Συγκρίσεις όπλων-τσοκ

Οι browning ειναι εκτός παιχνιδιού; Μηπως οι διευρυμενοι 18.8 αυλοι δεν ανεβάζουν πιέσεις, κερδιζοντας σε κατανομη και στρογγυλα περιφεριακα σκαγια αλλα χανουν σε διατρηση; λεω εγω τωρα σαν σκεψη...
Υπαρχη ενα φανατικο κοινο που δεν συμπαθουν τους διευρημενους αυλους,αλλα αοριστα,γιατι δεν τους εκατσαν καλα στη χρηση,και οχι γιατι γνωριζουν λεπτομεριες απο την βλητικη τους συμπεριφορα σε αριθμους.Οτι αρνητικα σχολια εχεις ακουσει για αυτους σε αριθμους συμβαινει το αντιθετο,και δεν προερχεται απο τη βλητικη συμπεριφορα η αποτυχια που εχουν αλλα σκοπευτικη.
 
Η Ρεμι φροντιζει να εισαι πανω στο θηραμα πολυ συχνα με ολο το πακετο που διαθετη και οχι απο καποια βλητικη ουαου υπεροχη...ετσι δειχνουν οι αριθμοι βλητικα,αραγε δεν ειναι βλητικο αυτο που δημιουργησε το φανατικο κοινο αυτης της μαρκας,οσο και αν δεν θελουν να το αποδεχθουν οι φανατικοι.
καλησπέρα.Εννοείς Τις γενικές διαστάσεις του κοντακιού που ταιριάζει σε διάφορους σωματότυπους; Καπου σε έχασα..Θα μπορούσες να το εξηγήσεις και αλλο;
 
Ειναι φτιαγμενα για χωρις αυστηρες επωμισεις, να εισαι πανω στο θηραμα, χωρις να κλειδωνεις το ζυγοματικο,αν το κανεις σε ενα κοντακι σκοπευτικο το ιδιο πραγμα η τουφεκια θα σου φυγει ενα μετρο απο πανω απο το στοχο.Γιαυτο και σε δυσκολες καταστασεις σκοτωνει αβολες θεσεις, κουραση.
 
Ειναι φτιαγμενα για χωρις αυστηρες επωμισεις, να εισαι πανω στο θηραμα, χωρις να κλειδωνεις το ζυγοματικο,αν το κανεις σε ενα κοντακι σκοπευτικο το ιδιο πραγμα η τουφεκια θα σου φυγει ενα μετρο απο πανω απο το στοχο.Γιαυτο και σε δυσκολες καταστασεις σκοτωνει αβολες θεσεις, κουραση.
Τέεοια κοντάκια έχει μόνο η ρέμι;( Εργοστασιακα πάντα)
 
Τέεοια κοντάκια έχει μόνο η ρέμι;( Εργοστασιακα πάντα)
Ο yes,αριστη σκανδαλη και καννη βαρια μαζι με το κοντακι φτιαχνουν το πακετο,η αισθηση που σου δινει ειναι οτι μεχρι τωρα κυνηγουσες με σκουπιδια,τουλαχιστον για μενα αυτη την αισθηση μου ειχε δωσει.
 
Ο yes,αριστη σκανδαλη και καννη βαρια μαζι με το κοντακι φτιαχνουν το πακετο,η αισθηση που σου δινει ειναι οτι μεχρι τωρα κυνηγουσες με σκουπιδια,τουλαχιστον για μενα αυτη την αισθηση μου ειχε δωσει.

Οπως τα λες Σαραντο. Pointability by Remington απλα δεν υπαρχει. Τι και αν εισαι κοντος, ψηλος, αδυνατος, χοντρος σου καθεται λες και το εφτειαξαν για σενα. Αυτο που προσαρμοσα σε καννη Benelli μου ειχε βγει η ψυχη μεχρι να το φερω στα μετρα μου με τις κλισεις μεχρι που επρεπε να κοψω και 1.5 εκ το κοντακι για να μου κατσει καλα.
 
Δηλαδη αν ειναι 18.5-18.6-18.7-18.8 τη μαμισες?Και αυτη που δεν εχει αντιπαλο βγαζει τα λεφτα της βλητικα για να πουλησεις ας πουμε μια 18.5 Μπαικαλ η μια ΣΧ3 18.8?Η Ρεμι φροντιζει να εισαι πανω στο θηραμα πολυ συχνα με ολο το πακετο που διαθετη και οχι απο καποια βλητικη ουαου υπεροχη...ετσι δειχνουν οι αριθμοι βλητικα,αραγε δεν ειναι βλητικο αυτο που δημιουργησε το φανατικο κοινο αυτης της μαρκας,οσο και αν δεν θελουν να το αποδεχθουν οι φανατικοι.


δεν το αποδέχομαι αυτό δηλαδή η benelli και η beretta που έμαθαν τον κόσμο τι σημαίνει καραμπίνα (όταν οι αμερικανιες ηταν 4 kg και εκαναν εμπλοκες )τα κοντακια τους ειναι για να μην εισαι πανω στο στοχο.....

