Τοποθέτηση πέλματος σε λειόκαννο

  • Thread starter Thread starter jnp
  • Ημερομηνία δημιουργίας Ημερομηνία δημιουργίας
Ασχοληθηκα λιγο το μεσημερι κ εφερα τον αποστατη στο σχημα του κοντακιου... Κοβωντας λιγο με ενα πριονωτο μαχαιρι τα πολλα "μποσικα", το χοντρο γυαλοχαρτο εκανε τελικα καλη δουλεια κ με λιγο υπομονη εφαγε τον περισευουμενο βακελιτη... Με ενα πιο λεπτο κ με λιγη χαρτοταινια το λειανα πολυ περισσοτερο κ το εφερα σχεδον ιδιο με το πελμα...
Αυτο που ηθελα να δοκιμασω ειναι οτι λογω του οτι το κοντακι εχει κοντυνει αρκετα απο το αρχικο του μηκος, ειχε αποτησει ταχυτητα κ κουμπωνε ωραια με τα χειμερινα ρουχα,ωστοσο τις τελευταιες 2-3 φορες στο σκοπευτηριο με τη ζεστη κ φορωντας απλα μια λεπτη κοντομανικη μπλουζα σε καποιες πολυ χαλαρες επωμισεις κυριως σε χαμηλες τροχιες το κοντακι οριακα δεν ακουμπαγε καλα στον ωμο, ειδικα αν δεν το βοηθουσα καλα κ με το σωμα... Του εβαλα εναν τελειως ευθειο αποστατη 4 χιλ ωστε να μην χαλασει το πιτς με την σκεψη να τον χρησιμοποιω μονο τους καλοκαιρινους μηνες στο σκοπευτηριο κ να τον αφαιρω την κυνηγετικη περιοδο... Φαινομενικα κατι εγινε αλλα απομενει κ η δοκιμη στην πραξη...
Το ιδανικο βεβαια ειναι να υπαρχουν δυο πελματα, ενα για χειμωνα κ ενα για καλοκαιρι εφοσον το οπλο χρησιμοποιειται κ σε κυνηγι κ σε σκοπευτηριο αλλα αυτη η "επενδυση" θα γινει οταν με το καλο φτιαχτει απο την αρχη κοντακι...
Δουλεψε λιγω παγκο με ποιο πολα κιλα στο GYM για να πριστη το στηθος super set me pullover για να σηκοθει και θα στροσει πανο σου..sarcastic.
 
click image upload

Γιώργο ευχαριστώ πάρα πολύ για τα πελματα να σαι καλά. Τον επόμενο αυτιά που θα βαρέσει ο γέρος θα στον αφιερώσω γιατί αυτόν του Σαββάτου θα τον βλέπει για πολύ καιρό στον ύπνο του .pop.
Να σε καλά Σταμάτη βάλτο πέλμα στο όπλο μπας και τον ξεχάσει χαχαχα δεν πειράζει ας φύγει και κανενας
 
Απο καιρό τώρα και σε σχέση με κάποιες παρεμβάσεις στο συνθετικό κοντάκι της sx3 ήθελα να κάνω ακόμη μια .Να αλλά ξω το πέλμα ΄για εναν και μόνο λόγο.Για να μεγαλώσω την επιφάνεια που πατάει στο σώμα ,ως προς το μήκος πάντα.Το πέλμα του όπλου ήταν 11,5 εκ .
Aγόρασα λοιπόν ένα πέλμα Kick-EEZ 200 όπως και 2 φλάντζες επιμήκυνσης και μια φλάντζα αλλαγής pitch κατά 1/2''.Τα ίδια που είχα δηλαδή και με το πέλμα της μάνας του .
s_l500.jpg

Οι παλιες φλάντζες και το πέλμα που ήταν τα εργοστασιακά, στο κάτω μέρος του κοντακιού δεν συνέχιζαν ακολουθώντας την προέκταση της γραμμής του κοντακιού ,πράγμα που ήθελα να κάνω και να δοκιμάσω με το νέο πέλμα.Έκαναν δηλαδή μια γωνια και συνεχιζαν προς τα πίσω .
Έτσι λοιπόν ακολουθώντας την γραμμή του κοντακιού στο κατω μέρος ,το πέλμα έφτασε μήκος κατι παραπάνω απο 13 εκ.με πολύ καλύτερο κούμπωμα στο σώμα.
Το πρόβλημα είναι οτι το πέλμα αυτό είναι λίγο βαρύ σε σχεση με της μάνας του και δεν ξέρω αν με επηρεάσει.
Εκανα διάφορες πατεντες για να μπορέσω να δουλέψω με τα δραπανα και έφτιαξα και μια ξύλινη στρογγυλή επιφάνεια,στην οποία κόλλησα γυαλόχαρτο .
Το λάθος μου ήταν οτι δούλεψα πρώτα με τρεις φλάντζες και μετα με το πέλμα.Νομίζω ότι θα έπρεπε να τα βιδώσω όλα μαζί στη βαση που εφτιαξα για το πέλμα .

