Τουρκικά όπλα

Πάντως αξίζει για πάρα πολύ παραπάνω από αυτά που πλήρωσες.
ότι κοστίζει χιλιάρικο δεν το συζητάμε καν.

Και αφήνω έξω το σχέδιο του οπλου διότι αυτό είναι θέμα γούστου.

Σαν λειτουργικότητα, σαν εφαρμογές, σαν ξύλο και μεταλο και σαν τουφεκιά είναι κομπλέ.

Αν είχε καλύτερες λειανσεις θα μπορούσε να κοστίζει πάνω από χίλια και με μια ωραία βαλίτσα 1500+

Γιατι;

Διότι δεν έχει κάτι να ζηλέψει από κάποια που κοστίζουν 2000ευρώ εκτος απ το θρυλικό τους ονομα.
 
ότι κοστίζει χιλιάρικο δεν το συζητάμε καν.

Και αφήνω έξω το σχέδιο του οπλου διότι αυτό είναι θέμα γούστου.

Σαν λειτουργικότητα, σαν εφαρμογές, σαν ξύλο και μεταλο και σαν τουφεκιά είναι κομπλέ.

Αν είχε καλύτερες λειανσεις θα μπορούσε να κοστίζει πάνω από χίλια και με μια ωραία βαλίτσα 1500+

Γιατι;

Διότι δεν έχει κάτι να ζηλέψει από κάποια που κοστίζουν 2000ευρώ εκτος απ το θρυλικό τους ονομα.
Αυτό ακριβώς διατείνομαι και εγώ, τουλάχιστον για 2-3 μάρκες, αν δεν ήταν κι αυτή η καταγωγή τους τι καλά που θα ήτανε. Ας ήταν κινέζικα...
 
Είδαμε και τα θρυλικά. Εμένα έχει καεί η γούνα μου. Το όνομα αυτού verney carron sagittaire. Θρυλικότατο!!!!!
Έχω ξαναπεί ότι το Impala Plus που πήρα πέρσι ήταν το 17ο στη σειρά όπλο που πήρα στη 50χρονη πορεία μου. Πλην τριών ρώσικων και ενός ισπανικού, τα άλλα ήταν πασίγνωστες Ιταλικές και Αμερικάνικες μάρκες. Καλά και άξια όλα, ή σχεδόν όλα, αλλά το πιο ευχάριστο και αποτελεσματικό ήταν το τελευταίο μου.
Δεν ξέρω πόσο ακόμα θα μπορώ να κυνηγάω, αλλά για το υπόλοιπο του κυνηγητικού μου βίου δεν πρόκειται να το αλλάξω.
 
Έχω ξαναπεί ότι το Impala Plus που πήρα πέρσι ήταν το 17ο στη σειρά όπλο που πήρα στη 50χρονη πορεία μου. Πλην τριών ρώσικων και ενός ισπανικού, τα άλλα ήταν πασίγνωστες Ιταλικές και Αμερικάνικες μάρκες. Καλά και άξια όλα, ή σχεδόν όλα, αλλά το πιο ευχάριστο και αποτελεσματικό ήταν το τελευταίο μου.
Δεν ξέρω πόσο ακόμα θα μπορώ να κυνηγάω, αλλά για το υπόλοιπο του κυνηγητικού μου βίου δεν πρόκειται να το αλλάξω.
Αυτό που μόλις έγραψες ας το διαβάσουν διάφοροι και να το χωνέψουν.

Διότι όχι μόνο δεν φαίνεσαι για ψεύτης αλλά δείχνεις και πολύ σοβαρός άνθρωπος.

Ανεξάρτητου όμως χαρακτήρα η γνώμη ενός ανθρώπου που έχει αλλάξει 17 όπλα δεν πρέπει να περνάει στο ντούκου.

Το ίδιο και για τα 50 χρόνια ενασχόλησης με το κυνηγετικό όπλο.

Και το πιο σημαντικό το άφησα τελευταίο...Όταν ένας Έλληνας λέει κάτι καλό για κάτι τουρκικό δεν γίνεται να το λέει για άλλο λόγο πάρα μόνο αν είναι αλήθεια.

Διότι με μεγάλη χαρά θα κραζαμε οτιδήποτε τουρκικό.
Αν φυσικά του έπρεπε.
 
Αυτό που μόλις έγραψες ας το διαβάσουν διάφοροι και να το χωνέψουν.

Διότι όχι μόνο δεν φαίνεσαι για ψεύτης αλλά δείχνεις και πολύ σοβαρός άνθρωπος.

Ανεξάρτητου όμως χαρακτήρα η γνώμη ενός ανθρώπου που έχει αλλάξει 17 όπλα δεν πρέπει να περνάει στο ντούκου.

