Τουρκικά όπλα

Μακριά απο τούρκικο έλεγα και εγώ αλλά θα του βγάλω το λάδι του τουρκαλά του χρόνου τέτοια εποχή θα έχει κρατήρες απο τη σκουρία και όταν δε θα δουλεύει θα καταλήξει σε δημοπρασία του δημοσίου 😂
Δημήτρη αφού θέλεις να πάρεις το όπλο και να μη σε νοιάζει η κατάσταση τού δε παίρνεις καμία συνθετική Baikal και κάνα λίτρο 10αρι λάδι πιστεύω θα αντέξει πολύ περισσότερα χρόνια 😅
 
Πως θα πηγαινεις για κυνηγι με δαυτο...αυτα βρωμανε!
Δεν αντιλέγω ο λόγος που δεν αγόρασα ήδη την Impala ειναι το instabul που έχει χαραγμένο τουλάχιστον το Huglu έχει το δικέφαλο 😂
Σκέψου και το θέμα των ανταλλακτικών.
Διαβάζω πολλά σχόλια για μικρές ή άλλες βλάβες και συχνά δεν υπάρχει σχεδόν ούτε βίδα - γενικά για τα Τούρκικα.
Σαν όπλα μιάς χρήσης - όπως το παγωτό που όσο απολαύσεις μέχρι να λιώσει και μετά πέταμα.
Το σκέφτηκα καλά δε με ενδιαφέρει καθόλου ας χαλάσει, εδώ δε μπορώ να βρω κάποια ανταλλακτικά για Franchi, Maverick. το τούρκικο δε με νοιάζει θα το δώσω στο δημόσιο και τέλος.
Δημήτρη αφού θέλεις να πάρεις το όπλο και να μη σε νοιάζει η κατάσταση τού δε παίρνεις καμία συνθετική Baikal και κάνα λίτρο 10αρι λάδι πιστεύω θα αντέξει πολύ περισσότερα χρόνια 😅
Έχω ένα Baikal 36cal βαράει 15cm παρακάτω απο εκει που σημαδεύει χρειάζεται λύγισμα η κάννη για να έρθει και δεν έχω ασχοληθεί επίσης όσα Baikal έχω δει παλιά βέβαια όλα έχουν το κοντάκι σα στραβό προς τα δεξια είναι όλα χοντροκομμένα και βαριά έτσι και το δικό μου κοντάκι στραβό προς τα δεξιά. Έπιασα στα χέρια μου την Impala και ήταν πούπουλο καλά δεν είχα δει και ποτέ αδρανείας στη ζωή μου και έμεινα έκπληκτος !!!
 
Γενικά στο χέρι μου μονο η Impala μου έκατσε
Το είχα για ένα φεγγάρι.Εαν σου έκατσε πάρτη.καλοζυγισμενο όπλο.δεν έχει ανάκρουση πολύ λόγο αυλού, φλάντζες πάνω κάτω πέρα δώθε, ωραία πλαστικά, καλές τουφεκιές.μην πάρεις αυτό με την μεγάλη αποθήκη.
 
Το είχα για ένα φεγγάρι.Εαν σου έκατσε πάρτη.καλοζυγισμενο όπλο.δεν έχει ανάκρουση πολύ λόγο αυλού, φλάντζες πάνω κάτω πέρα δώθε, ωραία πλαστικά, καλές τουφεκιές.μην πάρεις αυτό με την μεγάλη αποθήκη.
Ναι μου ήρθε κουτί παρόλο ότι το κοντάκι είναι μικρό και κοντό σα να βάλανε απο 36άρι στο 12άρι φυσικά και θα πάρω την απλή δε μου χρειάζεται η μεγάλη αποθήκη δε πάω για σκοποβολή, με την ανάκρουση δεν έχω θέμα κυνηγάω και με χράπα χρούπα φουλ ανάκρουση.
Παρε μια ES100 και θα με θυμηθεις...
Στο μέλλον μπορεί προς το παρόν αν θα πάω για άλλο κυνήγι θα είναι λίγες μέρες το φεβρουάριο είναι και ακριβή η ES100 στο χιλιάρικο βλέπω άντε πάλι να προσέχω το όπλο να μη το γρατσουνίσω μη το σπάσω...
 
