Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ωχωχωχ
ξέρω ζητάω πολλά αλλά μήπως είναι εύκολο να κάνεις επιγραμματικά μια εξήγηση να μπαίνω λίγο στο νόημα
Είχα σκοπό να μη σχολιάσω πριν τη δοκιμή στο σκοπευτήριο, για να μην επηρεάσω "ψυχολογικά" τα παιδιά, αλλά μου ξέφυγε κι έκαμα τη μ@λ@κία ... :(
Λοιπόν προσωπική μου γνώμη, το 1,50 γρ. CSB-5 και μάλιστα με καψούλι 616 είναι πολύ.
Επίσης παρατήρησα στη φωτό ότι ο συγκεντρωτήρας (μάλλον ΚΑΡΔΑΡΑΣ) είναι πάρα πολύ πατημένος, παρά το κλείσιμο στα 58,3 χιλιοστά. Γι' αυτό πιστεύω ότι το φυσίγγι αυτό μπορεί μεν να μην είναι "δυναμίτης", όμως θα είναι αρκετά "σκληρό" για σκοπευτικό φυσίγγι, που ρίχνεις πολλά μαζεμένα και μάλιστα καλοκαίρι.
Έχω ρίξει και έχω ανοίξει πολλά φυσίγγια με CSB-5 (πολλά RM "sporting", "serie oro" κλπ. Κένταυρος, Κύργιας GM3 Sporting ...) και ποτέ δεν έχω βρει 1,50 γρ. Τη μεγαλύτερη δόση έχω βρει στο GM3 sporting του Κύργια 1,47 γρ. που παρεμπιπτόντως είναι στον ίδιο κάλυκα (Fiocchi με 8αρι μέταλλο και καψούλι 616, μόνο στο χρώμα άλλαζε, νομίζω κόκκινος ...) με συγκεντρωτήρα Gualandi που είναι σχεδόν ίδιος με τον ΚΑΡΔΑΡΑ, αλλά αν θυμάμαι καλά δεν ήταν τόσο πατημένος! Το φυσίγγι αυτό μου είχε φανεί πάρα πολύ "σκληρό" για τα γούστα μου.
Σε όλα τα άλλα οι δόσεις κυμαίνονταν από 1,35 έως 1,40 - 1,45 γρ, και συνήθως καψούλια G-209 (ισπανικό) ή 686. Έχω βρει και κάποια RM με μόλις 1,32 γρ. ...
Θεόφραστε ... μην πάρεις την άποψή μου "τοις μετρητοίς" ... Όλα είναι υποκειμενικά!!! Κάρφωνε τα πιατάκια με το βλέμμα και βάρα τα αλύπητα ... κι όλα θα πάνε καλά ... ;) .hunter.1
 
Είχα σκοπό να μη σχολιάσω πριν τη δοκιμή στο σκοπευτήριο, για να μην επηρεάσω "ψυχολογικά" τα παιδιά, αλλά μου ξέφυγε κι έκαμα τη μ@λ@κία ... :(
Λοιπόν προσωπική μου γνώμη, το 1,50 γρ. CSB-5 και μάλιστα με καψούλι 616 είναι πολύ.
Επίσης παρατήρησα στη φωτό ότι ο συγκεντρωτήρας (μάλλον ΚΑΡΔΑΡΑΣ) είναι πάρα πολύ πατημένος, παρά το κλείσιμο στα 58,3 χιλιοστά. Γι' αυτό πιστεύω ότι το φυσίγγι αυτό μπορεί μεν να μην είναι "δυναμίτης", όμως θα είναι αρκετά "σκληρό" για σκοπευτικό φυσίγγι, που ρίχνεις πολλά μαζεμένα και μάλιστα καλοκαίρι.
Έχω ρίξει και έχω ανοίξει πολλά φυσίγγια με CSB-5 (πολλά RM "sporting", "serie oro" κλπ. Κένταυρος, Κύργιας GM3 Sporting ...) και ποτέ δεν έχω βρει 1,50 γρ. Τη μεγαλύτερη δόση έχω βρει στο GM3 sporting του Κύργια 1,47 γρ. που παρεμπιπτόντως είναι στον ίδιο κάλυκα (Fiocchi με 8αρι μέταλλο και καψούλι 616, μόνο στο χρώμα άλλαζε, νομίζω κόκκινος ...) με συγκεντρωτήρα Gualandi που είναι σχεδόν ίδιος με τον ΚΑΡΔΑΡΑ, αλλά αν θυμάμαι καλά δεν ήταν τόσο πατημένος! Το φυσίγγι αυτό μου είχε φανεί πάρα πολύ "σκληρό" για τα γούστα μου.
Σε όλα τα άλλα οι δόσεις κυμαίνονταν από 1,35 έως 1,40 - 1,45 γρ, και συνήθως καψούλια G-209 (ισπανικό) ή 686. Έχω βρει και κάποια RM με μόλις 1,32 γρ. ...
Θεόφραστε ... μην πάρεις την άποψή μου "τοις μετρητοίς" ... Όλα είναι υποκειμενικά!!! Κάρφωνε τα πιατάκια με το βλέμμα και βάρα τα αλύπητα ... κι όλα θα πάνε καλά ... ;) .hunter.1
Θα αποφανθούν αύριο οι ειδικοί, εγώ θέλω να βρω και ένα οικονομικό 28αρι για το περπατητό.
Πάντως δεν μου φάνηκε πολύ πατημένο, το έκοψα ακριβώς πάνω στον συγκεντρωτήρα και τα 2 μισά χώρισαν ελλάχιστα (δεν εχω οικόνα από αλλα βέβαια γιατι τα υπόλοιπα τα "ξύριζα" από πάνω ελπίζοντας ότι μπορώ να ρελιάσω κανένα 2ινστο με τα υπολοιματα.hit.)
 
