Τουρκικά όπλα

Γνωρίζει κανείς πληροφορίες για το Retay Gordion ? Βλέπω το φέρνει μόνο ένα οπλοπωλείο στην ελευσίνα μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον έχει και αλουμινένια σκανδαλοθήκη και η τιμή του είναι σχεδόν ίδια με το Impala plus wood
 
Γνωρίζει κανείς πληροφορίες για το Retay Gordion ? Βλέπω το φέρνει μόνο ένα οπλοπωλείο στην ελευσίνα μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον έχει και αλουμινένια σκανδαλοθήκη και η τιμή του είναι σχεδόν ίδια με το Impala plus wood
Προτείνω,αφού έχεις καταλήξει ότι θα ψωνίσεις από αυτή την αγορά,να πας σε κάτι που έχει δοκιμαστεί κι έχουν αναφερθεί γνώμες...
 
Προτείνω,αφού έχεις καταλήξει ότι θα ψωνίσεις από αυτή την αγορά,να πας σε κάτι που έχει δοκιμαστεί κι έχουν αναφερθεί γνώμες...
Είμαι ανάμεσα στο Huglu Renova και στο Impala plus χθές μου έστειλε το μέλος @accuracy lover ένα βίντεο με δοκιμές από όπλα και είδα και το Retay και μου φάνηκε ενδιαφέρον. Τώρα ναι έχετε δίκιο καλύτερα να πάω στο δοκιμασμένο που ειναι εμφανές οτι ειναι το Impala απλά οι λόγοι που θα αγοράσω κάτι διαφέρουν κατα πολύ απο το μέσο καταναλωτή του φόρουμ.
 
Στην Ελλάδα δυστυχώς είναι και η νομοθεσία τέτοια που το σκέφτεσαι να χρεωθείς όπλο είναι απο τους κυριότερους αποτρεπτικούς παράγοντες κατά τη γνώμη μου. Υπάρχουν σπάνια όντως ευκαιρίες αλλά με τα μεταχειρισμένα κάποιοι βιοπορίζονται και αφήνουν κακή εμπειρία στον επίδοξο αγοραστή, παίρνω έναν στο καρ.γρ πόσα θες του λέω? μου λέει τι δίνεις? του λέω αυτό όπως είναι 300 κατοστάρικα εγώ θέλω 800 λέει 1 χρόνο μετά το είχε 400 μέχρι που το έσβησε και μετά απο λίγο καιρό το ξανάβαλε 400 χαχαχαχα. Ιστορίες πολλές τέτοιες και από καταστήματα όχι μόνο απο ιδιώτες οπότε όταν έχω τόσο κακές εμπειρίες η Benelli sl80 που πουλάγατε μπορεί να ήταν το καλύτερο το πιο τέλειο απο όλα, αλλά θα το σκεφτώ 10 φορές και θα πρέπει να θέλω συγκεκριμένα αυτό το μοντέλο, κάποιοι δηλαδή φρόντισαν να κάνουν την αγορά στα μεταχειρισμένα έτσι που πλέον κυνηγάνε το κορόιδο και οι καλοπροαίρετοι πωλητές μένουν να περιμένουν !
Ναι, είναι μεγάλη αλήθεια ότι η αγορά μτχ γενικά βρίθει ελεεινών προϊόντων (όχι μόνο όπλα κυνηγίου) και με τιμές αλαλούμ.
Μπορεί να δεις και 200% διαφορά και δεν ξέρεις το λόγο. Αν δεν έχεις τρόπο (και χρόνο φυσικά !) να το ελέγξεις, άστο!
Ως πωλητής το έχω εμπεδώσει. Όταν πούλαγα σχετικά ακριβά είχα μία ανταπόκριση και παζάρια. Όταν πούλαγα "ξεφτίλα" ούτε τηλέφωνο. Φαντάζομαι ότι πίστευαν ότι έδινα σαπάκι.
Προ έτους πούλαγα ένα καλό αυτοκίνητο. Πραγματικά άψογο και "φρέσκο". Περιηγήθηκα στο car και επέλεξα να βάλω τιμή λίγο κάτω από το μέσο όρο. Με πρήξανε στα αδιέξοδα παζάρια, χωρίς αποτέλεσμα. Ανέβασα τη τιμή περ. 5-6% και διπλασιάστηκε το ενδιαφέρον και τελικά πουλήθηκε εύκολα ελαφρά παραπάνω από την προηγούμενη.
Άβυσσος....
 
