Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μιας κι έγινε λόγος για τη CSB-5 ... φρέσκο πράμα σημερινό από το σκοπευτήριο. Δεν τα είχα ξαναπάρει φέτος, τα φέρανε πρόσφατα, αλλά προηγούμενες χρονιές έχω ρίξει πολλά.
20160727_233006.jpg


20160727_230144.jpg


20160727_230926.jpg

Τα υλικά είναι τα ίδια (ισπανικά) με αυτά που είχα ανοίξει πρόπερσι (2014) όπως και η δόση πυρίτιδας (1,40 γρ.) - με 2 διαφορές: το μέταλλο του κάλυκα που τότε ήταν 12 χιλ. ενώ τώρα 16 (για την ακρίβεια 15). Και αυτό που μου έκανε πιο πολύ εντύπωση, το καψούλι ενώ πρόπερσι είχαν το ισπανικό G, τώρα φαίνεται να είναι το Fiocchi 615. .xm. ???
20160727_231145.jpg

Τα σκάγια επίσης είναι ίδια με πρόπερσι. Ενώ γράφει Νο 8,5 είναι μάλλον 8αρι (ιταλικό) αφού βγαίνουν 14,6 ανά γραμμάριο και 410 στο σύνολο. Πάντως φαίνονται καλής ποιότητας, στρογγυλά και ομοιόμορφα. Και το φυσίγγι μου φάνηκε αρκετά καλό, όπως και παλιά, και χωρίς κανένα πρόβλημα από άποψη ανάκρουσης.
Υ.Γ. Στο σκοπευτήριο εκτός από αυτά (RM Sporting) που μας τα πουλάνε 6,5 €, έχουν επίσης τα RM Competition Serie Oro με 7 €, και τα RM Premium Gold με 7,5 € ... .what.
.hair..buy buy.
Λεπτομερεστατος!Μ' αρεσουν πολυ αυτες οι παρουσιασεις!Μπραβο ρε Στελιο,αφου το κανεις,το κανεις ΚΑΛΑ!
 
To F615 δεν είναι πιο ασθενές απο το Ισπανικό G-1000?
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι το εξης ομως:
Ειναι η πρωτη φορα που συναντω καλυκα Fiocchi (ισως) σε φυσιγγι της RM που συνηθως χρησιμοποιουσε Ισπανικους καλυκες και καψουλια
Μα αυτό είναι που μου έκανε εντύπωση! Υποτίθεται ότι οι σκοπευτικές πυρίτιδες (από ότι έχω διαβάσει - Χατζιώτης κλπ.) θέλουν ισχυρό καψούλι. Όμως έχω δει ότι και άλλοι βάζουν στα σκοπευτικά φυσίγγια μεσαίο 686 (Lambro, Κένταυρος κλπ.) και δουλεύουν μια χαρά ... αλλά το F 615 είναι νομίζω ασθενέστερο κι από το 686. .xm.
Βίκτωρα το θέμα είναι ότι και τώρα ο κάλυκας μοιάζει να είναι ισπανικός, φαίνεται ίδιος με τα παλιότερα RM. Βέβαια δεν παίρνω και όρκο, όποιος κι αν τους φτιάχνει είναι ειδική παραγγελία για την RM αφού στον πάτο έχουν χτυπημένο RM ITALY.
Ρε μήπως άλλαξε και η ΜΑΧΑΜ το καψούλι της και βάζει κόκκινο χαρτάκι αντί άσπρο;;; :D
Βρήκα δουλειά πάλι ... πρέπει να αρχίσω να μετρώ διάμετρο καψουλιών, μήπως έτσι βγάλουμε κάποια άκρη ...
.sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Ρε μήπως άλλαξε και η ΜΑΧΑΜ το καψούλι της και βάζει κόκκινο χαρτάκι αντί άσπρο
καλα το πας , είναι φασον για την RM οι καλυκες Στελιο , μην τσιμπατε με χρωματα και χαρτακια , ακομα και η προοδευτικοτητα στα λοτ αλλαζει ηθελημένα , θελει βλητικο σταθμο για να μιλαμε σωστα
 
Aυτο ακριβως λεμε Δημητρη. Ως τωρα τα εφτιαχναν φασον οι Ισπανοι, ισως να πηραν μια καλη προσφορα απο την Fiocchi, δε ξερω.
είναι σαν ψάχνουμε να βρουμε μια βελονα στα αχυρα , μεγαλα ποσα άλλες συμφωνιες , καμια σχεση με ότι κυκλοφορει στο λιανικο εμποριο
 