Δεν αντιλέγω ο λόγος που δεν αγόρασα ήδη την Impala ειναι το instabul που έχει χαραγμένο τουλάχιστον το Huglu έχει το δικέφαλο 😂

Το σκέφτηκα καλά δε με ενδιαφέρει καθόλου ας χαλάσει, εδώ δε μπορώ να βρω κάποια ανταλλακτικά για Franchi, Maverick. το τούρκικο δε με νοιάζει θα το δώσω στο δημόσιο και τέλος.

Έχω ένα Baikal 36cal βαράει 15cm παρακάτω απο εκει που σημαδεύει χρειάζεται λύγισμα η κάννη για να έρθει και δεν έχω ασχοληθεί επίσης όσα Baikal έχω δει παλιά βέβαια όλα έχουν το κοντάκι σα στραβό προς τα δεξια είναι όλα χοντροκομμένα και βαριά έτσι και το δικό μου κοντάκι στραβό προς τα δεξιά. Έπιασα στα χέρια μου την Impala και ήταν πούπουλο καλά δεν είχα δει και ποτέ αδρανείας στη ζωή μου και έμεινα έκπληκτος !!!
Είχα και εγώ Baikal 36αρι δεν είχα τέτοιο θέμα να σου πω ουτε ο φίλος που κυνηγάμε μαζί με το 153.. χοντροκομμένα και βαριά ναι θα συμφωνήσω αλλά ποιοτικά και προσωπικά θα συμβιβαζομουν για δεύτερο όπλο που να μη με νοιάζει και η εμφάνιση του.εννοείται ότι αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα μας. Τώρα για το κοντάκι και τα μέτρα πάλι αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα, ο κολλητός μου έχει τη συνθετική 153και τον βολεύει. Θα πρότεινα να επομισεις κάποιο μόνο για να δεις πως σου έρχεται από περιέργεια και μόνο. Τώρα από τουρκικά θα επερνα το impala και αν έχεις την sx3 φοράνε τα ίδια τσοκακια και αν έχεις καί αφτερμαρκετ θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και σε αυτό. Καλές αγορές εύχομαι.
 
Ναι μου ήρθε κουτί παρόλο ότι το κοντάκι είναι μικρό και κοντό σα να βάλανε απο 36άρι στο 12άρι φυσικά και θα πάρω την απλή δε μου χρειάζεται η μεγάλη αποθήκη δε πάω για σκοποβολή, με την ανάκρουση δεν έχω θέμα κυνηγάω και με χράπα χρούπα φουλ ανάκρουση.

Στο μέλλον μπορεί προς το παρόν αν θα πάω για άλλο κυνήγι θα είναι λίγες μέρες το φεβρουάριο είναι και ακριβή η ES100 στο χιλιάρικο βλέπω άντε πάλι να προσέχω το όπλο να μη το γρατσουνίσω μη το σπάσω...
Ακριβή η ES 100 γι' αυτά που προσφέρει;
Θα διαφωνήσουν πολλοί μαζί σου.
Αυτή κι άν δεν την λυπάσαι στο κυνήγι.
 
Ναι μου ήρθε κουτί παρόλο ότι το κοντάκι είναι μικρό και κοντό σα να βάλανε απο 36άρι στο 12άρι φυσικά και θα πάρω την απλή δε μου χρειάζεται η μεγάλη αποθήκη δε πάω για σκοποβολή, με την ανάκρουση δεν έχω θέμα κυνηγάω και με χράπα χρούπα φουλ ανάκρουση
Έχει αποστάτες δικούς της και εγώ είχα πάρει 10 ευρώ κάνει ο ενας(το 1cm).
 
