Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Απο του Κενταυρου εχω ριξει πανω απο 5000 φυσιγγια, προβλημα δεν συναντησα ποτε...
Εδω μια σημερινη τουφεκια στα 35 μετρα με μια καινουργια A400 xtrema 76 cm που πηρε ενας φιλος κ τσοκ 3 αστρα μαμα...



και εγώ έχω ρίξει από τον απρίλιο μέχρι σήμερα πάνω από 3000 φυσίγγια κένταυρος χωρίς το παραμικρό θέμα. Θυμάμαι μόνο ένα το οποίο ήταν λίγο " στραβό " και δεν γλίστραγε στη θαλάμη. Αλλά και αυτό κανένα θέμα . Μιά χαρά το έσπασε το πιατάκι..shoot..shoot..shoot.
 
Με το μαμά τσοκ;ωραία ντουφεκια,γεμάτη!και εμενα όσα φυσίγγια έχω ρίξει δεν είχα το παραμικρό θέμα...και όπως έχει πάει η κατάσταση μάλλον θα αρχίσω να τα μαθαίνω και να χρησιμοποιώ αυτά πλέον...στην τιμή που έχουν φτάσει τα υπόλοιπα!
Μή σου κάνει εντύπωση Ηλία , ο συνδυασμός της optima hp με τα μαμά τσόκ βγάζει θαυμάσιες τουφεκιές, που να δεις το μαμά 4* τι κάνει μέχρι τα 35 μέτρα στο κυνήγι! το έχω στην κάτω κάννη μόνιμα, άντε στα μπασίματα να το αφήσω στην άκρη για λίγο ή όταν βγω για καμμιά φάσα.
 
Μή σου κάνει εντύπωση Ηλία , ο συνδυασμός της optima hp με τα μαμά τσόκ βγάζει θαυμάσιες τουφεκιές, που να δεις το μαμά 4* τι κάνει μέχρι τα 35 μέτρα στο κυνήγι! το έχω στην κάτω κάννη μόνιμα, άντε στα μπασίματα να το αφήσω στην άκρη για λίγο ή όταν βγω για καμμιά φάσα.
Μπράβο στην beretta λοιπόν!
 
Kαλο ειναι παρομοια φυσιγγια παραμορφωμενα να μην τα βαζεις στο οπλο.ποτε δεν ξερεις τι μπορεί να συμβει.
Ελαττωματικά φυσίγγια τυχαίνουν πότε-πότε, ακόμη και από μεγάλους κατασκευαστές με θεωρούμενα καλά υλικά. Έχουν τύχει και σε μένα και σε φίλους που ρίχναμε μαζί, τα έχω αναφέρει κι εδώ παλιότερα ... Συνήθως τα παίρνω για εγχείριση (ή μάλλον νεκροτομή - νεκροψία ... .yel. ) ... Μερικά που θυμάμαι τώρα:
1) RC Sporting - έντονα τσαλακωμένο και παραμορφωμένο αστέρι στο κλείσιμο.
2) B&P Sporting (το μαύρο) - δεν έμπαινε στη θαλάμη με τίποτα. Η εξέταση έδειξε ότι ο μεταλλικός πάφυλας δεν ήταν εντελώς κυλινδρικός, αλλά λίγο οβάλ σαν τον είχες πιέσει στα πλάγια, δεν φαινόταν με το μάτι αλλά στο σπίτι με το παχύμετρο φάνηκε ξεκάθαρα.
3) B&P Competition One, Trap - αφλογιστία καψουλιού, χτυπήθηκε από 2-3 διαφορετικά όπλα χωρίς να σκάσει ...
4) RM Trap - ομοίως αφλογιστία, 2-3 φυσίγγια από το ίδιο κουτί, δοκιμάστηκαν επίσης σε 2 όπλα.
5) B&P F2 Skeet (δε θυμάμαι ποιο ακριβώς) - χωρίς μπαρούτι (ή πολύ λίγο). Σε νεαρό σκοπευτή του σκητ, στον βατήρα 8 - έμεινε ο συγκεντρωτήρας στη μέση της κάννης ...
....
Είναι να μη σου τύχει. Δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, μόνο να είμαστε προσεκτικοί ...
 
δοκιμές με τα κένταυρος. Πριν μερικές ημέρες , μεσημεροαπόγευμα με λίγη συννεφιά και θερμοκρασία γύρω στους 30 C.
απόσταση 33 μ.
Όπλο Winchester select sporting και τα μαμά τα choke SIGNATURE PLUS F , IM , M , IC , CYL.

.... μου βγήκαν τα ματάκια να "σημαδέψω" τα σκάγια και να φαίνεται η τουφεκιά .
Μην ασχοληθούμε με το λίγο πάνω , λίγο κάτω , λίγο πιο αριστερά κ.λ.π. ( φύσαγε και δυνατά και με κούναγε και λίγο ).
το ζητούμενο είναι η διασπορά και η συγκέντρωση.

Για πείτε λοιπόν καμμιά παρατήρηση . .pray to God..pray to God..pray to God.

YSxnRRU.jpg


o9Ca5iS.jpg

qtLxPzF.jpg


F0i8G4S.jpg


kYhNYeJ.jpg
 
δοκιμές με τα κένταυρος. Πριν μερικές ημέρες , μεσημεροαπόγευμα με λίγη συννεφιά και θερμοκρασία γύρω στους 30 C.
απόσταση 33 μ.
Όπλο Winchester select sporting και τα μαμά τα choke SIGNATURE PLUS F , IM , M , IC , CYL.

.... μου βγήκαν τα ματάκια να "σημαδέψω" τα σκάγια και να φαίνεται η τουφεκιά .
Μην ασχοληθούμε με το λίγο πάνω , λίγο κάτω , λίγο πιο αριστερά κ.λ.π. ( φύσαγε και δυνατά και με κούναγε και λίγο ).
το ζητούμενο είναι η διασπορά και η συγκέντρωση.

Για πείτε λοιπόν καμμιά παρατήρηση . .pray to God..pray to God..pray to God.

YSxnRRU.jpg


o9Ca5iS.jpg

qtLxPzF.jpg


F0i8G4S.jpg


kYhNYeJ.jpg
Η εικόνα του φουλ δείχνει κάπως ανοιχτή αν δεν κάνω λάθος;
 
το ΙΜ έδωσα την πιο καλοστρωμένη τουφεκιά,,,,από αυτά που βλέπω και επειδή δεν έχω πάρει ποτέ τα κενταυρος θα τα τιμήσω φέτος !

αν θέλει κάποιος να παρουμε κουτα 50/50 να μου πει
Εγω θα πάρω μια ολοκληρη σιγουρα και παμε στην δευτερη στο μισο μισο.....χαχαχαχαχα
 
Και εμένα μ΄αρεσαν το τεσσάρι και το τριάρι.
Αν και είναι φανερό πως σε τράβηξε λίγο δεξιά.
Και έτσι πάντως δείχνει πολύ καλή τουφεκιά.
Για κάποιον που κυνηγάει συστηματικά τσίχλες θα κάνει μεγάλο σφάλμα αν δεν
προτιμήσει τα κένταυρος.
Μου φαίνεται πως είναι το μπαϊκάλ των φυσιγγίων.
Προσφέρουν πολύ περισσότερα από την τιμή πώλησής τους.
Φορτώστε παιδιά...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top