Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Νικόλα από ότι έχω δει πολλές Εγγλεζικες εταιρείες γεμίζουν χωρίς πλαστική φούστα αλλά με απλό χαρτονακι, τώρα αποτελέσματα δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω ότι θα έχουν θέμα μίας και έχουν αλλάξει προτιμήσεις και αυτοί ποζε BROWNING, καραμπίνες.

Κατάλαβα, νόμιζα ότι στην Ελλάδα γινόταν
 
Νικόλα από ότι έχω δει πολλές Εγγλεζικες εταιρείες γεμίζουν χωρίς πλαστική φούστα αλλά με απλό χαρτονακι, τώρα αποτελέσματα δεν ξέρω αλλά δεν νομίζω ότι θα έχουν θέμα μίας και έχουν αλλάξει προτιμήσεις και αυτοί ποζε BROWNING, καραμπίνες.


Αυτό θέλει baical 18.2 .lazy.
Συμφωνώ με τον Κωνσταντίνο, ότι δεν έχουν θέμα ... Έχει μετρήσει κανείς τη διάμετρο σ' αυτά τα χαρτονάκια που μπαίνουν μεταξύ πυρίτιδας και τάπας (overpowder cards) ή και τις τάπες ;;; Εγώ μέτρησα κάποτε και ήταν 18,8 - 19 χιλιοστά. Αν λάβουμε υπόψιν και το ότι η τάπα, κατά την πυροδότηση, καθώς συμπιέζεται κατά μήκος διαστέλλεται (φουσκώνει) περιφερειακά - πιο πολύ βέβαια η γνήσια μάλλινη, αλλά σε ένα βαθμό και η fiber - πολύ αμφιβάλλω αν θα υπάρχει πρόβλημα έμφραξης, ακόμη και σε αυλό 18,8 - και σίγουρα δεν υπάρχει στον 18,6.
Διαφυγή αερίων πολύ πιθανόν να υπάρχει μόνο στην περίπτωση κάλυκα 65 - 70 χιλ. σε θαλάμη σουπερμάγκνουμ 89 χιλ.
 
το θεμα αυλου θελει πολυ κουβεντα , στο χωρο υπαρχουν πολλες εταιρειες αν π.χ. ο 18,55 ηταν κατα μεσο ορο ο καλυτερος , γιατι να μηνε εβαζαν ολοι 18,55 .... δλδ η benelli που πουλα χιλιαδες οπλα ειναι "χαζη" και κρατα το 18,4 ?
Επισης "θεωρητικα" οι 18,6+ θελουν πιο βαρια γομωση για να αποδωσει καλα ... π.χ. το Breda 930i που θεωρητικα ειναι σκοπευτικο sporting οπλο και θα ριξει 28αρια ... γιατι εχει 18,65 τοτε και οχι 18,5-18,55 ...δλδ εφτιαξαν μια καννη τουμπανο ...αλλα με λαθος αυλο για την χρηση του οπλου?
 
Επιτέλους η Briley έφτιαξε το Ιταλικό βιντεάκι στα Αγγλικά οπότε είναι πιο εύκολο να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα, στα 3:14 η στα 3:15 δείχνει αυτό που λέει ο Στέλιος νομίζω είναι μαλινοταπο με πλαστικό εμφρακτηρα αλλά φαίνεται η διογκωση την μάλλινης.

 
το θεμα αυλου θελει πολυ κουβεντα , στο χωρο υπαρχουν πολλες εταιρειες αν π.χ. ο 18,55 ηταν κατα μεσο ορο ο καλυτερος , γιατι να μηνε εβαζαν ολοι 18,55 .... δλδ η benelli που πουλα χιλιαδες οπλα ειναι "χαζη" και κρατα το 18,4 ?
Επισης "θεωρητικα" οι 18,6+ θελουν πιο βαρια γομωση για να αποδωσει καλα ... π.χ. το Breda 930i που θεωρητικα ειναι σκοπευτικο sporting οπλο και θα ριξει 28αρια ... γιατι εχει 18,65 τοτε και οχι 18,5-18,55 ...δλδ εφτιαξαν μια καννη τουμπανο ...αλλα με λαθος αυλο για την χρηση του οπλου?

