Φερ' το στα μέτρα σου...

Εγώ πιστεύω ότι είναι κρίμα στις μέρες μας να μην έχουμε ένα κοντακι που να κάνει την ζωή μας ποιο εύκολη. Έχω χαλάσει χιλιάδες σε ρούχα, παπούτσια, σκυλια, εξοπλισμό κτλ κτλ... τα μόνα που δεν θα μετανιώσω ποτέ είναι αυτά για να φέρω ένα όπλο στα μέτρα μου....
 
Eγω θα αναφερω ποιο ειναι το δικο μου σκεπτικο πανω στην κατασκευη ενος κοντακιου στα μετρα μας, δεν σημαινει οτι ειναι σωστο κ για τον καθενα μας, απλα μονο ετσι θα το εκανα ΕΓΩ...
Περα απο καποιοες σπανιες περιπτωσεις που τα εργοστασιακα κοντακια δεν καλυπτουν με τιποτα το χρηστη, τα περισσοτερα με διορθωσεις θα ερθουν αρκετα κοντα στος αναγκες του ...
Οταν θα παω να φτιαξω κοντακι, θα παω για να φτιαξω το ΑΠΟΛΥΤΟ, οχι για να φτιαξω κατι καλυτερο απο απο αυτο που ειχα... Αυτο που θα το επωμιζω κ δεν θα εχω κανεναν ενδοιασμο για την καταλληλοτητα του, αυτο που δεν θα με κουραζει, δεν θα με ενοχλει στην ανακρουση κ θα στελνει την τουφεκια εκει ακριβως που θελω εγω σε διαφορες γωνιες βολιες... Το αν θα τουφεκαει 50-50, 60-40 κτλ κτλ δεν ειναι κατι που ειναι στανταρ, ειναι κατι που το επιλεγει ο καθενας προσωπικα με τις αναγκες του,τον τροπο που τουφεκαει, την εικονα που θελει να εχει κ σιγουρα ειναι κατι που δεν το επιλεγει ο μαστορας, αλλα ο χρηστης μετα απο δοκιμες κ χρονο προσαρμογης...
Αυτο προυποθετει οτι θα κανω εξηγηση με το μαστορα οτι θα πληρωθει οτι μου ζητησει ακριβως, αλλα θα ειναι διαθεσιμος για μικροδιορθωσεις σε λογικα πλαισια παντα, οσες φορες το επιθυμω εγω... Αυτο βεβαια προυποθετει κ μια σχετικη εμπειρια κ απο τον κυνηγο-σκοπευτη, να μπορει να αντιλαμβανεται τι του φταει...
Βλεπω πολλους που πληρωνουν ενα φορτηγο λεφτα για να φτιαξουν σκοπευτικα κοντακια απο αποσταση σε γνωστό κατασκευαστη της ιταλιας, χωρις μαλιστα να εχουν ενα μπουσουλα, ενα προηγουμενο υποβαθρο, παρα μονο με μετρησεις εξ αποστασεως κ απορω πραγματικα... Οταν πια παιρνουν το οπλο στα χερια τους, μπορει αυτό να μην τους καθεται οπως θα ηθελαν ακριβως, αλλα διαφημιζουν οτι ειναι τελειο γιατι το εφτιαξε ο ταδε κ παλευουν να μαθουν πανω σε αυτο απο την αρχη... Τελειο κατασκευαστικα μπορεί να ειναι, τελειο για τον χρηστη σιγουρα δεν ειναι, τελειο ειναι κατι μοναδικο για τον καθενα που ερχεται μετα απο κοπο κ δοκιμες κ δεν συναδει με το ποσο κοστιζει...

Η κατασκευη κοντακιου ειναι για να εκμεταλλευτουμε το απολυτο που μας δινει το οπλο μας, κ ειναι η σοβαροτερη βελτιωση απο ολες... Οταν αυτο επιτευχθεί θα δουμε οτι αποκτα αρκετα μικροτερη σημασια το ποσο καλο ειναι ενα φυσιγγι, το ποσο καλο ειναι ενα τσοκ κτλ κτλ... Ολες οι αλλαγες στον εξοπλισμο αυτο θα ειναι για να παρουμε οριακα κατι παραπανω σε πολυ μεγαλες αποστασεις κ οχι για το 80% των κυνηγιων μας...
Εεεεεεεε......άσε και κάναν άλλον να πει τίποτα.....πάλι τα είπες όλα .bravo.
 
