Συγκρίσεις aftermarket chokes (δοκιμές-αγορές-προτάσεις)

α ρε που να βλεπεις το 99-2000 χήνες παντου στο χωριό μου περναγανε πάνω απ τα σπιτιά 16 χρωνων τότε εγώ να χω λυσαξει παππου δώσε το οπλο ρε θα μας φάνε ο παππους στο κόσμο του που να το δώσει παει κλειδώνει καλά και το οπλο που λες ένα πρωι ακούω παλί χήνες και δυο τουφεκιες λόγο πικρας κοιμαμε αλλες δυο ώρες όταν ξυπνησα παω στον αγωμενη γκιολα και βλεπω δυο ξαπλα ανεβαινω στον παγό τις παιρνω παω σπότι και με βλεπςι ο παπους και ξεκινάει τα καντιλια φουλ αστο στο τσακ τι γλυτωσα δε πηρα το οπλο ρε του λέω ποπο ρε φιλέ δε θα το ξεχασω ποτε! σορυ παρασυρθηκα να μεταφερθει στο αναλογο τοπικ παρακαλω
 
α ρε που να βλεπεις το 99-2000 χήνες παντου στο χωριό μου περναγανε πάνω απ τα σπιτιά 16 χρωνων τότε εγώ να χω λυσαξει παππου δώσε το οπλο ρε θα μας φάνε ο παππους στο κόσμο του που να το δώσει παει κλειδώνει καλά και το οπλο που λες ένα πρωι ακούω παλί χήνες και δυο τουφεκιες λόγο πικρας κοιμαμε αλλες δυο ώρες όταν ξυπνησα παω στον αγωμενη γκιολα και βλεπω δυο ξαπλα ανεβαινω στον παγό τις παιρνω παω σπότι και με βλεπςι ο παπους και ξεκινάει τα καντιλια φουλ αστο στο τσακ τι γλυτωσα δε πηρα το οπλο ρε του λέω ποπο ρε φιλέ δε θα το ξεχασω ποτε! σορυ παρασυρθηκα να μεταφερθει στο αναλογο τοπικ παρακαλω
2003 το κοντέρ του πατέρα έγραψε καμία 80αρια ;) topic.
 
α ρε που να βλεπεις το 99-2000 χήνες παντου στο χωριό μου περναγανε πάνω απ τα σπιτιά 16 χρωνων τότε εγώ να χω λυσαξει παππου δώσε το οπλο ρε θα μας φάνε ο παππους στο κόσμο του που να το δώσει παει κλειδώνει καλά και το οπλο που λες ένα πρωι ακούω παλί χήνες και δυο τουφεκιες λόγο πικρας κοιμαμε αλλες δυο ώρες όταν ξυπνησα παω στον αγωμενη γκιολα και βλεπω δυο ξαπλα ανεβαινω στον παγό τις παιρνω παω σπότι και με βλεπςι ο παπους και ξεκινάει τα καντιλια φουλ αστο στο τσακ τι γλυτωσα δε πηρα το οπλο ρε του λέω ποπο ρε φιλέ δε θα το ξεχασω ποτε! σορυ παρασυρθηκα να μεταφερθει στο αναλογο τοπικ παρακαλω
Ναι ρε....Άλλη δουλειά δε θα κάνουμε....Θα γράφεις εσύ τη ιστορία της ζωής σου και μετά εμείς θα μεταφέρουμε το post στο ανάλογο τόπικ....Τη είμαστε...;;;; Μεταφορική εταιρεία....;; :cool: :cool: :cool:.sarcastic.
 
Φιδίσιο έχω ρεεε θέλω ένα kicks x full να δω τι ψάρια πιάνει ,και το κάνω ανταλλαγή με ένα kicks full η anaconta mind ,και να μείνω με το x full και το anaconta long ,αυτά φτάνουν!
Καλησπερα.. Δυο ερωτησεις: Mε το ανακοντα Long range μέχρι πόσα μέτρα έχεις ακαριαιες καταβολές? Και με τι όπλο το χρησιμοποιείς?
 