Toλι

18.55 αυλο εχει μονο η Remington. Για καποιο λογο που δεν γνωριζω δεν υπαρχει αλλη εταιρεια να φτειαχνει οπλα με τετοιο αυλο.

Τα ακριβα σκοπευτικα οπλα κινουνται σε 18.6 με 18.7 αυλο με μια μεγαλη ταση να κινηθεις περισσοτερο προς 18.6 με πρωτοστατη τη Perrazzi που κατεβηκε απο 18.7 σε 18.6.

Τα οπλα πολυ στενου αυλου σου δινουν αποδεδειγμενα χαλια τουφεκιες στα ατσαλινα. Η χρηση καταλληλων τσοκ τους βελτιωνει καπως την εικονα.

Τα σουπερμαγκνουμ φυσιγγια αποδιδουν αποδεδειγμενα καλυτερα σε οπλα με μεγαλο αυλο. Γιαυτο και η Remington aνεβηκε στο 18.7 στη Versamax

Tωρα η καννη τοθμπανο αντιλαμβανεται τελειως προσωπικα και γιαυτο υπαρχουν τοσες πολλες διαβαθμυσεις στην αγορα. ΐναι βεβαια και θεμα φιλοσοφιας της καθε εταιρειας.

Για μενα καννη τουμπανο σημαινει να αποδιδει καλα σε κυνηγια τσιχλας και παπιου που ειναι τα βασικα κυνηγια μου, σε καποιον που κυνηγαει τσιχλα μπεκατσα ισως ειναι 18.3/18.4 στον ιδιογομωτη με τις μαλλινες 18.2 στο βαλτοκυνηγο 18.7 στον κυνηγο αγριογουρουνου 18.4/18.5.

Για λεπτομερειες μιλαμε πλεον και προσωπικες προτιμησεις. Επιλογες ειναι καλα που εχουμε αρκετες.
 
Επιτέλους η Briley έφτιαξε το Ιταλικό βιντεάκι στα Αγγλικά οπότε είναι πιο εύκολο να βγάλουμε κάποια συμπεράσματα, στα 3:14 η στα 3:15 δείχνει αυτό που λέει ο Στέλιος νομίζω είναι μαλινοταπο με πλαστικό εμφρακτηρα αλλά φαίνεται η διογκωση την μάλλινης.


Πολυ μου αρεσει η ζωνη σου Κωνσταντινε. Πραγματιkο εργο τεχνης. Αν θελεις μας δινεις πληροφοριες απο που την αγορασες
 
τολη οσον αφορα τη μπενελι αυτη την ιστορια χωρις ν αναγραφει αυλο στη κανη δεν μπορω να την καταλαβω.αλλα οπλα 18,3 αλλα 18,4 γιατι?? χαζη μμε τετοιες πωλησεις σαφως δεν ειναι ομως σκεψου οτι ειναι αγορασμενη απο την beretta και πρεπει να εχει κατι διαφορετικο.αναρωτιεμαι γιατι η cordoba αραγε που εχει διευρυμενο αυλο δεν εισαγεται στην ελλαδα???benelli δεν ειναι με τσοκ briley????εκει γιατι εβαλαν διευρυμενο και οχι 18,3 18,4 ????
 
το θεμα αυλου θελει πολυ κουβεντα , στο χωρο υπαρχουν πολλες εταιρειες αν π.χ. ο 18,55 ηταν κατα μεσο ορο ο καλυτερος , γιατι να μηνε εβαζαν ολοι 18,55 .... δλδ η benelli που πουλα χιλιαδες οπλα ειναι "χαζη" και κρατα το 18,4 ?
Επισης "θεωρητικα" οι 18,6+ θελουν πιο βαρια γομωση για να αποδωσει καλα ... π.χ. το Breda 930i που θεωρητικα ειναι σκοπευτικο sporting οπλο και θα ριξει 28αρια ... γιατι εχει 18,65 τοτε και οχι 18,5-18,55 ...δλδ εφτιαξαν μια καννη τουμπανο ...αλλα με λαθος αυλο για την χρηση του οπλου?
Η Μπενελλι δεν ειναι χαζη αλλα μεχρι να φυγουν αυτον τον αυλο θα πουλαει,το κυαθιο θελει αυλους τουλαχιστον 18.4 για χοντρα σκαγια,και αγνωστο που στρωνει στα ψιλα,παντως οχι στο 18.4,ο 18.8,και μιλαμε ΜΟΝΟ με τον αυλο οχι αλλες παρεμβολες στη γεωμετρια του αυλου,ριχνει το ψιλο καλυτερα.Η δ.αυλοι ριχνουν τα παντα,και ολα τα βαρη.
 
