα που νομιζουν οτι εχουν γνωσεις και ειρωνευονται! Εστω και ενας ανθρωπος να μαθει απο τις γνωσεις σου ειναι οφελος! Η Γνωση πρεπει να μοιραζεται...!! Και εσυ και ορισμενα εμπειρα μελη (σε αλλους τομεις) του HL πραγματικα μας βοηθατε με τις συμβουλες σας!!
Παιδες....δεν γνωριζω προσωπικα τον Leo, δεν γνωριζω εαν εχει υπαρξει καποια κοντρα με καποιο αλλο μελος και με αυτα που εγραψα δεν παιρνω το μερος κανενος.....απλα δεν μου αρεσει μελη να μην γραφουν την γνωμη και την γνωση τους.....! Τα γραφω αυτα επειδη δεχτηκα προσωπικο μηνυμα απο καποιο μελος που προφανως παρεξηγησε το μηνυμα μου!
 
Ρε συ ... μπας και πρέπει να πάμε σε οφθαλμίατρο ... 🤣
Κουφοί είμαστε (αλλά τα ακούμε ακόμα τα φτερά από τα παπιά), τυφλοί όχι.
Με φεγγάρι τουφεκάς γύρω από το φεγγάρι, αν τύχει το παπί να περάσει από εκεί και καταφέρεις να το δεις.
Συνήθως απλά τα ακούς.
Εκτός αν καθήσει στα 10-20μ μέσα στην λάκα μπροστά σου οπότε επειδή πάλι είναι δύσκολο να το δεις τουφεκάς εκεί που κάνει κυματισμό το νερό (ανήθικο όμως, να τα λέμε όλα !!!).
Να απαντήσω μιας και το κανω το σπορ πάνω από 20 χρόνια και γνωρίζω τι παπί είναι ακόμη και από το φτερό που ακούω αν ζητάει αν θα περάσει η ψάχνει να καθησει και τα ιχνηλατούμε από της κοτσηλιες και μάλιστα και από τι παπί είναι. Όταν έχει φεγγάρι για να κυνηγήσεις πάπιες λες και είναι μέρα πρέπει να έχει ένα ελαφρύ πέπλο με σύννεφα από πάνω, οταν έχει απλά φέγγαρι δεν μπορείς να δεις της πάπιες στον αέρα μονο αν περάσει καμία μπροστά στο φεγγάρι που είμαι παρά πολύ σπάνιο. Γενικά πρέπει να έχεις μπροστά το φεγγάρι πάντα ακόμη και με σύννεφα αν και εκεί βλέπεις παντού. Και το καλύτερο κυνήγι γίνεται οταν δεν υπάρχουν σύννεφα από 3/4 στο γέμισμα και 3/4 στο χάσιμο του φεγγαριού όχι στην πανσέληνο γιατί λόγο του έντονου φωτισμού του φεγγαριού τα παπια γίνονται δύστροπα βλέπουν και καλύτερα και πέφτουν πάντα στης σκιές που είναι συνήθως απέναντι από εσένα και δεν τα βλέπεις μονο τα ακούς και συνήθως δεν τα φτάνεις κιόλας και αν τα δεις ελάχιστα δεν προλαβαίνεις. Για να κανείς δουλειά πρέπει να έχεις ομοιώματα τα οποία Απαγορεύονται στην Ελλάδα όπως και το κυνήγι την νύχτα! Αυτά μου τα είπε ένα παιδι που πάει για κυνήγι στο εξωτερικό .yel.
 
