Τουρκικά όπλα

Λόγω χαμηλής τιμής δεν πουλάνε σε όλο τον κόσμο ;Μια τράπεζα δοκιμών δεν θα ανέβαζε την χοντρική τιμή και ακολούθως την λιανική.Απο βίντεο δείχνουν ότι τα δοκιμάζουν στο εργοστάσιο.Οταν πουλάνε σε χώρες με CIP περνάνε δοκιμές ποιός επωμίζεται το κόστος,το εργοστάσιο η ο αντιπρόσωπος;
το κοστος ειναι του εργοστασιου αφου εχουν φθηνα εργατικα δεν εχουν προβλημα στο κοστος
 
Η τράπεζα δοκιμών προϋποθέτει συναποφαση όλων των βιομηχανιών και του κράτους (αντε να γινόταν Ελλάδα αυτό) , και κυρίως αποδοχή των υποχρεώσεων που απαιτεί η cip, τακτικη χρηματοδότηση και εποπτεία. Δεν είναι βέβαιο ότι οι τουρκικές βιομηχανίες πληρούν τις προϋποθέσεις που ζητάει η cip.
 
Η τράπεζα δοκιμών προϋποθέτει συναποφαση όλων των βιομηχανιών και του κράτους (αντε να γινόταν Ελλάδα αυτό) , και κυρίως αποδοχή των υποχρεώσεων που απαιτεί η cip, τακτικη χρηματοδότηση και εποπτεία. Δεν είναι βέβαιο ότι οι τουρκικές βιομηχανίες πληρούν τις προϋποθέσεις που ζητάει η cip.
Δηλαδή είναι ρίσκο?
 
Παιδιά η Τουρκία δεν έχει τράπεζα δοκιμών και δεν τα σφραγίζει. Όταν εισάγονται σε χώρες που έχουν τράπεζα δοκιμών και στη χώρα αυτή η νομοθεσία επιβαλλει να σφραγίζονται τότε σφραγίζονται εκεί (στη χώρα εισαγωγής που έχει τράπεζα). Ούτε το αμερικα έχει τράπεζα δοκιμών και τα αμερικανικά όπλα είναι ασφράγιστα.
 
Τελικά αξίζει η αγορά τουρκικου όπλου η είναι ρίσκο?
Στην Αμερική και σε άλλες χώρες που πουλάνε σαν ζεστό ψωμί δεν έχουν τέτοια διλήμματα,αυτό που πρέπει να να μας απασχολεί είναι η υποστήριξη του εισαγωγέα, εγγυήσεις και ανταλλακτικά.Μην το πάρεις και στο πρόβλημα σφυρίζει αδιάφορα ,όπως στα περισσότερα πράγματα στην Ελλάδα.
 
Παιδιά η Τουρκία δεν έχει τράπεζα δοκιμών και δεν τα σφραγίζει. Όταν εισάγονται σε χώρες που έχουν τράπεζα δοκιμών και στη χώρα αυτή η νομοθεσία επιβαλλει να σφραγίζονται τότε σφραγίζονται εκεί (στη χώρα εισαγωγής που έχει τράπεζα). Ούτε το αμερικα έχει τράπεζα δοκιμών και τα αμερικανικά όπλα είναι ασφράγιστα.
Δεδομενου της νομοθεσια στην Αμερικη και του ρισκου αγωγης σε περιπτωση που ενα οπλο σπασει και τραυματισει καποιον χρηστη ποιος θα ειναι υπολογος στην Αμερικη;
Η εταιρεια παραγωγης η ο εισαγωγεας τους;
Προσπαθω να βρω τι παραθυρακι υπαρχει ωστε να πουλουν τοσο στην Αμερικη χωρις να εχουν σφραγιδες και χωρις να ειναι χοντροκομμενα οπως συνηθως τα αμερικανικα ωσυε να εξασφαλιζουν μια ελαχιστη αντοχη και στην ουδια μειωση του ρισκου για αγωγες
 
Στην Αμερική και σε άλλες χώρες που πουλάνε σαν ζεστό ψωμί δεν έχουν τέτοια διλήμματα,αυτό που πρέπει να να μας απασχολεί είναι η υποστήριξη του εισαγωγέα, εγγυήσεις και ανταλλακτικά.Μην το πάρεις και στο πρόβλημα σφυρίζει αδιάφορα ,όπως στα περισσότερα πράγματα στην Ελλάδα.
Η ερώτηση που έκανα ήταν καθαρά από περιέργεια. Δεν θα αγόραζα ποτέ τουρκικό όπλο. Ακριβώς για τον λόγο που είπες Παναγιώτη. Εχω βρεί στο car ένα baikal ακριβώς σαν το δικό σου. 400 ευρώ καινούργιο έτσι λέει. Θα το ψάξω. Είναι στην Ελευσίνα.
 
