Σκοπευτικά Φυσίγγια Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ίσως φταίει η ενισχυμένη γόμωση σε συνδυασμό με τον κοντό πάφυλα, βάλε και την θερμοκρασία κοντά στους 40 βαθμούς το Σάββατο....
 
  • Like
Reactions: DrV
κανονικές Χρήστο
Τοτε μηπως ο ριγμενος (ανοιχτος) καλυκας μετα την τουφεκια εχει μεγαλυτερο μηκος απο το κανονικο με αποτελεσμα λογω της κανονικης θαλαμης να πιεζεται προς τα εξω; .xm.
Μπορεις να συγκρινεις το μηκος του ριγμενου καλυκα με το μηκος αλλου ριγμενου διαφορετικης εταιριας...
 
Τοτε μηπως ο ριγμενος (ανοιχτος) καλυκας μετα την τουφεκια εχει μεγαλυτερο μηκος απο το κανονικο με αποτελεσμα λογω της κανονικης θαλαμης να πιεζεται προς τα εξω; .xm.
Μπορεις να συγκρινεις το μηκος του ριγμενου καλυκα με το μηκος αλλου ριγμενου διαφορετικης εταιριας...
Λιγο δυσκολο,Χρηστο,να συμβαινει αυτο.Οι θαλαμες ειναι "γεματα" 70mm,
ενω οι καλυκες ειναι μεχρι 69,2mm,με το συντριπτικο ποσοστο να ειναι περι τα 68,5-6mm.Αν υπολογισουμε και το σχετικο σουφρωμα του αστεροειδους,που παραμενει και μετα την πυροδοτηση στον αδειο καλυκα ,τοτε μαλλον, δεν φταιει αυτο.Λογικα ειναι λιγο πιο "αντρικα" σε πιεσεις!
 
Λιγο δυσκολο,Χρηστο,να συμβαινει αυτο.Οι θαλαμες ειναι "γεματα" 70mm,
ενω οι καλυκες ειναι μεχρι 69,2mm,με το συντριπτικο ποσοστο να ειναι περι τα 68,5-6mm.Αν υπολογισουμε και το σχετικο σουφρωμα του αστεροειδους,που παραμενει και μετα την πυροδοτηση στον αδειο καλυκα ,τοτε μαλλον, δεν φταιει αυτο.Λογικα ειναι λιγο πιο "αντρικα" σε πιεσεις!
Σιγουρα ετσι ειναι Γιαννη. Ηθελα να θιξω και αυτο το ενδεχομενο ως αστοχια υλικου της παρτιδας ως προς το μηκος του καλικα. Πραγμα σπανιο αν οχι ανυπαρκτο βεβαια...
 
Παντως το να φυγουν οι καλυκες προς τα πισω, χωρις να εχουν οπλισει ακομα οι εξωλκεις, πιο πολυ μου φερνει στο μυαλο πιεση απο αερια που δεν εχει εκτονωθει προς τα μπρος. Ξερω οτι ειναι εντελως αδυνατον αυτο βεβαια, αλλα ετσι οπως το περιγραφει ο Θεοφραστος ακουγεται καπως ετσι
 
Παντως το να φυγουν οι καλυκες προς τα πισω, χωρις να εχουν οπλισει ακομα οι εξωλκεις, πιο πολυ μου φερνει στο μυαλο πιεση απο αερια που δεν εχει εκτονωθει προς τα μπρος. Ξερω οτι ειναι εντελως αδυνατον αυτο βεβαια, αλλα ετσι οπως το περιγραφει ο Θεοφραστος ακουγεται καπως ετσι
Καλημερα Βικτωρα!Επειδη το συζητησαμε με το Θεοφραστο,αυτο που παρατηρησε ηταν ενα ξεκουμπωμα του καλυκα.Σα να ηταν υπο ταση και να απελευθερωνοταν μετα το ανοιγμα του οπλου.Αν ειχαμε για συγκριση εναν καλυκα ριγμενο κι εναν αριχτο απο τα συγκεκριμενα θα βγαζαμε,παρατηρωντας και μετρωντας τους, πιο σιγουρα συμπερασματα.
 