Το ίδιο και για τα 50 χρόνια ενασχόλησης με το κυνηγετικό όπλο.

Και το πιο σημαντικό το άφησα τελευταίο...Όταν ένας Έλληνας λέει κάτι καλό για κάτι τουρκικό δεν γίνεται να το λέει για άλλο λόγο πάρα μόνο αν είναι αλήθεια.

Διότι με μεγάλη χαρά θα κραζαμε οτιδήποτε τουρκικό.
Αν φυσικά του έπρεπε.
Πολλά από τα όπλα μου συνυπήρξαν στον οπλοβαστό μου. Συνήθως ήταν 4-5 . Έτσι είχα επί σειρά ετών τη δυνατότητα να τα συγκρίνω. Δεν είμαι expert, αλλά έχω άποψη.
 
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης!!
Η αλλαγή πολλών όπλων δεν σημαίνει και γνώση αυτών!
Όταν αλλάζεις όπλο ανά χρόνο δεν προλαβαίνεις να δεις!
Το όπλο θα το δώσεις καινούριο και δεν θα έχει βγάλει προβλήματα η δεν θα είσαι σίγουρος ότι θα βγάλει.
Χωρίς να σημαίνει ότι θα βγάλει!
Απλά,δεν έχει δουλέψει...
 
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης!!
Η αλλαγή πολλών όπλων δεν σημαίνει και γνώση αυτών!
Όταν αλλάζεις όπλο ανά χρόνο δεν προλαβαίνεις να δεις!
Το όπλο θα το δώσεις καινούριο και δεν θα έχει βγάλει προβλήματα η δεν θα είσαι σίγουρος ότι θα βγάλει.
Χωρίς να σημαίνει ότι θα βγάλει!
Απλά,δεν έχει δουλέψει...
Πολύ σωστός!
 
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης!!
Η αλλαγή πολλών όπλων δεν σημαίνει και γνώση αυτών!
Όταν αλλάζεις όπλο ανά χρόνο δεν προλαβαίνεις να δεις!
Το όπλο θα το δώσεις καινούριο και δεν θα έχει βγάλει προβλήματα η δεν θα είσαι σίγουρος ότι θα βγάλει.
Χωρίς να σημαίνει ότι θα βγάλει!
Απλά,δεν έχει δουλέψει...
Α. Σίγουρα δεν είμαι από τους συναδέλφους που ρίχνουν >10.000 τουφεκιές το χρόνο, αλλά στα 50 χρόνια κάτι έμαθα.
Β. Σημείωσα ότι για το περί ου ο λόγος επιφυλάσσομαι για την αντοχή του στο χρόνο και με την έννοια αυτή δεν εννοώ να μόνο μην διαλυθεί μετά από κάποια χρόνια. Εννοώ και τα επί μέρους μικροπροβλήματα (π.χ. εμπλοκές, σκουριές, δυσλειτουργίες κ.λ.π.) που φαίνονται γρηγορότερα.
Γ. Δεν άλλαζα όπλο κάθε χρόνο. Έγραψα συνυπήρξαν στον οπλοβαστό μου συνήθως 4-5 όπλα. Κάποια από αυτά (π.χ Franchi 48 Al, Remigton 1187, Baikal S.P. κ.ά.) τα κράτησα πάνω από 20-25 χρόνια.
Δ. Η κριτική που έκανα αφορούσε τα τεχνικά χαρακτηριστικά, την απτή ποιότητα και τη χρηστικότητα, όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι. Αυτό μεταφέρω στους συναδέλφους. Ποτέ δεν πρότεινα, ούτε θα συστήσω δημόσια οποιοδήποτε προϊόν.
Απλά διατυπώνω την εμπειρία και γνώμη μου.
 
Α. Σίγουρα δεν είμαι από τους συναδέλφους που ρίχνουν >10.000 τουφεκιές το χρόνο, αλλά στα 50 χρόνια κάτι έμαθα.
Β. Σημείωσα ότι για το περί ου ο λόγος επιφυλάσσομαι για την αντοχή του στο χρόνο και με την έννοια αυτή δεν εννοώ να μόνο μην διαλυθεί μετά από κάποια χρόνια. Εννοώ και τα επί μέρους μικροπροβλήματα (π.χ. εμπλοκές, σκουριές, δυσλειτουργίες κ.λ.π.) που φαίνονται γρηγορότερα.
Γ. Δεν άλλαζα όπλο κάθε χρόνο. Έγραψα συνυπήρξαν στον οπλοβαστό μου συνήθως 4-5 όπλα. Κάποια από αυτά (π.χ Franchi 48 Al, Remigton 1187, Baikal S.P. κ.ά.) τα κράτησα πάνω από 20-25 χρόνια.
Δ. Η κριτική που έκανα αφορούσε τα τεχνικά χαρακτηριστικά, την απτή ποιότητα και τη χρηστικότητα, όπως εγώ την αντιλαμβάνομαι. Αυτό μεταφέρω στους συναδέλφους. Ποτέ δεν πρότεινα, ούτε θα συστήσω δημόσια οποιοδήποτε προϊόν.
Απλά διατυπώνω την εμπειρία και γνώμη μου.
Ακριβώς όπως τα λες.
Ως συνήθως δηλαδη.

