Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
έχω δυο προχθεσινές mezzo 28γρ
το θέμα ειμαι οτι δεν ειμαι σίγουρος για τα τσοκ και οι φωτό δεν ειναι καλές. **επιφυλάσσομαι
αν δεν κάνω λάθος .. 25 μετρα 3* inv+ και η δεύτερη με 4*
μαλακό , λίγο ποιο ανοιχτο απο τον συγκεντρωτήρα πχ eupomix ΑΛΛΑ η εικόνα που έχω πάντα ειναι πάντα καλύτερα τακτοποιημένη κατανομή

Η δεύτερη Χρήστο μου φαίνεται πολύ ανοιχτή για 4* και Νο 9,5 στα 25 μ.
Αν υποθέσουμε οτι προορίζεται για κιχλοκότσυαφα έχει κενα...
Στο Νο 9,5 έχουμε 21,4σκ/γρ Χ 28γρ=599,2 σκαγια στο σύνολο της γόμωσης
 
Αν μπορούσαμε να πάμε μια φορά μαζί στο σκοπευτήριο θα σου ζήταγα να με αφήνεις να σου γεμίζω το όπλο χωρίς να κοιτάς τι βάζω μέσα. Εννοείται ότι θα ήταν 28γρ αλλά 7.5, θα έβλεπες ότι θα βάραγες περισσότερα από ότι με το 8 ή το 9 ;) αρκεί να μην το ήξερες και επηρεαζόσουν ψυχολογικά :)
Οντως επηρεαζομαι ψυχολογικα προς το καλυτερο,οταν ξερω οτι τουφεκαω με πολλα σκαγια στα 20-25 μετρα! Τωρα βλητικα το 7,5 ειναι σιγουρα πολυ καλυτερο καθως σπανε ολα απο 10-50 μετρα..ειναι μεγαλο πραγμα η ψυχολογια,σε ολα τα αθληματα..συμφωνω μαζι σου!
 
Η δεύτερη Χρήστο μου φαίνεται πολύ ανοιχτή για 4* και Νο 9,5 στα 25 μ.
Αν υποθέσουμε οτι προορίζεται για κιχλοκότσυαφα έχει κενα...
Στο Νο 9,5 έχουμε 21,4σκ/γρ Χ 28γρ=599,2 σκαγια στο σύνολο της γόμωσης
μμμ και έμενα Σπύρο.. το συγκρίνω με εκείνη την δοκιμή που ειχα κανει στα 35μ με μεζζο 32γρ κσι μοιάζει περισσότερο.

θα το κάνω πάλι με την πρώτη ευκαιρία
 
Στο σκοπευτηριο που ρωτησα εναν που τα δουλευε μου ειπε οτι στο κυνηγι υστερει λιγο λογο αντιμονιου δεν εχει τοσο καλη διατριση .xm.ισχυει .
Πρωτη φορα το ακούω αυτό.Παντα ήξερα οτι γίνετε το αντιθετο.what.
 
Οντως επηρεαζομαι ψυχολογικα προς το καλυτερο,οταν ξερω οτι τουφεκαω με πολλα σκαγια στα 20-25 μετρα! Τωρα βλητικα το 7,5 ειναι σιγουρα πολυ καλυτερο καθως σπανε ολα απο 10-50 μετρα..ειναι μεγαλο πραγμα η ψυχολογια,σε ολα τα αθληματα..συμφωνω μαζι σου!
Ξέρεις τι είναι να έχεις γεμίσει ΙΔΙΑ φυσίγγια σε διαφορετικού χρώματος κάλυκες και να τα έχεις δώσει σε κάποιον και να σου λέει, θέλω τα κίτρινα, τα κόκκινα είναι για πέταμα. Ρε χρυσέ μου, ρε καλέ μου, είναι ακριβώς τα ίδια φυσίγγια, το καταλαβαίνεις; Όχι δεν είναι ίδια, θέλω τα κίτρινα ... :) Βγάζεις πολλά συμπεράσματα αν παρατηρείς μερικά πράγματα στους ανθρώπους.
 
