Σκέφτομαι να αγοράσω... Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Είμαι σίγουρος ότι αν την Δοκιμάσεις το συμπέρασμα που θα βγάλεις θα ειναι το ίδιο με την μ2 !!!!!
Ποιος θα πρέπει να τη δοκιμάσει δλδ για να μην είναι ίδιο,αν είναι❓...(κ που να δείξει την αδιαμφισβήτητη‼️υπεροχή της❓)αφήνεις αιχμές μη αντικειμενικότητας-αξιοπιστιας προς το πρόσωπο του‼️
 
Κατά ένα μέρος κατά το μεγαλύτερο οι Έλληνες.Δεν έχουμε να χωρίσουμε κάτι .θα σου απαντήσω όμως γιατί η πλειοψηφία παίρνει μπενελι .Τι έχω ακούσει από δύο οπλουργους .Και τι έχω διαπιστώσει σαν πρώην κάτοχος διαφόρων μοντέλων .Από οπλουργους μόνο όσοι έχουν μπενελι έρχονται για κώνους .Τι έχω διαπιστώσει τώρα μπενελι αγοράζεις γιατί είναι το πιο αξιόπιστο όπλο συνάμα ανθεκτικό και άριστο αν είσαι ιδιογομωτης αν ρίχνεις εμπορικά μόλις σφίξουν τα γάλατα γίνεται όπλο διαχείρισης θηράματος (οικολογικό) αφήνει πολλά και φεύγουν .Και ένα τρίτο το έχω ξαναγράψει οπλουργος όχι από την Αττική έχει επισκεφτεί έξω τα περισσότερα εργοστάσια μη ξεχάσω καλύτερο όπλο θεωρεί τη Μπερέτα και πληροφορήθηκε μου λέει ντρέπομαι να το λέω γιατί με κοροϊδεύουν ότι οι κανες στην μπενελι όχι η Κριό γιατί έχει γίνει παλαιότερα η επίσκεψη κοστίζουν 20 € στο εργοστάσιο .Τώρα ο κάθε ένας αναλαμβάνει την ευθύνη της αγοράς του και άσε εμένα να λέω ότι θέλω τραβά σε οπλουργους απέξω και πιάνε τους μπενελακιδες να μη κάνουν κώνους και δωστούς να διαβάσουν όσα βιβλία θες τουλάχιστον αν δε σκοτώνει το ντουφέκι να πετάνε βιβλία να παραμορφώσουν τα πουλιά.
Αυτό το έχω διαβάσει αλλά δεν έχει διευκρινήσει τι εννοεί η κάνη η κάνη σαν κομμάτι μέταλλο; Η μετά την επεξεργασία γιατί πιστεύω ότι του έδωσε απάντηση σαν μέταλλο πριν επεξεργαστεί και είναι φυσικό να κοστίζει τόσο. Και οποίος πιστεύει αυτή την στιγμή ότι ο όμιλος beretta χρησιμοποιεί αλλά μέταλλα για την beretta αλλά για την Benelli και αλλά για την franchi πιστεύω ότι είναι αδαείς. Και μιλάω για τα μαζικής παραγωγής όπλα όχι για τα ειδικής κατασκευής χειροποίητα. Το να έχουν διαφορετική διαμόρφωση εσωτερικά η κάνες το δέχομαι αλλά ότι έχουν διαφορετικά κράματα ατσαλιού στον ίδιο όμιλο όχι.
 
Ποιος θα πρέπει να τη δοκιμάσει δλδ για να μην είναι ίδιο,αν είναι❓...(κ που να δείξει την αδιαμφισβήτητη‼️υπεροχή της❓)αφήνεις αιχμές μη αντικειμενικότητας-αξιοπιστιας προς το πρόσωπο του‼️
Πλάκα το θεώρησα εγώ ... γιατί ότι όπλο πιάνω στα χέρια μου βαράει το ίδιο 🤪
 
Εινα
Αυτό το έχω διαβάσει αλλά δεν έχει διευκρινήσει τι εννοεί η κάνη η κάνη σαν κομμάτι μέταλλο; Η μετά την επεξεργασία γιατί πιστεύω ότι του έδωσε απάντηση σαν μέταλλο πριν επεξεργαστεί και είναι φυσικό να κοστίζει τόσο. Και οποίος πιστεύει αυτή την στιγμή ότι ο όμιλος beretta χρησιμοποιεί αλλά μέταλλα για την beretta αλλά για την Benelli και αλλά για την franchi πιστεύω ότι είναι αδαείς. Και μιλάω για τα μαζικής παραγωγής όπλα όχι για τα ειδικής κατασκευής χειροποίητα. Το να έχουν διαφορετική διαμόρφωση εσωτερικά η κάνες το δέχομαι αλλά ότι έχουν διαφορετικά κράματα ατσαλιού στον ίδιο όμιλο όχι.
Είναι κάτι που δεν θα μάθουμε ποτέ μάλλον ούτε ακριβώς πώς επεξεργάζεται το μέταλο η κάθε εταιρία .Κρίνουμε εκ του αποτελέσματος και βγάζουμε συμπεράσματα.
 
Κρίνουμε εκ του αποτελέσματος και βγάζουμε συμπεράσματα.
Σωστό, αλλά μην ξεχνάς ότι το αποτέλεσμα στο κυνήγι δεν εξαρτάται μόνο από την κάνη.