20161116_092236.jpg


20161116_103607.jpg


20161116_102648.jpg


20161116_093026.jpg



20161116_132424.jpg



20161116_200813.jpg


Μένει ακόμη λίγη ψιλοδουλειά για να τα λειάνω .Ειδικά τις φλάντζες.
 
Last edited:
Απο καιρό τώρα και σε σχέση με κάποιες παρεμβάσεις στο συνθετικό κοντάκι της sx3 ήθελα να κάνω ακόμη μια .Να αλλά ξω το πέλμα ΄για εναν και μόνο λόγο.Για να μεγαλώσω την επιφάνεια που πατάει στο σώμα ,ως προς το μήκος πάντα.Το πέλμα του όπλου ήταν 11,5 εκ .
Aγόρασα λοιπόν ένα πέλμα Kick-EEZ 200 όπως και 2 φλάντζες επιμήκυνσης και μια φλάντχα αλλαγής pitch κατά 1/2''.Τα ίδια που είχα δηλαδή και με το πέλμα της μάνας του .
s_l500.jpg

Οι παλιες φλάντζες και το πέλμα που ήταν τα εργοστασιακά, στο κάτω μέρος του κοντακιού δεν συνέχιζαν ακολουθώντας την προέκταση της γραμμής του κοντακιού ,πράγμα που ήθελα να κάνω και να δοκιμάσω με το νέο πέλμα.Έκαναν δηλαδή μια γωνια και συνεχιζαν προς τα πίσω .
Έτσι λοιπόν ακολουθώντας την γραμμή του κοντακιού στο κατω μέρος ,το πέλμα έφτασε μήκος κατι παραπάνω απο 13 εκ.με πολύ καλύτερο κούμπωμα στο σώμα.
Το πρόβλημα είναι οτι το πέλμα αυτό είναι λίγι βαρύ σε σχεση με της μάνας του και δεν ξέρω αν με επηρεάσει.
Εκανα διάφορες πατεντες για να μπορέσω να δουλέψω με τα δραπανα και έφτιαξα και μια ξύλινη στρογγυλή επιφάνεια,στην οποία κόλλησα γυαλόχαρτο .
Το λάθος μου ήταν οτι δούλεψα πρώτα με΄τρις φλάντζες και μετα με το πέλμα.Νομίζω ότι θα έπρεπε να τα βιδώσω όλα μαζί στη βαση που εφτιαξα για το πέλμα .

20161116_092236.jpg


20161116_103607.jpg


20161116_102648.jpg


20161116_093026.jpg



20161116_132424.jpg



20161116_200813.jpg


Μένει ακόμη λίγη ψιλοδουλειά για να τα λειάνω .Ειδικά τις φλάντζες.
Ψαχνω φλαντζα 0.60 απανω 0.50 κατω σε τετοια που βλεπω να εχεις. μπορεις να μου πεις που θα την βρω και αν υπαρχει ετοιμη τετοια; ευχαριστω
 
Μ
Απο καιρό τώρα και σε σχέση με κάποιες παρεμβάσεις στο συνθετικό κοντάκι της sx3 ήθελα να κάνω ακόμη μια .Να αλλά ξω το πέλμα ΄για εναν και μόνο λόγο.Για να μεγαλώσω την επιφάνεια που πατάει στο σώμα ,ως προς το μήκος πάντα.Το πέλμα του όπλου ήταν 11,5 εκ .
Aγόρασα λοιπόν ένα πέλμα Kick-EEZ 200 όπως και 2 φλάντζες επιμήκυνσης και μια φλάντχα αλλαγής pitch κατά 1/2''.Τα ίδια που είχα δηλαδή και με το πέλμα της μάνας του .
s_l500.jpg