Τα σουπερμαγκνουμ φυσιγγια αποδιδουν αποδεδειγμενα καλυτερα σε οπλα με μεγαλο αυλο.
Σ.μαγνουμ δεν ξερω,αλλα μαγνουμ και στα 50γρ. δεν εδειξε τιποτα ο 18.8 εναντιων του 18.5,το εχω γραψει πολλες φορες,ολες υποφερουν αν εχεις πιεσεις,η Γουιντσεστερ σε μια δηλωση του βλητικου τους ξεκαθαρα δηλωσε οτι τα 36γρ ειναι πιο καταλληλα για γαλοπουλα....αλλα επειδη οι κυνηγοι θελουν τετοια φυσσιγκια βγαζουν τα 3 και3.5''.Εγω υπευθυνα σου λεω οτι ολα σκορποσκαγιαστρες ειναι οταν εχουμε πιεσεις,και αυτο εννοουσε και αυτος ο ανθρωπος.Ακομα και η τρυπες στην κατανομη τη νοημα εχουν,ενα βλητικο παιχνιδι ειναι που το κανω και εγω,αλλα η τουφεκια ειναι τρισδιαστατη.....Τι να το κανω εγω να εχω μια καλυτερη κατανομη και η τουφεκια απο φουλ να ειναι 1/4?Και σου λεω υπευθηνα οτι ενα φυσσιγκι σωστο σε πιεσεις το ριχνουν ολες!
 
Η Μπενελλι δεν ειναι χαζη αλλα μεχρι να φυγουν αυτον τον αυλο θα πουλαει,το κυαθιο θελει αυλους τουλαχιστον 18.4 για χοντρα σκαγια,και αγνωστο που στρωνει στα ψιλα,παντως οχι στο 18.4,ο 18.8,και μιλαμε ΜΟΝΟ με τον αυλο οχι αλλες παρεμβολες στη γεωμετρια του αυλου,ριχνει το ψιλο καλυτερα.Η δ.αυλοι ριχνουν τα παντα,και ολα τα βαρη.
σαραντο καλημερα και χαρηκα ρε φιλε πολυ που ξαναγραφεις.για εξηγησε αυτο οτι ο διευρυμενος ριχνει καλυτερα το ψιλο.και ρωταω γιατι απο τα πολυ λιγα που εχω διαβασει και χωρις να εχω κανει δοκιμες οι θεωρητικοι λενε οτι ο στενος υπερτερει στα ψιλα και ο διευρυμενος στα χοντρα.ξαναλεω τελειως θεωρητικα.ειναι ομως πολυ χρησιμο αυτο που λες
 
σαραντο καλημερα και χαρηκα ρε φιλε πολυ που ξαναγραφεις.για εξηγησε αυτο οτι ο διευρυμενος ριχνει καλυτερα το ψιλο.και ρωταω γιατι απο τα πολυ λιγα που εχω διαβασει και χωρις να εχω κανει δοκιμες οι θεωρητικοι λενε οτι ο στενος υπερτερει στα ψιλα και ο διευρυμενος στα χοντρα.ξαναλεω τελειως θεωρητικα.ειναι ομως πολυ χρησιμο αυτο που λες
Καλημερα Ευριπιδη,φιλε δυστυχως στο θεωρητικο μενουμε ολοι,και ας εχουν γραφτει σε κουραστηκο βαθμο,το προβλημα ειναι η ατρακτο,το ψιλο εχει προβλημα με τους ανεμους,γιαυτο και θελει χαμηλες κολωνες σε μεγαλυτερο βαθμο απο οτι το χοντρο.Δηλαδη το προβλημα ειναι στην εξωτερικη βλητικη...οχι μεσα στη καννη!Ριξε ενα στενο αυλο με απνοια εναντιων του δ.αυλου με σφιχτα τσοκ,και κανε το ιδιο με αστατο καιρο,για να το διαπιστωσεις.
 