βρε παιδια σημερα εκανα 6 βολες σε χαρτονι 1χ1 με τα super kill sporting No 8 στα 40 μετρα (benelli Vinci), με KICKS High flyer M-F-XF , Carlsons IM-IC και "μαμα" 3* .... 27 βαθμους ειχε (8:45) ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ...... ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!! ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ....ΠΙΟ ΣΚΟΡΠΟΣΚΑΓΙΑΣΜΑΤΑ δεν εχω ξαναδει....δλδ αν τα εριχνα με 35 βαθμους τι θα γινοταν!!!! οκ μακρινουτσικα ηταν ....αλλα 40 μετρα για τα κλειστα τσοκακια μου στις στιχλες ειναι λογικη αποσταση ... καντε οποιος εχει και μπορει μια δοκιμη να δουμε βρε παιδια...ευτυχως εχω μονο 5 κουτια ακομη
 
βρε παιδια σημερα εκανα 6 βολες σε χαρτονι 1χ1 με τα super kill sporting No 8 στα 40 μετρα (benelli Vinci), με KICKS High flyer M-F-XF , Carlsons IM-IC και "μαμα" 3* .... 27 βαθμους ειχε (8:45) ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ...... ΗΤΑΝ ΤΡΑΓΙΚΑ!!!!!!!!!!!!!! ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ ....ΠΙΟ ΣΚΟΡΠΟΣΚΑΓΙΑΣΜΑΤΑ δεν εχω ξαναδει....δλδ αν τα εριχνα με 35 βαθμους τι θα γινοταν!!!! οκ μακρινουτσικα ηταν ....αλλα 40 μετρα για τα κλειστα τσοκακια μου στις στιχλες ειναι λογικη αποσταση ... καντε οποιος εχει και μπορει μια δοκιμη να δουμε βρε παιδια...ευτυχως εχω μονο 5 κουτια ακομη
τόλη απο αυτά που έριξα εγώ (μισόταπα) ειδα στα 25 να ειναι σφιχτά σε σχέση με τα μεζζο και στα 35 να ανοίγουν πολύ περισσότερο .xm.
βλέποντας και τα υπερβολικά κατάλοιπα στην καννη απο μολύβι έκανα την σκέψη ... μολυβδώσεις αρα μεγάλη παραμόρφωση τον συγκεκριμένων σκαγιών οδηγεί σε σκόρπισμα στα 35 μετρα .
**υπόθεση κάνω
κράτησες καμιά φωτό να δούμε ?
 
βλέποντας και τα υπερβολικά κατάλοιπα στην καννη απο μολύβι έκανα την σκέψη ... μολυβδώσεις αρα μεγάλη παραμόρφωση τον συγκεκριμένων σκαγιών οδηγεί σε σκόρπισμα στα 35 μετρα .
.xm.Μαλακά σκάγια με κακή επιγραφίτωση...
Χρήστο, οπως τα λές, μάλλον, είναι...μεγάλη παραμόρφωση, πολλά εκτρεπόμενα σκαγια, φτωχή κατανομή...
 
Δεν έβγαλα γιατί είχε πολύ ήλιο και αντανάκλουσε το τραπεζομαντιλο :)
Αύριο θα ρίξω εναντίων των tordo 30.... Πάντως με τα RM που είχα κάνει τις ίδιες δοκιμές τα φυσιγγια έγραφαν.... Μα απόρησα με την φολα που έφαγα στο Σχιστο με το 4* και ψιλιαστικα ότι κάτι πεζει με τα super kill
 
Παντως και με τα KICKS απο τους 5-6 που εντωπισα ο ενας ειχε ακομη κολλημενα τα 2 πτερυγια στα super kill sporting. Τα tordo 30 ολα ανοιχτα κ με αριστες κατανομες με 31 βαθμους


Τολι ετσι εξηγειται το σκορποσκαγιασμα. Η ερωτηση που παραμενει ειναι γιατι δεν τσιμπησε το τσοκ φρενου τον συγκεντρωτηρα οπως θα επρεπε. Υπαρχουν αρκετες μελετες και συσχετισμοι σχετικα με την αποδοση της τουφεκιας και την εικονα του συγκεντρωτηρα μετα την τουφεκια με τσοκ φρενου. Μια τετοια εχω διαβασει και εγω και λεει οτι οσο πιο κατεστραμμενος βγαινει ο συγκεντρωτηρας απο το τσοκ φρενου τοσο καλυτερη η τουφεκια
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top