Last edited:
Να απαντήσω μιας και το κανω το σπορ πάνω από 20 χρόνια και γνωρίζω τι παπί είναι ακόμη και από το φτερό που ακούω αν ζητάει αν θα περάσει η ψάχνει να καθησει και τα ιχνηλατούμε από της κοτσηλιες και μάλιστα και από τι παπί είναι. Όταν έχει φεγγάρι για να κυνηγήσεις πάπιες λες και είναι μέρα πρέπει να έχει ένα ελαφρύ πέπλο με σύννεφα από πάνω, οταν έχει απλά φέγγαρι δεν μπορείς να δεις της πάπιες στον αέρα μονο αν περάσει καμία μπροστά στο φεγγάρι που είμαι παρά πολύ σπάνιο. Γενικά πρέπει να έχεις μπροστά το φεγγάρι πάντα ακόμη και με σύννεφα αν και εκεί βλέπεις παντού. Και το καλύτερο κυνήγι γίνεται οταν δεν υπάρχουν σύννεφα από 3/4 στο γέμισμα και 3/4 στο χάσιμο του φεγγαριού όχι στην πανσέληνο γιατί λόγο του έντονου φωτισμού του φεγγαριού τα παπια γίνονται δύστροπα βλέπουν και καλύτερα και πέφτουν πάντα στης σκιές που είναι συνήθως απέναντι από εσένα και δεν τα βλέπεις μονο τα ακούς και συνήθως δεν τα φτάνεις κιόλας και αν τα δεις ελάχιστα δεν προλαβαίνεις. Για να κανείς δουλειά πρέπει να έχεις ομοιώματα τα οποία Απαγορεύονται στην Ελλάδα όπως και το κυνήγι την νύχτα! Αυτά μου τα είπε ένα παιδι που πάει για κυνήγι στο εξωτερικό .yel.
Έτσι ακριβώς‼️
Απ' τις κουτσιλιεεεεες‼️α εισυ έχς ξυφυγ αρε‼️😁
Καλήμερα παίδες‼️
 
Να απαντήσω μιας και το κανω το σπορ πάνω από 20 χρόνια και γνωρίζω τι παπί είναι ακόμη και από το φτερό που ακούω αν ζητάει αν θα περάσει η ψάχνει να καθησει και τα ιχνηλατούμε από της κοτσηλιες και μάλιστα και από τι παπί είναι. Όταν έχει φεγγάρι για να κυνηγήσεις πάπιες λες και είναι μέρα πρέπει να έχει ένα ελαφρύ πέπλο με σύννεφα από πάνω, οταν έχει απλά φέγγαρι δεν μπορείς να δεις της πάπιες στον αέρα μονο αν περάσει καμία μπροστά στο φεγγάρι που είμαι παρά πολύ σπάνιο. Γενικά πρέπει να έχεις μπροστά το φεγγάρι πάντα ακόμη και με σύννεφα αν και εκεί βλέπεις παντού. Και το καλύτερο κυνήγι γίνεται οταν δεν υπάρχουν σύννεφα από 3/4 στο γέμισμα και 3/4 στο χάσιμο του φεγγαριού όχι στην πανσέληνο γιατί λόγο του έντονου φωτισμού του φεγγαριού τα παπια γίνονται δύστροπα βλέπουν και καλύτερα και πέφτουν πάντα στης σκιές που είναι συνήθως απέναντι από εσένα και δεν τα βλέπεις μονο τα ακούς και συνήθως δεν τα φτάνεις κιόλας και αν τα δεις ελάχιστα δεν προλαβαίνεις. Για να κανείς δουλειά πρέπει να έχεις ομοιώματα τα οποία Απαγορεύονται στην Ελλάδα όπως και το κυνήγι την νύχτα! Αυτά μου τα είπε ένα παιδι που πάει για κυνήγι στο εξωτερικό .yel.
Κυνηγάς κάνοντας ιχνηλασία κάποιες φορές μπράβο φίλε αυτό δείχνει μεγάλες γνώσεις και παρατηρητικότητα για το θήραμα που κυνηγάς.
 