Σε απαιτητικούς καιρους(παγωνια, χιονονερο κτλ) ποιος αυλος υπερτερει; 18.4 18.6 18.7 18.8; Αν υπερτερει καποιος..
Επειδή έχεις έξω τον άυλο 18,2 θα σου πω ότι είναι πολύ δημοφιλής στις χώρες τις ανατολικής Ευρώπης..
Αν στην Ελλάδα πχ υπάρχει ο τάδε αριθμός "στενών"σοβιετικών οπλων,Σκέψου πόσα υπάρχουν κ κυνηγάνε στην Ρωσία????
Οι καιρικές εκεί συνθήκες δεν αστιευονται,Και ούτε κυνηγάνε τσίχλες..
Τώρα στο ερώτημα σου πιστεύω ότι κανένας αυλος δεν μειονεκτεί στο κρυο,Εξάλλου η κάννη θα είναι ζέστη αν πέσουμε σε πολλά πουλιά...sarcastic.
Αν πούμε ότι οι διευρυμένοι αυλοί υπερέχουν των στενών τότε πιστεύω ότι η διαφορα αυτή δεν είναι αξία λόγου..
Κ ο ένας κυνηγος με τον 18,8 θα γυρίσει σπίτι του με θηράματα,και ο άλλος με τον 18,2..Αρκεί να ξέρουν να σκοπεύουν σωστά..
Ας εχει θηράματα κ η άκρη βρίσκεται..
 
Επειδή έχεις έξω τον άυλο 18,2 θα σου πω ότι είναι πολύ δημοφιλής στις χώρες τις ανατολικής Ευρώπης..
Αν στην Ελλάδα πχ υπάρχει ο τάδε αριθμός "στενών"σοβιετικών οπλων,Σκέψου πόσα υπάρχουν κ κυνηγάνε στην Ρωσία????
Οι καιρικές εκεί συνθήκες δεν αστιευονται,Και ούτε κυνηγάνε τσίχλες..
Τώρα στο ερώτημα σου πιστεύω ότι κανένας αυλος δεν μειονεκτεί στο κρυο,Εξάλλου η κάννη θα είναι ζέστη αν πέσουμε σε πολλά πουλιά...sarcastic.
Αν πούμε ότι οι διευρυμένοι αυλοί υπερέχουν των στενών τότε πιστεύω ότι η διαφορα αυτή δεν είναι αξία λόγου..
Κ ο ένας κυνηγος με τον 18,8 θα γυρίσει σπίτι του με θηράματα,και ο άλλος με τον 18,2..Αρκεί να ξέρουν να σκοπεύουν σωστά..
Ας εχει θηράματα κ η άκρη βρίσκεται..
Καλημέρα Τάσο! Οντως μου διεφυγε ο 18.2.
Να πω την αληθεια η απορία αυτη μου γεννηθηκε οταν αναρωτηθηκα γιατι σε ενα διαμετρημα οπως το 12 υπαρχουν τοσοι διαφορετικοι αυλοι(δεν υπολογιζω τα ατσαλινα φυσιγγια ως παραγοντα).
Επειτα, αν παρουμε ως δεδοδομενο οτι το οπλο ειναι για γενικο κυνηγι( δηλαδη θα ριξει διαφορα φυσιγγια) αν μπορω να κανω μια εκτιμηση ειναι οτι ΤΟ ΜΕΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΕΤΉ (αριστοτελης), οποτε απο το. 2 εως το. 8 θα πηγαινα στο 18.55 εως 18.6.
 
