Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

ΣΤΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΩ θυμαμε αρκετά καλά..Μόνο για τους ιδιογομωτες δεν ξερω.
Θα το έκανα άλλα θα πουν είναι τρελός τρελός ο κυνηγός αυτός...sarcastic.
Καντο ρε Τασαρε!Αφου δηλωνεις τρελα ετσι κι αλλιως!
 
ΣΤΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΩ θυμαμε αρκετά καλά..Μόνο για τους ιδιογομωτες δεν ξερω.
Θα το έκανα άλλα θα πουν είναι τρελός τρελός ο κυνηγός αυτός...sarcastic.
ΣΤΟ ΛΟΓΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΩ θυμαμε αρκετά καλά..Μόνο για τους ιδιογομωτες δεν ξερω.
Θα το έκανα άλλα θα πουν είναι τρελός τρελός ο κυνηγός αυτός...sarcastic.
ετσι κι αλλιως εισαι τρελοκεφαλονιτης και ειναι γνωστο τοις πασι.οποτε μαζι σου ειμαστε και προχωρα αλλωστε ολοι εδω μεσα μια τρελλα την εχουμε
 
Σίγουρα ξέρεις, δεν είναι δύσκολο αν έχεις τρέλα με κάτι
Να κ ένας που με πιστεύει...sarcastic.
Εγώ πάντως πρέπει να είμαι από τους πιο εύκολους πελάτες σου.
Νοσταλγείς τα παλιά κουτουμανος σεμι,διασποράς Γιαννακόπουλος κορυφή, 10αρακι στο τρυγόνι κατά τύχη έκανε θραυση,lambro κίτρινο παλιά στα ορτυκια, και η μπεκατσα πέρσι κούτσουρο,μάπα nsi fibre 28γρ,rc 35γρ φοβερο,Πυρκαλ πρασινο παλιο "το ελληνικό ρεμινγκτον",γιουρομιξ 9-10 φανατικά,fly target ακόμα τα ψαχνεις...sarcastic.
 
Να κ ένας που με πιστεύει...sarcastic.

Νοσταλγείς τα παλιά κουτουμανος σεμι,διασποράς Γιαννακόπουλος κορυφή, 10αρακι στο τρυγόνι κατά τύχη έκανε θραυση,lambro κίτρινο παλιά στα ορτυκια, και η μπεκατσα πέρσι κούτσουρο,μάπα nsi fibre 28γρ,rc 35γρ φοβερο,Πυρκαλ πρασινο παλιο "το ελληνικό ρεμινγκτον",γιουρομιξ 9-10 φανατικά,fly target ακόμα τα ψαχνεις...sarcastic.
.what. .what. .what. ... ουδέν σχόλιο .ghe. .shake.
 
fly target ακόμα τα ψαχνεις..
Α τα νέα δεν τα ξέρεις....sarcastic. Κατά την μετακόμιση πέρσι στην νέα καλύβα, ανακάλυψα έναν δεύτερο πάτο που είχε η κούτα με τα φυσίγγια ο οποίος ήταν γεμάτος κουτιά με premier fly target ,παλιάς κοπής, που τα είχα ξεχάσει. Αγορασμένα το 2010 :cool:. Το κακό είναι ότι δεν κάνει πλέον τους καιρούς που πρέπει για τα συγκεκριμένα.
 
Η παραπάνω ιστορία φαίνεται για άλλη μια κυνηγετική υπερβολή, άλλα επειδή την έχω ακούσει τόσο από πολύ κοντινούς μου ανθρώπους, όσο και απο πολλούς άλλους κυνηγούς της τότε εποχής, την πιστευω...
Καλά κανεις Σπύρο και την πιστεύεις,και εγω την πιστεύω!
Πολλά φαινομενα στο κυνήγι η στο ψαρεμα φαντάζουν τρομερά απίστευτα και όμως είναι 100% αληθινα.
Όσο κ αν εχουν γραφτεί χιλιάδες βιβλία για βλητική κλπ υπάρχουν κ φαινόμενα που μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.
Ακομα και αξιόλογοι αρθρογράφοι περί βλητικης παρά πολλές φορές διαφωνούν μεταξύ τους πάνω σε διάφορα θέματα.
 