Δεν παμε εμεις σ'αυτο,ερχεται αυτο σε μας !!
Νόμος απαραβατος!
Παντα με την προυποθεση,πως επωμιζουμε και βαζουμε το ζυγωματικο μας,σωστα και σταθερα!
Τα ποσοστα της βολης,σε σχεση με την οριζοντιο,ειναι προσωπικη προτιμηση και εξαρτώνται απο την εικονα που θελει να εχει ο χειριστης.
Τα κοντακια στήνονται και εξυπακουεται πως δοκιμαζονται και ξαναδοκιμαζονται!!
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ,σωστος μαστορας και επαγγελματιας,να μην δεχτει το ενδεχομενο διορθωμα στη δουλεια του!!!
Οσο καλος και να ειναι,οσο και να "κόβει το ματι του,παντα υπαρχει η περιπτωση να χρειαστει διορθωμα!
Οταν επωμισουμε ενα σωστο,για μας κοντακι,θα το καταλαβουμε!!
Βγαζει...γλύκα!!:)
Εχεις δικιο Αρι....
Οταν πας στην κατασκευη,δικαιούσαι το ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ που μπορεις να παρεις!!!
 
Έκανες δηλαδή κοντακι σε καποιον μάστορα και σου βγήκε χειρότερο απο το μαμα που είχες; Σε ποιον πηγες;
Όντως πάρα πολύ δύσκολο...αλλά να κρίνουμε και τον εαυτό μας Τόλιο....ξέρουμε να επωμιζουμε?η κάθε μας επωμιση είναι και διαφορετική?μην τα ρίχνουμε όλα στους μάστορες!
 
Όντως πάρα πολύ δύσκολο...αλλά να κρίνουμε και τον εαυτό μας Τόλιο....ξέρουμε να επωμιζουμε?η κάθε μας επωμιση είναι και διαφορετική?μην τα ρίχνουμε όλα στους μάστορες!
Λιακο σαν Τολιος δεν ειμαι σκοπευταρας. Οι 8 στις 10 επωμισεις που κανω δεν ειναι ολοιδιες. Αυτο το ειδε και ο μαστορας και στην διαδικασια τις επιμετρησης εκανε τα "κολπα" του. Δεν θα τα αναφερω γιατι θα χαλασω την επιμετρηση καποιου που θα το διαβάσει και θα ειναι ψιλιασμενος οταν πάει. Ρε φιλε το κοντακι που έκανα θα το ριξω και μετα θα παω στον μαστορα και θα του πω τι να μικρό αλλάξει. Σκοπευτης να κυνηγαω το 100% σε επιτυχιες δεν ειμαι και μαρεσει. Γουστο μου καπελο μου.. Ουτε ανηκω στην δευτερη κατηγορία διατυμπανισης της μουναρας που έσπρωξα. Οποιος το καταλαβε καλο του κεφαλιου του. Ενα κοντακι θελω να επωμιζω και να μην κρυβεται η ρηγα οπως και να μην ειναι ετσι... free photo upload

Γεμιζω τα φυσιγγια μου, παίρνω το οπλο μου με τον παλιο 18.4 και κανω το γούστο μου. :)
 
...ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ,σωστος μαστορας και επαγγελματιας,να μην δεχτει το ενδεχομενο διορθωμα στη δουλεια του!!!...

Ρωτάω μήπως μου διέφυγε, υπάρχει μάστορας που δεν δέχτηκε ενδεχόμενο διόρθωμα στη δουλειά του;
 
μια ερώτηση κι εγώ:
υπάρχουν αμφισβητήσεις η παράπονα για την δουλειά του κου Σκριβάνου;;;;...αν υπάρχουν καλό είναι να ειπωθούν είτε από προσωπική εμπειρία είτε από εμπειρία μέσα σε φίλους
προσωπικά δεν έχω εμπειρία αλλά πάνω από 20 φίλοι και γνωστοί που έχουν κοντάκια του είναι πολύ ευχαριστημένοι :)
 
Λιακο σαν Τολιος δεν ειμαι σκοπευταρας. Οι 8 στις 10 επωμισεις που κανω δεν ειναι ολοιδιες. Αυτο το ειδε και ο μαστορας και στην διαδικασια τις επιμετρησης εκανε τα "κολπα" του. Δεν θα τα αναφερω γιατι θα χαλασω την επιμετρηση καποιου που θα το διαβάσει και θα ειναι ψιλιασμενος οταν πάει. Ρε φιλε το κοντακι που έκανα θα το ριξω και μετα θα παω στον μαστορα και θα του πω τι να μικρό αλλάξει. Σκοπευτης να κυνηγαω το 100% σε επιτυχιες δεν ειμαι και μαρεσει. Γουστο μου καπελο μου.. Ουτε ανηκω στην δευτερη κατηγορία διατυμπανισης της μουναρας που έσπρωξα. Οποιος το καταλαβε καλο του κεφαλιου του. Ενα κοντακι θελω να επωμιζω και να μην κρυβεται η ρηγα οπως και να μην ειναι ετσι... free photo upload