Δε διαφωνώ έχεις δίκιο αλλά είναι μεγάλη ιστορία οι άδειες στο δικό μου ατ βγαίνουν με το τσιγκέλι αγοράζω για λόγους ανωτέρας βίας.
https://www.car.gr/xyma/view/334272055-benelli-raffaello-special-lusso

https://www.car.gr/xyma/view/330049301-beretta-a304


2 περιπτωσουλες που χάζευα και μου άρεσαν για χαμηλού κόστους μεταγραφή
 
Είχα και εγώ Baikal 36αρι δεν είχα τέτοιο θέμα να σου πω ουτε ο φίλος που κυνηγάμε μαζί με το 153.. χοντροκομμένα και βαριά ναι θα συμφωνήσω αλλά ποιοτικά και προσωπικά θα συμβιβαζομουν για δεύτερο όπλο που να μη με νοιάζει και η εμφάνιση του.εννοείται ότι αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα μας. Τώρα για το κοντάκι και τα μέτρα πάλι αυτό είναι υποκειμενικό για τον καθένα, ο κολλητός μου έχει τη συνθετική 153και τον βολεύει. Θα πρότεινα να επομισεις κάποιο μόνο για να δεις πως σου έρχεται από περιέργεια και μόνο. Τώρα από τουρκικά θα επερνα το impala και αν έχεις την sx3 φοράνε τα ίδια τσοκακια και αν έχεις καί αφτερμαρκετ θα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και σε αυτό. Καλές αγορές εύχομαι.
Τα βαικαλ αερίων δεν έχουν πιστόνι που πρέπει να το ρυθμίζεις ανάλογα το φυσίγγι ? Νομίζω ναι και αυτό θέλω να το αποφύγω.
Ακριβή η ES 100 γι' αυτά που προσφέρει;
Θα διαφωνήσουν πολλοί μαζί σου.
Αυτή κι άν δεν την λυπάσαι στο κυνήγι.
Να το θέσω αλλιώς δε μπορώ να βλέπω σε ποιοτικά όπλα γρατσουνίες και χτυπήματα με εκνευρίζει έχει συγχωριανός μου έχει ένα παλιό Simson δίκαννο και έχει βάλει κατσαβίδι σε όλες τις βίδες μόνο βίδες δεν έμειναν και μου λεει το πουλάω το θες ? να πάρω τι ? ούτε να το βλέπω δε μπορώ. Τέσπα έχω maverick 88 76cm για όποτε βρέχει και όποτε χιονίζει δε παθαίνει τίποτα ουτε τη λυπάμαι απλά ειναι ασήκωτη
 
Άν δεν βαριέσαι (τι λέω τώρα ; ) ρίξε μια ματιά στο παρακάτω βίντεο του YouTube από 3ετίας περίπου όπου έκαναν τέστ αντοχής σε μερικούς Τούρκους και έναν Ρώσσο :


Βολές σε γρήγορο ρυθμό με φυσίγγια μάγκνουμ 48 gr (όπως λένε).

Μέχρι τελικής κατάρρευσης...😵
 
είναι και ακριβή η ES100 στο χιλιάρικο βλέπω άντε πάλι να προσέχω το όπλο να μη το γρατσουνίσω μη το σπάσω...
Τα σιδερα δεν ειναι να τα λυπομαστε...απο το φθηνοτερο ως το ακριβοτερο.
Αυτα μενουν εδω και εμεις εχουμε φυγει.
Αυτο που πρεπει να βαζουμε πανω απο ολα ειναι η ασφαλεια μας.
 
Τα βαικαλ αερίων δεν έχουν πιστόνι που πρέπει να το ρυθμίζεις ανάλογα το φυσίγγι ? Νομίζω ναι και αυτό θέλω να το αποφύγω.