To περιθωριο του 12αριου ειναι τεραστιο,και γιαυτο και να ανοιξει η τουφεκια οταν εισαι πανω στο θηραμα σιγουρα θα κυνηγησεις,και οταν δουλευεις δικαννο και λογο οτι η πρωτη συνηθος ειναι τουλαχιστον ντεμι,δεν μπροκειται να παρεις και χαμπαρι πολλα.Ουτε και εγω αντιληφθηκα τιποτα το τι εκανε η πανω καννη μου η η αριστερη,πριν ασχοληθω με τη βλητικη.Με τα δικαννα σπανια χρειαζομουν τη δευτερη καννη.sarcastic......αλλα οτι με αστατο καιρο εχεις 2 καννες με την ιδια αποδωση περιπου ειναι ειναι ντε φακτο.Ενα τσοκ με αποδωση 1/4 στα 45μ που κανω εγω δοκιμες εχει αντι για 6αρι σε ποιοτητα κατανομης τουφεκια,βγαζει την ποιοτητα του 5αριου,και τη εγινε παλι αμα εισαι επανω το θηραμα πεφτει.Αυτο κανει και μια σφιχτη καννη σε αστατο καιρο με στενο αυλο...απο φουλ εως 1/4.Εμενα το εργο με ενδιαφερει,και αυτο αναφερω,το τι βολευει το καθε ενα ειναι προσωπικο ζητημα.Αλλος με κλειστες τουφεκιες αλλος με ανοιχτες αλλος κυνηγαει σε ανοιχτω πεδιο,αλλος σε μικτο αλλος σε κλειστο και παει λεγοντας.
 
τολη οσον αφορα τη μπενελι αυτη την ιστορια χωρις ν αναγραφει αυλο στη κανη δεν μπορω να την καταλαβω.αλλα οπλα 18,3 αλλα 18,4 γιατι?? χαζη μμε τετοιες πωλησεις σαφως δεν ειναι ομως σκεψου οτι ειναι αγορασμενη απο την beretta και πρεπει να εχει κατι διαφορετικο.αναρωτιεμαι γιατι η cordoba αραγε που εχει διευρυμενο αυλο δεν εισαγεται στην ελλαδα???benelli δεν ειναι με τσοκ briley????εκει γιατι εβαλαν διευρυμενο και οχι 18,3 18,4 ????
Ή performance cordoba όπως και η performance supersport είναι μοτιφαρισμενες από την briley σε κώνο, αυλό, λειανση μηχανισμού, αντιβαρα, και τύπου tactical αυτακι κλειστρου και κουμπί απελευθέρωσης κλειστρου, υπάρχουν και τα απλά μοντέλα και στα δύο με κανονικό κώνο. Όπως και Performance SBE II που είναι μοτιφαρισμενες από τον Rob Roberts άρα η benelli αναθετει τις εργασίες αυτές σε τρίτους, και τις ονομάζει performance δηλαδή καλύτερη απόδοση και πιο βελτιωμένες από την βασική έκδοση, έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Ούτε εγώ μπορώ να τους καταλάβω Ευριπο, και εδώ δεν έρχονται όλα τα μοντέλα μην νομίζεις όπως: crio, centro, comfort . Για πιο λόγο δεν γνωρίζω μη πως νομίζουν ότι δεν θα πουλήσει τι να πω.
Πολυ μου αρεσει η ζωνη σου Κωνσταντινε. Πραγματιkο εργο τεχνης. Αν θελεις μας δινεις πληροφοριες απο που την αγορασες
Μακάρι να την είχα Παύλο, έχω πάρει κάτι αμερικανικες από την triple K γερες με χοντρό δέρμα και ραφες αλλά την φινέτσα και τα πλουμια που έχει αυτή δεν τα έχουν.

Cartuccera 30 celle calibro 12 aperta sul fondo della cartuccia
http://www.westpoint.it/Cartuccera-30-celle-calibro-12-aperta-sul-fondo-della-cartuccia.htm
 
πολυ ευκολη απαντηση οσον αφορα εργοστασιακη καννη με μαμα τσοκ.remington 18,55. απλα χωρις αντιπαλο σε ολες τις συνθηκες και τελος
Δηλαδη αν ειναι 18.5-18.6-18.7-18.8 τη μαμισες?Και αυτη που δεν εχει αντιπαλο βγαζει τα λεφτα της βλητικα για να πουλησεις ας πουμε μια 18.5 Μπαικαλ η μια ΣΧ3 18.8?Η Ρεμι φροντιζει να εισαι πανω στο θηραμα πολυ συχνα με ολο το πακετο που διαθετη και οχι απο καποια βλητικη ουαου υπεροχη...ετσι δειχνουν οι αριθμοι βλητικα,αραγε δεν ειναι βλητικο αυτο που δημιουργησε το φανατικο κοινο αυτης της μαρκας,οσο και αν δεν θελουν να το αποδεχθουν οι φανατικοι.
 
Back
Top