Πρακτική σκοποβολή οχι! Απλά να αγοράσω κάτι να μη πάει χαμένη η άδεια που μου λήγει, για κυνήγι το θέλω, αλλά έχω όπλα για κυνήγι οπότε έτσι να πάρω κάτι να κάνω το κέφι μου να μη με νοιάζει η συντήρηση αμα σκουριάσει η χαλάσει. Κυνηγάω στα βουνά μέσα στα έλατα-δέντρα δεν υπάρχει περίπτωση να μη το διαλύσω κατ ουσίαν να πετάξω μερικα ευρώπουλα για το χαβαλέ. Με πιάνουν και κατι ψυχαναγκαστικά με τα ακριβά όπλα ας πουμε με την SX3 προσέχω περισσότερο να μην την ακουμπήσω πουθενά παρά να δω το θήραμα, με έπιασε βροχή μουσκεμα το όπλο έβγαζα το κομπρεσσερ αέρα, λάδια βουρτσες ιστορίες προσπαθούσα να το κάνω γυαλί οπότε ας πάρω ένα τούρκικο και αμα χαλάσει χάλασε. Αύριο αν προλάβω θα πάω απο καλκαντζάκο το μόνο που δεν εχω αποφασίσει απόλυτα ειναι το πλαστικο η ξύλινο κοντάκι.
Αν έχεις αυτό το σαράκι ότι και να πάρεις το ίδιο θα κάνεις ΧΑ ΧΑ.
 
Είμαι ανάμεσα στο Huglu Renova και στο Impala plus χθές μου έστειλε το μέλος @accuracy lover ένα βίντεο με δοκιμές από όπλα και είδα και το Retay ...
Οποτε εισαι αποφασισμενος να παρεις οπλο με ξυλα φτιαγμενα απο ριζα καυκασιανης καρυδιας και κανη με μεταλλα βουτηγμενα σε καζανι με μογγολικο δηλητηριο?
 
Οποτε εισαι αποφασισμενος να παρεις οπλο με ξυλα φτιαγμενα απο ριζα καυκασιανης καρυδιας και κανη με μεταλλα βουτηγμενα σε καζανι με μογγολικο δηλητηριο?
H Ιμπάλα είχε ρίζα ναι οκ αλλά είχε και μικρούς ρόζους τουλάχιστον το κομμάτι που ήταν για επίδειξη, στο βάψιμο η κάννη δεν ήταν σίγουρα hot bluing αλλά προφανώς κάποια από αυτές τις βαφές με σπρέι cerakote κ.α. Για το άλλο δε το είδα θα τα δω θα συγκρίνω και θα πάρω ένα, δεν έχω καταλήξει μόνο αν θα πάρω πλαστικό η ξύλο. Η Huglu synthetic εχει 490 ενώ με ξυλα 530, η Impala 530 πλαστικά και 635 ξύλα !!!! Θεωρώ τα 100+ευρώ κακή κοστολόγηση όταν στην ΕΕ το ίδιο όπλο έχει χαμηλότερη τιμή, η αρχική μου σκέψη είναι τα πλαστικά καθαρά για θέμα αντοχής αλλά θα αποφασίσει το χέρι και το μάτι.
 
Εδώ https://www.hunting.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=2835
Για μεταχειρισμένο μιλάτε ? Μακριά απο εμένα το car και τα μεταχειρισμένα των οπλοπωλείων, έχω μπλέξει αρκετές φορές πλέον δε ξαναμπλέκω, ούτε με τον κάθε αναποφάσιστο πωλητή η επιτήδειο που νομίζει οτι πουλάει ferrari ...

Beretta, Benelli και Baikal σύγχρονες αραβίδες της Ελλάδας 😂

Ακριβώς αυτό το 90% των μεταχειρισμένων είναι χρέπια καλύτερα καινούργιο και ας είναι της πλάκας και αμα βρεθεί ποτέ στο μέλλον εξαιρετικό μεταχειρισμένο βλέπουμε !
Για τσέκαρε και με κάνη made in italy
https://www.car.gr/xyma/view/334724944-beretta-es100
 
Για τσέκαρε και με κάνη made in italy
https://www.car.gr/xyma/view/334724944-beretta-es100
Αν είναι πράγματι όπως φαίνεται είναι κραυγαλέα ευκαιρία. Τέσσερις μήνες έψαχνα για κάτι τέτοιο και έβρισκα σκόρπια σίδερα. Μάλιστα κάποιο στις φωτογραφίες φαινόταν "κούτα". Μάλλον οι φωτό βγήκαν όταν το πήρε...
Βέβαια παίζει ρόλο κι άλλος ένας παράγοντας. Η απόσταση. Γιατί για να πάρεις γουρούνι στο σακί, ούτε σε καινούργιο.
 