Σαφως και ισχυει. Το θεμα ειναι πως καθε φορα που παιρνεις υλικα ή ετοιμα φυσιγγια, θελει δοκιμες ξανα απο την αρχη. Ολοι το λεμε, αλλα ποσοι το κανουνε;
 
Σαφως και ισχυει. Το θεμα ειναι πως καθε φορα που παιρνεις υλικα ή ετοιμα φυσιγγια, θελει δοκιμες ξανα απο την αρχη. Ολοι το λεμε, αλλα ποσοι το κανουνε;
είναι μερικοι μουρλοι που το κανουν , χθες το απόγευμα εριχνα 24 γρ σκητ εμπορικα φυσίγγια στο σπορτινγκ , καμια σχεση με τα φυσίγγια που εριχνα την κυριακη το πρωι , τρομερα μεγαλυτερη σγκεντρωση και σχετικα πιο αργο , τα πιατα μαυρος καπνος ενω την κυριακη το πρωι ρυζι , δεν μπορει λεω , εγω ο ιδιος ριχνω , κοβω ένα χτες το βραδυ , CSB 6 μεσα , βρισκω στον σακο ένα άλλο κουτι , κοβω άλλο ένα , Aquila sv μεσα
 
Και εγω μέχρι προχτές πίστευα οτι αυτές η ιστορίες ειναι Ελληνικές..
Έπεσα πολύ έξω,παντού συμβενει τελικά.
Είχε δίκιο λοιπόν που έγραφε ο χατζιωτης οτι οταν βρούμε ένα καλό φυσιγγι επιστρέφουμε πάλι στο κατάστημα κ περνουμε όσα περισσότερα μπορούμε.
 
Τασο, στις πυριτιδες ισχυει. Παιρνεις μισο κιλο, δοκιμαζεις, βρισκεις γομωση, αγοραζεις 2-3 κιλα. Στα φυσιγγια επισης, απλα εκει τα ποσα ειναι μεγαλυτερα
 
απλα εκει τα ποσα ειναι μεγαλυτερα
Σιγουρα,Αν τα έχουμε τα χρήματα ομως καλό ειναι να τα αγοραζουμε μαζεμενα,εξάλλου χαμένα δεν πάνε.
Εδώ που τα λέμε ειναι μεγάλη απογοήτευση να ρίχνει χρόνια ενα φυσιγγι κάποιος κ ξαφνικά να χαθούν όλα.
Γιατί δεν αλλάζουν συνταγές κ στους πρωταθλητές σκοποβολής,θα μου πεις εκει παιζονται πολλά χρηματα.
Αλλά και εμείς ομως δεν τα περνουμε χάρισμα,τα πληρώνουμε με τον κόπο μας,όποτε γιατί να μην έχουμε ίση αντιμετώπιση.
Πραγματικά ας υπάρξει ενα φυσιγγι σταθερό στο χρονο κ ας δίνουμε και μερικά σεντς παραπάνω,παρά αυτο το χάλι κάθε τρεις και λίγο.
 
Κλασικό φυσίγγι Ρουμελιώτη, όχι τόσο δυνατό, έχω ρίξει και δυνατότερα 28άρια, ποιος μπορεί να ξεχάσει τα Saga... .sarcastic.... ή τα trap της Πυρκαλ. Ωστόσο εμένα αυτή η τουφεκιά δεν μου πολύ ταιριάζει. Αν ψάχνεις την ταχύτητα, ναι είναι πιο γρήγορα από άλλα, αυτό όμως το ξερό, κοφτό, μπαμ, δεν μου πάει. Μου θύμισαν τα παλιά Lako που κάποια εποχή έριχνε όλη η Ελλάδα και που ποτέ δεν γουστάρισα. Στον πίνακα δεν τα ρίξαμε να δούμε κατανομές, τα πιάτα έσπαγαν ωστόσο μια χαρά.
 
Φιλε θεοφραστε περισσεψε τιποτα και για μενα;
Στα έχω βάλει στην άκρη και για την ακρίβεια δεν έριξα ούτε εγώ, όταν ανεβούμε μαζί, με περισσότερη ηρεμία και λογικά λιγότερο κόσμο αφού ξεκίνησαν οι διακοπές αρκετών από σήμερα.hunter.1
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top