Μπορεί να μην ξέρεις πόσο θα κρατήσει ένα όπλο ή τι μπορεί να βγάλει ...

Βλέπεις όμως τι κανει....Πώς το κάνει...αν έχει εργονομία που σου ταιριάζει.

Και σίγουρα βλέπεις αν αξίζει το αντίτιμο που πλήρωσες και αυτό με επιφύλαξη όπως κι εγώ.

είναι και το τι προσμένει κάνεις από ένα όπλο.

Ας πούμε Ο σιδηρόδρομος του μπερετα του φίλου μου του χάρη έσπασε.
Εγώ όμως εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι ένα πολύ καλό οπλο για τα χρήματα του.

Άλλος θα μπορούσε να βγάλει άλλο συμπέρασμα.

Είναι η προσδοκία του καθενός.

Τώρα αν τον αλλάξει και σε 5 χρόνια πάλι το ίδιο θα πω ότι κάποιο θέμα όντως υπάρχει και ας μην είναι κάτι τρομερό.
 
Σας θυμίζω

https://www.abc.net.au/news/2016-09-17/farmers-call-for-ban-of-imported-shotgun/7851508

Δεν σταματάμε μόνο στο να αντέξει η κάνη 1 ή 2 φυσίγγια υψηλών πιέσεων.
Πω ρε π@υστη μου το ιδιο εχω και εγω με τα ξυλινα μερη σαν κι αυτο που επεξεργαζονται οι δυο τυποι στο χωραφι...ειναι ατιγραφη beretta 303 με κυρια διαφορα το πιστονι αεριων...
Βεβαια στο αρθρο λεει(αν καταλαβα καλα) οτι ο εμπειρογνωμονας εκρινε οτι το οπλο ηταν κακοσυντηρημενο και οχι ελαττωματικο...τωρα πια ειναι αυτη η κακοσυντηρηση που μπορει να προκαλεσει κατι τετοιο ενας θεος ξερει...
Απο τις φωτο αυτο που μπορω να καταλαβω ειναι οτι κατα την ντουφεκια εσπασε το κλειστρο και ξεκλειδωσε με ταυτοχρονη εκρητικη διαφυγη αεριων απο το ανοιγμα που εχει η βαση για το κλειστρο...
 
Χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης!!
Η αλλαγή πολλών όπλων δεν σημαίνει και γνώση αυτών!
Όταν αλλάζεις όπλο ανά χρόνο δεν προλαβαίνεις να δεις!
Το όπλο θα το δώσεις καινούριο και δεν θα έχει βγάλει προβλήματα η δεν θα είσαι σίγουρος ότι θα βγάλει.
Χωρίς να σημαίνει ότι θα βγάλει!
Απλά,δεν έχει δουλέψει...
Γιαννη αν κοβει το ματι σου και εχεις εμπειρια μπορεις να καταλαβεις πολλα για ενα οπλο σε ενα χρονο ...πχ φινιρισματα συναρμογες ποιοτητα βαφων δυσλειτουργιες κλπ.
 
Ακριβώς όπως τα λες.
Ως συνήθως δηλαδη.

Μπορεί να μην ξέρεις πόσο θα κρατήσει ένα όπλο ή τι μπορεί να βγάλει ...

Βλέπεις όμως τι κανει....Πώς το κάνει...αν έχει εργονομία που σου ταιριάζει.

Και σίγουρα βλέπεις αν αξίζει το αντίτιμο που πλήρωσες και αυτό με επιφύλαξη όπως κι εγώ.

είναι και το τι προσμένει κάνεις από ένα όπλο.

Ας πούμε Ο σιδηρόδρομος του μπερετα του φίλου μου του χάρη έσπασε.
Εγώ όμως εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι ένα πολύ καλό οπλο για τα χρήματα του.

Άλλος θα μπορούσε να βγάλει άλλο συμπέρασμα.

Είναι η προσδοκία του καθενός.