Εχω γράψει αρκετές φορές ότι έχω ρίξει παλαιότερα σχεδόν όλη την γκάμα του ρουμελιωτη,από 32 έως 34γρ και όλα είχαν έντονο λάκτισμα,παρόλα αυτά κάποια ήταν τρομερα πάνω στο θήραμα!
Εγω θα τα πρότεινα μόνο για καραμπίνες αερίων.
Άκουσα για βελτίωση λοιπόν κ θεώρησα ότι γενικα θα τα έχει μαλακώσει κάπως(του το είχα πει κ όταν είχα πάει Πάτρα).
Υποθέσεις κάνω κ εγω με βάση όσα γνωρίζω,μπορεί το εν λόγω 28αρι να είναι το μαλακότερο από ολα:)
 
Last edited:
να είναι CSB 1 η πυριτιδα στην φωτο αποκλείεται ρε μαγκες ?
Δεν ξέρω εγώ πάντως δεν τις ξεχωρίζω από αυτήν που είχα κρατήσει από του κενταύρου που έσφαξα. Βέβαια και στο internet που χάζεψα φωτό ίδιες είναι οι.... .fiurius.

Εγω θα προλαβω να ριξω κανενα ρουμελιωτη για το καλο;.yelling.
Θα προλάβεις θα προλάβεις
 
Δεν ξέρω εγώ πάντως δεν τις ξεχωρίζω από αυτήν που είχα κρατήσει από του κενταύρου που έσφαξα. Βέβαια και στο internet που χάζεψα φωτό ίδιες είναι οι.... .fiurius.


Θα προλάβεις θα προλάβεις
Να σαι καλα φιλε μου!
 
να είναι CSB 1 η πυριτιδα στην φωτο αποκλείεται ρε μαγκες ?
Φυσικά και δεν αποκλείεται, προσωπικά τίποτα πλέον δεν αποκλείω Δημήτρη ... Απλά όταν υπάρχει τόση εξειδίκευση στις πυρίτιδες, και ειδικά από εταιρείες σαν τη ΜΑΧΑΜ που έχει τόσο μεγάλη γκάμα (σχεδόν ανά 2 γραμμάρια σκάγια και άλλη), και όταν μοιάζουν και μεταξύ τους, φυσικό είναι κατ' αρχήν να υποθέσει κανείς το "σχεδόν αυτονόητο", ότι θα έχει επιλεγεί η πυρίτιδα που η κατασκευάστρια προτείνει για το συγκεκριμένο βάρος σκαγιών.
 
συγκεντρωτήρα Gualandi που είναι σχεδόν ίδιος με τον ΚΑΡΔΑΡ
Ιδιοι ειναι αλλα εχουν τεραστια διάφορα στην σκληρότητα του πλαστικόυ.πολυ ποιο μαλακοσ του καρδαρα για αυτο η κατασκευαστές φυσηγγιον που βαζουν αποκληστικα καρδαρα τσιμπανε τα φυσηγγια τουσ στην μπαρουτι
 
Φυσικά και δεν αποκλείεται, προσωπικά τίποτα πλέον δεν αποκλείω Δημήτρη ... Απλά όταν υπάρχει τόση εξειδίκευση στις πυρίτιδες, και ειδικά από εταιρείες σαν τη ΜΑΧΑΜ που έχει τόσο μεγάλη γκάμα (σχεδόν ανά 2 γραμμάρια σκάγια και άλλη), και όταν μοιάζουν και μεταξύ τους, φυσικό είναι κατ' αρχήν να υποθέσει κανείς το "σχεδόν αυτονόητο", ότι θα έχει επιλεγεί η πυρίτιδα που η κατασκευάστρια προτείνει για το συγκεκριμένο βάρος σκαγιών.
εχω δει τωρα τελευταια δυο τρια φυσίγγια στα 28 με την 1 φιλε , να ξερεις δεν γραφω τιποτα τυχαια , δεν ξερω φυσικα την πυριτιδα του συγκεκριμενου φυσιγγιου και δεν εκρινα καποιον , απλως τροφη για σκεψη δινω
 
Το κακό είναι ρε γμτ ότι την έριξα μέσα σε ένα βαζάκι που έχω με CSB -5, λέτε να την πετάξω όλη kamia 50gr έχει μέσα;
 
Το κακό είναι ρε γμτ ότι την έριξα μέσα σε ένα βαζάκι που έχω με CSB -5, λέτε να την πετάξω όλη kamia 50gr έχει μέσα;
όχι φιλε , την εκανες καλυτερη την 5 , κανενα πρόβλημα , ισως να σου αρεσει η αναμιξη και να την κανεις μονιμα στο μελλον
 
Επειδή είναι βασική αρχή, το δεν ανακατεύουμε πυρίτιδες........
Μάλλον αυτό ανήκει στο παρελθόν η εξέλιξη προχωράει..Νομίζω Ιταλία είναι γνωστή τακτική.
Το θέμα είναι τι προσπαθούμε να πετύχουμε ανακατεύοντας δυο μπαρουτες που δεν μας το προσφέρει η μια..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top