Νομίζω ένα ακόμα θέμα άξιο συζητησης,που έχει απασχολήσει παρά πολλους κυνηγούς απο πολύ παλια.
Καταρχήν όπως έχω ξαναπεί δεν έχω ακούσει ποτέ παράπονο απο συζητήσεις μου με κυνηγους ότι το τάδε όπλο τους δεν "σκότωνε" κ λογικότατο ειναι αυτό γιατι για αυτό κατασκευάστηκε κ αυτή ειναι η δουλειά του.
Ως γνωστόν σε χαρτόνια-πινακα εγω δεν ριχνω,και ότι και να σας πω θα ειναι ψεμα(και δεν το θέλω αυτό).Όμως για τις τουφεκιες πάνω στα θηραματα ξέρω πολύ καλά τι κάνουν τα όπλα μου.
Κάποτε ο κυπριδημος έγραψε ότι το φθηνό μονοκαννο μπαικαλ έδωσε καλύτερες τουφεκιες απο ένα χειροποίητο αγγλικό δίκαννο,την ίδια μέρα με το ίδιο φυσίγγι ίδιο τσοκαρισμα κ ίδιο μήκος καννων.
Και δυο ακομα γραπτα του κυρ Νικήτα,που μόνο τυχαίος σε αυτά τα θέματα δεν μπορεί να χαρακτηριστει.
Αξίζει να τα διαβάσετε προσεκτικα:
http://www.ethnos.gr/opla/arthro/o_mythos_tis_foberis_toufekias-64072893/
http://www.oplognosia.com/ea/oplaPouSkotonoun.php.
Θα μου πει κάποιος,ότι μπορεί στο χαρτόνι να μην φαίνετε η διάφορα του φθηνού με το ακριβό όπλο,αλλά η διάφορα στα σκοτωματα στο κυνήγι ειναι μεγάλη γιατι το ακριβό όπλο έχει πχ μεγαλύτερη δύναμη κρούσης πάνω στο θήραμα.
Ναι αλλά αν συνεβενε αυτό(και ήταν μεγάλη η διάφορα) τότε ένα φθηνό όπλο δεν θα μπορούσε να καταβάλλει θήραμα σε μεγάλες αποστάσεις και άρα θα μειονεκτούσε σημαντικά απέναντι στο ακριβοτερο..
Και όλοι γνωρίζουμε ότι δεν συμβενει κατι τέτοιο.
ΥΓ Με αφορμή το παρακάτω (ολοσωστο) σχόλιο του Σπύρου επαναφερω αυτό το θέμα γιατι θεωρώ ότι έχει πολύ "ψωμί"η κουβέντα..
Θα ήταν ενδιαφέρουσα μια τετοια δοκιμή, με μετρήσιμα αποτελέσματα, ανάμεσα σε τόσο φημισμένα όπλα...
Οπως και μια δοκιμή με τα πιο ''ταπεινά'' όπλα που βρίσκονται στα χέρια της πλειοψηφίας των Ελλήνων κυνηγών-σκοπευτών για να δείξει αν χάνουν, που και πόσο, σε σχέση με αυτά τα ακριβά και ποιοτικά όπλα...
 
Last edited:
Για το παράδειγμα που αναφέρει ο Γιώργος για τον μακρινό δίσκο και το perazzi θα ήταν ενδιαφέρον να γίνει το εξής πείραμα:
Στην ίδια απόσταση που δεν έσπασε ο δίσκος,να τοποθετηθεί ένα δισκάκι σε κάποιο σταθερο σημείο και να τουφεκιστει και με το "φθηνό"όπλο του Γιώργου αλλά και με το ακριβό perazzi με το ίδιο φυσίγγι,αλλά αυτό να μην γίνει μια φορά μονο για το κάθε όπλο.
Μόνο τότε θα μπορούμε να λέμε..
Γιατι και εγω ο τρελός θα μπορούσα να πω ρε παιδιά και με το αεροβόλο θα μπορούσα να τον σπάσω στον αερα..
 
Ξεχνατε ομως κατι σημαντικο. Τα Perazzi και τα οπλα αντιστοιχης κατηγοριας, τα σκοπευτικα δηλαδη, εχουν φτιαχτει για να τρωνε τη χρηση που θα φαει ενα "τυχερο" κυνηγετικο οπλο, μπορει και μεσα σε ενα Σαββατοκυριακο. Πχ, σε ενα αγωνα Sporting 200 πιατων ο σκοπευτης μπορει να ριξει και 500 και 600 φυσιγγια μαζι με τις προπονησεις, και ολα αυτα σε 3-4 μερες. Δεν ειναι σιγουρο οτι αρκετα απο τα οπλα που εχουμε μπορουν να αντεξουν τετοιες χρησεις, και το κυριοτερο, χωρις να μεταβαλλονται τα βλητικα τους χαρακτηριστικα λογω θερμοκρασιας των κανων.

Ακομα λοιπον και αν ο δισκος σπασει στο τεστ που προτεινεις Τασο, δεν εχει καμμια σημασια. Και αυτο γιατι ολοι οι ανα τον κοσμο σκοπευτες δεν εμπιστευονται τυχαια συγκεκριμενα ονοματα κατασκευαστων, οπως δεν εμπιστευονται τυχαια ουτε το φυσιγγι ουτε τιποτα απο τον εξοπλισμο τους. Παρε παραδειγμα τον Vincent Hankock, που ριχνει με ενα DT11, το οποιο να εισαι σιγουρος, ειναι φτιαγμενο 100% για αυτον.
 
Ναι αλλά αν συνεβενε αυτό(και ήταν μεγάλη η διάφορα) τότε ένα φθηνό όπλο δεν θα μπορούσε να καταβάλλει θήραμα σε μεγάλες αποστάσεις και άρα θα μειονεκτούσε σημαντικά απέναντι στο ακριβοτερο..
Και όλοι γνωρίζουμε ότι δεν συμβενει κατι τέτοιο.

Μηπως το ζητουμενο ειναι το ΠΩΣ σκοτωνει ενα οπλο?

Ολα τα οπλα καταβαλλουν τα θηραματα, αυτο ειναι δεδομενο... ΟΛΑ...
Υπαρχει ομως κατι που δεν ειναι σε ολα τα οπλα το ιδιο... Ειναι το ΠΩΣ καταβαλλεται το θηραμα, ειναι η στιγμη που τα σκαγια το συναντουν κ αυτο δεν ειναι σε καμια περιπτωση ιδιο με ολα τα οπλα... Επισης ειναι κ κατι που δεν μπορεις να το περιγραψεις κ με λογια...
Μονο οταν αλλαξεις αρκετα διαφορετικα οπλα κ το ζησεις μπορεις να το αντιληφθεις...
Καλη, χρυση η Μ2, ριχνει ακριβως εκει που κοιταω, "σκοτωνει" πολυ καλα θα ελεγα ειδικα με την ιδιογομωση αλλα σε καμια περιπτωση δεν εχει τις καταβολες του 725... Σε καμια περιπτωση ομως...
 
Back
Top