Η σκληρότητα των σκαγιών σε σχέση με την απόδοση της κάννης The shot hardening and the barrel choke | Greek Shotgun Shooting School
http://www.greekshooting.gr/η-σκληρότητα-των-σκαγιών-σε-σχέση-με-τη/
Απ' οτι καταλαβα Κωστα τα σκληροτετα σκαγια εχουν λιγοτερη παραμορφωση ,αρα καλυτερες κατανομες αλλα δεν εχουν καλη κινητικοτητα , λογο βαρους ? Αν καταλαβα καλα..ενα μετριο σε σκληροτητα σκαγι ειναι το ιδανικο..!
 
Απ' οτι καταλαβα Κωστα τα σκληροτετα σκαγια εχουν λιγοτερη παραμορφωση ,αρα καλυτερες κατανομες αλλα δεν εχουν καλη κινητικοτητα , λογο βαρους ? Αν καταλαβα καλα..ενα μετριο σε σκληροτητα σκαγι ειναι το ιδανικο..!
Έτσι Αργύρη , συνήθως τα πιο πολλά φυσίγγια γεμίζονται με ημισκληρα 2 με 3 % αντιμόνιο, μην φοβάσαι τα σκοπευτικα για χρήση στο κυνήγι το χω ξαναγράψει πολλά από αυτά είναι πιο προσεγμένα και με καλύτερα υλικά από πολλά φυσίγγια τής αγοράς μίας και προορίζονται για πρωταθλητισμο και εκεί εκτός από την απόδοση παίζονται κι άλλα, όπως φήμη κατασκευαστή , διαφήμιση και πρωτιές αθλητών. Η προσθήκη αντιμονίου ελαφρυνει το ειδικό βάρος του μολυβδου αλλά πιστεύω αντισταθμιζει αυτή την απώλεια με λιγότερες παραμόρφωσεις και πιο σφιχτες τουφεκιες.
Αν κοιτάξεις στο θέμα φυσίγγια για λαγο θα δεις ότι το ενδιαφέρον μονοπωλουν τα φυσίγγια remington που έχουν 5% αντιμόνιο και πάνω, σκληρά σκάγια λοιπόν σε ένα εκλεκτό θυραμα που απαιτεί συγκέντρωση, διάτρηση σε μακρινές και πολλές φορές οριακες αποστάσεις βολής.
 
Σου αφηνουν πολλα καταλοιπα στις κανες; Οσο τα εχουν ριξει εδω, παραπονιουνται για πολυ λερωμενες κανες.
 
Τασο εκτος απο καρτερι και τριωρο τετράωρο περπατητο, τσοκ εχουν ολα 1 - 3. Για τα καταλοιπα καταλοιπα που λες φιλε victor δεν θα ελεγα οτι αφηνουν πολλα το αντιθετο μαλλον. Βεβαια το καθαρισμα που κανω μετα απο καθε κυνηγι εινα καλο και ξερεις οτι σε πραγματικα καθαρες κανες η συσωρευση καταλοιπων ειναι λιγοτερη.
 
Ναι, απλα επειδη το ειδαμε σε διαφορετικα οπλα, και φυσικα σε διαφορετικα σταδια καθαρισματος, γιαυτο σε ρωτησα. Το δικο μου δεν ειναι υποδειγμα καθαριοτητας το ακουσα ομως και απο αλλους που ξερω πως τα ψειριζουν παραπανω.
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ. ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΝΑ ΜΟΥ BAIKAL (ΠΛΑΓΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΗΛΕΠΙΘΕΤΟ) ΤΟ NSI UNO PRIMA 28GR Ν.8 1/2 ΜΕ ΕΧΕΙ ΚΕΡΔΙΣΕΙ. ΦΟΒΕΡΕΣ ΚΑΙ ΑΜΕΣΕΣ ΚΑΤΑΒΟΛΕΣ. ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟ ΚΑΙΡΟ.
Νικο σε τι τιμη τα βρισκεις;
 
Ναι, απλα επειδη το ειδαμε σε διαφορετικα οπλα, και φυσικα σε διαφορετικα σταδια καθαρισματος, γιαυτο σε ρωτησα. Το δικο μου δεν ειναι υποδειγμα καθαριοτητας το ακουσα ομως και απο αλλους που ξερω πως τα ψειριζουν παραπανω.
Βικτωρα και στο δικο μου μπαικαλ που καθαρίζεται συχνα τα prima κανουν τις κάννες τατανα.γι αυτό τα εκοψα.πολύ καθαρές καννες και άψογα σκοτωματα είδα με τα λαμπρό sporting και nsi due.τελικά η as θεριζει
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top