Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Xτες ζητησα απο τον Αγγλο που ριχνει εδω μαζι μας, 2 φυσιγγια για δοκιμη. Μιλαμε για το Gamebore White Gold Fibre.

Kαταρχην εντυπωσιακη ειναι η ποιοτητα κατασκευης και κλεισιματος. Γεμιζεται σε ασπρο καλυκα, πιθανοτατα Cheddite, με καψουλι cx2000. Πυριτιδα AS Vectan σε βαρος 23,4gn (1.51gr), χαρτινο overpowder card υψους 4 χιλ, βυσμα Diana 18.8χιλ (πιθανολογω οτι λογω κλεισιματος μαλλον ειναι 20χιλ κανονικα) και σκαγια νο7½ βαρους 28,1gr. Τα σκαγια ηταν αρκετα γυαλιστερα, μαλλον επινικελωμενα, και ειχαν διαμετρο 2.4 χιλ
Τα σκάγια φαίνονται σαν επινικελωμενα αλλά μάλλον δεν είναι, ίσως αυτό είναι το μυστικό τής εταιρείας φτιάχνονται από αυτούς με την ονομασία diamond shot καλογυαλισμενα μολυβδινα.
 
Federal target load 32g που θα βρώ Νο7 ή Νο6;
Το έριξα στο σκοπευτήριο σε Νο8 .... έρωτας.
Σε νούμερο 7,5 βγάζει αλλά δεν ξέρω αν εισάγεται, δοκίμασε το classic Νικολη για λαγό σε 36γρ αλλά πολύ μαλακό φυσιγγι όπως όλα τα αμερικανικά η τιμή στην Ελλάδα ακριβή αλλά λαγός είναι αυτός.
 
Τα σκάγια φαίνονται σαν επινικελωμενα αλλά μάλλον δεν είναι, ίσως αυτό είναι το μυστικό τής εταιρείας φτιάχνονται από αυτούς με την ονομασία diamond shot καλογυαλισμενα μολυβδινα.
Λειαίνονται με γραφίτη για αποκτήσουν άριστη σφαιρικότητα.
 
Σε νούμερο 7,5 βγάζει αλλά δεν ξέρω αν εισάγεται, δοκίμασε το classic Νικολη για λαγό σε 36γρ αλλά πολύ μαλακό φυσιγγι όπως όλα τα αμερικανικά η τιμή στην Ελλάδα ακριβή αλλά λαγός είναι αυτός.
Μου έδωσαν 6 hi brass για δοκιμή αυτά των 25.5€
 
Ένα Νο6 ήθελα για το λαγό τίποτα άλλο, να πετάξω στα σκουπίδια τις Ευρωπαϊκες @@
Νίκο στα 32γρ. σε 6αρια βγαίνουν και τα Colombo της Rottweil,που πιστεύω ότι είναι μια εταιρία εφάμιλλη με τις Αμερικάνικες.
http://www.kalkantzakos.com/Product/5154/colombo,-fusiggia-rottweil
Αλλιώς για λαγό εώς τα 34γρ. εγώ θα έριχνα nsi classica και speed.
 
32 gr ta federal ισως ειναι καταλληλα και για μπεκατσα αλλα και για περδικα ως 1 .μηπως γνωριζη ο συναδελφος μπαρουτι και βυσμα;
11 ευρω δεν ειναι και εξωφρενικα σε σχεση και με μερικα ελληνικα, αλλα και ιταλικα.
Μπαρούτι δεν ξέρω μάλλον κάποιο ball-powder βύσμα το διπλό της federal
 
Νίκο στα 32γρ. σε 6αρια βγαίνουν και τα Colombo της Rottweil,που πιστεύω ότι είναι μια εταιρία εφάμιλλη με τις Αμερικάνικες.
http://www.kalkantzakos.com/Product/5154/colombo,-fusiggia-rottweil
Αλλιώς για λαγό εώς τα 34γρ. εγώ θα έριχνα nsi classica και speed.
Έχω ρίξει τα nsi δεν μου άρεσαν και τόσο.
Τα Colombo δεν τα γνωρίζω. Η Rottweil έχει ωραία φυσίγγια αλλα δεν πλησιάζει τα federal ή τα Remington.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top