Γεμιζω τα φυσιγγια μου, παίρνω το οπλο μου με τον παλιο 18.4 και κανω το γούστο μου. :)
Αδερφέ ελπιζω πως κατάλαβες ότι μιλάω γενικά και δεν ήταν κάτι προσωπικό ετσι?
 
μια ερώτηση κι εγώ:
υπάρχουν αμφισβητήσεις η παράπονα για την δουλειά του κου Σκριβάνου;;;;...αν υπάρχουν καλό είναι να ειπωθούν είτε από προσωπική εμπειρία είτε από εμπειρία μέσα σε φίλους
προσωπικά δεν έχω εμπειρία αλλά πάνω από 20 φίλοι και γνωστοί που έχουν κοντάκια του είναι πολύ ευχαριστημένοι :)
Ποιος μίλησε για τη δουλειά του σκριβανου ???? Βαριέμαι να ξαναδιαβάσω όλη τη συζήτηση αλλά δεν έχω αντιληφθεί εγώ κάτι τέτοιο... Ο δουλειά του άλλωστε μιλάει από μόνη της...
Οι δικές μου παρατηρήσεις αφορούν τη διάθεση του χρήστη κ του μάστορα να φτάσουν το αποτέλεσμα στο μέγιστο δυνατό κ ότι αυτός θα είναι ο δικός μου στόχος όταν καταφέρω να φτιάξω κοντακι... Μη δημιουργούμε εντυπώσεις που δεν ισχύουν...
 
Δεν παμε εμεις σ'αυτο,ερχεται αυτο σε μας !!
Νόμος απαραβατος!
Παντα με την προυποθεση,πως επωμιζουμε και βαζουμε το ζυγωματικο μας,σωστα και σταθερα!
Τα ποσοστα της βολης,σε σχεση με την οριζοντιο,ειναι προσωπικη προτιμηση και εξαρτώνται απο την εικονα που θελει να εχει ο χειριστης.
Τα κοντακια στήνονται και εξυπακουεται πως δοκιμαζονται και ξαναδοκιμαζονται!!
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ,σωστος μαστορας και επαγγελματιας,να μην δεχτει το ενδεχομενο διορθωμα στη δουλεια του!!!
Οσο καλος και να ειναι,οσο και να "κόβει το ματι του,παντα υπαρχει η περιπτωση να χρειαστει διορθωμα!
Οταν επωμισουμε ενα σωστο,για μας κοντακι,θα το καταλαβουμε!!
Βγαζει...γλύκα!!:)
Εχεις δικιο Αρι....
Οταν πας στην κατασκευη,δικαιούσαι το ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ που μπορεις να παρεις!!!
Εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι λόγω αμάθειας έχω μεγαλώσει και κυνηγάω πηγαίνοντας εγώ στο όπλο μου και δεν έφερα ποτέ το όπλο σε εμένα. Για τον λόγο αυτό γεμίζω κοκκινίλες στο στήθος μου πολλές φορές. Και ακόμα δεν έχω φιλοτιμηθεί να κάνω κάτι για αυτό. Απλά στο θέμα κυνήγι αυτό που πάντα με συνέπαιρνε σχετικά με τον εξοπλισμό ήταν και είναι τα φυσίγγια. Καλό είναι να μαθαίνουμε όμως και να είμαστε ανοιχτόμυαλοι και διαλλακτικοί ακόμα και όταν ξέρουμε πως είμαστε λάθος :)
 