Στα 550€ που ψάχνεις πάντως για Τούρκικο εγώ δεν θα πήγαινα....
Λογικό, όμως η ανατολή αποπνέει ένα μυστήριο ...
Μυστικές συνταγές ατσαλιων βουτηγμένα σε δηλητήριο...
Η Ιταλία για καμμιά καρμπονάρα καλή είναι!
 
Στα 550€ που ψάχνεις πάντως για Τούρκικο εγώ δεν θα πήγαινα. Δες το FAUSTI Progress που το έχει βγάλει σε προσφορά ο Διαμαντόπουλος σε αδρανείας και αερίων στα 550€, με βαλίτσα μεταφοράς
Αν και κάποτε άκουσα παράπονα γι΄αυτό, ωστόσο σ΄ αυτή τη τιμή είναι όντως πρόκληση.
σ.σ. 1 Αναρωτιέμαι, αν δεν έχει αλλάξει κάτι στο μοντέλο, παλιότερα με τι περιθώρια πουλούσαν. Οι Ιταλοί, ή εμείς.
σ.σ. 2 Πριν από καμιά 15αριά χρόνια αγόρασα μια καινούργια Franchi Fast 1150€ . Το ίδιο μαγαζί μετά 2-3 χρόνια την έφτασε προσφορά 699€....
 
Last edited:
Αν κάποτε άκουσα παράπονα γι΄αυτό, ωστόσο σ΄ αυτή τη τιμή είναι όντως πρόκληση.
σ.σ. 1 Αναρωτιέμαι, αν δεν έχει αλλάξει κάτι στο μοντέλο, παλιότερα με τι περιθώρια πουλούσαν. Οι Ιταλοί, ή εμείς.
σ.σ. 2 Πριν από καμιά 15αριά χρόνια αγόρασα μια καινούργια Franchi Fast 1150€ . Το ίδιο μαγαζί μετά 2-3 χρόνια την έφτασε προσφορά 699€....
Από όσο ξέρω απλά σταματάει να τα φέρνει ο Διαμαντόπουλος και για αυτό τα ξεστοκάρει. Λογικό, να αδειάσει τις αποθήκες του. Ότι ήταν να βγάλουν από κέρδος θεωρώ το έχουν βγάλει και με το παραπάνω. Το ίδιο ισχύει και με τα Super Pose που έχει σε προσφορά. To Progress το πήρε φίλος μου πριν 2-3 χρόνια, είναι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.
 
Στα 550€ που ψάχνεις πάντως για Τούρκικο εγώ δεν θα πήγαινα. Δες το FAUSTI Progress που το έχει βγάλει σε προσφορά ο Διαμαντόπουλος σε αδρανείας και αερίων στα 550€, με βαλίτσα μεταφοράς
Τα έχω δει είναι τα Pietta Zephyrus με άλλο όνομα σε ρωσικά φορουμ λένε ότι είτε θα σου κάτσει καλό κομμάτι είτε θα σου βγάλει προβλήματα γενικά οι απόψεις είναι 50-50 για αυτό το όπλο, επίσης η αερίων θέλει να ρυθμίζεις το πιστόνι όταν θες να ρίξεις magnum, φυσικά και δεν έχει ποιότητα beretta,benelli.
Αν και κάποτε άκουσα παράπονα γι΄αυτό, ωστόσο σ΄ αυτή τη τιμή είναι όντως πρόκληση.
σ.σ. 1 Αναρωτιέμαι, αν δεν έχει αλλάξει κάτι στο μοντέλο, παλιότερα με τι περιθώρια πουλούσαν. Οι Ιταλοί, ή εμείς.
σ.σ. 2 Πριν από καμιά 15αριά χρόνια αγόρασα μια καινούργια Franchi Fast 1150€ . Το ίδιο μαγαζί μετά 2-3 χρόνια την έφτασε προσφορά 699€....
Είναι χαμηλής ποιότητας, κατασκευαστικά στο εργοστάσιο δε πρέπει να κοστίζει τίποτα, τώρα με τελωνεία άδειες εισαγωγής και τέτοια τι ποσοστό κέρδους έχουν εδω μονο εικασίες μπορούμε να κάνουμε αλλά αποκλείεται να βγάζουν 20ευρώ το κομμάτι.
Πρόλαβα και πήγα από Καλκαντζάκο σήμερα με σκοπό να αγοράσω, μόνο μια Impala εχει του 2017 παλίο κομμάτι δεν έχει καν πάνω τις τρύπες για τη ράγα δεν την έχει καθόλου σε πλαστική ούτε μπορεί να φέρει... Το κατάστημα στο κηφισό δε μπορεί να πουλήσει γιατι ανανεώνει την άδεια του αλλά ούτε έχει κομμάτια... Οπότε να διάλέξει κανείς κιόλας δε παίζει τα δείγματα στη βιτρίνα πουλάνε και τιμή ακατέβατη!
 