Ναι ρε....Άλλη δουλειά δε θα κάνουμε....Θα γράφεις εσύ τη ιστορία της ζωής σου και μετά εμείς θα μεταφέρουμε το post στο ανάλογο τόπικ....Τη είμαστε...;;;; Μεταφορική εταιρεία....;; :cool: :cool: :cool:.sarcastic.
Σορυ φιλέ οτν το έγραψα το κατάλαβα το κυνηγι με συνεπερνει και με ταξιδεύει
 
Καλησπερα.. Δυο ερωτησεις: Mε το ανακοντα Long range μέχρι πόσα μέτρα έχεις ακαριαιες καταβολές? Και με τι όπλο το χρησιμοποιείς?
Η άμεση καταβολή δεν είναι αποκλειστικά θέμα τσοκ... έχει να κάνει και με άλλες παραμέτρους (setup νούμερο σκαγιου και το σημείο που θα βληθεί το θήραμα) γενικώς θα έλεγα με 8 νούμερο 55 μέτρα τσιχλα...με 3 και 6 νουμερο 70 και 50 μέτρα φασα αντίστοιχα,αυτα μετρημένα... όπλο extrema2 optima plus!
 
προχθές σε πρόχειρες δοκιμές με τον Αλέξανδρο είδαμε πως στην Fabarm L4S Sporting που έχει ,το Kicks Mod ήταν πιο σφιχτό σε τουφεκιά από το Brain TL 10/10

στην XLR μου το Brain TL έβγαλε παρόμοια τουφεκιά με το Kicks Mod και είναι αυτό που έχω παρατηρήσει ύστερα από δοκιμές που έκανα,πως η XLR έχει σχεδόν μισό τσοκ πιο σφιχτή τουφεκιά σε σχέση με την 70αρα θαλάμη της L4S γιατί με την δική μου L4S με 76 θαλάμη είναι σχεδόν ίδιες,οπότε σίγουρα θα υπάρχει διαφορά και μεταξύ των δύο L4S με 70 και 76 θαλάμες αντίστοιχα

άντε να δούμε τί ετοιμάζει ο Kicks η τελικά είναι ράδιο αρβύλα .think.
 
προχθές σε πρόχειρες δοκιμές με τον Αλέξανδρο είδαμε πως στην Fabarm L4S Sporting που έχει ,το Kicks Mod ήταν πιο σφιχτό σε τουφεκιά από το Brain TL 10/10

στην XLR μου το Brain TL έβγαλε παρόμοια τουφεκιά με το Kicks Mod και είναι αυτό που έχω παρατηρήσει ύστερα από δοκιμές που έκανα,πως η XLR έχει σχεδόν μισό τσοκ πιο σφιχτή τουφεκιά σε σχέση με την 70αρα θαλάμη της L4S γιατί με την δική μου L4S με 76 θαλάμη είναι σχεδόν ίδιες,οπότε σίγουρα θα υπάρχει διαφορά και μεταξύ των δύο L4S μεε 70 και 76 θαλάμες αντίστοιχα

άντε να δούμε τί ετοιμάζει ο Kicks η τελικά είναι ράδιο αρβύλα .think.
Ακόμα δεν έχω δει κάτι ούτε καν μια διαφήμιση!!!
Μήπως όντως είναι ράδιο αρβύλα!!!?
 
Παυλο εγω το ηδα σε δοκημες στο σκοπευτιριο με κατι τυπους που φορουσαν ολοι μπλουζακια κικς τους ρωτισα και μου ηπαν δοκημαζουμε καινουρια σηρα φρενου τωρα αν θα βγει σε παραγωγη δεν το ξερω παντος δεν αφηναν κανενα να τα δει απο κοντα κατι μαγηρευουν παντος
 
Για μενα παντως τα τσοκ φρενου ειναι μονο μαρκετινκ και τιποτα αλο ,παρτε ενα Gemini +5cm καντε τρυπες και θα δεις το ιδιο αποτελεσμα θα εχεται καμια διαφορα το λεω εγω που τα δουλευω πανω απο 10 χρωνια οταν Ελλαδα δεν τα ηξερε κανεις
 
προχθές σε πρόχειρες δοκιμές με τον Αλέξανδρο είδαμε πως στην Fabarm L4S Sporting που έχει ,το Kicks Mod ήταν πιο σφιχτό σε τουφεκιά από το Brain TL 10/10

