Τουρκικά όπλα

Πω ρε π@υστη μου το ιδιο εχω και εγω με τα ξυλινα μερη σαν κι αυτο που επεξεργαζονται οι δυο τυποι στο χωραφι...ειναι ατιγραφη beretta 303 με κυρια διαφορα το πιστονι αεριων...
Βεβαια στο αρθρο λεει(αν καταλαβα καλα) οτι ο εμπειρογνωμονας εκρινε οτι το οπλο ηταν κακοσυντηρημενο και οχι ελαττωματικο...τωρα πια ειναι αυτη η κακοσυντηρηση που μπορει να προκαλεσει κατι τετοιο ενας θεος ξερει...
Απο τις φωτο αυτο που μπορω να καταλαβω ειναι οτι κατα την ντουφεκια εσπασε το κλειστρο και ξεκλειδωσε με ταυτοχρονη εκρητικη διαφυγη αεριων απο το ανοιγμα που εχει η βαση για το κλειστρο...
Αν δεν κλειδώσει το κλείστρο στην κάνη το όπλο δεν πρέπει να μπορεί να ρίξει ... αυτό είναι δεδομένο σε όλα τα αυτογεμή.
Δεν είναι θέμα συντήρησης.
Υπάρχουν μηχανικά ασφαλιστικά.
Τα συγκεκριμένα φαίνεται ότι έριχναν.
Τι να τις κάνω τις σφραγίδες της cip όταν δεν υπάρχουν οι προφανείς δικλείδες ασφαλείας.
 
Τι θεματα ειχε Κωστα?
Παρουσίασε τζόγο δεξιά αριστερά στα σημεία που αρθρώνουν οι κάννες στη μπάσκουλα. Όπλο σε εγγύηση. Ο εξουσιοδοτημένος οπλουργός είπε ειρωνικά ότι άμα το βάλω στη μέγγενη και το κουνήσω έτσι θα κάνει, αφού προηγουμένως είχε βγάλει λάθος πόρισμα οτι φταίνε οι πίροι που κλειδώνουν τις κάννες και τους άλλαξε. Βλέπεις αυτή ήταν εύκολη δουλειά. Να αλλάξεις όμως τους πίρους που αρθρώνουν οι κάννες σε αλουμινένια μπάσκουλα, θέλει άλλα κόλπα. Ίσως έπρεπε να αλλαχτεί όλη η μπάσκουλα (ποιος θα το πεί αυτό, αν όχι ο οπλουργός?)
 
Αν δεν κλειδώσει το κλείστρο στην κάνη το όπλο δεν πρέπει να μπορεί να ρίξει ... αυτό είναι δεδομένο σε όλα τα αυτογεμή.
Δεν είναι θέμα συντήρησης.
Υπάρχουν μηχανικά ασφαλιστικά.
Τα συγκεκριμένα φαίνεται ότι έριχναν.
Τι να τις κάνω τις σφραγίδες της cip όταν δεν υπάρχουν οι προφανείς δικλείδες ασφαλείας.
Σωστο αυτο που λες αν δεν κλειδωσει το κλειστρο το οπλο κανονικα δεν πρεπει να πυροδοτησει... στη συγκεκριμενη περιπτωση πιστευω οτι ειχε κλειδωσει αλλα αφου εσπασε το κλειστρο μετα ξεκλειδωσε και εγινε οτι εγινε...
 
Σωστο αυτο που λες αν δεν κλειδωσει το κλειστρο το οπλο κανονικα δεν πρεπει να πυροδοτησει... στη συγκεκριμενη περιπτωση πιστευω οτι ειχε κλειδωσει αλλα αφου εσπασε το κλειστρο μετα ξεκλειδωσε και εγινε οτι εγινε...
Τα κλείστρα δεν σπάνε με (νορμάλ ++) τουφεκιές ...
Τα τελευταία που θα σπάσουν σε ένα όπλο είναι το κλείστρο και η κάνη ... δεν έχει παραπέρα ...
Η κάνη (αν δεν έχει φράξει) είναι το τελευταίο πράγμα που θα αστοχήσει σε ένα όπλο.
 