Δεδομενου της νομοθεσια στην Αμερικη και του ρισκου αγωγης σε περιπτωση που ενα οπλο σπασει και τραυματισει καποιον χρηστη ποιος θα ειναι υπολογος στην Αμερικη;
Η εταιρεια παραγωγης η ο εισαγωγεας τους;
Προσπαθω να βρω τι παραθυρακι υπαρχει ωστε να πουλουν τοσο στην Αμερικη χωρις να εχουν σφραγιδες και χωρις να ειναι χοντροκομμενα οπως συνηθως τα αμερικανικα ωσυε να εξασφαλιζουν μια ελαχιστη αντοχη και στην ουδια μειωση του ρισκου για αγωγες
Ποιός μπορεί να μας απαντήσει αν ό Αμερικάνος ψάχνεται για φθηνά φυσίγγια όπως γίνεται εδώ με τα γνωστά παρατράγουδα.
 
Δεδομενου της νομοθεσια στην Αμερικη και του ρισκου αγωγης σε περιπτωση που ενα οπλο σπασει και τραυματισει καποιον χρηστη ποιος θα ειναι υπολογος στην Αμερικη;
Η εταιρεια παραγωγης η ο εισαγωγεας τους;
Προσπαθω να βρω τι παραθυρακι υπαρχει ωστε να πουλουν τοσο στην Αμερικη χωρις να εχουν σφραγιδες και χωρις να ειναι χοντροκομμενα οπως συνηθως τα αμερικανικα ωσυε να εξασφαλιζουν μια ελαχιστη αντοχη και στην ουδια μειωση του ρισκου για αγωγες
Νομίζω κάποια όπλα τα εισάγουν αμερικανικές εταιρίες και βάζουν την επωνυμία τους, όπως πχ τα weathrerby τα cz usa ίσως, κάποια mossberg
 
Η ερώτηση που έκανα ήταν καθαρά από περιέργεια. Δεν θα αγόραζα ποτέ τουρκικό όπλο. Ακριβώς για τον λόγο που είπες Παναγιώτη. Εχω βρεί στο car ένα baikal ακριβώς σαν το δικό σου. 400 ευρώ καινούργιο έτσι λέει. Θα το ψάξω. Είναι στην Ελευσίνα.
Ότι πάρεις να έχει τσοκακια 70 € διαφορά έχουν από τα σταθερά , ούτε τα τσοκ δεν πληρώνεις ,για να μπορείς να κάνεις οποιο συνδιασμό και κυνήγι θέλεις .
 
Όλα αυτά περι σφραγιδών δοκιμής κτλ η τουρκική βιομηχανία τα έχει σκεφτεί!
Δεν τους έχουν ξεφύγει!
Απλά τα έχουν ζυγίσει και μέχρι στιγμής έχουν αποφασίσει ότι δεν χρειάζεται να κάνουν κάποια άλλη ενέργεια.
Άν χρειαστεί θα την κάνουν.
Στις περισσότερες χώρες που εξάγονται, οι πωλήσεις τους σημειώνουν ανοδική πορεία.
Βρήκαν ένα κενό στην ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ αγορα και μπήκαν πολύ δυναμικά.
Δεν είναι τόσο χαζοί όσο νομίζουμε.

Υ.Γ. Το μεγαλύτερο ποσοστό των ελλήνων κυνηγών, αν τους πεις για τράπεζα δοκιμών, θα πάνε να ζητήσουν δάνειο
 
Ότι πάρεις να έχει τσοκακια 70 € διαφορά έχουν από τα σταθερά , ούτε τα τσοκ δεν πληρώνεις ,για να μπορείς να κάνεις οποιο συνδιασμό και κυνήγι θέλεις .
Aυτό που σου είπα έχει τσοκάκια.
 