Κυνηγάς κάνοντας ιχνηλασία κάποιες φορές μπράβο φίλε αυτό δείχνει μεγάλες γνώσεις και παρατηρητικότητα για το θήραμα που κυνηγάς.
Εμ αυτό είναι το πραγματικό κυνήγι ,γνώση συμπεριφοράς του θηράματος‼️σε οποιαδήποτε καιρική συνθήκη‼️εγώ φερμαρα πρωτος τη μπεκάτσα η το ορτύκι κ ο σκύλος έκανε συναινεση😆μέχρι κ παπί έχω φερμαρει‼️‼️
 
Κυνηγάς κάνοντας ιχνηλασία κάποιες φορές μπράβο φίλε αυτό δείχνει μεγάλες γνώσεις και παρατηρητικότητα για το θήραμα που κυνηγάς.
Είναι το κυνήγι μου το υδρόβιο και αυτά που έγραψα όπως υπάρχουν και αλλά που θα ήταν πολλά να τα γράψω είναι γνώσεις που μου μετέφεραν μεγαλύτεροι και ποιο έμπειροι κυνηγοί και με την σειρά μου θα τα μεταφέρω άλλου. Η ιχνηλατήση γενικά θέλει να είναι μέχρι γόνατο το νερό και να είναι καθαρό αλλά και σε χωράφια με ελάχιστα κομμάτια νερό. Θέλει προσοχή γιατί τα παπια κοτσιλουν και στο αέρα ειδικά όταν απογίνονται όποτε μπορεί να σε παραπλανήσουν. Το ποιο περίεργο περιστατικό που έχω πετύχει είναι να βοσκούν σε τριφύλλι που το πλησιέστερο νερό να είναι 500 μέτρα και να πηγαίνουν να πίνουν και να ξαναγυρίζουν γιατί αν δεν έχει νερό πνίγονται τα παπιά ένα μήνα τα έψαχνα που να πάει το μυαλό μου ότι θα πήγαιναν εκεί :D
 
Εεεεεδω σας έχω ‼️😁
Όταν δημιουργείς ανάγκες κάποιος θα βρεθεί να τις ικανοποιήσει, πληρώνοντας φυσικά και μερικές φορές αδρά.
Οι περισσότερες ανάγκες είναι φανταστικές και ικανοποιούνται για το θεαθήναι.

Αυτό που χρειάζεται να αποφασίσεις είναι αν θα αγοράσεις δίκανο ή αυτογεμές ή επαναληπτικό.
Στα δίκανα sxs ή o&u.
Δεύτερο έρχεται η αξιοπιστία και αν σου αρέσει εμφανισιακά.
Τρίτο το όπλο "να σου έρχεται" αλλάζοντας κλίσεις. Δεν ψάχνουμε την τελειότητα.
Τέταρτο να τουφεκάει ίσια με τα τσοκ που χρησιμοποιείς.
Οπωσδήποτε 3".
Σχετικά φθηνό για την τσέπη του καθενός για να μην γίνεις δούλος του.
Αγοράζεις και 1-2 μισά aftermarket για βίδωμα με το χέρι.

Και κάπου εδώ τελειώνει η λίστα για την επιλογή όπλου για το 99,9% των κυνηγών μαζί με εμένα μέσα.

ps
Δεν αγοράζουμε όπλο που δεν έχουμε πιάσει στα χέρια.
 
Όταν δημιουργείς ανάγκες κάποιος θα βρεθεί να τις ικανοποιήσει, πληρώνοντας φυσικά και μερικές φορές αδρά.
Οι περισσότερες ανάγκες είναι φανταστικές και ικανοποιούνται για το θεαθήναι.

Αυτό που χρειάζεται να αποφασίσεις είναι αν θα αγοράσεις δίκανο ή αυτογεμές ή επαναληπτικό.
Στα δίκανα sxs ή o&u.
Δεύτερο έρχεται η αξιοπιστία και αν σου αρέσει εμφανισιακά.
Τρίτο το όπλο "να σου έρχεται" αλλάζοντας κλίσεις. Δεν ψάχνουμε την τελειότητα.
Τέταρτο να τουφεκάει ίσια με τα τσοκ που χρησιμοποιείς.
Οπωσδήποτε 3".
Σχετικά φθηνό για την τσέπη του καθενός για να μην γίνεις δούλος του.
Αγοράζεις και 1-2 μισά aftermarket για βίδωμα με το χέρι.