Εγώ πάντως είμαι σίγουρος ότι λόγω αμάθειας έχω μεγαλώσει και κυνηγάω πηγαίνοντας εγώ στο όπλο μου και δεν έφερα ποτέ το όπλο σε εμένα. Για τον λόγο αυτό γεμίζω κοκκινίλες στο στήθος μου πολλές φορές. Και ακόμα δεν έχω φιλοτιμηθεί να κάνω κάτι για αυτό. Απλά στο θέμα κυνήγι αυτό που πάντα με συνέπαιρνε σχετικά με τον εξοπλισμό ήταν και είναι τα φυσίγγια. Καλό είναι να μαθαίνουμε όμως και να είμαστε ανοιχτόμυαλοι και διαλλακτικοί ακόμα και όταν ξέρουμε πως είμαστε λάθος :)
Βασίλη καλό ειναι να σε "τραβάει" το φυσιγγι που ρίχνεις αλλά σκεψου τι θα κανει το ίδιο φυσιγγι όταν το "κουστουμι" είναι ραμμένο πανω σου.φτιάξε λοιπον το κοντάκι σου όσο πιο νωρίς μπορείς και θα δεις αλλο εργο και μην κανεις το λάθος το δικο μου που πήγα 46 χρονων για να δω ενα κοντάκι πανω μου και κατάλαβα οτι τοσα χρόνια δε μου φταιγανε ουτε τα φυσιγγια ουτε τίποτ αλλο.επόμενος στόχος κοντάκι στην 391 οποτε μπορέσω γιατι τώρα τα πράματα ειναι δυσκολα
 
Ποιος μίλησε για τη δουλειά του σκριβανου ???? Βαριέμαι να ξαναδιαβάσω όλη τη συζήτηση αλλά δεν έχω αντιληφθεί εγώ κάτι τέτοιο... Ο δουλειά του άλλωστε μιλάει από μόνη της...
Οι δικές μου παρατηρήσεις αφορούν τη διάθεση του χρήστη κ του μάστορα να φτάσουν το αποτέλεσμα στο μέγιστο δυνατό κ ότι αυτός θα είναι ο δικός μου στόχος όταν καταφέρω να φτιάξω κοντακι... Μη δημιουργούμε εντυπώσεις που δεν ισχύουν...
Νυχτεριδες και αραχνες...
Λίγο αλατι λιγο πιπέρι λαδοξυδα και ανακατεμα...
Ανακατευεις μεχρι να δεσει...
Κανεις δεν μιλησε Αρι...τι ψαχνεις μαν...
 
Δεν παμε εμεις σ'αυτο,ερχεται αυτο σε μας !!
Νόμος απαραβατος!
Παντα με την προυποθεση,πως επωμιζουμε και βαζουμε το ζυγωματικο μας,σωστα και σταθερα!
Τα ποσοστα της βολης,σε σχεση με την οριζοντιο,ειναι προσωπικη προτιμηση και εξαρτώνται απο την εικονα που θελει να εχει ο χειριστης.
Τα κοντακια στήνονται και εξυπακουεται πως δοκιμαζονται και ξαναδοκιμαζονται!!
ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ,σωστος μαστορας και επαγγελματιας,να μην δεχτει το ενδεχομενο διορθωμα στη δουλεια του!!!
Οσο καλος και να ειναι,οσο και να "κόβει το ματι του,παντα υπαρχει η περιπτωση να χρειαστει διορθωμα!
Οταν επωμισουμε ενα σωστο,για μας κοντακι,θα το καταλαβουμε!!
Βγαζει...γλύκα!!:)
Εχεις δικιο Αρι....
Οταν πας στην κατασκευη,δικαιούσαι το ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ που μπορεις να παρεις!!!
Γιάννη δίκιο έχεις από την άλλη όμως εάν ένα κοντάκι δεν σου έρχεται πως θα κάτσει σωστά το ζυγωματικο....
 
Βασίλη καλό ειναι να σε "τραβάει" το φυσιγγι που ρίχνεις αλλά σκεψου τι θα κανει το ίδιο φυσιγγι όταν το "κουστουμι" είναι ραμμένο πανω σου.φτιάξε λοιπον το κοντάκι σου όσο πιο νωρίς μπορείς και θα δεις αλλο εργο και μην κανεις το λάθος το δικο μου που πήγα 46 χρονων για να δω ενα κοντάκι πανω μου και κατάλαβα οτι τοσα χρόνια δε μου φταιγανε ουτε τα φυσιγγια ουτε τίποτ αλλο.επόμενος στόχος κοντάκι στην 391 οποτε μπορέσω γιατι τώρα τα πράματα ειναι δυσκολα
Έχεις δίκιο Ευριπιδη! Στο εύχομαι να το φτιάξεις το νέο κοντάκι στην 391 :)
 
Γιάννη δίκιο έχεις από την άλλη όμως εάν ένα κοντάκι δεν σου έρχεται πως θα κάτσει σωστά το ζυγωματικο....
Τακη,το προσπαθεις να ταιριαξει !
Εξαντλεις τα περιθωρια του,ΑΝ υπαρχουν!
Αν δεν,φτιαχνεις καινουριο οπως το θελεις και το υπαρχον το πουλας.
 
Back
Top