Να το θέσω αλλιώς δε μπορώ να βλέπω σε ποιοτικά όπλα γρατσουνίες και χτυπήματα με εκνευρίζει έχει συγχωριανός μου έχει ένα παλιό Simson δίκαννο και έχει βάλει κατσαβίδι σε όλες τις βίδες μόνο βίδες δεν έμειναν και μου λεει το πουλάω το θες ? να πάρω τι ? ούτε να το βλέπω δε μπορώ. Τέσπα έχω maverick 88 76cm για όποτε βρέχει και όποτε χιονίζει δε παθαίνει τίποτα ουτε τη λυπάμαι απλά ειναι ασήκωτη
Στο 153του φίλου μου έκανα το εξής γύρισα το έμβολο προς τις βαριές γομωσεις λίγο λίγο μετροντας πόσες φορές το γύρισα. Ρίξαμε δράμια magnum και το όπλο δε κλωτσούσε ιδιαίτερα σχεδόν καθόλου θα έλεγα, μετά πήραμε τα φυσίγγια με τη χαμηλότερη γόμωση που θα ρίξει ποτέ του και τα δοκιμάσαμε, εμπλοκές δεν έκανε το όπλο και από τότε πάνω από 10χρονια μετά το όπλο ακόμα με αυτήν τη ρύθμιση το αφήσαμε έτσι δε το πείραξε ποτέ ξανά. Αν ρίχνεις μόνο ελαφρές γομωσεις κάνεις το ανάποδο αλλά καλό είναι να μη ρίχνεις βαριά φυσίγγια και επιβαρύνεις το μηχανισμό με υπερβολικά αέρια.κανα 20λεπτο μας είχε πάρει να το κάνουμε όλο αυτό.
 
Εγώ πάντως αγαπητοί συνάδελφοι δεν πήρα καί δεν θα έπαιρνα όπλο που πρέπει να αλλάξεις η στρίψεις η βιδωσεις κάποιο εξάρτημα του για να ρίχνει ελαφρά η βαριά φυσίγγια.δεν μου κάθεται καλά.....
 
Στο μέλλον μπορεί προς το παρόν αν θα πάω για άλλο κυνήγι θα είναι λίγες μέρες το φεβρουάριο είναι και ακριβή η ES100 στο χιλιάρικο βλέπω άντε πάλι να προσέχω το όπλο να μη το γρατσουνίσω μη το σπάσω...
Που τη βρήκες 1000αρικο την ES? Με 500 έχεις καθαρίσει και είναι και γαμώ τα τουφέκια. Παρακαλάει για κακοποίηση
 
Που τη βρήκες 1000αρικο την ES? Με 500 έχεις καθαρίσει και είναι και γαμώ τα τουφέκια. Παρακαλάει για κακοποίηση
Δεν το αποκλείω, αλλά όταν επί μήνες έψαχνα για την πασίγνωστη και αξιόπιστη ES 100, στο 500άρικο βρήκα 3-4 σε κακό χάλι. Μπορεί να ντουφεκάγανε καλύτερα από καινούργια, αλλά όπως τα έβλεπες κρύωνε η ψυχή σου.
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι μόνιμο, μπορεί να σου κάτσει κάτι καλό, αλλά κάποια στιγμή απελπίζεσαι.
Έτσι στράφηκα σε καινούργια αυτής της αξίας, αγόρασα και μέχρι στιγμής απολαμβάνω την επιλογή μου.
 
Που τη βρήκες 1000αρικο την ES? Με 500 έχεις καθαρίσει και είναι και γαμώ τα τουφέκια. Παρακαλάει για κακοποίηση
Εδώ https://www.hunting.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=2835
Για μεταχειρισμένο μιλάτε ? Μακριά απο εμένα το car και τα μεταχειρισμένα των οπλοπωλείων, έχω μπλέξει αρκετές φορές πλέον δε ξαναμπλέκω, ούτε με τον κάθε αναποφάσιστο πωλητή η επιτήδειο που νομίζει οτι πουλάει ferrari ...
Πάρε benelli να τη βρουν τα εγγόνια σου ,να βρίσκουν και ανταλλακτικά.
Beretta, Benelli και Baikal σύγχρονες αραβίδες της Ελλάδας 😂
Δεν το αποκλείω, αλλά όταν επί μήνες έψαχνα για την πασίγνωστη και αξιόπιστη ES 100, στο 500άρικο βρήκα 3-4 σε κακό χάλι. Μπορεί να ντουφεκάγανε καλύτερα από καινούργια, αλλά όπως τα έβλεπες κρύωνε η ψυχή σου.
Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι μόνιμο, μπορεί να σου κάτσει κάτι καλό, αλλά κάποια στιγμή απελπίζεσαι.
Έτσι στράφηκα σε καινούργια αυτής της αξίας, αγόρασα και μέχρι στιγμής απολαμβάνω την επιλογή μου.
Ακριβώς αυτό το 90% των μεταχειρισμένων είναι χρέπια καλύτερα καινούργιο και ας είναι της πλάκας και αμα βρεθεί ποτέ στο μέλλον εξαιρετικό μεταχειρισμένο βλέπουμε !
 