Δηλαδή είναι ρίσκο?
Καθολου ρίσκο, η τράπεζα δοκιμών το μόνο που πιστοποιεί είναι διαστάσεις και ένα μίνιμουμ αντοχής που για την σημερινή μεταλουργια είναι παιχνίδι για παιδιά. Τα στάνταρ της saami ,cip είναι ελαφρώς επικαιροποιημενα για να μήν ακυρώσουν ότι παλαιότερο κυκλοφορεί και ταυτόχρονα να παρέχουν ένα ευρύ περιθώριο ασφαλείας στους χρήστες, κάτι που στα λειοκανα δεν είναι τόσο υψηλών απαιτήσεων, στα ραβδωτά υπάρχει θέμα. Την νομοθεσία στην αμερικη την έχουμε για πολύ αδεκαστη και άμεση, ίσως γιατί η εδώ πραγματικότητα είναι απελπιστική, δεν πρόκειται για κοινωνία αγγέλων ούτε το σοσιαλιστικό ιδεώδες. Εκει που η τράπεζα δοκιμών έχει ιδιαίτερη συμβολή είναι στην ασφάλεια των πυρομαχικών, αν αυτά πληρούν τα στάνταρ τα όπλα πολύ δύσκολα θα υποκυψουν
 
Τελικά αξίζει η αγορά τουρκικου όπλου η είναι ρίσκο?
Εγώ έχω αγοράσει τουρκικό όπλο και σου λέω ότι όχι μόνο αξίζει αλλά κανονικά θα έπρεπε να πωλείται πολύ παραπάνω.

Και δεν το λέω επειδή το πουλάω.

Το λέω απ την αρχή που το αγόρασα.

Το όπλο είναι άψογο.
 
Εγώ έχω αγοράσει τουρκικό όπλο και σου λέω ότι όχι μόνο αξίζει αλλά κανονικά θα έπρεπε να πωλείται πολύ παραπάνω.

Και δεν το λέω επειδή το πουλάω.

Το λέω απ την αρχή που το αγόρασα.

Το όπλο είναι άψογο.
Για τα χρήματα του έτσι.

Δεν το συγκρίνω με όπλα χιλιάδων ευρώ.
 
Ίσως η impala plus είναι καλύτερη επιλογή,εφόσον έχει σπείρωμα invector και παίρνει after market choke,ενώ η renova έχει δικό της σπείρωμα και δεν υπάρχουν after market..
Έχω γράψει πολλές φορές για την τεχνική ενημέρωση των φίλων που ρωτάνε, κρατώντας μόνο μία επιφύλαξη για την αντοχή στο χρόνο, ότι πρόκειται για ένα όπλο που πολλά "δυτικά" θα ζήλευαν σε όλες τις αξιολογούμενες παραμέτρους που μας ενδιαφέρουν π.χ. βάρος, ζύγισμα, ποιότητα κατασκευής (όπως φαίνεται), εξαιρετικό φινίρισμα, πολλές δυνατότητες ρύθμισης, διευρυμένος αυλός, τσοκ invector κ.ά. και κυρίως το άριστο βλητικό αποτέλεσμα και την απόλυτη ανυπαρξία εμπλοκών.
Κάποιος συνάδελφος (δεν θυμάμαι ποιός) είχε γράψει ότι κλωτσάει σαν μουλάρι. Η δική μου αντίληψη είναι ότι με φυσίγγια 32-33 gr η ανάκρουση είναι λιγότερη του αναμενόμενου, με δε τα 30άρια είναι κυριολεκτικά ...φλόμπερ.
Του φίλου μας ίσως δεν του ταίριαζε σωστά το πλαστικό κοντάκι, διότι και άλλοι φίλοι μου που το δοκίμασαν το σχολίασαν ευμενώς για την "ηρεμία" του συγκρίνοντας το με τα δικά τους.
 
Εγώ έχω αγοράσει τουρκικό όπλο και σου λέω ότι όχι μόνο αξίζει αλλά κανονικά θα έπρεπε να πωλείται πολύ παραπάνω.

Και δεν το λέω επειδή το πουλάω.

Το λέω απ την αρχή που το αγόρασα.

Το όπλο είναι άψογο.
Ξέρω ποιό είναι και συμφωνώ απόλυτα!
Όποιος το πάρει θα το καταφχαριστηθεί.
 
Back
Top