Τώρα αν τον αλλάξει και σε 5 χρόνια πάλι το ίδιο θα πω ότι κάποιο θέμα όντως υπάρχει και ας μην είναι κάτι τρομερό.
Και τελικά μετά από πόσο καιρό/τουφεκιές και με ποιά συντήρηση θα κριθεί η αξιοπιστία ενός κυνηγ. όπλου;
Αυτό είναι πολύ σχετικό. Και για να μιλήσουμε με νούμερα, νομίζω ότι όταν ξεπεράσει αλώβητο τα 4-5 χρόνια και τις 3.000-4000 τουφεκιές έχει δώσει τα διαπιστευτήριά του.
Μετά από αυτό, νομίζω, ότι μπορεί να συμβεί οτιδήποτε στο καθένα. Δεν είναι μεμπτό. Σίδερα είναι και τα χειρίζονται χιλιάδες διαφορετικά χέρια.
 
Και τελικά μετά από πόσο καιρό/τουφεκιές και με ποιά συντήρηση θα κριθεί η αξιοπιστία ενός κυνηγ. όπλου;
Αυτό είναι πολύ σχετικό. Και για να μιλήσουμε με νούμερα, νομίζω ότι όταν ξεπεράσει αλώβητο τα 4-5 χρόνια και τις 3.000-4000 τουφεκιές έχει δώσει τα διαπιστευτήριά του.
Μετά από αυτό, νομίζω, ότι μπορεί να συμβεί οτιδήποτε στο καθένα. Δεν είναι μεμπτό. Σίδερα είναι και τα χειρίζονται χιλιάδες διαφορετικά χέρια.
Ή συντήρηση πολλές φορές γίνεται λάθος ή ακόμη και καθόλου σε πολλά όπλα.

Επίσης καλό θα ήταν μια φορά στο τέλος της σεζόν το όπλο να πηγαίνει σε ένα οπλουργο.

Ποιος όμως το παει;

Μετά άμα πάθει ότιδηποτε το όπλο φταίει το όπλο.

Δηλαδή σαν να μην συντηρείς το αμάξι σου και όταν χαλάσει να λες δεν είναι καλό αμάξι.

Τέλοσπαντων....Αυτά που λέμε είναι γενικά και δεν αφορούν μόνο το τουρκικό όπλο.
 
Η σωστή συντήρηση από το χρήστη παίζει πρωταρχικό ρόλο.
Υπάρχουν άτομα που συγχέουν την σκληρή και εντατική χρήση του όπλου (σύνηθες για έναν μανιώδη κυνηγό ή σκοπευτή), με το πόσο θα λειτουργεί ασυντήρητο χωρίς βλάβες και εμπλοκές και εκτός προδιαγραφών (πχ. μάγκνουμ φυσίγγια σε απλές θαλάμες). Αφήνουν τα όπλα ασυντήρητα και το καυχιούνται κιόλας. Άλλος ρίχνει χωρίς τσόκ, άλλος βάζει στο όπλο του πατέρα του φυσίγγια με ένδειξη 1050 bar, άλλος το λαδώνει με ότι βρεί ή καθόλου και πάει λέγοντας. Και μετά φταίει το όπλο, που είναι τούρκικο, που είναι remington, που δεν έχει προβλεφθεί η μαλακία που τον δέρνει αλύπητα.
 
Η σωστή συντήρηση από το χρήστη παίζει πρωταρχικό ρόλο.
Υπάρχουν άτομα που συγχέουν την σκληρή και εντατική χρήση του όπλου (σύνηθες για έναν μανιώδη κυνηγό ή σκοπευτή), με το πόσο θα λειτουργεί ασυντήρητο χωρίς βλάβες και εμπλοκές και εκτός προδιαγραφών (πχ. μάγκνουμ φυσίγγια σε απλές θαλάμες). Αφήνουν τα όπλα ασυντήρητα και το καυχιούνται κιόλας. Άλλος ρίχνει χωρίς τσόκ, άλλος βάζει στο όπλο του πατέρα του φυσίγγια με ένδειξη 1050 bar, άλλος το λαδώνει με ότι βρεί ή καθόλου και πάει λέγοντας. Και μετά φταίει το όπλο, που είναι τούρκικο, που είναι remington, που δεν έχει προβλεφθεί η μαλακία που τον δέρνει αλύπητα.
Έτσι και χειρότερα.
Νομίζω ένας φίλος εδώ έλεγε για κάποιον που φυλαζε το όπλο στα πλακάκια κάτω απ το κρεβάτι αν θυμάμαι καλά.🤣😂🤣😂

Καλή φάση μετά το σφουγγάρισμα. 🤣😂

Κοίτα τώρα να τα λέμε όπως ειναι πήρα το τουρκικό όπλο μου το 2019 ποτέ δεν το έχω πάει να βγει το κοντακι και να συντηρηθεί ο μηχανισμός του.

Ας πούμε δεν το πουλάω και συνεχίζω έτσι....Στη δεκαετία κάτι χαλάει μέσα στο μηχανισμό φταίει το οπλο;
 
Back
Top