Εδώ https://www.hunting.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=2835
Για μεταχειρισμένο μιλάτε ? Μακριά απο εμένα το car και τα μεταχειρισμένα των οπλοπωλείων, έχω μπλέξει αρκετές φορές πλέον δε ξαναμπλέκω, ούτε με τον κάθε αναποφάσιστο πωλητή η επιτήδειο που νομίζει οτι πουλάει ferrari ...

Beretta, Benelli και Baikal σύγχρονες αραβίδες της Ελλάδας 😂

Ακριβώς αυτό το 90% των μεταχειρισμένων είναι χρέπια καλύτερα καινούργιο και ας είναι της πλάκας και αμα βρεθεί ποτέ στο μέλλον εξαιρετικό μεταχειρισμένο βλέπουμε !
Και ο αντίποδας:
Πουλούσα μία Benelli SL80 με σταθερό τσοκ 2*. Παλιό μοντέλο μεν , όχι με κάνη S. Ent, αλλά με λιγότερες από 2000 βολές, σε άριστη κατάσταση.
Ένα χρόνο ήταν στο car και την είχα κοινοποιήσει και εδώ. Τιμή 400€. Ακίνητος λογαριασμός. Τελικά την πήρε ένας γείτονας 300€.
σ.σ. Τα καλά όπλα είναι επένδυση..... Ασχολίαστο.
 
Και ο αντίποδας:
Πουλούσα μία Benelli SL80 με σταθερό τσοκ 2*. Παλιό μοντέλο μεν , όχι με κάνη S. Ent, αλλά με λιγότερες από 2000 βολές, σε άριστη κατάσταση.
Ένα χρόνο ήταν στο car και την είχα κοινοποιήσει και εδώ. Τιμή 400€. Ακίνητος λογαριασμός. Τελικά την πήρε ένας γείτονας 300€.
σ.σ. Τα καλά όπλα είναι επένδυση..... Ασχολίαστο.
Στην Ελλάδα δυστυχώς είναι και η νομοθεσία τέτοια που το σκέφτεσαι να χρεωθείς όπλο είναι απο τους κυριότερους αποτρεπτικούς παράγοντες κατά τη γνώμη μου. Υπάρχουν σπάνια όντως ευκαιρίες αλλά με τα μεταχειρισμένα κάποιοι βιοπορίζονται και αφήνουν κακή εμπειρία στον επίδοξο αγοραστή, παίρνω έναν στο καρ.γρ πόσα θες του λέω? μου λέει τι δίνεις? του λέω αυτό όπως είναι 300 κατοστάρικα εγώ θέλω 800 λέει 1 χρόνο μετά το είχε 400 μέχρι που το έσβησε και μετά απο λίγο καιρό το ξανάβαλε 400 χαχαχαχα. Ιστορίες πολλές τέτοιες και από καταστήματα όχι μόνο απο ιδιώτες οπότε όταν έχω τόσο κακές εμπειρίες η Benelli sl80 που πουλάγατε μπορεί να ήταν το καλύτερο το πιο τέλειο απο όλα, αλλά θα το σκεφτώ 10 φορές και θα πρέπει να θέλω συγκεκριμένα αυτό το μοντέλο, κάποιοι δηλαδή φρόντισαν να κάνουν την αγορά στα μεταχειρισμένα έτσι που πλέον κυνηγάνε το κορόιδο και οι καλοπροαίρετοι πωλητές μένουν να περιμένουν !
 
Back
Top