στην XLR μου το Brain TL έβγαλε παρόμοια τουφεκιά με το Kicks Mod και είναι αυτό που έχω παρατηρήσει ύστερα από δοκιμές που έκανα,πως η XLR έχει σχεδόν μισό τσοκ πιο σφιχτή τουφεκιά σε σχέση με την 70αρα θαλάμη της L4S γιατί με την δική μου L4S με 76 θαλάμη είναι σχεδόν ίδιες,οπότε σίγουρα θα υπάρχει διαφορά και μεταξύ των δύο L4S με 70 και 76 θαλάμες αντίστοιχα

άντε να δούμε τί ετοιμάζει ο Kicks η τελικά είναι ράδιο αρβύλα .think.
Λέγετε αλλά το έχω δει και με τα μάτια μου.. πως το επιπλέον τμήμα της θαλαμης που δεν χρησιμοποιείται από το φυσιγγι (όταν πχ με magnum όπλο βαλονται απλά φυσιγγια υπάρχει κενό 6-9mm ανάλογα το ύψος του κάλυκα μέχρι τον κώνο) πως το κομματι αυτό δουλεύει σαν επιπλέον κώνος προσαρμογής... ένα όπλο super magnum είναι ακόμα πιο σφιχτό μετά από δοκιμές με ένα απλό 70mm Θαλάμη.. εκεί η διαφορα είναι ακόμα πιο μεγάλη στα 19mm... τώρα γιατί οι εταιρίες τον τελευταίο καιρό στέφονται πάλι στην απλή Θαλάμη... .think.
 
Λέγετε αλλά το έχω δει και με τα μάτια μου.. πως το επιπλέον τμήμα της θαλαμης που δεν χρησιμοποιείται από το φυσιγγι (όταν πχ με magnum όπλο βαλονται απλά φυσιγγια υπάρχει κενό 6-9mm ανάλογα το ύψος του κάλυκα μέχρι τον κώνο) πως το κομματι αυτό δουλεύει σαν επιπλέον κώνος προσαρμογής... ένα όπλο super magnum είναι ακόμα πιο σφιχτό μετά από δοκιμές με ένα απλό 70mm Θαλάμη.. εκεί η διαφορα είναι ακόμα πιο μεγάλη στα 19mm... τώρα γιατί οι εταιρίες τον τελευταίο καιρό στέφονται πάλι στην απλή Θαλάμη... .think.
Απλη θαλαμη 70μμ; Ποιες εταιριες μιλας;
 
Συγνωμη αλλα δεν βλεπω κανενα μοντελο τουλαχιστον στα αυτογεμη με 70αρα θαλαμη.
Ειδικα οι αμερικανοι αν μπορουσαν να κανουν την θαλαμη μεχρι το τσοκ θα το ειχαν κανει πιστευω.
Browning auto 5 και browning 3.5" καθωσ και beretta 302 απλή...........
 
Λέγετε αλλά το έχω δει και με τα μάτια μου.. πως το επιπλέον τμήμα της θαλαμης που δεν χρησιμοποιείται από το φυσιγγι (όταν πχ με magnum όπλο βαλονται απλά φυσιγγια υπάρχει κενό 6-9mm ανάλογα το ύψος του κάλυκα μέχρι τον κώνο) πως το κομματι αυτό δουλεύει σαν επιπλέον κώνος προσαρμογής... ένα όπλο super magnum είναι ακόμα πιο σφιχτό μετά από δοκιμές με ένα απλό 70mm Θαλάμη.. εκεί η διαφορα είναι ακόμα πιο μεγάλη στα 19mm... τώρα γιατί οι εταιρίες τον τελευταίο καιρό στέφονται πάλι στην απλή Θαλάμη... .think.
Κ εγώ έχω δει σε οπλα μου με 89 κ 70 θαλαμες 30 μ/δ διαφορά σε αρχικές ταχύτητες υπέρ της απλής 70 χιλ θαλαμης. Μεγάλο βλητικο κέρδος αν ρίχνουμε φυσίγγια 70 χιλ σε ίδια σε μήκος θαλαμη
 
Back
Top