Οι παλιες φλάντζες και το πέλμα που ήταν τα εργοστασιακά, στο κάτω μέρος του κοντακιού δεν συνέχιζαν ακολουθώντας την προέκταση της γραμμής του κοντακιού ,πράγμα που ήθελα να κάνω και να δοκιμάσω με το νέο πέλμα.Έκαναν δηλαδή μια γωνια και συνεχιζαν προς τα πίσω .
Έτσι λοιπόν ακολουθώντας την γραμμή του κοντακιού στο κατω μέρος ,το πέλμα έφτασε μήκος κατι παραπάνω απο 13 εκ.με πολύ καλύτερο κούμπωμα στο σώμα.
Το πρόβλημα είναι οτι το πέλμα αυτό είναι λίγι βαρύ σε σχεση με της μάνας του και δεν ξέρω αν με επηρεάσει.
Εκανα διάφορες πατεντες για να μπορέσω να δουλέψω με τα δραπανα και έφτιαξα και μια ξύλινη στρογγυλή επιφάνεια,στην οποία κόλλησα γυαλόχαρτο .
Το λάθος μου ήταν οτι δούλεψα πρώτα με΄τρις φλάντζες και μετα με το πέλμα.Νομίζω ότι θα έπρεπε να τα βιδώσω όλα μαζί στη βαση που εφτιαξα για το πέλμα .

20161116_092236.jpg


20161116_103607.jpg


20161116_102648.jpg


20161116_093026.jpg



20161116_132424.jpg



20161116_200813.jpg


Μένει ακόμη λίγη ψιλοδουλειά για να τα λειάνω .Ειδικά τις φλάντζες.
Μπραβο Μητσε!!!
Το λαθακι ηταν....το εργαλειο που χρησιμοποιησες για να "φας"το πελμα.
Το πιο σωστο ειναι ο ταινιολειαντηρας και τελειωμα με τακακι και γυαλοχαρτα απο χοντρο προς ψιλοτερο.
Εφαγες και λιγο κοντακι....
Χαλαλι!!
 
Ωραίος ο μαστροΜητσος. Πολύ ωραία δουλειά..cool.
Κ ενα κολπο που μου έμαθε ο Γιάννης για το ξύλο, ρητίνη και τρίμματα απο το ξύλο, για σένα από το πλαστικό νομίζω θα κανουν ωραίο στοκο και οι προσθήκες θα μοιάζουν μασιφ.
 
Μ

Μπραβο Μητσε!!!
Το λαθακι ηταν....το εργαλειο που χρησιμοποιησες για να "φας"το πελμα.
Το πιο σωστο ειναι ο ταινιολειαντηρας και τελειωμα με τακακι και γυαλοχαρτα απο χοντρο προς ψιλοτερο.
Εφαγες και λιγο κοντακι....
Χαλαλι!!
Το κοντάκι οσο ειναι φαγωμένο και στην φωτογραφάι δειχνει πολύ ,είναι απο επαγγελματία οταν πρωτοπήρα το όπλο και εβαλε φλαντζα κλίσης .
Οσο γαι τον ταινιολειαντήρα το ξέρω Γιάννη αλλά δεν εχω και κατεφυγα σε αλχημίες.Ειδικά σήμερα που ήταν μερα που μπορούσα να κανω κατι τετοιο.
 
Ναι Γιαννη να βγαλω το λαστιχο απο το μπαικαλ να βαλω φλαντζα. βασικα στο πλαγιο νομιζω θελω 0,70 πανω 0,50 κατω και στο ποζε 0,60 0,50 αντιστοιχα. στο ποζε το εχω τωρα 0,50 0,50

Έτσι όπως τα θέλεις δεν θα τα βρεις έτοιμα Νίκο
 
Ναι Γιαννη να βγαλω το λαστιχο απο το μπαικαλ να βαλω φλαντζα. βασικα στο πλαγιο νομιζω θελω 0,70 πανω 0,50 κατω και στο ποζε 0,60 0,50 αντιστοιχα. στο ποζε το εχω τωρα 0,50 0,50
Δεν σου καθεται κανενα απο τα δυο?
 
Δεν σου καθεται κανενα απο τα δυο?
Οχι μου καθονται τοα πλαγιο μπαμ στο ποζε μηπως θελω αντι 0.50 απανω 0,60. Για να βγαλω τα λαστιχα απο λασποτηρα που εχω απανω το λεω.sarcastic..sarcastic. για εμφανιση ποιο πολυ.my man.
 
Back
Top