Για να βγάλεις επίσης ασφαλές συμπέρασμα στο "χαρτί" θέλει πολύ κόπο, δεν ρίχνεις ένα φυσίγγι #7 και τελείωσες.
Οι φοβερές διαφορές (που για αυτές ψάχνουμε) θα φανούν ενδεχομένως και με ένα φυσίγγι από 5-6 μάρκες, γομώσεις.
Αν δεν βγει συμπέρασμα ... δεν υπάρχουν φοβερές διαφορές.

Τότε η διαφορά στο κυνήγι οφείλεται σε κάτι άλλο.
 
Μην ξεχνάς επίσης ότι ο Άρης είπε ότι η V3 δεν έπιανε σε συγκέντρωση την κωνειομένη Μ2.
Μίλησε για μεγαλύτερη περιφερειακή διάτρηση κάτι που μένει να αποδειχθεί γιατί δεν μου φαίνεται "σωστό".
Αν δεν μετρήσω όμως δεν το αποκλείω ...

ps
Με τον Άρη διαφωνούμε μερικές φορές αλλά σέβομαι και λαμβάνω πάντα σοβαρά υπόψη την γνώμη του.
 
Εγώ δεν έχω δει κανέναν πάντως ...
Να σημειώσω ότι μιλάω για πολύ καλούς σκοπευτές με διακρίσεις ... όχι απλά άτομα που πάνε σκοπευτήριο.
Και εγώ για πολύ καλούς σκοπευτές μιλάω αλλά εντάξει δεν έχουν διακρίσεις αλλά αν νομίζεις ότι οι προκαθορισμενες πορείες και η στάνταρ ταχύτητα του πιατάκιου έχουν σχέση με το κυνήγι η είναι δυσκολότερο μάλλον δεν έχεις σχέση με κυνήγι
 
Και εγώ για πολύ καλούς σκοπευτές μιλάω αλλά εντάξει δεν έχουν διακρίσεις αλλά αν νομίζεις ότι οι προκαθορισμενες πορείες και η στάνταρ ταχύτητα του πιατάκιου έχουν σχέση με το κυνήγι η είναι δυσκολότερο μάλλον δεν έχεις σχέση με κυνήγι
Δεν το έχω πει ποτέ και σχέση με το κυνήγι δεν έχω, γιατί το λένε πολλοί τώρα τελευταία για εμένα, οπότε τείνω να το πιστέψω. 🤪

Ημιαστείο.
 
Καλημέρα, χωρίς φυσικά να θέλω να μειώσω την σκοπευτική ικανότητα κανενός καταξιωμένου σκοπευτή (άλλωστε αυτό δεν γίνεται αφού ειναι καταξιωμένος), υπάρχουν κυνηγοί πολυ καλοί σκοπευτές που δεν έχουν ασχοληθεί με σκοπευτήριο. Αν ασχολούνταν ίσως να διέπρεπαν!
 
Ποιος θα πρέπει να τη δοκιμάσει δλδ για να μην είναι ίδιο,αν είναι❓...(κ που να δείξει την αδιαμφισβήτητη‼️υπεροχή της❓)αφήνεις αιχμές μη αντικειμενικότητας-αξιοπιστιας προς το πρόσωπο του‼️
Καμία σχέση Γιάννη απλος διαφωνο με την διαδικασία για να δεις την διαφορά σε ένα οπλο για μένα πρέπει να το κυνηγήσεις ένα χρόνο τουλαχηστον σε ολλες της συνθήκες ( προσωπική γνώμη αυτό)
 
Καμία σχέση Γιάννη απλος διαφωνο με την διαδικασία για να δεις την διαφορά σε ένα οπλο για μένα πρέπει να το κυνηγήσεις ένα χρόνο τουλαχηστον σε ολλες της συνθήκες ( προσωπική γνώμη αυτό)
Όλες οι απόψεις σεβαστές‼️
 
Μην ξεχνάς επίσης ότι ο Άρης είπε ότι η V3 δεν έπιανε σε συγκέντρωση την κωνειομένη Μ2.
Μίλησε για μεγαλύτερη περιφερειακή διάτρηση κάτι που μένει να αποδειχθεί γιατί δεν μου φαίνεται "σωστό".
Αν δεν μετρήσω όμως δεν το αποκλείω ...

ps
Με τον Άρη διαφωνούμε μερικές φορές αλλά σέβομαι και λαμβάνω πάντα σοβαρά υπόψη την γνώμη του.
Σε συγκέντρωση δεν την έπιανε αλλά είχε καλύτερα σκοτωματα και με ανοιχτά τσοκ μήπως αυτό δείχνει ότι έβγαζε πιο σωστά τα σκακια με αποτέλεσμα να διατηρούν μεγαλύτερες ταχύτητες από την m2 και ενώ έχανε στην συγκέντρωση είχε καλύτερη κατανομή και διάτρηση ?
 
Σε συγκέντρωση δεν την έπιανε αλλά είχε καλύτερα σκοτωματα και με ανοιχτά τσοκ μήπως αυτό δείχνει ότι έβγαζε πιο σωστά τα σκακια με αποτέλεσμα να διατηρούν μεγαλύτερες ταχύτητες από την m2 και ενώ έχανε στην συγκέντρωση είχε καλύτερη κατανομή και διάτρηση ?
Γιαννη και γω αυτο πιστεβω πως συμβενει οτι δε χαλαει τα σκαγια με 18.55 αυλο η μπερεττα ομως γτ να τα χαλαει με 18.6???
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top