με μια sx3 εριχνα την προηγουμενη Κυριακη και ειμαι κατοχος beretta για να μην παρεξηγουμε και για να την φερει στα μετρα του το παληκαρι εβαλε ακομα 4 φετες στο κοντακι ..
+ οτι ειναι ψιλοεπιλεκτικες με γομωσεις
 
Παυλο κατ αρχην καλοριζικο το κανονι,απο τοτε που ασχολουμε με τη βλητικη εχω απομυθοποιεισει τα οπλα,το μονο που μενει ειναι η αντοχη και η αξιοπιστια,,,ολα τα αλλα φτιαχνονται,καποια ειναι μεσα απο το κουτι καλυτερα απο αλλα και αλλα θελουν να τα φερεις να κανουν αυτο που θελεις.Στο χειρισμο τα Ρεμι ειναι αριστα,μεσα απο το κουτι,εγω επαθα πλακα με τη συχνοτητα καταβολης απο τη πρωτη μερα.Και καταλαβα γιατι υπαρχουν φανατικοι υποστηριχτες απο πρωτο χερι.
 
Οπως τα λες Σαραντο. Pointability by Remington απλα δεν υπαρχει. Τι και αν εισαι κοντος, ψηλος, αδυνατος, χοντρος σου καθεται λες και το εφτειαξαν για σενα. Αυτο που προσαρμοσα σε καννη Benelli μου ειχε βγει η ψυχη μεχρι να το φερω στα μετρα μου με τις κλισεις μεχρι που επρεπε να κοψω και 1.5 εκ το κοντακι για να μου κατσει καλα.

Σε σωμα Benelli εννοουσα
 
Στο θεμα χειρισμο ολοι δικιο εχουμε γιατι δεν εχουμε την ιδια ιδιοσιγκρασια,προσωπικα μου αρεσουν τα κοντακια του λαγου που λενε,τα αλλα τα δουλευω αλλα δεν μου αρεσουν,στο γουστο ολα ειναι αποδεκτα.Για τη λειτουργια μονο οταν περασει απο τα δικα μου χερια βγαζω συμπερασμα,απλα ακουω.Ρεμι εχω την 870...παντα κανει μπαμ χωρις ποτε εμπλοκες:D
 
Ψιλοεπιλεκτικο????Εγω δεν ειδα ποτε αρνητικους αριθμους απο δοκιμες απο την sx3 και μονο αριθμους πιστευω.
Kαι πανω απο ολα το να σκας λεφτα για να παρεις καλυτερη βλητικη αποδωση ειναι κατι που ξεκιναει απο την ιδια υπαρχουσα καννη που εχουμε,και βελτιωνεται η ιδια,δεν χρειαζεται να αγορασεις καννενα οπλο για να παρεις τα ιδια αποτελεσματα.Η ''αποψεις'' βασιζονται σε εμπειρια πανω στο στοχο τον κινουμενο και οχι αριθμους που ειναι και η μονη αληθεια,και ουτε μια κατεστραμμενη κατανομη εχει αξια να κατσεις να ασχοληθεις ποια καννη την κατεστρεψε λιγοτερο....επισεις και αυτο εχει δημιουργησει ''αποψεις''.
 
Καλησπέρα μάγκες σήμερα το πρωί πήγα και σύγκρινα σε θέμα τουφεκιας την Vinci με την maxus σε μετάλικο τενεκέ που βάζουμε το ελαιόλαδο στα 35 μέτρα μετρημένο με αποστασιομετρο και με φυσίγγι το kill το κόκκινο του Καραμανιδη σε νούμερο 8 και τσοκ (**) και στα 2 τα όπλα.Λοιπον η Vinci έβαλε 150σκαγια από τα οποία τα 10τον τρηπισαν, η maxus έβαλε 110σκαγια από τα οποία τα 25 τον τρυπισαν και τα περιφερειακά τα σκάγια της είχαν κάνει μεγαλύτερα βαθουλοματα από την Vinci.Έριξα πάλι μετά από ένα φυσίγγια με περίπου τα ίδια αποτελέσματα.οι εντυπώσεις μου είναι πως η Vinci έχει σφυχτοτερη τουφέκια αλλά η maxus καλητερη διατρηση και ανάκρουση μηδέν. Όταν θα ξανά έχω ευκαιρία θα συγκρίνω τα όπλα και σε πιο χοντρά σκάγια......
 
Τ
Καλησπέρα μάγκες σήμερα το πρωί πήγα και σύγκρινα σε θέμα τουφεκιας την Vinci με την maxus σε μετάλικο τενεκέ που βάζουμε το ελαιόλαδο στα 35 μέτρα μετρημένο με αποστασιομετρο και με φυσίγγι το kill το κόκκινο του Καραμανιδη σε νούμερο 8 και τσοκ (**) και στα 2 τα όπλα.Λοιπον η Vinci έβαλε 150σκαγια από τα οποία τα 10τον τρηπισαν, η maxus έβαλε 110σκαγια από τα οποία τα 25 τον τρυπισαν και τα περιφερειακά τα σκάγια της είχαν κάνει μεγαλύτερα βαθουλοματα από την Vinci.Έριξα πάλι μετά από ένα φυσίγγια με περίπου τα ίδια αποτελέσματα.οι εντυπώσεις μου είναι πως η Vinci έχει σφυχτοτερη τουφέκια αλλά η maxus καλητερη διατρηση και ανάκρουση μηδέν. Όταν θα ξανά έχω ευκαιρία θα συγκρίνω τα όπλα και σε πιο χοντρά σκάγια......
τα τσοκ τους τα έχεις μετρήσει?η brow τα δίνει πιο ανοιχτα
 
Back
Top