Και κάπου εδώ τελειώνει η λίστα για την επιλογή όπλου για το 99,9% των κυνηγών μαζί με εμένα μέσα.
Νιε αλλά άμα δεν σκουτων μι κρύου,τι κάνς❓❓❓
 
Το πουλάς και παίρνεις άλλο. 😂
Μετά από πολλές επαναλήψεις, αν μάθεις ποτέ να τουφεκάς και να ξεχωρίζεις φυσίγγια θα βρεις αυτό που σκοτώνει αυτόματα.
Εγώ πούλησα όλα όσα σκότωναν στο κρύο γιατί άλλα έριχναν ένα μέτρο ψηλότερα και άλλα δούλευαν μέρα παρά μέρα και κράτησα ένα που σκοτώνει μόνο με ζέστη. Έτσι κι αλλιώς όταν κάνει κρύο πίνω τσίπουρα στο τζάκι.😉😆
 
Έχω και από αυτή με διπλά λάστιχα.Κυνηγι Ηλία από εδώ και εμπρός λόγο καιρικών ανωμαλιών έτσι θα είναι πάνε οι παλιοί καιροί που ξέραμε και στο χωριό κάθε Σεπτέμβρη όταν είχε ξαστεριά και βοριαδακι κοιμομασταν στα βουνά και ήσουν σίγουρος για την επόμενη .
Δυστυχώς το κυνηγι άλλαξε δραματικά εδώ τα τελευταία χρόνια δεν ξέρω το γιατί Γιάννη
 
Έτσι κι αλλιώς όταν κάνει κρύο πίνω τσίπουρα στο τζάκι.😉😆
Καρτέρι μέσα από το αυτοκίνητο έχεις δει ;
Κρατάς ζεστά και τα φυσίγγια στους -17.
Μετά πανσέτες και τηγανητές πατάτες στο κονάκι.
Δεν χάνουμε μέρα κυνηγιού. ;)

Λες τα σκάγια να παθαίνουν ψύξη από την εναλλαγή ζέστης κρύου 🤪
 
Καρτέρι μέσα από το αυτοκίνητο έχεις δει ;
Κρατάς ζεστά και τα φυσίγγια στους -17.
Μετά πανσέτες και τηγανητές πατάτες στο κονάκι.
Δεν χάνουμε μέρα κυνηγιού. ;)

Λες τα σκάγια να παθαίνουν ψύξη από την εναλλαγή ζέστης κρύου 🤪
Ένα σοκ το δέχονται όπως κ να το κάνεις‼️
 
Μι κάτ ψουφοκρυα, δεν βγενς απ' ταμαξ ‼️(εισπρεσου μακιατου κι ιουρδανουγλου στου ραδίου‼️)του κουπαδ ουλοκληρου να σι βαράει την πόρτα‼️
Καρτέρι μέσα από το αυτοκίνητο έχεις δει ;
Κρατάς ζεστά και τα φυσίγγια στους -17.
Μετά πανσέτες και τηγανητές πατάτες στο κονάκι.
Δεν χάνουμε μέρα κυνηγιού. ;)

Λες τα σκάγια να παθαίνουν ψύξη από την εναλλαγή ζέστης κρύου 🤪
 
Καρτέρι μέσα από το αυτοκίνητο έχεις δει ;
Κρατάς ζεστά και τα φυσίγγια στους -17.
Μετά πανσέτες και τηγανητές πατάτες στο κονάκι.
Δεν χάνουμε μέρα κυνηγιού. ;)

Λες τα σκάγια να παθαίνουν ψύξη από την εναλλαγή ζέστης κρύου 🤪
Έχω κολυμπήσει σε κανάλι με -11° ρε φίλε... Δεν έχω τα ίδια κουράγια πια ούτε την ίδια μ@λ@κια στο κεφάλι...🥶🥶🥶
 
Μι κάτ ψουφοκρυα, δεν βγενς απ' ταμαξ ‼️(εισπρεσου μακιατου κι ιουρδανουγλου στου ραδίου‼️)του κουπαδ ουλοκληρου να σι βαράει την πόρτα‼️
Αν πούνε το νού σας τα σκυλιά είναι κολωμένα Johnny πηδάς έξω και ας είσαι μόνο με την σωβρακοφανέλα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top