Τα έχω δει είναι τα Pietta Zephyrus με άλλο όνομα σε ρωσικά φορουμ λένε ότι είτε θα σου κάτσει καλό κομμάτι είτε θα σου βγάλει προβλήματα γενικά οι απόψεις είναι 50-50 για αυτό το όπλο, επίσης η αερίων θέλει να ρυθμίζεις το πιστόνι όταν θες να ρίξεις magnum, φυσικά και δεν έχει ποιότητα beretta,benelli.

Είναι χαμηλής ποιότητας, κατασκευαστικά στο εργοστάσιο δε πρέπει να κοστίζει τίποτα, τώρα με τελωνεία άδειες εισαγωγής και τέτοια τι ποσοστό κέρδους έχουν εδω μονο εικασίες μπορούμε να κάνουμε αλλά αποκλείεται να βγάζουν 20ευρώ το κομμάτι.
Πρόλαβα και πήγα από Καλκαντζάκο σήμερα με σκοπό να αγοράσω, μόνο μια Impala εχει του 2017 παλίο κομμάτι δεν έχει καν πάνω τις τρύπες για τη ράγα δεν την έχει καθόλου σε πλαστική ούτε μπορεί να φέρει... Το κατάστημα στο κηφισό δε μπορεί να πουλήσει γιατι ανανεώνει την άδεια του αλλά ούτε έχει κομμάτια... Οπότε να διάλέξει κανείς κιόλας δε παίζει τα δείγματα στη βιτρίνα πουλάνε και τιμή ακατέβατη!
Αλλού δεν πωλείται;
 
Αλλού δεν πωλείται;
Αυτό ψάχνω τώρα να δω αν το έχει κανένας που μπορώ να επισκεφτώ να το δω πριν το πάρω, αλλιώς μίλησα με ένα κατάστημα στην επαρχία που το έχει μοντέλο του 22 και μου το στέλνει λέει αυθημερόν μόλις λάβει την άδεια. Μάρεσε και η Huglu βέβαια άλλα ούτε αυτή την είχε σε ξύλινα ούτε με 71cm κάννη... Είχανε και προσφορά τη Franchi affinity 3 δελεαστική αλλά δε μου κάθεται καλά στο χέρι αρκετά βαριά στο σημείο του χειροφυλακτήρα σε σχέση με τα άλλα.
 
F
Αυτό ψάχνω τώρα να δω αν το έχει κανένας που μπορώ να επισκεφτώ να το δω πριν το πάρω, αλλιώς μίλησα με ένα κατάστημα στην επαρχία που το έχει μοντέλο του 22 και μου το στέλνει λέει αυθημερόν μόλις λάβει την άδεια. Μάρεσε και η Huglu βέβαια άλλα ούτε αυτή την είχε σε ξύλινα ούτε με 71cm κάννη... Είχανε και προσφορά τη Franchi affinity 3 δελεαστική αλλά δε μου κάθεται καλά στο χέρι αρκετά βαριά στο σημείο του χειροφυλακτήρα σε σχέση με τα άλλα.
Franchi Affinity 3 στα 830€ είναι σούπερ τιμή
 
Αν είναι πράγματι όπως φαίνεται είναι κραυγαλέα ευκαιρία. Τέσσερις μήνες έψαχνα για κάτι τέτοιο και έβρισκα σκόρπια σίδερα. Μάλιστα κάποιο στις φωτογραφίες φαινόταν "κούτα". Μάλλον οι φωτό βγήκαν όταν το πήρε...
Βέβαια παίζει ρόλο κι άλλος ένας παράγοντας. Η απόσταση. Γιατί για να πάρεις γουρούνι στο σακί, ούτε σε καινούργιο.
Η αποσταση δεν ειναι θεμα: acs αντικαταβολη με δηνατοτητα ελενχου πριν την παραλαβη και εισαι οκ
 
Back
Top