Παιδιά,ξαναλέω,για να μην υπάρχει παρεξήγηση:
Το παραπάνω μνμ μου αποτελεί προσωπική γνώμη και δεν γράφτηκε για να υπάρξει αντιπαράθεση με ΚΑΝΕΝΑ μέλος!
Όπως το βλέπει ο καθένας!!
Υπάρχουν όπλα με χρήση 5.000 φυσιγγίων/χρόνο,υπάρχουν κι όπλα με χρήση 30 φυσιγγίων/χρόνο!
Η εργονομία και η συναρμογή,το ζύγισμα,η αίσθηση,το βάρος,το φέρσιμο και η ευκολία αυτού,το κλωτσημα,η σταθερότητα,η απόδοση κλπ,είναι στοιχεία που φαίνονται και πολύ περισσότερο από έμπειρους χειριστές!
Δεν αμφισβήτησα το τελευταίο,επειδή πολύ απλά ΔΕ ΜΠΟΡΩ να το κάνω!
Είπα για το ΚΡΙΤΉΡΙΟ αντοχής ενός όπλου κι αυτό για ΜΕΝΑ,δεν μπορεί να υπάρχει όταν το όπλο δεν"γράψει χιλιόμετρα!
Αυτό και τίποτα παραπέρα!
 
Last edited:
Παρουσίασε τζόγο δεξιά αριστερά στα σημεία που αρθρώνουν οι κάννες στη μπάσκουλα. Όπλο σε εγγύηση. Ο εξουσιοδοτημένος οπλουργός είπε ειρωνικά ότι άμα το βάλω στη μέγγενη και το κουνήσω έτσι θα κάνει, αφού προηγουμένως είχε βγάλει λάθος πόρισμα οτι φταίνε οι πίροι που κλειδώνουν τις κάννες και τους άλλαξε. Βλέπεις αυτή ήταν εύκολη δουλειά. Να αλλάξεις όμως τους πίρους που αρθρώνουν οι κάννες σε αλουμινένια μπάσκουλα, θέλει άλλα κόλπα. Ίσως έπρεπε να αλλαχτεί όλη η μπάσκουλα (ποιος θα το πεί αυτό, αν όχι ο οπλουργός?)
Το δικό μου 3 χρόνια έριξε τα πάντα και στο παιδί που το πούλησα το έχει ακόμα δεν είχε πάθει τίποτα, από τα ποιοτικότερα όπλα για εμένα και τα χωνευε όλα τα φυσίγγια αλλά ελαφρύ πολύ και κουραστικό, για μπεκατσα πέρδικα είναι το τέλειο.
 
Ποιός μπορεί να μας απαντήσει αν ό Αμερικάνος ψάχνεται για φθηνά φυσίγγια όπως γίνεται εδώ με τα γνωστά παρατράγουδα.
Άμα ο Αμερικανός έπαιρνε 800€ μισθό δεν θα έψαχνε για φτηνά φυσίγγια.Θα φύσαγε στη θαλάμη για να σπρώξει την πέτρα με 5*.
 
Άμα ο Αμερικανός έπαιρνε 800€ μισθό δεν θα έψαχνε για φτηνά φυσίγγια.Θα φύσαγε στη θαλάμη για να σπρώξει την πέτρα με 5*.
Ο Αμερικανος ομως,για να νοικιασει ενα φυσιολογικο σπιτι για μια οικογενεια,θελει και 2000 το μηνα.
Για σουπερμαρκετ θελει τα τριπλα απ οτι εδω.
Το μοσχαρι,αναλογα το μερος του ζωου,κανει απο 20 μεχρι και 40-50 δολλαρια του κιλο.
Για πληρη υγειονομικη περιθαλψη,θελει γυρω στα εικοσι χιλιαρικα το χρονο.
Να μην μιλησουμε για το συστημα φορολογιας που πεφτει ματσουκωμα...
Αστο,μιλαμε για αλλους νουμερα εκει....

Τους μεσους ορους αναφερω....
 
Back
Top